Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2009, 15:59:12
Eufrosina Eufrosina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 1
Unhappy Doamne ajuta!

Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2009, 16:53:51
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Roaga-te pentru parintii tai, sa-i lumineze Bunul Dumnezeu intru Sfanta Credinta Crestina Ortodoxa. Nu te gandi la tine, ci la ei, pentru ca acolo este problema. Fa-ti un obiectiv din a te ruga pentru ei inspre salvarea lor. Nu incerca sa-i convingi tu ci, repet, roaga-te la Dumnezeu sa-Si faca auzita chemarea Sa in sufletele lor si vei vedea ca, in timp, lucrurile se vor rezolva si totul se va limpezi, atat in mintea ta cat si in inimile lor. Sa fii in fiecare clipa cu nadejde in mila lui Dumnezeu. Toti gresim dar si nadajduim.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2009, 17:12:19
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Eufrosina;126535]Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!![/quote]




Daca tu nu poti vorbi cu parintii tai despre Dumnezeu, vorbeste tu cu Dumnezeu despre parintii tai; roaga-te chiar si asa in sila caci atunci cand crezi ca esti la sfarsitul rabdarii intervine Dumnezeu cu mila sa;
participa ( nu lipsi de la sfanta liturghie) si pomeneste-i si pe parinti;cu putina rabdare vei vedea ajutorul
"Daca Dumnezeu ar ridica ispitele si incercarile, nimeni nu s-ar mai mantui", si asa este, nu?





Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2009, 17:17:35
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Smile

Și eu am avut probleme de acest gen dar mila lui lui Dumnezeu și puterea este !mare tu roagă-te cu dragoste și credință mergi pe calea bisericii și ai să vezi că o să fie bine .Lasă-i pe părinții tăi roagă-te pt ei tu ai drumu tău calea ta (credința) găsește-ți un Duhovnic bun și apelează ori de cîte ori ai nevoe .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2009, 17:42:35
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile toate la timpul lor

Citat:
În prealabil postat de Eufrosina Vezi mesajul
Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!!
Nu te speria ca toti suferim de momente in care nu ne mai putem ruga cu acceiasi tarie, important e sa nu intrii in panica. Mie cel putin mi se intampla sa ma rog foarte rar cum trebuie, adica sa simt ca o spun din suflet , dar nu ma las deznadajduit si stiu ca intr-o zi am sa reusesc sa ma rog macar o singura data cu tot sufletul.

Starile astea pot sa-ti vina de la astenia de primavara, de la suparari sau altele, trebuie sa vezi cauza si sa inlaturi efectul.

Cat despre parintii tai, nu am ce sa-ti spun pentru ca nu cunosc relatia ta cu ei. In general parintii vor sa-si vada copii fericiti si ca se pot descurca singuri in lumea asta. Asa ca vezi ce asteptari au de la tine.
Iubirea lui Dumnezeu pentru cel mai pacatos om e mai mare decat iubirea unui sfant catre Dumnezeu. (nu mai stiu cine a spus asta, dar am retinut ideea :)
Ca un sfat , daca imi permiti: fa niste plimbari in aer liber si admira creatia lui Dumnezeu cum se trezeste la viata. Ai sa vezi multa bucurie in jurul tau si nu ai cum sa nu te umplii de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2009, 22:54:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eufrosina Vezi mesajul
Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!!
Orice urcus este anevoios. Urcusul duhovnicesc presupune si sacrificii. Daca ai adresa intrebarea ,,De ce mi se intampla mie asta?'' unui duhovnic incercat, ti-ar spune ce mi-a spus si mie cu ani in urma. Ti-ar spune ca este o intrebare egoista.

Dar, daca iti pui astfel de intrebari si incerci sa mergi pe calea cea ingusta si anevoioasa insemna ca esti pe drumul cel bun. ,,Ori de cate ori vei cadea, scoala-te si te vei mantui!'' - ne spune undeva Insusi Mantuitorul. Isi pun astfel de intrebari oamenii carora le pasa de sufletul lor. Asa cum poate ai aflat, credinta ne va fi pusa la incercare si Dumnezeu ne caleste prin ispite si incercari pentru a face fata vremurilor care vor urma.

Iarta-i din suflet pe cei care-ti gresesc, roaga-te pentru mantuirea ta, spovedeste-ti pacatele cu atentie, dupa indreptar, verifica-ti si gandurile. Discuta si despre gandurile care-ti trec prin minte cu un duhovnic incercat, caci exista si ganduri care nu sunt ale tale, ci ale diavolului. ,,Razboiul nevazut" presupune exact aceasta lupta cu gandurile. Oricarui gand nepoftit spune-i cu mult curaj: ,,Inapoia mea, satano!" si o sa vezi ca, daca insisti, nu te mai deranjeaza.

Postul, rugacinea , citirea cartilor duhovnicesti scrise de Sfintii Parinti, Vietile Sfintilor si in primul rand Noul Testament te ajuta sa lupti cu tine insati, te ajuta sa renasti pe plan duhovnicesc. Atunci vei recunoaste usor inventiile diavolului si vei rade de ele. Chiar daca vor fi mai mari sau mai multe, tu le vei privi altfel.

Sfantul Siluan Athonitul ti-ar spune mesajul pe care insusi Mantuitorul i l-a spus: ,,Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!" Cu totii ne luptam cu ispitele cum putem. Nu esti singura. Toti cei care vor sa se mantuiasca sunt incercati ca argintul pentru a se alege cei care se vor mantui de ceilalti. Ispitele sunt chiar necesare. Fara lupta nu pot exista invingatori.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2009, 22:55:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa-ti ieie cartile religioase?Dar ce rau aduc ele?Iti interzic o carte deochiata,o carte de la care nu ai ce invata dar de ce cartile despre Dumnezeu?Reprezinta un pericol in ochii lor?Chiar nu ii inteleg.Nu am mai auzit asa ceva pana acum.Iti recomand sa te rogi cat mai mult,ispitele normal ca sunt si vor mai fi,dar cu rugaciunea continua se vor elimina incet incet.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2009, 08:31:00
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Pentru că unii părinți sînt crescuți fără Dumnezeu și așa văd ei zic că devii nebun și te strică biserica.Și mama mi-a aruncat cărțile și cînd îmi cumpăram cărți duhovniceși le citeam și le dădeam ,dar după o peroadă s-a mai înbunat ,căci Dumnezeu a încercat-o și i-a arătat multe semne .După aceea ea îmi dădea bani de pelerinaje și să prind o lumînare și pt ea.Dar lupta este foarte grea .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2009, 09:16:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe : Blog de florina250981 - Florina Stan - Skyrock.com , am gasit la
pagina 3 o informatie care cred ca-i intereseaza pe toti cei care au astfel de probleme cu casnicii lor din pricina cartilor religioase si a credintei.

In dreptul
prezentarii Manastirii Sfantul Gheorghe - Craiova, scrie: ,,Puteti
descarca mai mult carti de aici. Am facut click pe cuvantul ,,aici''
si am gasit niste carti pretiooase: Proloage, Sbornicul, Filocaliile
etc.

De asemenea, pe www.crestinortodox.ro se gasesc numeroase rugaciuni si acatiste ziditoare de suflet.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2009, 13:16:26
arpisz arpisz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eufrosina Vezi mesajul
Traiesc o stare mentala ciudata, sunt imprastiata, sunt aeriana, totul mi se apre ireal, am multe ispite, si stari anxioase si pe deasupra mai ma viziteaza si slava desarta. Ce pot face? Ma rog dar nu cu tot sufletul fiidnca slava desarta nu ma lasa. Merg la biserica dar gandurile de hula ma fac sa ma invart in jurul biserii fara sa gasesc liniste. Sutn spovedita si impartasita si tot proasta am ramas.
Nu am voie sa tin post, parintii sunt necredinciosi si mi-au luat cartiele de credinta si rugaciune. Ades noaptea ma trezesc cu fiori de spaima si cu frica ca ma voi duce in iad. Ce sa fac ca sa scap? Am uitat multe din cele ce stiam despre Dumnezeu dar ultima speranta e ca inca ma iubeste asa in halul in care sunt.

De ce mi se intampla mie asta? De ce nu pot avea o viata normala cu o minte cu griji idei ganduri normale fara rataciri mintale?
Help!!!!!
Presupun ca ai o varsta frageda.
Personal tias recomanda sa ai o discutie serioasa si deschisa cu parintii tai sau sa vizitezi un psiholog pentru o discutie.
Eu personal as prefera varianta cu psihologul (din cand in cand au niste idei geniale si te pot face sa intelegi foarte multe despre tine).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18