Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.08.2011, 19:16:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu prea cred. istoria arsta ca orice "fantezie" a fost declarata ca fiind eretica.
nu prea seamana a libertate.
Pai asa e si in stiinta, fiecare inclusiv "stiinta oficiala" are dreptul sa declare aberanta ceea ce il/o contrazice.

Adevarul insa ramane acelasi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.08.2011, 19:23:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai asa e si in stiinta, fiecare inclusiv "stiinta oficiala" are dreptul sa declare aberanta ceea ce il/o contrazice.

Adevarul insa ramane acelasi.
te faci ca nu intelegi.
in stiinta oricine are dreptul sa conteste orice lege fizica sau adevar stiintific.
cu siguranta ar primi si un Nobel, daca isi demonstreaza teoria.
in religie se poate asa ceva?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.08.2011, 19:40:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uită-te la Adriana3 și o să-ți dai răspunsul singur!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.08.2011, 20:00:41
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu prea cred. istoria arsta ca orice "fantezie" a fost declarata ca fiind eretica.
nu prea seamana a libertate.
In teologie - caci in sens larg vorbirea despre Dumnezeu este numita teologie (teologhisire) - este permisa emiterea de pareri, adica cercetarea lumii si a tuturor realitatilor materiale si spirituale, cu conditia ca ele sa nu iasa din cadrul dogmatic, adica din revelatia lui Hristos, care este credinta noastra.

Este firesc daca stam sa ne gandim: nu putem de ex. sa credem ca Hristos a inviat dar si ca nu a inviat. Sau nu putem sa credem ca Hristos este deofiinta cu Tatal, dar in acelasi timp sa emitem pareri conform carora "poate nu e chiar Dumnezeu, poate e creat" samd.

Dar putem discuta despre cate cete ingeresti sunt, sau daca este bine sa postim mai mult, etc.. Putem discuta in orice fel de ex. despre rolul femeii in biserica, dar nu putem sa negam faptul ca Maica Domnului este Nascatoare de Dumnezeu si ca Hristos si-a ales Apostoli doar dintre barbati, pentru ca acestea sunt intelesurile revelate chiar de Hristos, adica sunt credinta noastra.

De altfel, daca va uitati, aceasta face si stiinta, care invalideaza si declara ca "eretice" parerile care nu sunt conforme cu ceea ce s-a declarat anterior ca fiind stiintific. Diferenta: in vreme ce in cazul teologiei, Dumnezeu Insusi S-a intrupat si ne-a aratat El Insusi invatatura, in cazul stiintei este vorba de o descoperire progresiva printr-o metoda de cercetare.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.08.2011, 21:30:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Diferenta: in vreme ce in cazul teologiei, Dumnezeu Insusi S-a intrupat si ne-a aratat El Insusi invatatura, in cazul stiintei este vorba de o descoperire progresiva printr-o metoda de cercetare.
diferenta: in cazul teologiei, avem o dogma ce nu poate fi discutata, iar stiinta, chiar si atunci cand se crede stabila, nu uita sa ia in discutie si cele mai fanteziste idei.
este ca diferenta dintre dictatura si democratie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.08.2011, 23:56:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
te faci ca nu intelegi.
in stiinta oricine are dreptul sa conteste orice lege fizica sau adevar stiintific.
cu siguranta ar primi si un Nobel, daca isi demonstreaza teoria.
in religie se poate asa ceva?
Binenteles :)
Doar ca riscurile sunt mai mari daca gresesti..
Mult mai mari..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2011, 09:35:08
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
diferenta: in cazul teologiei, avem o dogma ce nu poate fi discutata, iar stiinta, chiar si atunci cand se crede stabila, nu uita sa ia in discutie si cele mai fanteziste idei.
este ca diferenta dintre dictatura si democratie.
Pai da, tocmai de aceea teologia este teologie si nu stiinta, pentru ca scopul teologiei nu este sa cunoasca lumea, ci sa Il cunoasca pe Dumnezeu. Dumnezeu , fiind Personal, ni S-a descoperit nemijlocit. Ca atare, nu mai putem sa bajbaim, ci credem in ceea ce El Insusi ne-a descoperit. Nu putem avea fantezii, odata ce stim care(Cine) este Adevarul

Stiinta, prin comparatie, este - dupa cum au aratat si metodologii ei - o sfera a caror paradigme se schimba fundamental din cand in cand. Ca atare, bajbaie continuu cautandu-si sprijin, dar din cand in cand constata ca nu se afla pe o insula, ci pe spinarea unei balene (asta ca sa ne amintim si de povestile copilariei).

Este bine ca este asa, n-as vrea sa fie invers. Si nici stiinta n-ar trebui sa vrea de la teologie sa adopte aceeasi metoda de incercare si eroare.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.08.2011, 16:50:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai da, tocmai de aceea teologia este teologie si nu stiinta, pentru ca scopul teologiei nu este sa cunoasca lumea, ci sa Il cunoasca pe Dumnezeu. Dumnezeu , fiind Personal, ni S-a descoperit nemijlocit. Ca atare, nu mai putem sa bajbaim, ci credem in ceea ce El Insusi ne-a descoperit. Nu putem avea fantezii, odata ce stim care(Cine) este Adevarul

Stiinta, prin comparatie, este - dupa cum au aratat si metodologii ei - o sfera a caror paradigme se schimba fundamental din cand in cand. Ca atare, bajbaie continuu cautandu-si sprijin, dar din cand in cand constata ca nu se afla pe o insula, ci pe spinarea unei balene (asta ca sa ne amintim si de povestile copilariei).

Este bine ca este asa, n-as vrea sa fie invers. Si nici stiinta n-ar trebui sa vrea de la teologie sa adopte aceeasi metoda de incercare si eroare.
referitor la povestile copilariei, nu stiu daca la asta te refereai, dar mi-am adus aminte de Insula plutitoare din Sindbad marinarul

tocmai asta este diferenta principala, stiinta nu vrea sa adopte nimic din teologie, ea merge pe drumul ei. daca se potriveste ceva e ok.
in schimb teologia ar vrea sa subjuge stiinta, de ar putea.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.08.2011, 17:11:12
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
referitor la povestile copilariei, nu stiu daca la asta te refereai, dar mi-am adus aminte de Insula plutitoare din Sindbad marinarul

tocmai asta este diferenta principala, stiinta nu vrea sa adopte nimic din teologie, ea merge pe drumul ei. daca se potriveste ceva e ok.
in schimb teologia ar vrea sa subjuge stiinta, de ar putea.
In mod normal, intre teologie si stiinta este o armonie perfecta. Teologia Il reveleaza pe Dumnezeu, Creatorul si Proniatorul lumii, in vreme ce stiinta pleaca din celalalt capat si incearca sa Ii descopere lucrarea.

Dizarmonia vine dupa parerea mea din mai multe cauze. Una dintre ele este dorinta stiintei de a nu il lua in calcul pe Dumnezeu (ceea ce poate fi explicabil pana la punctul in care stiinta, vaduvindu-se de Dumnezeu, constata ca trebuie sa lupte impotriva Lui). A doua cauza este, dupa parerea mea, conceptiile religioase (sau cvasireligioase, cum este ateismul) ale oamenilor de stiinta. Oamenii de stiinta nu sunt roboti si nici nu sunt ne-subiectivi (fiind subiecte, adica persoane, nu obiecte). Ca atare, orice preconceptii ar avea, ele sunt reflectate si asupra relatiei lor nu doar cu stiinta, dar si cu teologia.

Sunt exemple admirabile de oameni de stiinta dintre cei mai mari care erau si mari credinciosi, as zice aproape "teologi ai stiintei". Numai ca au fost sinceri, si cu una si cu alta.

Si o alta cauza, care nu e mica, este conflictul izbucnit in evul mediu in vest - conflict care, chiar daca este prezentat deformat, a existat - intre BC si "liber-cugetatorii" vremii. Acela mi se pare ca este exemplul foarte clar de atitudine gresita a ambelor parti, care iata ca are efecte distructive pana si azi. Mi se pare insa ca Ortodoxia, care in general nu a avut reactii de acest gen, nu a fost confruntata, iata, cu asemenea rupturi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.09.2011, 18:20:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce stiinta mai este aia care accepta adevaruri ce nu pot fi dovedite empiric.
Am mai discutat. Pentru mine raportul dintre teologie si stiinta este unul complementar, nu antagonic. Nici stinta nu poate demonstra totul. Sunt multi oameni de stiinta care accepta miracolul, sau ptr ca accepta miracolul nu sunt oameni de stiinta, sau sunt mai putin oameni de stiinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miracolul Bibliei de la Plopis – Lovita de fulger, Cartea Sfanta a supravietuit vlad90 Stiri, actualitati, anunturi 7 13.09.2011 14:02:10
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
Miracolul de Craciun pentru Chelsea patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 2 27.12.2008 00:45:00