Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2010, 00:03:10
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Va dati seama ce putere are daca ii scoate din minti pe atei si pe cei din alte religii.Cu cateva zile in urma am urmarit un filmulet in care a fost omorat un ortodox din cauza ca nu a vrut sa-si dea jos crucea de la gat.E vorba despre Sfantul mucenic Evghenie.Si eu port cruciulita la gat,este din cuart roz pe un snur negru,am cumparat-o de la Manastirea de langa noi.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2010, 15:36:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Crucea este de mult folos crestinului este semnul distinctiv care deranjeaza necrestinii... A purta Crucea la gat consider a fi un semn de pretuire si iubire fata de Domnul nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2010, 19:58:18
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu port una dintr-un material textil impletit intr-un mod anume.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2010, 20:20:55
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Purtam elev fiind cruce la gat cu lant. La sport insa lantul se rupea si trebuia sa o caut.
Mai tarziu am purtat cruciulite cu lanturi mai fine, dar mergea rau, cruciulita ajungand prin rotire pe spate. Asta se intampla pentru ca eram o persoana activa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2014, 23:59:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Sfaturi practice în Biserică: Purtarea Sfintei Cruci la gât

Una dintre principalele îndatoriri ale creștinului este mărturisirea lui Hristos, în orice timp și în orice loc cu putință, fie prin faptele sale, fie prin purtarea sa, fie prin cuvintele sale: "Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru El înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." (Mt. 10, 32). Această mărturisire a credinței în Hristos, ca Fiu al lui Dumnezeu care a biruit moartea și ne-a dat ca moștenire nădejdea Învierii, se realizează, între multe altele, și prin purtarea semnului Sfintei Cruci la gât, practică cu tradiție în spiritualitatea creștină răsăriteană.

Cea mai importantă este atitudinea lăuntrică a credinciosului sau convingerea ce însuflețește acest gest creștinesc. Ignorarea acestui aspect esențial poate duce la anumite devieri sau exagerări, care nu au nimic comun cu învățătura sănătoasă a Bisericii.

Astfel, Sfânta Curce purtată la gât nu trebuie confundată cu amuleta sau cu talismanul și nici nu-i putem conferi puteri magice, menite să ne protejeze de forțele malefice. Este necesară, în acest sens, o temeinică educație religioasă dobândită în sânul Bisericii, care să reîmprospăteze în conștiința generațiilor actuale convingerile cele drepte-moștenite în tezaurul tradiției creștine.

Sfânta Cruce, ca Ceea ce s-a învrednicit a purta pe Domnul Hristos, se împărtășește de puterea harului dumnezeiesc și este cunoscută ca arma cea mai puternică asupra diavolului, deoarece prin ea lucrează însăși puterea lui Dumnezeu: "Doamne, armă asupra diavolului, Crucea Ta ai dat-o nouă; că se îngrozește și se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea ei" (tropar de la Sfântul Maslu), iar Sfânta Scriptură zice: "Cuvântul Crucii pentru cei ce pier este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu" (I Cor. 1, 18).

De aceea, fiecare creștin își încheie rugăciunile de seară spunând: "Bucură-te, preacinstită și de viață făcătoare Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a răstignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos", și sărută Sfânta Cruce de la gât spre a fi ocrotit și apărat în timpul nopții de toată ispita cea de la diavol.

Prin urmare, noi purtăm la gât Sfânta Cruce pentru a ne așeza sub puterea și ajutorul ei și pentru a fi feriți, astfel, în toate zilele vieții noastre de răutatea diavolului, și nu din rațiuni estetice sau din convingeri superstițioase. De asemenea, printre neorânduielile existente se mai pot aminti: fie purtarea Crucii la vedere în mod ostentativ, deoarece este din aur și are proporții impresionante sau pentru a copleși pe ceilalți cu atitudinea noastră de "evlavie și cuvioșie", atunci când mergem la biserică, fie ascunderea ei cât mai bine, deoarece nu trebuie văzută de cei din jur, pentru a nu stârni zâmbete compătimitoare, fie purtarea ei la cercei, inele sau brățări, ca pe un simplu accesoriu, golit de orice încărcătură spirituală. (sursa: ziarullumina)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39