Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 17.09.2015, 14:33:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Interesanta exegeza, fratior drag.
Deci există oameni care sunt deja oie ale Domnului i care nu sunt inca in Biserica mantuitoare?

P.S. Chiar in timp ce scriu am o vedenie cu un om, imbracat intr-o mantie biblica, care da o explicaie foarte lunga.
Să te ferești de acele vedenii, iubitul meu frate. Căci sunt de la vrăjamașii necurați.
Noi nu suntem vrednici în neputințele și păcatele noastre de vedenii.

La voi, frățiorii din penticostalism, vin foarte mulți necurați care fac semne și dau vedenii și chiar și unele minuni fac, în simplitatea și nevinovăția voastră, dar scopul și finalitatea lor, este de-a vă pierde sufletele și mântuirea. (despre minunile dracilor, e mai mult de vorbit, nu-i momentul)
Cu atâta mai mult omului nu-i trebuie vedenii, dacă se află departe de Biserică, de Acasă, în diferite rătăciri, sau eresuri, ca fiul risipitor.

Tâlcuirea versetului nu am dat-o eu, ci Sfântul Vasile cel Mare, izgonitorul de draci, cel ce a scris rugăciunile exorcizărilor, care doar un preot de mir sau preot-monah (ieromonah) le poate citi, după ce a ținut 3 zile de post, el și toți membrii familiei lui.
Sfântul Vasile cel Mare, al 3-lea Sfânt al meu preferat și iubit, a spus acelea, când se lupta cu ereziile eunomienilor.

Da sigur că și penticostalii sunt oițele Domnului, dar oițe care nu sunt în staulul Domnului și trebuie aduse în staul, adică oițe care nu sunt în Biserică, nu sunt în Sfânta Ortodoxie, ci rătăcesc ... "ca niște copii duși de valuri, purtați încoace și încolo de orice vânt al învățăturii, prin înșelăciunea oamenilor (a pastorilor), prin vicleșugul lor, spre uneltirea rătăcirii," - Efeseni 4, 14.

La fel și adventiștii sunt oițele Domnului, și toți neoprotestanții sunt oițe preafrumoase, cu adevărat, mult dorite și râvnite de Domnul, și trebuie aduse în staulul Domnului, în Biserică.

Acel staul este Biserica, dar este și însăși viața din piepturile lor, este șansa care le-o dă Dumnezeu să caute, să găsească, să mărturisească și să trăiască în Biserica Sfinților, Mireasa lui Hristos, Sfânta Ortodoxie.
Dacă vor reuși, se vor mântui, iar dacă nu, se vor pierde, căci Dumnezeu nu-i aduce cu forța.
Dacă sunt capre, vor sări pe alături și nu vor dori pe Domnul.

Și musulmanii sunt oițele Domnului Treime Savaot Iubire și păgânii și ateii, toți !
Pe toți Dumnezeu îi iubește minunat, și lucrează în găsirea și pescuirea lor, minunat, dar are nevoie de lucrători, "secerișul este mult, dar lucrătorii sunt puțini; rugați deci pe Domnul secerișului, ca să scoată lucrători la secerișul Său." - Luca 10, 2.

Preoții lui Hristos, scumpii de ei, sunt tot mai greu încercați în luptele din fiecare zi, contra sinelui, a lumii și a demonilor, demoni care cunosc versetul: "bate păstorul și se risipește turma", iar ei caută să bată cât de bine pot ei, păstorii turmei, preoții, ca să se risipească oițele, în erezii, sau chiar de rămân creștini, să-i risipească în patimi, și alte neputințe.

Dar acela care face nevoință, se luptă și face nevoință, cu rugăciunea inimii cea neîncetată, să o dobândească, acela care ține post și rugăciune, înmulțiind virtuțiile, acela va deveni lucrător și Domnul îl va face vas al Său și va lucra prin el.

Poate și prin tine, frățior drag, dacă te vei întoarce Acasă, în Biserică, cu smerenie și lacrimi, găsind un preot îmbunătățit și călit în lupte, cerându-i Taina Sfintei Spovedanii, să-ți dezlege păcatele, cu puterea ce i-a fost dată, iar tu să-ți faci canonul de pocăință, pentru faptele tale deși bune și morale, totuși înafara Bisericii, și primind apoi Sfânta și Dumnezeiasca Împărtășanie, Însuși Trupul și Sângele Domnului, să începi apoi lupta cea adevărată și îmbunătățirea ta, fiind în Biserică.

Deci Dumnezeu vrea toate oițele să vină în staul, în Biserică, El, Domnul "Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină." - I Timotei 2, 4.

Rămâne mai departe, ca fiecare să aleagă dacă va fi oiță sau căpriță, dacă va fi în ascultare de glasul smerit al Mielului lui Dumnezeu, Mirelui și Creatorului, Hristos Iisus Mântuitorul și astfel, va veni și va lupta pentru mântuirea lui, în Sfânta Biserică Ortodoxă, singura prin care vine mântuirea, sau... fiind căpriță, va sări pe unde apucă, prin eresuri și alte prostiaâoare, ca să nu le spun altfel, căci atunci va fi în pericol, real și mare pericol, primejdia de a moșteni întunericul cel mai din-afară și viermele cel neadormit.

Iartă-mă dacă te-am supărat, frățior drag.

Dumnezeu să-ți ajute la cele ce le-am spus, pentru rugăciunile Preacuratei Născătoarei de Dumnezeu și ale tuturor Sfinților Părinților noștri.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.09.2015 at 14:43:12.
Reply With Quote
  #962  
Vechi 17.09.2015, 14:47:26
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
La fel și adventiștii sunt oițele Domnului, și toți neoprotestanții sunt oițe preafrumoase, cu adevărat, mult dorite și râvnite de Domnul
Uite ce a declarat Mantuitorul Hristos si ce a promis El:
Oile Mele ascultă glasul Meu;
Eu le cunosc, și ele vin după Mine.
Eu le dau viața veșnică,
în veac nu vor pieri, și
nimeni nu le va smulge din mâna Mea.
Ioan 10:27,28
Eu ceva mai frumos de atat nu-mi pot imagina.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iartă-mă dacă te-am supărat, frățior drag.
Nici vorba de suparare, mi-ai umplut inima de bucurie

Last edited by Penticostalul Traditional; 17.09.2015 at 14:58:44.
Reply With Quote
  #963  
Vechi 17.09.2015, 15:13:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Amin, frățiorul meu drag.

Așa este, precum spune Scriptura.

Iată că vi și cercetezi și iată venind și dorind, ți se arată Adevărul și glasul Domnului te cheamă, prin vocile noastre ticăloase, chiar și în mediul digital, unde nu este har, dar citind cuvintele Domnului, la locul unde te afli, harul vine și caută la "inimile înfrânte și smerite," Psalmul 50, 18 el fiind o energie sau putere, necreată, a Domnului Duhului Sfânt, harul e cel care ți-a umplut inima de bucurie, frate al meu drag și harul va povățui inimile smerite și înfrânte, simple și nevinovate, pe calea cea strâmtă, îngustă și grea, care duce la viață, calea cea plină de nevoințe și încercări, a Sfintei Bisericii lui Hristos, preadulcea Ortodoxie.

Vino în staulul Domnului, frățior, vino acasă.

Hristos te iubește foarte mult și noi cu adevărat te iubim în Domnul.
Și Dumnezeu știe că nu mint și știe că îți scriu cu lacrimi în ochi.
Nu sunt ale mele lacrimile, sunt ale Domnului, de la El sunt, El le dă și le ia, "ale Tale dintru ale Tale, Ție îți aducem de toate și pentru toate", spune la Sfânta Liturghie.
Ți-am spus asta, nu spre lauda mea, a ticălosului, ci ca să se slăvească Sfânt numele Domnului, și Sfintele numele Sfinților Lui, prietenii Lui, în care El odihnește și pe care îi proslăvește.
Te aștept acasă, frate al meu. În Sfânta Ortodoxie, Mireasa Mielului, care suntem noi, "turma cea mică la care Domnul a binevoit a ne da nouă Împărăția." - Luca 12, 32.
O vai nouă, ticăloșii și nevrednicii, care greșim la tot ceasul, cei mici și răi și goi, Domnul Dumnezeu, să ne miluiască după mare mila Sa, niciodată nu vom fi vrednici de însăși respirația noastră, dar mai ales de Împărăție...
Fie voia Domnului. Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.09.2015 at 15:20:08.
Reply With Quote
  #964  
Vechi 17.09.2015, 15:44:16
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Off-topic: Igor si Alin, imi cer scuze pentru postarea aia imbecila si sfidatoare, dar Dumnezeu stie, e ceva...nu suport evlavia mieroasa si propovaduitoare, indiferent de confesiune; ceva in mine o echivaleaza cu ipocrizia. De fapt, nu suport aproape deloc evlavia; prefer sobrietatea si rezerva in exercitarea credintei.
O sa incerc sa nu dau enter chiar de prima data cand scriu. :) Ce sa faci, dominatia primului impuls e uneori, greu de indepartat, oricat de educat sau bine intentionat ai fi.
On-topic: Igor, exagerezi. Nu orice obiect atins candva de apostoli, sfinti, sau chiar Domnul Insusi e sfintit prin aceasta, si deci vrednic de cinstire. Pentru Dumnezeu, o dam in relicvolatrie medievala?! Pe linia asta de gandire, si biciul cu care a fost Domnul biciut de soldatii romani sau camasa, pentru care s-a tras la sorti, sunt sfinte. Asa o atitudine e undeva intre superstitie fanatica si idolatrie oarba. (Neo)protestantii au ei greselile lor, unele mari, dar in astfel de chestiuni au, partial, dreptate.
Cred cu toata sinceritatea ca, in aceasta problema, adevarul e la mijloc intre pozitia lui Igor, pe de o parte, si a Penticostalului si lui Centesimus, pe de alta.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 17.09.2015 at 15:46:33.
Reply With Quote
  #965  
Vechi 17.09.2015, 16:42:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Uite ce a declarat Mantuitorul Hristos si ce a promis El:
Oile Mele ascultă glasul Meu;
Eu le cunosc, și ele vin după Mine.
Eu le dau viața veșnică,
în veac nu vor pieri, și
nimeni nu le va smulge din mâna Mea.
Ioan 10:27,28
Eu ceva mai frumos de atat nu-mi pot imagina.
Eu pot, primirea Sfantului Botez a credintei adevarate, primirea Sfantului
Botez Ortodox, primirea Ingerului Pazitor.
Altfel, totul ramane la intentia de literatura.
Reply With Quote
  #966  
Vechi 17.09.2015, 21:26:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tatuajele pe care le-ai văzut, sunt o formă modernă, pioasă, de mărturisire a Sfintei Credințe Creștine. Sunt minunați, în simplitatea lor.
Nu ne putem gândi la satanism.
Oamenii cei simpli, care nu cunosc teologie și mulțimea versetelor Scripturii și mărturia Sfinților Părinți, nu pot fi condamnați.
Ori sunt puțini la minte, ori nu au suficientă voință sau nu au suficient timp. Dumnezeu tot îi iubește și dacă sunt tatuați, dacă caută cu adevărat pe Dumnezeu.
Cu cât mai fierbinte va fi căutarea lor, cu atât se vor trezi și se vor îmbunătăți mai curând, mai minunat și mai repede, lepădând și biruind cele ale încercărilor și neputințelor lor.
Unora "mult li s-a dat, mult li se va cere, și celor cărora puțin li s-a dat, puțin li se va cere" spune Biblia, nu?
Depinde de fiecare.
Dumnezeu lucrează în pronia Lui, dar nu obligă niciodată, căci nu există predestinație, ci luptă în fiecare ceas.
Dacă doresc cu adevărat să se mântuiască și nu vor cădea în erezii, se vor mântui. Oricine ar fi, va lepăda întunericul și îl va spăla în lumina Sfintei Spovedanii și Sfintei Împărtășanii.

Iar satanismul, frate Ioan, e tot o formă de căutare a lui Dumnezeu.
Au luat simboluri creștine și le-au folosit în prostioarele lor.

Sfânta Cruce întoarsă invers, e semn satanist?
Sigur că nu e.
E Crucea Sfântului Apostol Petru, a fost răstignit pe o Cruce întoarsă invers.

Dacă un satanist, vine și îți dă o cruce întoarsă invers să o săruți, o vei săruta?
Frate Ioan, să o săruți degrabă, cu dragoste și fără îndoială și te vei umple de har tu și îi vei da și satanistului har și va fi mișcat în neputințele lui.
Am văzut un dreptslăvitor creștin care a făcut asta, iar satanistului au început să-i curgă lacrimi pe obraz și fratele nostru l-a îmbrățișat și apoi cel suferind, mai tare a început să plângă.

Dacă un neputincios, ia un simbol creștinesc și îl necinstește, nu înseamnă că acel simbol și semn creștin, încetează să fie semn creștin. Nu. Rămâne simbol creștin. Doar că harul nu lucrează asupra aceluia care nu crede, pentru păcatele lui.

Dar când vine un om credincios, harul va lucra minunat, prin acel obiect, căci Duhul Sfânt este pretutindeni, așteptând smerenia noastră, și dorința de a lucra împreună cu Sfinții, și nu de capul nostru, singuri și egoiști...
Mulțumesc Igor, mulțumesc frumos pentru opinie. Mai cercetez, dacă aflu ceva care îmi pare relevant îți dau de știre.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #967  
Vechi 17.09.2015, 21:32:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci există oameni care sunt deja oițe ale Domnului și care nu sunt inca in Biserica mantuitoare?
Bineinteles, pilda intoarcerii fiului risipitor.
Datorita lor Dumnezeu inca mai tine lumea.Ii asteapta sa se intoarca.
Daca fii risipitori se intorc in Biserica Mantuitoare (Adica Ortodoxia)
mai repede lepadand pacatul, atunci ei grabesc venirea Apocalipsei.
Reply With Quote
  #968  
Vechi 17.09.2015, 22:10:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Stiu pozitia bisericii ortodoxe conform careia daca nu vii in ea nu esti mantuit. Dar mi se pare ca nu are suficient fundament.

Ce m-a surprins a fost parerea colegului nostru ca neoprotestantii sunt oile preaiubite ale Domnului. E o schimbare majora de registru. Pana de curand erau niste lupi rapitori sau, in cel mai bun caz, capre
Reply With Quote
  #969  
Vechi 17.09.2015, 22:52:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce m-a surprins a fost parerea colegului nostru ca neoprotestantii sunt oile preaiubite ale Domnului. E o schimbare majora de registru. Pana de curand erau niste lupi rapitori sau, in cel mai bun caz, capre
Mai sa stii ca nu este nici o schimbare de registru.Orice fiu risipitor care
refuza sa revina la adevarata credinta este o capra, fiind capra daca
incearca sa-i impiedice si pe altii fii risipitori sa revina la credinta adevarata,
este lup rapitor.
Daca lasa faradelegea si revine la credinta adevarata(Ortodoxia), atunci
este oaie.Una din multele oi preaiubite ale Domnului.

Citat:
Stiu pozitia bisericii ortodoxe conform careia daca nu vii in ea nu esti mantuit. Dar mi se pare ca nu are suficient fundament.
De aceea este nevoie de Dumnezeu.Roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate credinta adevarata.
Roaga-te lui Hristos sa-ti arate care este credinta adevarata.

Last edited by Copacel; 17.09.2015 at 22:55:20.
Reply With Quote
  #970  
Vechi 18.09.2015, 00:00:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Daca lasa faradelegea si revine la credinta adevarata(Ortodoxia), atunci
este oaie.Una din multele oi preaiubite ale Domnului.
Imi pare rau sa te anunt dar deja s-a stabilit: toti neoprotestantii sunt oile preaiubite ale Domnului.
A spus-o el, Igor Paslusnik.
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate credinta adevarata.
Roaga-te lui Hristos sa-ti arate care este credinta adevarata.
In urma cu 12 ani veneau in casa mea vreo 3-4 mormoni. M-au acostat pe strada. Popovaduiu unele din textele lor. Mi-au propus sa ma viziteze acasa cand au vazut ca manifest interes. Au venit. Le-am pus o groaza de intrebari si ei mi-au dat raspunsuri.
Au venit de vreo cinci ori. Mie mi-a convent: ca sa aflu informatii direct de la sursa ar fi insemnat sa ma duc eu la sala lor. Si era cam departe. Le-am zis ca sunt penticostal. Iti dai seama: ei cu mormonismul, eu cu penticostalismul. Doua erezii se tot ciocneau de sareau scantei.

In cele din urma ei au apelat la o stratagema. "Uite cum facem, au zis: chiar acum tu te rogi lui Dumnezeu, ai zis ca stii sa te rogi, nu? Si-i ceri sa-ti descopere daca mormonismul este credinta adevarata. Daca acum Dumnezeu iti raspunde "nu", sau nu-ti raspunde nimic, atunci noi iti zicem la revedere si fiecare cu treaba lui"

"Ati zis bine", le-am raspuns. Doar ca voi trebuie sa fiti exemple. Tot ce mi-ati cerut mie sa fac, faceti voi intai! Va rugati, cereti Domnului sa va arate daca penticostalismul... etc.
"Pai noi stim deja ca santem pe calea cea buna" au refuzat ei. "Dragii mei, si eu."
Ne-am salutat politicos si au plecat. Eu am ramas cu un exemplar din Cartea lui Mormon si cu informatii de mana intai despre cum te abordeaza mormonii, ei au ramas cu multumirea ca si-au facut datoria.

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.09.2015 at 00:04:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare