Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2009, 11:54:24
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nici casatorie,nici monahism

Ce parere aveti ?Se poate sa traiesti singur in lumne ca un "calugar",e ingaduit?De ex. eu nu am chemare pt niciuna din astea.Am fost casatorita un an si am vzt cat de aiurea este iar la manastire nu m-as duce deoarece stiu ca la noi ascultarea inseamna numai munca fizica pe viata!

Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2009, 13:33:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Casatoria poate fi rai pe pamant, atata timp cat amandoi mirii se lupta sa intrupeze viata crestina propovaduita de Hristos.
Daca acest rai nu se realizeaza usor, ba chiar foarte greu, aceasta e din pricina mandriei celor doi, sau doar a unuia.

Manastirea este pridvorul Imparatiei lui Dumnezeu, atata timp cat cel ce intra acolo se leapada de toate si iubeste toate.
Daca manastirea nu este ce ar trebui sa fie, aceasta este din pricina mandriei celor ce o conduc si a celor ce intra in ea.
Daca macar unul dintre acestia ar trai viata curata, manastirea ar fi plina de pace.

Nici casatoria fara manastire, nici manastirea fara casatorie.
Ambele sunt strans unite in Biserica lui Hristos, ambele pot zamisli sfintenia, ambele bucuria, ambele raiul cat si iadul.

A fi singur este cea mai mare durere. Iar a trai singur in lume mi se pare absurd.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2009, 14:14:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Florinna01, tu ai avut o nereusita, nu ai gasit pe cel potrivit. Nu abandona sub pretext ca este aiurea, sau nu ai chemare.
Il vei gasi pe cel potrivit si va fi bine.
Nu e bine sa traiesti singur. Ai nevoie de iubire, familie, copii.
Manastirea este pentru cei chemati, si aceia sunt putini. Cum spui si tu, este f.greu.

Sunt unii care traiesc singuri toata viata, nu stiu daca in curatie sau nu si nu stiu ce fel de viata duc. Nu cred ca de la o varst sunt fericiti si mai ales...nu stiu cum sfarsesc.

Curaj! Este cineva si pentru tine!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2009, 14:27:11
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce parere aveti ?Se poate sa traiesti singur in lumne ca un "calugar",e ingaduit?De ex. eu nu am chemare pt niciuna din astea.Am fost casatorita un an si am vzt cat de aiurea este iar la manastire nu m-as duce deoarece stiu ca la noi ascultarea inseamna numai munca fizica pe viata!

Ce parere aveti?
Eu zic ca se poate trai in lume ca si in manastire.. pana la urma cine te opreste de la rugat, facut fapte bune, iubirea aproapelui? Oricum in lume sunt mai multe ispite, alte randuieli si e cam greu sa supravietuiesti judecatii lumesti (multi se uita ca la un extraterestru daca afla ca esti necasatorita)...
Dar poti sa incerci, eu zic ca nu-i pacat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2009, 15:48:25
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Din punct de vedere canonic nimic nu opreste a trai astfel.

Monahismul nu e asa greu cum îl zugravesc unii aici, doar ca trebuie sa existe o manastire cu o obste de oameni cuviinciosi, ceea ce e destul de rar. Daca gasesti o astfel de obste si daca manastirea nu e calcata de prea multi mireni, e rai. Eu am stat în trei manastiri (în total cam un an si jumatate) si a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea, dar de când cu telefoanele mobile si computerele nu mai e acelasi lucru si în cazul meu mai sunt si alte probleme (alimentatia).

Pentru cei din lume, cred ca daca nu gasesti omul potrivit e mai bine sa ramâi singur. Singuratatea nu ar fi asa greu de îndurat daca nu ar exista presiunea sociala, societatea favorizând pe cei ce înscriu în norme,adica pe cei casatoriti. Cei singuri au avantajul ca nu se raporteaza la alt om când decid ce fac, dupa cum spune Sf. Pavel se straduiesc sa placa doar lui Dumnezeu. Dar a locui singur mult timp în mediul urban poate duce la tulburari psihice cred. Nu acelasi lucru se întâmpla cu pustnicii, mediul natural nu duce la astfel de tulburari, probabil din pricina ca în mijlopcul naturii omul se poate regasi pe sine mai usor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2009, 16:31:31
silvanalumi silvanalumi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru silvanalumi Send a message via Skype™ to silvanalumi
Implicit Nici casatorie,nici monahism

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce parere aveti ?Se poate sa traiesti singur in lumne ca un "calugar",e ingaduit?De ex. eu nu am chemare pt niciuna din astea.Am fost casatorita un an si am vzt cat de aiurea este iar la manastire nu m-as duce deoarece stiu ca la noi ascultarea inseamna numai munca fizica pe viata!

Ce parere aveti?
Draga Florina, marturisesc ca iti impartasesc parerile si sa-ti spun de ce: intr-un fel, dar mult mai grav, sunt in situatia ta ... Am 46 de ani, m-am casatorit prima data in 1981, nu din dragoste, intr-un fel si-a batut joc de mine, am ramas insarcinata imediat - nu am stiut, a urmat casatoria cu acea persoana, a mai urmat un copil, am suferit enorm, spre rusinea mea am fost tentata sa renunt la viata... dar copiii mei au atarnat greu in balanta - chinul a fost enorm, am divortat, au trecut cativa ani ... am crezut ca mi-am gasit jumatatea ... dar parerile mamei lui au atarnat foarte greu ... mama lui fiind alcoolica ... ne-am despartit amici...- mariajul a durat 3 ani... dupa care mi-am gasit salvarea in munca... computer etc... La insistentele familiei si mai ales ale baiatului meu, am cunoscut un alt barbat ... aveam 41 ani si jumatate, am crezut ca am gasit persoana potrivita ...fac o mica paranteza: dupa acel "gest necugetat" din tinerete, in urma caruia puteam sa-mi pierd viata, am descoperit credinta adevarata... acest barbat, al treilea mi s-a parut a fi incununarea asteptarilor mele, era credincios, citeam acatiste impreuna, mi s-a parut a avea un suflet foarte bun, m-a miscat foarte mult situatia lui familiala: parasit de mama cand avea 14 ani, mama lui a placat in alta tara sa "isi faca viata". tatal lui - un alcoolic inrait etc... a dus-o foarte greu, dar a pastrat intotdeauna trauma parasirii de mama, a cautat-o, a emigrat dupa ea - acolo a avut parte numai de neintelegeri, a fost casatorit 14 ani, 2 copii de care a avut multa grija, a fost aruncat din casa ca un caine, asistand cu durere la instalarea altui barbat in locul lui ... in sfarsit ... am ales sa ne cunoastem... ma repet eram foarte impresionata de viata lui... am plecat in alta tara... nu m-am adaptat si nu cred ca ma voi adapta vreodata ... au fost probleme multe, umilinte cat carul de la fosta lui familie, eram casatoriti am renuntat si la serviciul meu la care tineam foarte mult... stresul m-a macinat incet, dar sigur... nu am mai reusit nici sa dorm... zilele mi le petreceam in plansete si rugaciuni si iar plansete... m-am intors acasa... de fapt el m-a mintit... vroia sa ma aduca acasa si sa plece inapoi... i-a fost rusine de familia mea... Dumnezeu mi-a dat o familie deosebita si ii multumesc pentru asta ... am crezut ca o luam de la capat aici in tara noastra... acum eram amandoi fara servicii, de fapt suntem (pentru ca am ajuns in prezent), avem sustinerea extraordinara din partea familiei mele si financiara , dar si morala... si totul merge foarte rau intre noi, eu nu mai reprezint pentru el decat o "spalatoare de creier" , Romania e cea mai nenorocita tara... si-a descoperit acum parintii... adica el trage de ei... el nu este cautat niciodata, nu are voie sa sune la orice ora ca deranjeaza... si multe altele... dar toate suferintele lui legate de familia lui, dar si de fosta familie le transfera cu ura impotriva mea... ne certam tot timpul, ma ameninta ca o sa plece, ca asta isi doreste, dar nu poate acum ca nu are unde...mentionez ca el are o casa a lui proprietate personala aici in Bucuresti in care locuieste tatal lui cu actuala sotie, dar nu este primit in casa lui, iar mama lui are 2 case in Bucuresti la Dorobanti si una in strainatate unde locuieste de 30 si ceva de ani, dar nu are loc nici acolo, nu este primit si pentru toate astea se razbuna pe mine...Eu am 46 de ani si ma aflu in fata celui mai mare dezastru din viata mea... nu mai am nici macar serviciu, el are 54 de ani si se pare ca este o persoana extrem de traumatizata si bolnava... Totul se va sfarsi foarte curand... Te intreb si va intreb: CE INCREDERE MAI POT AVEA IN BARBATI???
Si ca sa va minunati vis-a-vis de dragostea materna: bunici materni (bunica nefiind mama mamei lui) i-au lasat mostenire un teren, terenul pe care a fost casa bunicilor unde el a copilarit si 2 locuri de veci... testamentul suna foarte clar erau numai ale lui, mama lui pierzand orice drept cu care de fapt a fost de acord la vremea respectiva... cu toate astea, acestea fiind ale lui, ea le-a vandut, ma repet stiind ca sunt ale lui, a facut multe falsuri avand o prietena la notariat... el s-a adresat unui avocat care l-a lamurit in legatura cu falsurile enorme facute de mama lui, dar bunurile erau deja vandute si el nu a mai facut nimic...in afara de apartamentul in care locuieste tatal lui cu actuala sotie, care este tot pe numele lui... pentru toate aceste lucruri el se razbuna ingrozitor pe mine cu toate ca eu nu am nici un amestec pentru ca eu asa l-am cunoscut cu starea asta de lucruri... pe atunci eram umarul pe care plangea non stop, acum sun o "spalatoare de creier"... isi cauta aproape zilnic parintii, pe mama lui o suna de 5 ori pe zi, dar se loveste de raceala si atunci se razbuna tot pe mine... ca sunt aproape de el. De aceasta data, am investit enorm sentimental... acum depind de calmante si tot ce imi doresc este sa raman singura si sa incerc sa ma linistesc, daca se mai poate... Nu am sa incetez sa ma rog la Dumnezeu, dar numai ca sa ma ierte...in rest nu mai am ce cere... Iertati-ma ca v-am obosit... DUMNEZEU SA VA AJUTE PE TOTI.

Last edited by silvanalumi; 27.07.2009 at 16:36:44.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2009, 17:37:23
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Eu impartasesc opinia lui Dorin.
Se stie ca celibatul trebuie sa fie doar o stare provizorie, aceasta pregatind una din cele doua cai [recunoscute de Biserica Ortodoxa] : casatoria sau monahismul;
… insa daca voi credeti ca puteti deveni cu adevarat Monahi in lume si ca vi se va da putere sa dobanditi pacea sufleteasca astfel .. .. .. !!
… parca tot drumul batatorit de sfinti este mai SIGUR, nu..? ca sa nu spun –BINECUVANTAT!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2009, 20:19:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce parere aveti ?Se poate sa traiesti singur in lumne ca un "calugar",e ingaduit?De ex. eu nu am chemare pt niciuna din astea.Am fost casatorita un an si am vzt cat de aiurea este iar la manastire nu m-as duce deoarece stiu ca la noi ascultarea inseamna numai munca fizica pe viata!

Ce parere aveti?
Cred ca trebuie sa te consulti cu un duhovnic sporit. Din cate stiu, e posibil si ce spui tu, dar e o cale foarte primejdioasa, si trebuie luata numai cu binecuvatarea unui duhovnic. In general insa, duhovnicii nu prea incurajeaza asa ceva.

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2009, 23:38:36
nadut nadut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2008
Mesaje: 25
Implicit

D-na silvanalumi, povestea vietii dumneavoastra m-a impresionat mult. o viata plina de suferinta. Eu sunt tanar, si nu as avea ce sfat sa va dau intrucat nu am fost incercat cu asemenea suferinte in viata. Tot ce pot sa va spun este sa aveti incredere numai in Domnul Hristos si Maica Sa. Va numara Domnul fiecare lacrima varsata, si nu va ramane nici una fara raspuns. Caci ori se va intoarce sotul (sper ca am inteles bine) catre dumneavoastra si va va iubi asa cum cere Hristos, sau va fi vai si amar de viata lui (si asta si cealalta). Va ofer din inima mea saraca cuvintele pr. Cleopa: Rabdare, rabdare, rabdare. Va voi purta in rugaciunea mea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2009, 18:09:57
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile casatorie&monahism

multumesc pt incurajari,stiu ca e aiurea sa traiesti in lume ca un monah, insa biserica spune asta ,daca n-am gasit persoana potrivita si nici "chemare",de fapt stiu ca ar trebui sa se intample niste semne de la Domnul ca sa poti sa alegi manastirea,ce pot sa fac?
e foarte greu ...sunt foarte multi tinerii in situatia asta,dar...decat sa te avanti in casatorii care nu sunt binecuvantate cum a fost prima mea experienta sau cum e viata silvanei,mai bine asa ca mine ,singura,
n-as suporta sa mai trec printr-un esec...

am gasit ceva citind despre divort,poate imi poate spune cineva mai multe....
numai barbatul poate divorta pt motiv de adulter,femeia nu,asa este?
mi-a zis si un preot asta..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 27.09.2011 00:19:57
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 15:49:36
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 14:39:16
Cand nu te regasesti in nici un topic... ClaudiuT Intamplari adevarate 35 10.03.2010 23:52:20
In convietuire nu-i bun nici abuzul nici refuzul. Laurentiu Generalitati 24 31.07.2009 05:57:38