Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2010, 22:18:19
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit cat de "putin" ni se cere la infricosata Judecata

"Deci, îndată, uitându-se în amândouă părțile, înfricoșatul Judecător, la cei din dreapta privind cu bucurie, a zâmbit. Iar văzând pe cei din stânga, S-a tulburat, cu multă urgie, și Și-a întors fața Sa de la dânșii.

Și cu glas mare zicea către cei de-a dreapta: „Veniți, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți împărăția Mea cea gătită vouă, mai înainte de întemeierea lumii, căciamflămânzit și Mi-ați dat deam mâncat, am însetat și M-ați adăpat, străin am fost și M-ați primit, gol am fost și M-ați îmbrăcat, bolnav am fost și M-ați cercetat, în temniță am fost și ați venit la Mine. ” Și răspunzând aceia, au zis: „Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit, însetat și Te-am adăpat, străin și Te-am primit, gol și Te-am îmbrăcat, bolnav și Te-am cercetat, sau în temniță și am venit la Tine?”

Atunci, răspunzând, Domnul nostru Iisus Hristos, le-a zis: „Amin, amin, zic vouă: întrucât ați făcut unuia, dintre aceștia mai mici frați ai Mei, Mie Mi-ați făcut.”

Apoi, întorcându-Se cu iuțime către cei de-a stânga, le-a zis: „Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui! Că, am flămânzit și nu Mi-ați dat să mănânc, am însetat și nu M-ați adăpat, străin am fost și nu M-ați primit, gol am fost și nu M-ați îmbrăcat, bolnav am fost și nu M-ați cercetat, în temniță am fost și nu ați venit la Mine.” Și, răspunzând ei, au zis: „Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau în temniță, și nu am slujit Ție?”

Atunci, răspunzând, Domnul le-a zis: Amin, amin, zic vouă: întrucât nu ați făcut unuia dintre acești frați ai Mei mai mici, nici Mie nu Mi-ați făcut. Duceți-vă de la Mine voi, cei întunecați ai pământului, în tartar, unde este scrâșnirea dinților; acolo va fi vaiul și plânsul cel nemângâiat! "
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42