Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.12.2008, 15:47:53
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
SUNT "VISARIONIST" SI MA MANDRESC CU ACEST NUME PT CA IMI CUNOSC F.BINE "MAMA SUFLETEASCA" OM CE A SLUJIT DIN TOATA FIINTA SA PE DZEU! II DAU SLAVA LUI DZ CA M-A INVREDNICIT SA IL CUNOSC PE ACEST PARINTE DUHOVNICESC! Sunt sigur deplin ca ascultand tot ce m-a invatat o sa am parte de mantuire, avnd si rugaciunile sale pt mine si parintii mei!!! IL IUBESC PE ACEST PARINTE SI SUNT MANDRU CA II PORT NUMELE! ASTA NU INSEAMNA CA MA SEPAR DE BISERICA-MAMA!!! DOAMNE FERESTE!!! SUNT IN EA SI VOI MURI IN EA, PENTRU EA, CHIAR CU PRETUL VARSARII SANGELUI!!! DAR PR.VISARION ESTE NASCATORUL MEU IN ORTODOXIE! DZEU SI MD A LUCRAT PRIN ACEST MINUNAT PARINTE! DATORITA DANSULUI SUNT AZI ORTODOX, ALTFEL MA MANCAU IEHOVISTII (in urma cu 17 ani)!!! DATORITA DANSULUI AM STUDIAT TEOLOGIA SI AM INVATAT SA IL LAUD PE DZEU LA FIECARE SF.LITURGHIE SI NU NUMAI! ATAT PRIN CANTARE BIZANTINA CAT SI PRIN FAPTE ALE CREDINTEI LUCRATOARE IN IUBIRE!!! Totul il datorez acestui minunat Parinte! Mi-am dat seama ca numai un om Bun are atatia dusmani, precum a zis XC: "in lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI! Eu am biruit lumea!" si inca: "daca va uraste pe voi lumea sa stiti ca pe Mine mai intai M-au urat" asa ca merg inainte alaturi de Xc si de Taica Parinte, chiar daca Dansul a plecat la Domnul! Il simt langa mine si ii simt rugaciunile si Binecuvantarea!

INVIDIA E COLOSALA ASTAZI IN LUME! ASTA A ASTUPAT OCHII MULTOR OAMENI SI MAI ALES CELOR CARE SUNT SACERDOTI!!! DZEU SA II MILUIASCA!!!

Cine uraste si dispretuieste un om, nu implineste porunca IUBIRII, se face calcator al ei! La fel si cu porunca IERTARII "gresitilor nostri"! A IUBI INSEAMNA A IERTA!!! IERTAND, TE FACI ASEMENI LUI XC! IUBIND, ESTI IN XC SI XC ESTE IN TINE!
Spui ca "DZEU SI MD A LUCRAT PRIN ACEST MINUNAT PARINTE!". Prietene, sigur esti student? Adica tagma academica s-ar rusina de un asemenea confrate, ba chiar si cea "gimnaziala" (acolo se stie deva acordul S cu P, nu?)

Oricum, nu uita
10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.
11. Caci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire ca la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, ca fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a impartit Hristos? Nu cumva s-a rastignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati in numele lui Pavel?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.12.2008, 17:19:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
cand ai spus ca "TOTUL E NUMAI ABERATII!!!" mi-am dat seama de ce fel de student esti; din pacate nu faci cinste institutiei de invatamant in care incerci sa te formezie
cand ai spus ca "TOTUL E NUMAI ABERATII!!!" mi-am dat seama de ce fel de student esti;
Da, [COLOR=red]tot ce zice pr.David despre Pr.Visarion SUNT NUMAI ABERATII!!![/COLOR] Daca NICI macar BIOGRAFIA dansului nu a scris-o corect, ce sa ma mai astept la celelalte??? Stiu si cunosc extrem de bine cartea Pr.David!!! Dar repet intrebarea: CU A CUI BINECUVANTARE A TRECUT CA SI SECTE ACESTE "GRUPARI" ALE UNOR PARINTI AI BOR???? Ce greseala a facut fiecare dintre acesti PARINTI??? Oricum se vede ca NU AI TRAIT CUM TREBUIE SI NU AI ASCULTAT CUVANTUL PR.VISARION ASA CUM TREBUIE!!!
Nu ai trait langa Dansul ca sa cunosti MAI multe!!! Daca ai fi intrat intre "visarionisti" cu duh smerit si fara de "iscoada" ca sa vezi ce fel de oameni sunt, nu te-ar fi sminti NIMIC!!! Asta NU este neaparat legat de "visarioniti", ci de orice alta "grupare" sau PARINTE!!!
Cum in Manastire fiecare tine de DUHOVNICUL si staretul sau, si NU sunt rupti de Biserica, TOT ASA SI PE MINE M-A FORMAT UN PARINTE, CLERIC ORTODOX, de altfel care are UCENICI IERARHI, actuali Sinodali!!! Daca era ceva GRESIT in TOATA ACTIVITATEA SI LUCRAREA PR.VISARION era demult OPRIT de Patriarhul IUSTIN Marina, sau de PF.Iustinian sub a carui obladuire a fost!!! sau de Pr.Arsenie Boca cu care era PRIETEN!!! Deci daca nu stii ceva CONCRET, NU TE AVANTA SA SPUI LUCRURI ABERANTE si de "sminteala" Fratilor, care iti citesc amarnicele cuvinte!!!

"din pacate nu faci cinste institutiei de invatamant in care incerci sa te formezi"
Frate drag, NU DAI RASPUNS Fratia ta de mine in fata lui Hristos, si nu pe fratia te afecteaza asta, si te rog sa ma IERTI de te-am suparat atat de tare!!! Stiu ca sunt extrem de DUR, dar NU MA JOC CU LUCRURILE SFINTE!!! oricat de minuscule sau neimportante ar fi!!!

[SIZE=3]numai un om Bun are atatia dusmani, precum a zis XC: "in lume necazuri veti avea, dar INDRAZNITI! Eu am biruit lumea!" si inca: "daca va uraste pe voi lumea sa stiti ca pe Mine mai intai M-au urat" asa ca merg inainte alaturi de Xc si de Taica Parinte, chiar daca Dansul a plecat la Domnul! Il simt langa mine si ii simt rugaciunile si Binecuvantarea!

INVIDIA E COLOSALA ASTAZI IN LUME! ASTA A ASTUPAT OCHII MULTOR OAMENI SI MAI ALES CELOR CARE SUNT SACERDOTI!!! DZEU SA II MILUIASCA!!!

Cine uraste si dispretuieste un om, nu implineste porunca IUBIRII, se face calcator al ei! La fel si cu porunca IERTARII "gresitilor nostri"! A IUBI INSEAMNA A IERTA!!! IERTAND, TE FACI ASEMENI LUI XC! IUBIND, ESTI IN XC SI XC ESTE IN TINE! [/SIZE]
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.12.2008, 17:31:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Prietene, vezi ca inca faci confuzie intre Pr.David Pestroiu si regretatul diac. Petru David
...amandoi spun aceleasi aberatii!!!

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Oricum, miscarea visarionista, asa cum reiese si din discursul tau, intruneste majoritatea caracteristicilor unei secte/noi grupari religioase, atat din perspectiva religioasa cat si sociologica.
Slava lui Dumnezeu pt toate!!! Asa cum EU sunt, NU esti fratia ta, si vice-versa! Asa cum gandesti fratia ta, nu gandesc eu!!! Asa cum privesti lcrurile eu NU le cred, ci STIU CA TOT CE AM SPUS, SUNT ADEVARATE pt ca AM STAT ANI LANGA PR.VISARION, DIN CARE M-AM FOLOSIT CEL MAI MULT IN VIATA ACEASTA, SI-MI VA RAMANE MODEL DE VIETUIRE SFANTA SI DE SMERENIE SI DE IUBIRE PT APROAPELE!!!

NU VREI SA RECUNOSTI NIMIC DIN ACTIVITATEA SA, NU ARE NIMENI DE PIERDUT!!! SI NICI DE CASTIGAT!!!

RAMAI CU BINE SI SARBATOTRI FERICITE!!!

PS: DUMNEZEU SA TE IERTE SI TE ROG SA MA IERTI SI PE MINE CEL CARE NU POT FI DE FOLOS INSTITUTIEI DIN CARE FAC PARTE, ADICA B.O.R. SI CARE DUPA PAREREA FRATIEI TALE SUNT IN "RATACIRE"!!! ASA CUM SUNT IN "RATACIREA" MEA, ASTA MA VA MANTUI, PT CA FRATI TA NU AI CUNOSCUT NIMIC DIN CE EU AM CUNOSCUT IN 17 ANI LANGA PR.VISARION IUGULESCU, DE CARE TE "TAGADUIESTI"!!!!

FII BINECUVANTAT SUFLET DRAG AL PREASFINTEI TREIMI SI A MAICII DOMNULUI!!!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.12.2008, 17:37:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=3][COLOR=red]Cine urăște și disprețuiește un om, nu împlinește Porunca IUBIRII!!! Ci se face călcător al ei! La fel și cu Porunca IERTARII "greșiților noștri"! [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=red][SIZE=3]A IUBI ÎNSEAMNĂ A IERTA!!! [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=red][SIZE=3]IERTÂ[/SIZE][SIZE=3]ND, TE FACI ASEMENI DOMNULUI IISUS HRISTOS! [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=red][SIZE=3]IUBIND, EȘTI ÎN HRISTOS ȘI HRISTOS ESTE ÎN TINE! [/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.12.2008, 18:29:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie sa recunosc ca nici eu nu stiu ce sa mai cred de parintele Visarion. Nu l-am cunoscut personal nici nu am citit prea multe despre viata sfintiei sale. Insa, cand parintele s-a mutat la Domnul eram in pelerinaj in Grecia. Am primit un telefon de acasa, m-au anuntat de trecerea la cele vesnice a parintelui V. Am spus tare in autocar, a murit parintele Visarion.. O tacere adanca s-a asternut, toti ma priveau de parca eram ciumata. Eu nici acum NICI in acea clipa nu stiam CINE este parintele Visarion. Am anuntat simplu, atat! Insa, vezi tu frate Geo, erau si 2 parinti cu noi..nu am auzit pe cienva sa spuna daaa mare pierdere a fost un duhovnic bun.. Nu judec , Doamne iarta-ma insa ca un om ce nu l-a cunoscut pe parintele imi pun anumite intrebari. O fi firesc sau nu..numai Domnul stie. Poate tu l-ai cunoscut, poate ai dreptate dar te rugam nu te supara pe noi cei care nu suntem capabili ( vb in numele meu aici) sa iti impartasim bucuria...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 23.12.2008, 18:40:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Trebuie sa recunosc ca nici eu nu stiu ce sa mai cred de parintele Visarion. Nu l-am cunoscut personal nici nu am citit prea multe despre viata sfintiei sale. Insa, cand parintele s-a mutat la Domnul eram in pelerinaj in Grecia. Am primit un telefon de acasa, m-au anuntat de trecerea la cele vesnice a parintelui V. Am spus tare in autocar, a murit parintele Visarion.. O tacere adanca s-a asternut, toti ma priveau de parca eram ciumata. Eu nici acum NICI in acea clipa nu stiam CINE este parintele Visarion. Am anuntat simplu, atat! Insa, vezi tu frate Geo, erau si 2 parinti cu noi..nu am auzit pe cienva sa spuna daaa mare pierdere a fost un duhovnic bun.. Nu judec , Doamne iarta-ma insa ca un om ce nu l-a cunoscut pe parintele imi pun anumite intrebari. O fi firesc sau nu..numai Domnul stie. Poate tu l-ai cunoscut, poate ai dreptate dar te rugam nu te supara pe noi cei care nu suntem capabili ( vb in numele meu aici) sa iti impartasim bucuria...
cauta sa afli TOT ce am MARTURISIT SINCER despre pr.Visarion si sa il cunosti asa cum eu l-am cunoscut, citind Threadul de la "secte" numit "despre visarionisti, sunt ei buni sau rai?" si daca vei cauta sa fii sincera cu tine, vei gasi pacea, daca cauti sa te convingi si numai sa afli anumite lucruri, nu te vei folosi, depinde de sinceritatea cu care citesti!!! asta e valabil nu numai aci pe forum, ci in toata viata cand te confrunti cu ceva!!! Daca le iei de bune, BUNE le gasesti, daca le iei de rele, RELE le gasesti! spune Arhim.Teofil Paraian!!! Asculta predicile sale de pe site-ul http://ierodiaconvisarion.ro/ si ai sa te convingi singura de ADEVARATA valoare a Sfintiei Sale!!! sa fii binecuvantata, sora Jenica!!!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 23.12.2008, 19:02:40
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Trebuie sa recunosc ca nici eu nu stiu ce sa mai cred de parintele Visarion. Nu l-am cunoscut personal nici nu am citit prea multe despre viata sfintiei sale. Insa, cand parintele s-a mutat la Domnul eram in pelerinaj in Grecia. Am primit un telefon de acasa, m-au anuntat de trecerea la cele vesnice a parintelui V. Am spus tare in autocar, a murit parintele Visarion.. O tacere adanca s-a asternut, toti ma priveau de parca eram ciumata. Eu nici acum NICI in acea clipa nu stiam CINE este parintele Visarion. Am anuntat simplu, atat! Insa, vezi tu frate Geo, erau si 2 parinti cu noi..nu am auzit pe cienva sa spuna daaa mare pierdere a fost un duhovnic bun.. Nu judec , Doamne iarta-ma insa ca un om ce nu l-a cunoscut pe parintele imi pun anumite intrebari. O fi firesc sau nu..numai Domnul stie. Poate tu l-ai cunoscut, poate ai dreptate dar te rugam nu te supara pe noi cei care nu suntem capabili ( vb in numele meu aici) sa iti impartasim bucuria...
Eu tot ce am spus de Pr.Visarion am spus ca unul ce a STAT LANGA DANSUL MAI BINE DE 17 ANI, nu informandu-ma doar de la unii sau altii sau citind aberatiile pr.Petre DAvid sau Pestroiu! sau de la unii care din lucrarea vrajmasului aduc N cuvinte pline de judecata si ura si dusmanie, sau de la unii care au stat pe langa "visarionisti" doar de "iscoada" necautand sa se foloseasca ci sa caute sa vada ce greseli au, ca sa poata arta cu DEGETUL! Asta este LUCRARE DEMINICA, de ca cauta si CLEVETI, nestiind ADEVARUL ci DOAR DIN AUZITE!! sau nestiind macar BIOGRAFFIA pr.Visarion. De aci iti poti da seama de URA vrasmasului contra sfinteniei Pr.Visarion!!!
Fii Binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 23.12.2008, 19:05:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit greseala reparata

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Asta este LUCRARE DEMINICA, de ca cauta si CLEVETI, nestiind ADEVARUL ci DOAR DIN AUZITE!!
Asta este LUCRARE DEMONICA ca sa cauti sa CLEVETESTI, nestiind ADEVARUL ci sa vorbesti DOAR DIN AUZITE!!!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 23.12.2008, 21:25:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
si daca vei cauta sa fii sincera cu tine, vei gasi pacea, daca cauti sa te convingi si numai sa afli anumite lucruri, nu te vei folosi, depinde de sinceritatea cu care citesti!!! asta e valabil nu numai aci pe forum, ci in toata viata cand te confrunti cu ceva!!! Daca le iei de bune, BUNE le gasesti, daca le iei de rele, RELE le gasesti! spune Arhim.Teofil Paraian!!! !
Foarte bun indemn frate Geo! Foarte bun!! Nadajduiesc sa il inchid in inima mea si sa nu-l mai uit niciodata. Cat despre parintele Visarion, dupa cum poti vedea rasfoind acest topic am mai avut o tentativa de a-l "citi" pe parintele, am renuntat. Avea Batranul Porfirie o vorba; Nu suntem in acelasi duh. Iarta-ma dar am ales sa fiu sincera desi poate te-am ranit. Nu doresc nici sa conving nici sa fiu convinsa ci spun simplu. Parintele si-a primit deja plata, indiferent daca eu ( sau altul ca mine) crede sau nu in el. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.
Sarbatori cu pace!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 24.12.2008, 08:19:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit visarionisti...secta?

In special pt. geo.nektarios
Nu uita ce am spus: problema nu este diac Visarion, predicile sale sunt bune. Problema este "turma", adica cei aflati in "lucrare" care au organizare proprie, paralela fata de BOR si, asa cum am vazut personal, interpretare proprie a Scripturii si Traditiei. Referitor la criteriile de interpretare a Sf. Scripturi si a Sf. Traditii recomand, cel putin, capitolul dedicat din "Dogmatica", de Remete (mai schematic si mai pe intelesul tuturor), sau publicatia omonima avandu-l ca autor pe Zagrean. Prietene, daca ii contesti unii preoti, bachiar ierahie (asa cum rezulta dintr-o postare anterioara) ce cauti la Teologie? Ma duce gandul la "lucrare" si la faptul ca visarionistii au preoti preferati...
Ca sa intaresc cele spuse (referitor la caracterul de secta al miscarii visarioniste) citeste mai jos:

Secta are anumite caracteristici prin care se impune înt-un anumit mediu social, caracteristici prin care atrage noi adepți și prin care supraviețuieste. Aceste caracteristici diferă de la o grupare la alta, în funcție de interesele și motovațiile acesteia. În general exista însa unele caracteristici regasite la majoritatea sectelor, acestea fiind:
1. Ruptura abruptă cu creștinătatea istorică.
2. Tendinta spre perfectionism.
3. Tendinta de a supra-aprecia lucrurile secundare.
4. Comunitatea exclusivã a celor mântuiți.
5. Rolul central al grupării în sfârșitul lumii.
6. Conducător carismatic sau mesianic.
7. Dependentã psihologicã fatã de grup.
Deși acest complex și variat, cele de mai jos reprezintă schema clasică de aderare la o sectă: • Individul vulnerabil se întâlnește cu grupul. • Conducătorul (conducătorii) grupului se prezintă pe sine ca un binevoitor care îi poate îmbunatați viața. • Individul răspunde pozitiv, are parte de o creștere a respectului de sine și a sentimentului de securitate, acestea având loc pe fundal psihologic. Individul poate fi considerat ca “racolat". • Prin intermediul împărtășirii de experiențe, a mărturisirilor și a exemplelor individualizate, conducătorul(ii) grupului capătă acces la punctele tari și la cele slabe ale individului. • Prin mărturisiri ale membrilor grupului, prin denigrarea “concurenței” (alte biserici sau grupuri religioase), prin accentuarea constanta a amintirilor rușinoase ale individului și a altor slăbiciuni, prin îndoctrinarea treptată cu sistemul de gândire strict și închis al sectei, se afirmă superioritatea grupului ca un adevăr fundamental. • Mărturisirile membrilor, întărirea încrederii individului în grup, amintirea discretă a slăbiciunilor individului și diferite forme de presiune îi creează individului sentimentul că bunăstarea lui viitoare, sub toate aspectele, depinde de respectarea credințelor grupului, mai exact a “programului de schimbare". Aceste tehnici de influențare sunt însoțite de o subminare a respectului de sine al individului (de exemplu prin exagerarea păcătoșeniei faptelor pe care individul trebuie să le mărturisească), suprimarea sau slăbirea gândirii critice prin alocarea de sarcini care să ocupe cât mai mult din timpul liber al individului și prin repetarea constanta că numai lucruri rele se pot întâmpla dacă nu se respecta rețeta de “transformare” sau mântuire a grupului. Aceste manipulări îl fac pe individ sa-și exprime loialitatea față de grup și să se angajeze să se schimbe conform cu schema locala. De acum el sau ea va fi considerat ca fiind “pe cale” (ca mergând pe calea “mântuirii", “iluminării", “curățirii", etc.). Dependența individului față de grup este deja creată și afirmată implicit sau explicit. Mai mult, el sau ea accepta autoritatea grupului în definirea binelui sau a răului, în inima individului precum și în ceea ce privește lumea. Convertitul face apoi obiectul așteptărilor nerealist de mari din partea grupului. Se afirmă “cu dragoste” potențialul de care este el capabil, în timp ce membrii grupului mărturisesc cu putere nivelurile la care au ajuns ei sau idolii lor (conducătorii sau fondatorii grupului). Misiunea de căpătâi a grupului (o falsa mântuire) sunt o justificare pentru toate expectațiile denaturate. Deoarece cuvântul grupului este întotdeauna adevărat iar gândirea “negativa” nu este acceptata, eșecurile individului sunt numai și numai ale lui, în timp ce îndoielile personale sau criticile sunt eliminate sau redefinite că păcate personale. Individul are parte de o alienare tot mai mare. Firea lui de dinainte de a veni în sectă este eliminată; îndoielile cu privire la grup sunt eliminate din gândire; este menținut sentimentul de vinovație de a nu te ridica la nivelul așteptărilor grupului. Singura adaptare posibila este fragmentarea și compartimentizarea. Nu este surprinzător deci că mulți doctori consideră disocierea ca reprezentând miezul tulburărilor și disfuncționalitaților legate de secte. Alienarea individului va atrage după sine ruperea psihologica, dacă nu și fizica, de lumea exterioară, în special de familie. Informațiile din exterior amenință să tulbure falsul sistem de valori și echilibru al individului, pe care acesta le-a preluat de la grup în încercarea de a se conforma cerințelor implicit afirmate ale grupului. Aceasta alienare accentuează dependența individului față de grup. Grupul promovează echilibrul disociativ al individului, încurajând activ dependenta acestuia, de exemplu prin exagerarea “păcatelor” din trecut și a conflictelor cu familia, prin denigrarea celor din afara, prin folosirea de cântări care să abată orice gândire critica și prin oferirea de posibilități prin care individul poate ocupa un anume loc în structura grupului (de exemplu a lucra în beneficiul grupului, a vinde reviste pe strada, a munci pentru construirea/întreținerea locului de adunare). Grupul favorizeazã dependența crescândă a individului, prezentând pericole și tragedii care se vor întâmpla dacă individul sau o forță din afară (vizita unui membru al familiei, de exemplu) tulbura echilibrul disociativ care îi permite lui sau ei să funcționeze în acel sistem închis. De obicei pedeapsa este de natura psihologică sau metafizica. În unele secte, la inițiativa conducătorului grupului sau a unor membrii “fierbinți pe cale", individul este ostracizat, evitat si catalogat ca având un “duh rau” sau ca fiind rebel. Mai mult, individul este avertizat că dacă perseverează în acea atitudine critică, își pierde mântuirea și, în general, îl așteaptă iadul. Trebuie amintit ca aceste amenințări sau pedepse apar în contextul unei dependențe față de grup și al unei alienări psihologice (separări) față de sistemul de suport din trecut. Aceasta face avertizările grupului mult mai puternice decât avertizările folosite de grupările religioase tradiționale, de genul “vei ajunge în iad dacă mori având un păcat de moarte". Rezultatul acestui proces, atunci când este dus până la capăt, este o persoană care vrea să pară foarte fericită, dar care ascunde o suferință adâncă. Cu un zâmbet nenatural pe față, persoana va mărturisi cum i s-a schimbat viața și chiar cum “frații” au devenit oxigen pentru ea. În aceste cazuri dependența este totala iar persoana nu concepe sa-și trăiască viața separat. Întâlniri cât mai frecvente, petrecerea împreună a timpului, presărată cu mărturisiri personale, totul creează un univers închis și îi dau individului senzația că nici nu ar putea trăi fără grup. Persoanele care încep să se gândească să părăsească adunarea se văd supuși anumitor presiuni să rămână. Unii foști membri povestesc ca au avut nevoie de luni, chiar ani de zile pentru a găsi puterea să plece. Unii au fost atât de intimidați încât au plecat în secret. Urmărind toate acestea putem concluziona că mișcarea sectară este un pericol iminent la adresa societății Bisericii, indivizilor și nu în ultimul rând a societății. Rolul nostru, al oamenilor care trăim într-o societae este să ne pastrăm identitatea, în primul rând a noastră ca oameni, si mai apoi ca membrii ai Bisericii și ai societații, și nu numai a noastră ci și a semenilor noștri.

Detaliat la [COLOR=#800080]http://wapedia.mobi/ro/Sect%C4%83[/COLOR]

Si repet:
Oricum, nu uita
10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.
11. Caci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire ca la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, ca fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a impartit Hristos? Nu cumva s-a rastignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati in numele lui Pavel?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59