Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.05.2016, 23:28:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai nici nu trebuie sa cititi o astfel de carte , cu argumente istorice la ce folos pentru unii? Dar cartea si ceea ce scrie acolo e perfect adevarat, despre ,,paganizarea crestinismului,, si cum s-a facut atunci la timpul ei. Faptul ca multi de pe acest forum nu cred ca s-a intamplat lucrul asta , nu schimba cu nimic problema.
Faptul ca unul de pe forumul asa, aka Ionel28 crede asta, nu inseamna ca s-a si intamplat. .
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 18.05.2016, 00:14:16
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca unul de pe forumul asa, aka Ionel28 crede asta, nu inseamna ca s-a si intamplat. .
Adica lucrul asta se stie bine la modul general , si tu spui , ca doar eu cred din milioanele de oameni,,, interesanta logica. Asta e exact , sa dau un exemplu cu sarbatorirea Craciunului , despre care se stie bine ca nu au sarbatorit asa ceva primii crestini , dar totusi crestinatatea tine astfel aceasta sarbatoare . Deci si aici ai spune tu acelasi lucru , ca de fapt nu s-a intamplat asa ceva , sau ca nu e adevarata ideea. Sau in preajma Pastilor in fiecare an auzim cu totii acelasi lucru , si anume ca multe sau aproape toate ritualurile din acele zile au origini precrestine , oua , iepurasi , etc dar probabil cum vei zice , nu e adevarat , ca doar eu cred asa ceva,,,,
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.05.2016, 15:23:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Adica lucrul asta se stie bine la modul general , si tu spui , ca doar eu cred din milioanele de oameni,,, interesanta logica. Asta e exact , sa dau un exemplu cu sarbatorirea Craciunului , despre care se stie bine ca nu au sarbatorit asa ceva primii crestini , dar totusi crestinatatea tine astfel aceasta sarbatoare . Deci si aici ai spune tu acelasi lucru , ca de fapt nu s-a intamplat asa ceva , sau ca nu e adevarata ideea.
Poate s-a sarbatorit dar nu stii tu.
Este irelevant daca s-a sarbatorit sau nu la inceput,
Important este ca se sarbatoreste acum si e un lucru bun.

Citat:
Sau in preajma Pastilor in fiecare an auzim cu totii acelasi lucru , si anume ca multe sau aproape toate ritualurile din acele zile au origini precrestine , oua , iepurasi , etc dar probabil cum vei zice , nu e adevarat , ca doar eu cred asa ceva,,,,
Crestinii ortodocsi nu sarbatoresc oua si iepurasi dar pentru nivelul tau, ce informatie serioasa puteau sa ti se ofere? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 20.05.2016, 22:55:01
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate s-a sarbatorit dar nu stii tu.
Este irelevant daca s-a sarbatorit sau nu la inceput,
Important este ca se sarbatoreste acum si e un lucru bun.



Crestinii ortodocsi nu sarbatoresc oua si iepurasi dar pentru nivelul tau, ce informatie serioasa puteau sa ti se ofere? :)
Adica nu este relevant daca nu s-a sarbatorit. Si nu se stie. Adica la nivel general oriunde ai cauta nu numai pe Internet , ci si in toate cartile care vorbesc despre credinta primilor crestini , sau crestinismul primar se spune clar ca primii crestini adica ( Petru, Pavel ,Ioan , Luca , Matei ,etc) pe care spunem ca calcam EXACT ,pe urmele lor , nu au sarbatorit deloc nasterea Mantuitorului , si tu spui ca nu e adevarat. Pai desigur ca nu sarbatoresc crestinii oua si iepurasi , adica nu se inchina oualor sau iepurasilor , dar vospesc oua siii peste tot in zilele alea la TV , si peste tot este iepurasul care aduce primavara si fertilitatea , ca doar e productiv. Daca Apostolii oare ar fii de fata astazi la astfle de lucruri , s-ar bucura oare si ar aplauda sa spuna crestinilor , da faceti exact asta ca e bine perfect? Daca sant imprumuturi din religiile precrestine , cum sa se potriveasca cu credinta crestina.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 21.05.2016, 00:01:11
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Adica nu este relevant daca nu s-a sarbatorit. Si nu se stie. Adica la nivel general oriunde ai cauta nu numai pe Internet , ci si in toate cartile care vorbesc despre credinta primilor crestini , sau crestinismul primar se spune clar ca primii crestini adica ( Petru, Pavel ,Ioan , Luca , Matei ,etc) pe care spunem ca calcam EXACT ,pe urmele lor , nu au sarbatorit deloc nasterea Mantuitorului , si tu spui ca nu e adevarat. Pai desigur ca nu sarbatoresc crestinii oua si iepurasi , adica nu se inchina oualor sau iepurasilor , dar vospesc oua siii peste tot in zilele alea la TV , si peste tot este iepurasul care aduce primavara si fertilitatea , ca doar e productiv. Daca Apostolii oare ar fii de fata astazi la astfle de lucruri , s-ar bucura oare si ar aplauda sa spuna crestinilor , da faceti exact asta ca e bine perfect? Daca sant imprumuturi din religiile precrestine , cum sa se potriveasca cu credinta crestina.
Multumesc, martore, de mult nu am mai ris precum cind am citit cele subliniate. Ai o doza imensa innascuta de umor involuntar.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 21.05.2016, 12:12:05
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Multumesc, martore, de mult nu am mai ris precum cind am citit cele subliniate. Ai o doza imensa innascuta de umor involuntar.
Ma bucur atunci ca ai priceput , asa cum numai tu stii. Nici nu ma mir , ca spune Biblia clar ,,macar ca VEDETI,, tot tu vedeti,,,,, Si nu mai are rost sa scrii texte in engleza si latina , scrie ceva in romaneste ca santem romani, nu englezi. Si nu sant martor , sant crestin ortodox , dar care inainte sa creada ceva cerceteaza orce lucru si nu se i-a dupa multime. Ce ti se pare ca un crestin ortodox nu poate stii lucrurile pe care le stiu eu si le-am cercetat, sau cum. Sau asta arata gandirea ta ca de fapt , chiar ca nu TREBUIE , sa stie prea multe un crestin ortodox , ca s-ar putea sa afle lucruri care contravin celor stiute de el de mii de ani. Aici ai dreptate.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 21.05.2016, 21:50:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Adica nu este relevant daca nu s-a sarbatorit. Si nu se stie. Adica la nivel general oriunde ai cauta nu numai pe Internet , ci si in toate cartile care vorbesc despre credinta primilor crestini , sau crestinismul primar se spune clar ca primii crestini adica ( Petru, Pavel ,Ioan , Luca , Matei ,etc) pe care spunem ca calcam EXACT ,pe urmele lor , nu au sarbatorit deloc nasterea Mantuitorului , si tu spui ca nu e adevarat.
Pai unde scrie ca NU au sarbatorit? In Biblie? Nu scrie in Biblie asta? Pai atunci, de ce o luati de buna?

Citat:
Pai desigur ca nu sarbatoresc crestinii oua si iepurasi , adica nu se inchina oualor sau iepurasilor , dar vospesc oua siii peste tot in zilele alea la TV , si peste tot este iepurasul care aduce primavara si fertilitatea , ca doar e productiv.
Si ce treaba avem noi cu asta?
Cand ai sa vezi iepurasi la "Trinitas TV" sa ne anunti si pe noi.

Citat:
Daca Apostolii oare ar fii de fata astazi la astfle de lucruri , s-ar bucura oare si ar aplauda sa spuna crestinilor , da faceti exact asta ca e bine perfect?
Daca e vorba de Paste si Craciun, fara doar si poate.

Adica poti sa-ti sarbatoresti ziua de nastere, a parintilor, prietenlor, sotiei, copiilor, dar a Mantuitorului nu.

Mai sa fie, ce logica isteata.

Citat:
Daca sant imprumuturi din religiile precrestine , cum sa se potriveasca cu credinta crestina.
Sunt doar in capul tau. Crestinismul autentic, ortodox, n-a avut nevoie sa imprumute nimic, doar a castigat suflete pentru Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.05.2016 at 22:11:08.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 24.05.2016, 23:23:00
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai unde scrie ca NU au sarbatorit? In Biblie? Nu scrie in Biblie asta? Pai atunci, de ce o luati de buna?



Si ce treaba avem noi cu asta?
Cand ai sa vezi iepurasi la "Trinitas TV" sa ne anunti si pe noi.



Daca e vorba de Paste si Craciun, fara doar si poate.

Adica poti sa-ti sarbatoresti ziua de nastere, a parintilor, prietenlor, sotiei, copiilor, dar a Mantuitorului nu.

Mai sa fie, ce logica isteata.



Sunt doar in capul tau. Crestinismul autentic, ortodox, n-a avut nevoie sa imprumute nimic, doar a castigat suflete pentru Dumnezeu.
Ceea ce spui tu , ca sa dau un exemplu este ca si cum tu ai gasi o scrisoare din partea strabunicului tau , veche cu hartia ingalbenita , in care ti-a scris ce sa faci cum sa faci sa-ti mearga bine,,, Si tu evident faci lucrul asta asa cum vezi de la altii si stii ca asa e bine , dar cand gasesti scrisoarea constati ca ceea ce ai facut tu , si stiai ca e bine , este tocmai contrariul la ceea ce ti-a scris strabunicul tau sa faci. Exact asa e si cu sarbatorirea unor lucruri sau zile pe care le credem ca le-au tinut si altii in cazul asta Apostolii , si spunen ca , calcam exact pe urmele lor , cand de fapt ei nu au facut asta niciodata. Asta arata ca exista clar o orbire spirituala care nu lasa oamenii sa vada multe lucruri . Nu trebuie sa scrie negru pe alb, SE STIE CLAR , in toata cultura generala indiferent despre ce populatie e vorba , ca primii crestini nu au sarbatorit deloc , nasterea Mantuitorului , cu toate ca stiau fiecare cand s-a nascut , si nici nu au vopsit sau ciocnit oua nici inainte , de rastignirea , nici dupa rastignire. Si nu la Trinitas TV , arata iepurasi , sau oua incondeiate frumos , ca la toate celelante posturi in zilele respective. E ca si cum Hristos Iisus , le vorbea una Apostolilor , dar ei faceau ceea ce credeau ei ca era mai bine,,,Da crestinismul a fost la inceput si autentic si ,,ORTODOX,, ,cu adevarat . Dar nu a tinut mult. Vrei sa-ti dau titlul de carti si autorul si citate, unde se pomeneste de ce practici si invataturi si simboluri a adoptat Biserica care dupa o oarecare lupta a abandonat in favoarea paganismului?. Oare de ce crezi , cu toate ca e doar un citat sau o vorba sau replica , ce spune Stefan Sileanu (Vlad Tepes) , in filmul cu acelasi nume si anume ca ,, Nu dragostea de Dumnezeu ii aduce pe oameni la Biserica , ci teama de chinurile iadului,,.Eu zic ca avea perfecta dreptate, si se potriveste si mai bine ca o manusa pentru zilele de azi.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 24.05.2016, 23:27:00
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

[quote=Romowe;621865]Multumesc, martore, de mult nu am mai ris precum cind am citit cele subliniate. Ai o doza imensa innascuta de umor involuntar. Mai bine este sa razi , decat sa plangi desigur...Si nu am mai auzit pana acum pe cineva sa rada asa bine la astfel de argumente adevarate. Daca le iei in ras inseamna ca nu crezi ca exista astfel de argumente . Sau consideri autorii respectivi , ori masoni , ori eretici , ori sectanti , care sant neaveniti cum mai zicea cineva , si nu au scoala.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 25.05.2016, 02:09:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Daca le iei in ras inseamna ca nu crezi ca exista astfel de argumente . Sau consideri autorii respectivi , ori masoni , ori eretici , ori sectanti , care sant neaveniti cum mai zicea cineva , si nu au scoala.
Argumente care exista doar in capul tau, se pare.

"am vazut pe youtube" e argument pentru cei mai saracuti cu duhul (si nu in sensul bun).

Despre restul, nu mai zic ca ne-am amuzat destul de "logica" asta a "argumentarii":

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Daca am spus autorul si titlul cartii , ce rost mai are sa dau si citatul din moment ce nici asa nu sant crezute ideile respective.
Deci cersesti credibilitate gratuita
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.05.2016 at 02:12:02.
Reply With Quote
Răspunde