Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 06.03.2013, 07:48:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Singura mâhnire pe care-o mai am, în ceea ce te privește, este faptul că ești hrănit constant de colegii de forum ca să-ți etalezi "argumentele" la fel de leșinate precum erau la începuturile "activității" tale pe acest forum, aceleași aberații repetate la nesfârșit cu aceeași nesimțire ambalată într-o politețe vicleană.
E greu sa ramai pasiv in fata gandului sau viclean si a sarcasmului ce strapunge scutul, insa o sa incerc sa-l ignor.
Citat:
În prealabil postat de zabulon Vezi mesajul
Paradoxal, intre ortodoxie si adventism exista o diferenta care ar trebui eliminata. Paradoxal, intre ortodoxie si adventism exista o diferenta care ar trebui eliminata. Pentru asta trebuie sa ne hotaram ce pazim: ziua sfintita si binecuvantata de Dumnezeu sau alta zi?
Roboam, vad ca ati revenit. In ciuda repetarii obsesive a poruncii a patra (e a saptea oara cand reluati discutia in decurs de doua zile) ar trebui sa va fie clar ca n-avem la ce sa ne hotaram, d-voastra aveti o "problema" cu ziua de duminica, nu noi, problema ce va macina, din moment ce o reluati obsesiv. Va priveste,noi raspundem in fata Domnului, nu in fata adeptilor cultului adventist. Daca Ellie White s-a straduit sa accentueze diferentele intre "ramasita" si Biserica, nu o sa le elimin eu. Ramane sa meditati d-voastra asupra punctelor doctrinare ale cultului d-voastra si sa va hotarati daca paziti intr-adevar sfintenia zilei de odihna sau sunteti fideli, faceti paza strasnica unui calendar.E ultima oara cand va raspund.

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 08:31:13.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 06.03.2013, 08:52:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zabulon Vezi mesajul
Care este singura zi a saptamanii sfintita de Dumnezeu? Ziua a saptea. Poate omul sa sfinteasca o alta zi, ca o contrafacere a ceea ce a sfintit Dumnezeu?

Exista doua mari asemanari intre ortodoxie si adventism, referitoare la pazirea zilei de odihna inchinata Domnului:
1. "Datoria de a pazi ziua a saptea ca zi de odihna inchinata Domnului" (cine va lua foc - sa vina pompierii) este o invatatura care se gaseste atat in Catehismul Ortodox cat si in doctrina adventista;
2. Ziua a saptea este sambata iar duminica este ziua intaia, atat la ortodocsi cat si la adventisti.

Paradoxal, intre ortodoxie si adventism exista o diferenta care ar trebui eliminata. Pentru asta trebuie sa ne hotaram ce pazim: ziua sfintita si binecuvantata de Dumnezeu sau alta zi?

P.S. Argumnetul cu "tot a saptea zi" este bun si pentru musulmani. Si ei pazesc "tot a saptea zi" (vinerea).
De ce nu vreti sa intelegeti ca Duminica, a inviat Domnul Iisus...
Reply With Quote
  #153  
Vechi 06.03.2013, 09:46:35
zabulon zabulon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In ciuda repetarii obsesive a poruncii a patra (e a saptea oara cand reluati discutia in decurs de doua zile)
Nu sunteti corecta in afirmatii. Deformati adevarul (ca sa nu spun altcumva). Nu am repetat niciodata (nici vorba de obsesiv) porunca a patra.

Am repetat o invatatura scrisa in Catehismul Ortodox.

""""""""""127. Ce invata porunca aceasta (porunca a patra)?

Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului. """""""""""" (Catehismul Ortodox - cap. Cele 10 Porunci.)

Este o mare asemanare intre aceasta invatatura din Catehismul Ortodox si invatatura adventista.



Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
ar trebui sa va fie clar ca n-avem la ce sa ne hotaram,
Chiar nu va intereseaza sa paziti ce a sfintit Dumnezeu si a poruncit? Ramaneti la ce a hotarat omul? Nu credeti ca ar fi bine sa va mai ganditi?


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
d-voastra aveti o "problema" cu ziua de duminica, nu noi,
Eu nu am absolut nici o problema. Sunt cat se poate de linistit. Pazesc aceeasi zi pe care au pazito Domnul Iisus Hristos si Maica Domnului: ziua a saptea (sfintita si hotarata de Dumnezeu).

Dvs. ce paziti? Ceva ce nici Domnul si nici Maica Domnului nu au pazit (si nici Domnul nu a poruncit sau sfintit).

Cine are probleme?
Reply With Quote
  #154  
Vechi 06.03.2013, 10:03:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
De ce nu vreti sa intelegeti ca Duminica, a inviat Domnul Iisus...
N-are importanta pentru el Invierea, cat timp porunca 4 a devenit o adevarata obsesie, avand si tupeu sa ne sugereze pentru a 8-a oara ca noi nu respectam propriul nostru catehism, pe care el, il intelege (cica) mai bine :) Stiti ca adevntistii-s foarte apropiati de verisorii lor martorii lui Iehova, deci nici sa nu-i mai intrebati de Inviere.

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 10:09:36.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 06.03.2013, 10:10:50
zabulon zabulon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
De ce nu vreti sa intelegeti ca Duminica, a inviat Domnul Iisus...
Am inteles foarte bine, la fel ca si ortodocsii, ca in ziua intaia a saptamanii a inviat Domnul Iisus Hristos. Lucrul acesta puteti sa-l treceti la asemanari.


Si, mai este o asemanare: atat ortodocsii cat si adventistii stiu ca Cel Inviat nu a spus nimic despre pazirea zilei intaia a saptamanii (desi a ramas pe pamant, pana la inaltare, inca 40 de zile).

Inca o asemanare: si adventistii "sarbatoresc" invierea Domnului. Este adevarat ca o fac in mod diferit de ortodocsi. O fac asa cum ne invata Sfantul Apostol pavel in 1 Corinteni 15:12-34, cand vorbeste despre importanta credintei in invierea Domnului (avand nadejdea revenirii Domnului si invierii celor morti).
Reply With Quote
  #156  
Vechi 06.03.2013, 10:25:12
zabulon zabulon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-are importanta pentru el Invierea,
Iarasi deformati adevarul (ca sa nu spun altcumva). Adventistii fara credinta in invierea Domnului se considera morti, pierduti.

"Daca nu este o inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat. Si daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica" (1 Corinteni 15:16,17)

Sfantul Apostol Pavel ne arata ca invierea Domnului este importanta deoarece ne da nadejdea invierii mortilor. La adventisti, revenirea lui Hristos si invierea mortilor este singura nadejde (ei nu cred in nemurirea celui ce moare).

Cititi 1 Corinteni cap. 15 (incepand cu vers. 12). Sfantul Apostol Pavel explica foarte clar si repetat in ce consta importanta invierii. Nu pomeneste de nici o zi ci de credinta in invierea mortilor.

Dvs. credeti cu adevarat in invierea mortilor (sau credeti in nemurirea celui care moare)? In functie de ce va veti raspunde, veti sti cat de importanta este Invierea pentru dvs. A tine o zi (pe care Domnul nu a ceruto), mimand importanta invierii, este doar o nascocire omeneasca.



Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
avand si tupeu sa ne sugereze pentru a 8-a oara ca noi nu respectam propriul nostru catehism, pe care el, il intelege (cica) mai bine :)
Acum, v-ati apropiat de adevar. Numai ca nu este nimic de inteles in invatatura copiata din Catehismul Ortodox. Totul este limpede, clar. Trebuie sa pazesti ziua a saptea ca zi de odihna inchinata Domnului. Dvs. ati inteles altceva?

Last edited by zabulon; 06.03.2013 at 10:29:29.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 06.03.2013, 11:16:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zabulon Vezi mesajul
Dvs. credeti cu adevarat in invierea mortilor (sau credeti in nemurirea celui care moare)? In functie de ce va veti raspunde, veti sti cat de importanta este Invierea pentru dvs. A tine o zi (pe care Domnul nu a ceruto), mimand importanta invierii, este doar o nascocire omeneasca.
Cred in Cuvantul Scripturii, care ne arata ca venirea lui Hristos va fi cauza prefacerii lumii si a invierii trupesti a mortilor si de asemenea cred ca omul, fiind o creatura unica, creata dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu se afla intr-o permanenta relatie cu El, deci cred in indestructibilitatea relatiei dintre Dumnezeu si om ca persoane, cred ca pentru El nici o persoana cu care a stat in relatie nu mai inceteaza de a exista. Nu mai continui dialogul cu d-voastra, din moment ce reluati la nesfarsit aceleasi subiect, ajungand in final la discutii sterile. Numai bine.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 06.03.2013, 11:26:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zabulon Vezi mesajul
Trebuie sa pazesti ziua a saptea ca zi de odihna inchinata Domnului.
Totuși Pavel le spune așa galatenilor:

10. Tineti zile si luni si timpuri si ani?
11. Ma tem de voi, sa nu ma fi ostenit la voi, in zadar.

Cum comentați?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 06.03.2013, 11:34:47
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zabulon Vezi mesajul

Inca o asemanare: si adventistii "sarbatoresc" invierea Domnului.
eu stiam ca adventistii sarbatoresc moartea Domnului.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 06.03.2013, 11:45:29
zabulon zabulon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2013
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Totuși Pavel le spune așa galatenilor:

10. Tineti zile si luni si timpuri si ani?
11. Ma tem de voi, sa nu ma fi ostenit la voi, in zadar.

Cum comentați?
Off topic:
Vreti cumva sa sugerati ca Sfantul Apostol Pavel avea ceva impotriva pazirii uneia din cele zece porunci dumnezeiesti (mai exact, porunca referitoare la pazirea zilei a saptea)? Nu avea cum sa faca asa ceva de vreme ce insusi Sfantul Apostol a pazit ziua a saptea (sambata).

On topic:
Comentez ca pe o asemanare intre ortodocsi si adventisti. Legalismul si formalismul sunt pericole pentru toti crestinii. Putem tine, in mod mecanic diferite zile sau ritualuri si sa nu traim dupa voia lui Hristos. Adventistii pot pazi, cu strasnicie, ziua a saptea, dar sa fie lipsiti de dragoste pentru Dumnezeu si pentru semeni. Despre ortodocsi, va las pe dvs. sa vorbiti.


P.S. A se vedea totusi ca, in versetele postate de dvs., nu se face referire la o porunca din Decalog. Acesta are un caracter vesnic(o spune si Catehismul Ortodox).

Last edited by zabulon; 06.03.2013 at 11:51:20.
Reply With Quote
Răspunde