Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2013, 16:46:34
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:)
“L-am cautat pe Dumnezeu in oamenii din satul meu, apoi in carti, in idei si in simboluri. Dar acestea nu-mi dadeau nici pace, nici dragoste. Intr-o zi am descoperit in scrierile Sfintilor Parinti ca este posibil sa-L intalnesti pe Dumnezeu cu adevarat in rugaciune. Atunci, cu multa rabdare, m-am asezat pe treaba. Astfel, am inteles, putin cate putin, ca Dumnezeu este aproape, ca ma iubeste si ca, lasandu-ma umplut de iubirea Lui, inima mea se deschide celorlalti. Am inteles ca iubirea este comuniune cu Dumnezeu si cu cel de langa tine. Si ca, fara aceasta comuniune, lumea nu este decat tristete, rusine, dezolare, massacre. Numai daca va voi sa traiasca in aceasta iubire, lumea va cunoaste viata vesnica.” (Parintele Dumitru Staniloae)

In continuare puteti citi aici despre cunoasterea lui Hristos: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ii-122745.html
Frumoase cuvinte, dar trebuie sa punem punctul pe i si sa spunem ca rugaciunea poate da rod numai in bisericile cu traditie bizantina, sub jurisdictia unei Patriarhii. Orice rugaciune care nu e din molitvelnic este inselaciune draceasca. Poti sa ai toata curatia inimii, sa iti dai trupul sa arda, poti sa ai si dragostea sf apostol Pavel, poti sa faci toata milostenia din lume, daca este fara aprobarea unui preot ortodox tot in iad voi merge. Chiar si cea mai curata pocainta din ceasul mortii, daca nu e sub epitrafirul ortodox, omul nu este dezlegat de pacatele sale. Mila lui Dumnezeu trece numai prin Patriarhiile Ortodoxe si de acolo, pe structura piramidala a sfintei ierarhii, ajunge pana la femeia de serviciu si zilierul obisnuit.

In Gradina Raiului din care a fost izgonit Adam, cea asezata intre Tigru si Eufrat, se poate intra numai daca ai dezlegare de la un preot ortodox. Numai noi ne vom mantui, toti ceilalti se vor duce in Iad.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2013, 18:18:40
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj editat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2013, 23:00:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Mila lui Dumnezeu trece numai prin Patriarhiile Ortodoxe
Trece pretutindeni. Vantul sufla unde voieste...
Mai abitir in Ortodoxie, iar asta nu garanteaza nimic, dimpotriva: in Ortodoxie pariul este, inca, mult mai ascutit, mai inalt.

Te temi de nebunia Ortodoxiei, Leonte?
Vrei "sanatatea" lumii, la schimb?...
Pai ce ne-a adus ea, vreodata?... Afara doar de floarea campului, vremelnic...

Last edited by cezar_ioan; 21.01.2013 at 03:02:51.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2013, 14:11:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ateismul: razvratirea fata de o minciuna frumos spusa. Cand un copil intoxicat de iconolatrie si superstitii ajunge la maturitate, el observa ca basmele ridicole nu se regasesc in viata reala si se inclina spre ateism. Numai ca ateismul este cealalta extrema a ignorantei care tot nu duce la Adevar, adica la Hristos.
Uneri da, dar probabil n-ar merge la capat daca n-ar exista si o impacare cu rautatile proprii.

Citat:
In ceea ce priveste "planurile" tale de a te apropia de Iisus, e suficient sa te lupti cu mandria si vei afla ceea ce cauti. Hristos este Cel care ne gaseste pe noi, oile cele ratacite, nu noi Il gasim pe El. Sunt convins ca dupa o vreme petrecuta in "intuneric", atunci cand vei primi in dar "Lumina" vei sti sa te bucuri cu smerenie.
Ii gaseste pe toti dar unii pur si simplu zic nu - inclinand ori spre ateism ori spre falsi hristosi.

Citat:
Eu nu am avut ocazia sa folosesc droguri, dar am trecut prin alte mizerii de comportament. Am avut noroc cu niste crestini adevarati care m-au invatat sa ma feresc de popii mincinosi; adica cei care predica o alta intelegere a Evangheliei: "Toti veti pieri, doar noi ne vom mantui" . Abia dupa aceea am inceput sa inteleg, putin cate putin, mesajul crestin si jertfa de pe Golgota...
Aiurea, aia exista doar in imaginatia ta si a sectarilor care chipurile te-ar fi pus pe drumul cel bun dar de fapt, ti-au oferit o alta cale de a-ti pierde mantuirea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2013, 14:41:18
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Frumoase cuvinte, dar trebuie sa punem punctul pe i si sa spunem ca rugaciunea poate da rod numai in bisericile cu traditie bizantina, sub jurisdictia unei Patriarhii. Orice rugaciune care nu e din molitvelnic este inselaciune draceasca. Poti sa ai toata curatia inimii, sa iti dai trupul sa arda, poti sa ai si dragostea sf apostol Pavel, poti sa faci toata milostenia din lume, daca este fara aprobarea unui preot ortodox tot in iad voi merge. Chiar si cea mai curata pocainta din ceasul mortii, daca nu e sub epitrafirul ortodox, omul nu este dezlegat de pacatele sale. Mila lui Dumnezeu trece numai prin Patriarhiile Ortodoxe si de acolo, pe structura piramidala a sfintei ierarhii, ajunge pana la femeia de serviciu si zilierul obisnuit.

In Gradina Raiului din care a fost izgonit Adam, cea asezata intre Tigru si Eufrat, se poate intra numai daca ai dezlegare de la un preot ortodox. Numai noi ne vom mantui, toti ceilalti se vor duce in Iad.
molitfelnic= (În ritualul ortodox) Carte în care sunt cuprinse orânduielile și rugăciunile prescrise pentru conferirea sfintelor taine și a altor rânduieli bisericești, de sfințire și de binefacere;

Cred ca nu toti suntem preoti si chiar daca am fi, in rugaciunea personala nu slujim inaintea lui Dumnezeu sfintele taine. Pana la urma vamesul din Biblie nu s-a rugat din molitfelnic, si astazi toti ne rugam ca el. etc.

De asemenea, cred ca rugaciunea poate da rod pentru orice om credincios, care are o viata morala (ca duhovniceasca, daca nu e macar crestin, nu cred ca se prea poate spune) de indiferent ce religie e, cu conditia sa nu se roage unui zeu anume, numit si imaginat de el, ci acelei forte supreme care tine pamantul. Cum ii ziceau grecii, " dumnezeul necunoscut". Iar sf.Pavel : "pe acela am venit sa vi-l vestesc voua".

In rest , poate ca crestinii, si mai ales cei ortodocsi, sunt privilegiati, dar de la noi mai mult se va cere; nu cred ca toti vor merge in iad. Nu vreau sa smintesc, si Doamne fereste de asemnea idei..dar nu e 100% sigur nici ca toti cei care se sinucid vor merge in iad..Pentru ca Dumnezeu judeca, nu noi.

In articolul lui Radu Alexandru de pe site, espre omul caldicel..se vorbeste despre omul rece: cel care n-a primit revelatia dar face din fire cele bune.Si pe acela il primeste Dumnezeu. Adica pe japonez, pe indian, etc.

Crezi ca Dumnezeu ar fi atat de crud incat sa priveasca popoare intregi de pe Glob traind doar ca sa ajunga in iad si el nu ar face nimic?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2013, 14:52:31
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea, aia exista doar in imaginatia ta si a sectarilor care chipurile te-ar fi pus pe drumul cel bun dar de fapt, ti-au oferit o alta cale de a-ti pierde mantuirea.
Cat timp nu aduci citate din patristica, tin sa te anunt ca pentru mine esti ca un copil care vrea si el sa spuna ceva, iar adultii sunt obligati sa ii raspunda "Bravooo!" Nu pentru ca ar fi spus un lucru genial ci pentru inocenta sa de copil.

Sper ca si tu o mai ai, deci Bravooo!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2013, 14:53:59
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
In ceea ce priveste "planurile" tale de a te apropia de Iisus, e suficient sa te lupti cu mandria si vei afla ceea ce cauti. Hristos este Cel care ne gaseste pe noi, oile cele ratacite, nu noi Il gasim pe El. Sunt convins ca dupa o vreme petrecuta in "intuneric", atunci cand vei primi in dar "Lumina" vei sti sa te bucuri cu smerenie.
Nu sunt de acord. Cand i-a ales pe apostoli, Iuda a fost unul dintre ei. A fost asta suficient? Nu l-a cautat Iisus si ales si pe el? Atunci de ce a cazut Iuda? Nu cumva din vina lui?

Sau in pilda fiului risipitor, a plecat tatal in cautarea fiului? Sau l-a trimis pe fratele lui sau pe vreuna dintre slugi sa-l caute? Nu. Dar atunci cand fiul risipitor s-a intors..l-a primit.Si asta e de ajuns. Sa stim ca Dumnezeu ne primeste (mai devreme, mai tarziu, mai usor, mai greu) inapoi.

Cred ca si eu ma regasesc perfect in ce spune parintele Staniloae. Si eu l-am cautat in tot felul de locuri pe Iisus, am citit carti ,am citit psalmi care mi se potriveau sau nu, am fost la biserica...dar cred ca legatura cea mai personala (si toti preotii la care am fost ..m-au intrebat in final : Te rogi?) se obtine prin rugaciune.Constant, staruitor.

Eu cred ca in cls 12 mi s-a aratat Iisus. Deci El m-a cautat. A fost de ajuns pt ca azi sa am o legatura mai speciala cu el? Nu. Deci noi trebuie sa ne straduim sa il cautam.

E drept ca uneori, acolo unde e nevoie, chiar Dumnezeu planteaza imboldul de a-l cauta."Doamne, de nu m-ai fi gasit, nu te-as fi cautat". Dar cu imbold sau fara, fara efortul nostru nu vom ajunge Niciodata la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2013, 15:05:35
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Te temi de nebunia Ortodoxiei, Leonte?
Nu ma tem de Ortodoxia cuviosilor Siluan, Serafim, Antonie, Arsenie, Paisie si a celorlalti...

Ma tem de neo-orotodoxia care, inca din copilarie, m-a tinut in robia clevetirii si a judecarii paiului din ochii catolicilor sau musulmanilor, care m-a invatat ca Dumnezeu e un justitiar precum seful jandarmeriei, doar ca nu bate cu bastonul de cauciuc. "Cum nu-i vezi Doamne cat se lafaiesc si se destrabaleaza?! Off! Off! Oare cat o sa-i mai rabzi?".. se intrebau povatuitoarele cu viata imbunatatita, adunate la casa bunicii in vacantele de vara.

Daca m-as fi convertit ortodox, pe la la 25-30 de ani, as fi putut accepta ideea ca am inteles eu gresit. Daca as fi mers la biserica doar de Paste si de Craciun, de asemenea puteam accepta ca mi se naluceste mie, din pricina iubirii pentru cele dulci. Dar cat timp sunt sincer fata de Dumnezeu, nu ma tem sa demasc impostura popilor mincinosi. Mai ales ca nimeni nu cotizeaza la mine si nici eu nu fac parte din vreo organizatie. Ba, dimpotriva... La usa oricarei organizatii am batut, mi s-a inchis repede, vazandu-ma atat de ... idealist zic eu, nebun au zis ei.

Tu esti adult, alege singur varianta corecta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2013, 15:16:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Nu sunt de acord. Cand i-a ales pe apostoli, Iuda a fost unul dintre ei. A fost asta suficient? Nu l-a cautat Iisus si ales si pe el? Atunci de ce a cazut Iuda? Nu cumva din vina lui?

fara efortul nostru nu vom ajunge Niciodata la Dumnezeu.
Despre Iuda Iscarioteanul cauta sa aflii ce fel a "nimerit" el printre ucenici? Ceva pe scurt vei gasi in cap. 17 Ev. Ioan, doar ca este foarte metaforic exprimat.
Eu iti pot oferi urmatoarea explicatie:
Cu siguranta ai auzit ca multi dintre ucenicii lui Ioan Botezatorul au devenit ucenici ai lui Hristos, dupa evenimentul de la Iordan. Din cunostintele mele Iuda era unul dintre ei. Motivul pentru care Iuda s-a lipit de ceata ucenicilor a fost faptul ca multime de norod se inchina lui Iisus. Era si el acolo, in miezul evenimentelor. Nesinceritatea lui Iuda fata de Hristos este vadita de evanghelist in momentul in care carteste "Mai bine s-ar fi vandut mirul acesta, iar banii sa se imparta saracilor..." Caci nu-i era lui grija la saraci ci la faptul ca el tina punga cu arginti, era cumva: contabilul "bisericii" din jurul Mantuitorului.

Cu alte cuvinte, Iisus s-a pricopsit cu el "ucenic", desi ar fi vrut ca Iuda sa se caiasca intr-un mod responsabil, macar dupa vindere. Mai exista si alta analogie cea intre numele Iuda si semintia Iudei, sau Regatul Iudeii, cei care se considerau cei mai importanti si mai aproape de Dumnezeu dintre toate semintiile lui Israil, intrucat din casa lui Iuda s-a nascut David si dinastia regala. Tradarea lui Iuda, pecetluieste de fapt intreaga lepadare a poporului, comisa in Vinerea neagra: "Rastigneste-L! Rastigneste-L!"

Cat despre efortul si meritul nostru de a ajunge la Dumnezeu, cauta si citeste semnatura mea sa vezi ce s-a ales de tot efortul meu duhovnicesc! Poate luand aminte la caderea mea, te scutesti de aceeasi sorta cu mine.

Last edited by leonte; 21.01.2013 at 15:24:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2013, 15:39:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvantul Vezi mesajul
As avea o curiozitate,cand l-ati descoperit de Iisus? Ce moment v-a facut pe dumneavoastra sa va intoarceti catre El?
Ii mai intreb pe prietenii mei "Cine e Iisus?" iar raspunsurile sunt foarte diverse,de la un simplu profet,la "un alt mesia", sau chiar injurii.
V-ati nascut cu aceasta credinta sau a existant un moment determinant? Jean Pault Satre spunea (daca nu ma insel) ca existenta precede esenta.
Incep eu.Am fost educat de bunica sa fiu credincios.Nu trecea o seara fara sa ma rog si sa sarut o icoana.Nu stiam prea multe,dar era suficient incat sa am un somn linistit.Apoi am inceput sa fiu ateu,apoi chiar anti-crestin.Dupa o supradoza de droguri si o noapte lunga in care am zis ca daca nu mor ma schimb,am devenit un om mai religios.Din pacate nu un bun crestin,dar planuiesc ca incet incet sa ma convertesc sper Iisus.

Sincer, abordarea ta este putin gresita.

A.
Iisus nu prea este Iisus cu care bei o bere. Nu este din gasca ta de prieteni si nu iesi seara la o bere cu El.

X-Protestantii se trag de sireturi cu Iisus al lor, de parca ar fi prieteni de bar. Doamne iarta-ma, dar si relatia cu Dumnezeu implica un anumit tip de raportare.

Iisus Hristos este Dumnezeu, si Fiul lui Dumnezeu.
Este bun, iubitor si drept, dar nu este Iisus cu care bem bere, sau un simplu Iisus dintr-o carte. Afirmatia asta este temelia credintei.

Daca vrei sa crezi, sa crezi in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, cel care ii iubeste pe cei care Il iubesc.

B.
Chestia asta cu "credinta in Iisus" este destul de complicata.
Este o adevarata stiinta sa "crezi in Iisus".
Sunt multe drumuri catre Hristos, multe "adevaruri si false adevaruri" spuse despre Hristos.
Sunt multi care propun tot felul de cai de apropiere de Hristos, care de care mai severe.

Intrebarea este: ce spune Hristos, despre cum sa te apropii de El?
Ca sectari si secte sunt suficiente care sa-ti spuna vino la noi.
Iar discursul tau are un miros usor sectar. Sper sa ma insel aici....


Deci, vrei sa te apropii de Hristos, si nu stii cum?

C.
Hristos este in invatatura Sa. Hristos a avut zeci de ucenici permanenti langa El, in timpul in care a predicat invatatura Sa.

Iar invatatura Sa se afla in 2 locuri:

1. In Evanghelii, in care Apostolii au incercat sa memoreze temelia invataturii Sale.
2. In cartile Apostolilor care au fost dupa Apostoli; folosesc formularea asta de "Apostol dupa Apostol" pentru ca invatatura acestora este la fel de importanta pentru Biserica, la fel ca si invatatura Apostolilor.


D.
Nu exista decat o singura cale catre Hristos: intre Ortodoxie, Catolicism si restul de (mai mult de) 4000 secte protestante si neoprotestante este o singura cale catre Hristos.

Daca vei intreba un pastor baptist, unul evanghelist, unul adventist, un preot ortodox si unul catolic unde este Adevarul fiecare va zice: "la mine".

Dar unde este Hristos cu Adevarat?

E.
Sunt cateva argumente date si de scripturi, dar pe care si Hristos le da.
Primul argument este cel al rugaciunii pe care tu trebuie sa o faci catre HRistos:
"Doamne, Iisuse Hristoase, tine-ma in toate zilele vietii mele in Adevar, si ajuta-ma sa nu fiu inselat.".

Asta este o rugaciune pe care trebuie sa o zicem zilnic in zilele acestea; nu este o rugaciune nici ortodoxa, nici catolica. Este o rugaciune a Adevarului.

Biserica lui Hristos este o Biserica a puterii, a Duhului Sfant care este in ea, care de mii de ani da putere trupului lui Hristos.

Cine spune: "Biserica a murit acum 300 de ani" este nebun.
De ce? A spune "Biserica a murit" este egal cu a spune "Duhul Sfant a murit".
Pentru ca Biserica este Duhul Sfant in credinciosi.

Hristos a venit pe pamant pentru a ne arata calea catre Imparatia Sa.
A venit pentru intregul pamant, pentru toate natiile pamantului.
A venit ca toti sa mergem in Imparatia Sa.
Daca a venit, a venit sa cucereasca pamantul si nu sa plece de el dupa 300 de ani, Dumnezeu invins de... logica protestanta ?

Dumnezeu a venit, a murit in chinuri pe cruce, pentru a disparea in nori. Si a reveni pe la anul 1500. Asta pare o telenovela, nu un lucru pe care Dumnezeu sa-l faca.

Ai mare grija pe unde umbli, pentru ca din cate vad eu, iti plimbi picioarele pe la sectari, si ai inceput sa repeti si tu textele lor.

F.
Il vrei pe Hristos. Ce trebuie sa faci mai departe?

Sa stii ca sunt si altii care "il urmeaza pe Hristos". Nu esti nici singurul si nici ultimul.
Ar fi bine sa te lipesti de o comunitate care il urmeaza pe Hristos.

Iar singura comunitate care il urmeaza cu adevarat pe Hristos este CEA ORTODOXA.
In comunitate poti sa inveti despre:

- ce vrea HRistos de la tine
- cum sa-L iubesti pe Hristos
- TOTUL despre Hristos.

Sunt foarte multi inaintea ta care L-au urmat pe Hristos si au ajuns mult mai departe decat tine. Ar fi frumos sa citesti si ce au zis acestia.
Intre ei iti recomand multimea de Sfinti ORtodocsi din secolul trecut: Sfantul Siluan, Sfantul Serafim de Sarov, Fericita Xenia, Sfantul Nectarie, si multi multi alti oameni mari, care au ajuns la sfintenie prin iubirea fata de Hristos.

G.
Sper sa nu fi aruncat postul asta din perspectiva sectara, pentru a ne ispiti pe noi ortodocsii, pentru a ne vedea "reactia si raspunsurile".

Vezi tu, minciuna si ascunderea proprie este una dintre caracteristicile principale ale sectarilor; daca HRistos a zis "vorba ta sa fie ce este da, da, iar ce este nu, nu", sectarii nu respecta asa ceva.


Poate ne spui si noua, din ce confesiune faci parte, pentru a intelege si noi mai bine abordarea ta asupra "crestinismului", si zelul tau in a-L cunoaste pe Iisus (Hristos, Fiului lui Dumnezeu).
Reply With Quote
Răspunde