Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.03.2011, 19:29:59
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Din ce stiu Jackson se ruga inainte de fiecare atac.Si pentru ai lui si pentru cei din fata sa.The rest is in God's hands.
Si din cate stiu si eu, degeaba oamenii ii vor spune lui Iisus la Judecata "Doamne, Doamne, dar nu in numele Tau am facut minuni, si nu in numele Tau... " pentru ca Domnul, la toti cei care nu au respectat aceasta Lege a iubirii (in care nu dai nici macar o palma unui om, nu-i zici nici macar un cuvant jignitor, ci te rogi pentru el chiar daca este si cel mai mare vrajmas, ii dai o paine chiar si de este cel mai mare dusman etc), deci la cei care nu au facut asa, cu toata rugaciunea lor de Doamne, Doamne, si cu toate minunile facute in numele Lui, tot le va spune ca nu ii cunoaste...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.03.2011, 19:41:18
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si din cate stiu si eu, degeaba oamenii ii vor spune lui Iisus la Judecata "Doamne, Doamne, dar nu in numele Tau am facut minuni, si nu in numele Tau... " pentru ca Domnul, la toti cei care nu au respectat aceasta Lege a iubirii (in care nu dai nici macar o palma unui om, nu-i zici nici macar un cuvant jignitor, ci te rogi pentru el chiar daca este si cel mai mare vrajmas, ii dai o paine chiar si de este cel mai mare dusman etc), deci la cei care nu au facut asa, cu toata rugaciunea lor de Doamne, Doamne, si cu toate minunile facute in numele Lui, tot le va spune ca nu ii cunoaste...
Daca va uitati in Biblie,in Evanghelia dupa Luca (3:14),veti observa o scena interesanta.Ioan Botezatorul este intrebat de un grup de ostasi:,,Dar noi ce să facem?".In mod surprinzator Ioan nu le spune ,,Lasati armele! Nu mai fiti ostasi"ci le cere sa nu asupreasca,sa nu invinuiasca pe nedrept si sa fie multumiti cu solda lor(stiut fiind faptul ca multi se dedau jafului).Adica le cere sa isi respecte regulile de onoare ale meseriei lor.Nu sa isi abandoneze meseria.Daca va mai uitati si in Epistola catre Romani a Apostolului Pavel 13:3-4 veti observa ca stapinirea poarta sabie,face voia Domnului si il pedepseste pe cel rau.Cu sabia.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.03.2011, 10:13:14
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T-Bone Vezi mesajul
Va este frica de moarte? Sau va fost vreodata frica de moarte? Va intreb asta deoarece de ceva timp mie incepe sa-mi fie frica, nu neaparat de moarte, imi e frica de anumite lucruri ce pot aduce moartea, nici nu stiu cum sa va explic acum ce vreau sa zic dar va dau un exemplu.

Acum ceva ani (4) mie mi-a murit un frate, inainte sa moara a scris un bilet, un fel de rugaciune prin care spune anumite lucruri... ca si cum ar fi stiut ca va muri :)
Acum eu de atunci ma tot gandesc la unele lucruri pe care le fac ca poate fi un astfel de lucru :). De exemplu si acest post pe care-l pun aici as putea sa-l consider un astfel de lucru

Cred ca e ceva pe pshicul meu, poate a ramas ceva la mine in cap de cand s-a intamplat tragedia :)
Sincer mie nu mi e frica de moarte , stiu ca dincolo am sa traiesc, sufletul meu va exista, dar mie frica de modul cu as putea muri si daca as muri tanar,adica sa nu mi fi trait viata.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.03.2011, 10:37:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ce exista mai natural pe lumea asta decat nasterea si moartea ?!
moartea e un fenomen firesc, pe care suntem datori sa-l infruntam cu fruntea sus !
trebuie sa privim cu masura, nici sa nu fim legati prea mult de lumea asta, dar nici sa nu ne dorim moartea,ci sa avem o fica ponderata,normala de ea !!!
atentie,frica nu inseamna obsesie !!!
Bine spus guardianule!!! Sa incercam sa nu ne surprinda cu sufletul nepregatit trecerii dincolo de ea...Sa fim in pace cu Dumnezeu ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.03.2011, 16:14:54
CristianVladut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi este frica de ce va urma.Simt ca sunt un om rau , ca m-am indepartat de Dumnezeu.O sa ma duc sa ma spovedesc pentru ca ma simt intr-un fel plin.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.03.2011, 11:51:05
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Daca va uitati in Biblie,in Evanghelia dupa Luca (3:14),veti observa o scena interesanta.Ioan Botezatorul este intrebat de un grup de ostasi:,,Dar noi ce să facem?".In mod surprinzator Ioan nu le spune ,,Lasati armele! Nu mai fiti ostasi"ci le cere sa nu asupreasca,sa nu invinuiasca pe nedrept si sa fie multumiti cu solda lor(stiut fiind faptul ca multi se dedau jafului).Adica le cere sa isi respecte regulile de onoare ale meseriei lor.Nu sa isi abandoneze meseria.Daca va mai uitati si in Epistola catre Romani a Apostolului Pavel 13:3-4 veti observa ca stapinirea poarta sabie,face voia Domnului si il pedepseste pe cel rau.Cu sabia.
Pai eu vad lucrurile cam asa:

Cine respecta cuvintele "Sa nu asupriti pe nimeni", nu poate pleca in razboi unde oamenii se omoara lasand familii fara tati, frati, soti, unde se schingiuiesc etc. Din cum le vorbeste Iisus: "Sa nu asupriti pe nimeni, nici sa invinuiti pe nedrept, si sa fiti multumiti cu solda voastra." acesti ostasi par sa fie mai degraba niste aparatori ai ordinii publice, pentru ca doar acestia pot sa invinuiasca pe cineva, nu militarii, si de asemenea tot aparatorii linistii publice pot sa isi rotunjeasca in mod ilegal veniturile, nu militarii, decat daca isi jefuiesc victimele.
Iisus nu se contrazice niciodata. Daca undeva pare sa fie o contradictie intre ceea ce a spus intr-o parte si ceea ce spune in alta parte, inseamna ca undeva nu s-a resituat bine in context.

Iar in epistola Sf. Ap. Pavel se vorbeste tot despre cei care aparau ordinea publica, care vegeau sa se respecte legile, ca un fel de politai de astazi.

Mie mi-a placut foarte mult povestirea in care un sfant catolic, Don Bosco, scoate la un moment dat la plimbare niste puscariasi fara sa le puna catusele. Si minunea are loc, nici unul nu incearca sa evadeze desi ar fi fost atat de usor. Asa ca imi zic mereu ca orasele ar fi mult mai bine pazite daca pe post de oameni ai legii ar veni cat mai multi sfinti care sa aiba ca arma iubirea, mila si rugaciunea...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2011, 12:31:47
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai eu vad lucrurile cam asa:

Cine respecta cuvintele "Sa nu asupriti pe nimeni", nu poate pleca in razboi unde oamenii se omoara lasand familii fara tati, frati, soti, unde se schingiuiesc etc. Din cum le vorbeste Iisus: "Sa nu asupriti pe nimeni, nici sa invinuiti pe nedrept, si sa fiti multumiti cu solda voastra." acesti ostasi par sa fie mai degraba niste aparatori ai ordinii publice, pentru ca doar acestia pot sa invinuiasca pe cineva, nu militarii, si de asemenea tot aparatorii linistii publice pot sa isi rotunjeasca in mod ilegal veniturile, nu militarii, decat daca isi jefuiesc victimele.
Iisus nu se contrazice niciodata. Daca undeva pare sa fie o contradictie intre ceea ce a spus intr-o parte si ceea ce spune in alta parte, inseamna ca undeva nu s-a resituat bine in context.

Iar in epistola Sf. Ap. Pavel se vorbeste tot despre cei care aparau ordinea publica, care vegeau sa se respecte legile, ca un fel de politai de astazi.

Mie mi-a placut foarte mult povestirea in care un sfant catolic, Don Bosco, scoate la un moment dat la plimbare niste puscariasi fara sa le puna catusele. Si minunea are loc, nici unul nu incearca sa evadeze desi ar fi fost atat de usor. Asa ca imi zic mereu ca orasele ar fi mult mai bine pazite daca pe post de oameni ai legii ar veni cat mai multi sfinti care sa aiba ca arma iubirea, mila si rugaciunea...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.03.2011, 13:36:55
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai eu vad lucrurile cam asa:

Cine respecta cuvintele "Sa nu asupriti pe nimeni", nu poate pleca in razboi unde oamenii se omoara lasand familii fara tati, frati, soti, unde se schingiuiesc etc. Din cum le vorbeste Iisus: "Sa nu asupriti pe nimeni, nici sa invinuiti pe nedrept, si sa fiti multumiti cu solda voastra." acesti ostasi par sa fie mai degraba niste aparatori ai ordinii publice, pentru ca doar acestia pot sa invinuiasca pe cineva, nu militarii, si de asemenea tot aparatorii linistii publice pot sa isi rotunjeasca in mod ilegal veniturile, nu militarii, decat daca isi jefuiesc victimele.
Iisus nu se contrazice niciodata. Daca undeva pare sa fie o contradictie intre ceea ce a spus intr-o parte si ceea ce spune in alta parte, inseamna ca undeva nu s-a resituat bine in context.

Iar in epistola Sf. Ap. Pavel se vorbeste tot despre cei care aparau ordinea publica, care vegeau sa se respecte legile, ca un fel de politai de astazi.

Mie mi-a placut foarte mult povestirea in care un sfant catolic, Don Bosco, scoate la un moment dat la plimbare niste puscariasi fara sa le puna catusele. Si minunea are loc, nici unul nu incearca sa evadeze desi ar fi fost atat de usor. Asa ca imi zic mereu ca orasele ar fi mult mai bine pazite daca pe post de oameni ai legii ar veni cat mai multi sfinti care sa aiba ca arma iubirea, mila si rugaciunea...
Scuze, am scris Iisus in loc de Ioan. Cum putin mai inainte zice ca pomul care nu face roade se arunca in foc, exact cum a zis apoi si Iisus, am asimilat foarte usor invatatura sfantului Ioan Botezatorul cu cea a lui Iisus, a carui cale o pregatea. Dar despre Ioan este vorba.
:)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.03.2011, 16:55:07
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai eu vad lucrurile cam asa:

Cine respecta cuvintele "Sa nu asupriti pe nimeni", nu poate pleca in razboi unde oamenii se omoara lasand familii fara tati, frati, soti, unde se schingiuiesc etc. Din cum le vorbeste Iisus: "Sa nu asupriti pe nimeni, nici sa invinuiti pe nedrept, si sa fiti multumiti cu solda voastra." acesti ostasi par sa fie mai degraba niste aparatori ai ordinii publice, pentru ca doar acestia pot sa invinuiasca pe cineva, nu militarii, si de asemenea tot aparatorii linistii publice pot sa isi rotunjeasca in mod ilegal veniturile, nu militarii, decat daca isi jefuiesc victimele.
Iisus nu se contrazice niciodata. Daca undeva pare sa fie o contradictie intre ceea ce a spus intr-o parte si ceea ce spune in alta parte, inseamna ca undeva nu s-a resituat bine in context.

Iar in epistola Sf. Ap. Pavel se vorbeste tot despre cei care aparau ordinea publica, care vegeau sa se respecte legile, ca un fel de politai de astazi.

Mie mi-a placut foarte mult povestirea in care un sfant catolic, Don Bosco, scoate la un moment dat la plimbare niste puscariasi fara sa le puna catusele. Si minunea are loc, nici unul nu incearca sa evadeze desi ar fi fost atat de usor. Asa ca imi zic mereu ca orasele ar fi mult mai bine pazite daca pe post de oameni ai legii ar veni cat mai multi sfinti care sa aiba ca arma iubirea, mila si rugaciunea...
Frumos.Probabil ca in Orasul Ceresc asa si este.Dar aici,pe Pamint,din nefericire,nu este asa.Ar fi frumos sa fie asa dar nu este asa.Razboiul este parte a civilizatiei umane.Din mai multe motive.Inclusiv cand Mantuitorul era printre noi se purtau razboaie.Este o problema extrem de complicata.Imaginati-va ca Stefan cel Mare i-ar fi intimpinat pe turci/tatari cu o imbratisare de iubire pe ziduri.Acum in loc de Putna ati fi admirat o moschee.Ii casapea si apoi construia un lacas Domnului.

Mantuitorul a vindecat pe sluga centurionului roman(Matei 8:5-13) fara sa-i ceara sa nu mai fie soldat.Si era invadator.Ba chiar s-a mirat de credinta acelui soldat roman.In Faptele Apostolilor(10:1-2) se vorbeste de alt centurion din Legiunea Italica care era ,,Cucernic și temător de Dumnezeu, cu toată casa lui și care făcea multe milostenii poporului și se ruga lui Dumnezeu totdeauna".Si acela era un invadator.Si omorase oameni probabil.Destul de multi din moment ce era centurion. Insa era si credincios.Un paradox oare?Nu neaparat.Lucrurile sunt mai complicate decat par,in lumea asta de gri.Mai rar de alb si negru.

Last edited by Scotsman; 14.03.2011 at 17:03:34.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.03.2011, 19:34:42
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Frumos.Probabil ca in Orasul Ceresc asa si este.Dar aici,pe Pamint,din nefericire,nu este asa.Ar fi frumos sa fie asa dar nu este asa.Razboiul este parte a civilizatiei umane.Din mai multe motive.Inclusiv cand Mantuitorul era printre noi se purtau razboaie.Este o problema extrem de complicata.Imaginati-va ca Stefan cel Mare i-ar fi intimpinat pe turci/tatari cu o imbratisare de iubire pe ziduri.Acum in loc de Putna ati fi admirat o moschee.Ii casapea si apoi construia un lacas Domnului.

Mantuitorul a vindecat pe sluga centurionului roman(Matei 8:5-13) fara sa-i ceara sa nu mai fie soldat.Si era invadator.Ba chiar s-a mirat de credinta acelui soldat roman.In Faptele Apostolilor(10:1-2) se vorbeste de alt centurion din Legiunea Italica care era ,,Cucernic și temător de Dumnezeu, cu toată casa lui și care făcea multe milostenii poporului și se ruga lui Dumnezeu totdeauna".Si acela era un invadator.Si omorase oameni probabil.Destul de multi din moment ce era centurion. Insa era si credincios.Un paradox oare?Nu neaparat.Lucrurile sunt mai complicate decat par,in lumea asta de gri.Mai rar de alb si negru.
Eu am o alta intelegere a acestor texte si anume faptul ca cei pe care i-ati pomenit au fost ca si Ap. Pavel, adica vreau sa spun ca or fi omorat oameni cat inca nu-l cunosteau pe Hristos, dar dupa ce au devenit credinciosi, nu au mai facut relele dinainte. Oamenii de genul acesta isi pastrau slujba chiar si dupa ce deveneau crestini, insa nu mai acceptau sa faca ceea ce, prin Hristos, au invatat ca nu trebuie sa mai faca. Si dealtfel, asta ii dadea de gol pe unii dintre ei despre faptul ca erau crestini.

Daca Stefan cel Mare i-ar fi intampinat pe turci cu o imbratisare de iubire, ar fi murit multi ca martiri, dar se stie bine ca primii crestini au fost martiri fara ca asta sa insemne ca puneau in pericol crestinismul ci dimpotriva, erau destui pagani care se converteau si deveneau crestini cand vedeau curajul martirilor in Hristos. Primii crestini nu au pus niciodata mana pe arme desi erau masacrati in masa, insa jertfa lor a fost cu mult mai folositoare decat daca se apucau si ei sa ii omoare pe paganii din jurul lor.
Si evreii care l-au urmat la inceput pe Iisus au crezut ca Mesia trebuie sa fie vreun razboinic care sa lupte impotriva paganilor, iar apostolii nu au putut sa accepte ideea ca Iisus va muri, ca daca Mesia moare, pai cine ii mai salveaza pe evrei? Si iata ca un astfel de gand venea de la satana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va e frica de moarte? Codreanu Moaste 168 05.06.2014 14:28:55
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52