Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 31.01.2011, 23:24:50
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Sa nu uitam ce se spune despre venirea lui Antihrist, in public, ca deja se afla in lume. Ca se va arata bun, bland si smerit si el va gasi rezolvari pasnice la toate problemele lumii care vor fi atunci, cand se va afisa in public.
Daca ai citi in Noul Testament o sa gasesti scris ca antihrist nu se arata din cauza faptului ca se savarseste Sf Liturghie - acest lucru l-am gasit scris in cartile Parintelui Arsenie Boca
Reply With Quote
  #192  
Vechi 31.01.2011, 23:28:14
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De ce esti atat de multumita ca a mai fost inselat cineva?
Iar in ceea ce priveste versetul cu cercetatul duhurilor, pe care duh sa-l credem? Pe cel care marturiseste pentru parintele sau pe cel care marturiseste contra lui?

Eu inclin sa va cred pe amandoi; si pe tine si pe flyboy. Doar ca trebuie luate in considerare niste circumstante. Oricum, ma bucur sa aud ca parintele a gresit o data si ca a lucrat mai apoi plin de har timp de trei ani. Asta daca iau de buna informatia bruta pe care o oferiti voi.
Doriana, sa ma ierti, daca impresia asta am lasat in ceea ce am postat mai sus. Dar, pentru faptul ca am fost atacata de persoane care, din nestiinta de cauza, se plictisesc daca nu posteaza si ei ceva, am devenit si putin ironica. Eu nu ma bucur, dimpotriva, traiesc durerea inca o data, sa citesc aceleasi impresii care le aveam si eu despre acest parinte, inainte sa-mi dau seama c-am fost inselata. Si cu cercetatul duhurilor, se refera la preoti.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 31.01.2011, 23:34:56
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Apropo ca "Parintele Cristian NU ghiceste nici in biblie, nici in stele, nici in ghioc sau mai stiu eu ce". Dvs, care spuneti ca mergeti de 3 ani(sa ma corectati daca gresesc in a relata cele spuse de dvs), la dansul, stiti ca, cand se da darul la altarul Pr. Cristian Pomohaci (ulei, faina si vin) de catre cei care se duc pentru prima data acolo, fiecare da si un bilet (scrisoare) cu problema personala a fiecaruia. Eu cand am facut acest lucru, am intrebat si eu, cum curiozitatea ma patrunsese: dupa ce invataturi, da el sfaturi pentru problemele expuse in fiecare bilet a crestinului? Dupa putin timp, cineva, se pare ca a aparut cu raspunsul (nu stiu daca este adevarat si ce inseamna mai exact asta, tocmai de aceea va intreb pe dvs, poate ma puteti lamuri sau altcineva de pe acest site) si mi-a spus ca Parintele, in timp ce se roaga la Sf Masa, pune biletele cu problemele pe Sf.Masa (nu stiu unde) si Sf Duh il lumineaza sa zica oamenilor dupa slujba, in timpul predicii, rezolvarea problemelor lor. Lamuriti-ma,va rog! Ce inseamna asta?
intai de toate nu se duce faina la altar ci o prescura (zi acest lucru ca sa stie lumea niste informatii corecte)

cand dai darurile ii dai parinelui ce vrei: poti sa ii dai si o foaie pe care scrii Vii si mortii ca sa fie pomeniti la sf liturghie fie daca ai o problema personala si doresti ca Dumnezeu sa te ajute in rezolvarea ei.
Stiu ca parintele tine biletele pe masa Sf Altar dar mai departe nu stiu sa va spun fiindca niciodata nu l-am intrebat niciodata aceasta chestiune si chiar nu m-a interesat.
De multe ori vedeti ca punem intrebari de genu: ce face popa? cum face popa? dar cand face popa? si ramanem cu intrebarile iar Dumnezeu trece pe langa noi. Sunt taine pe care nu le stim si nu le intelegem dar in schimb stim sa le judecam si acest lucru nu e bun.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 31.01.2011, 23:38:52
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Eu repet ce am mai zis. A chemat un eretic sa vorbeasca in biserica si nici macar sa-l prezinte cu adevarat (a zis ca e teolog! deoarece teologii nu sunt neaparat preoti si pot fi si ortodocsii si protestantii deci a vrut sa ascunda adevarul ) nu a facut acest lucru!
In rest stiu ca e invinuit de oameni de lucruri necurate! Cea ce nu ma mira dar nici nu bag mana in foc ca e adevarat!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 31.01.2011, 23:39:17
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Iulita as vrea sa te sfatuiesc ceva. Daca sustii ca parintele ti-a facut atat de mult rau, de ce nu incerci sa mai faci un drum pana la Mosuni si sa ii scrii parintelui ce rau ti-a facut si sa il intrebi chiar tu personal la nedumeririle tale si Sfintia Sa o sa stie sa iti raspunda. Nu crezi ca ar fi mai bine? decat sa stai pe internet si sa il vorbesti de rau pe Parintele? Daca ai o suparare impotriva cuiva nu mai bine ii spui persoanei respective ? mie asa mi s-ar parea normal

Last edited by flyboy; 31.01.2011 at 23:41:41.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 31.01.2011, 23:45:37
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyboy Vezi mesajul
Iulita as vrea sa te sfatuiesc ceva. Daca sustii ca parintele ti-a facut atat de mult rau, de ce nu incerci sa mai faci un drum pana la Mosuni si sa ii scrii parintelui ce rau ti-a facut si sa il intrebi chiar tu personal la nedumeririle tale si Sfintia Sa o sa stie sa iti raspunda. Nu crezi ca ar fi mai bine? decat sa stai pe internet si sa il vorbesti de rau pe Parintele? Daca ai o suparare impotriva cuiva nu mai bine ii spui persoanei respective ? mie asa mi s-ar parea normal
Da-mi voie sa nu cred nimic din ce spune aceasta persoana........Daca a fost in stare sa zica ca acest preot face masini cadou CURVELOR,desfraneaza si se imbata....am mari dubii cu privire la adevarurile afirmatiilor sale........din cate vad, "dovezile" sale,pe care a afirmat ca le va ADUCE in sprijinul acestor afirmatii calomniatoare si injurioase interzie sa apara...si nici ca vor aparea.E vorba doar de rautate la mijloc.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 31.01.2011, 23:47:32
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Zici ca ai dovezi cum ca preotul Pohomaci face masini cadou CURVELOR dupa cum te-ai exprimat......) desfraneaza si se imbata....asteptam dovezile...altfel totul se reduce in continuare la statutul de calomnie iar calomnia se poate pedepsi si prin lege.
!Rabdare!Rabdare! si cand se termina....... s-o iei de la inceput"
Gabriel, cu toata dragostea frateasca, te intreb: Asta, ai inteles tu? Ca de la mine este aceasta afirmatie: ca Pr Pomohaci da cadou un Audi A6, unei curve? Ma tem ca n-ai inteles nimic din ce am postat si nici n-ai citit toate postarile despre acest preot, ca sa vezi, cine a afirmat despre el, acest fapt cu masina: printre care si faptul ca a daruit un audi A6 unei curve care a facut accident si a omorat un copil sau doi, nu-mi aduc aminte exact relatarea acelui crestin, de aici iti poti da si seama ca nici nu m-a interesat ce face el in privat. Si ceea ce am adaugat de la mine, a fost: "ca desfraneaza sau umbla beat": Dar, aceste ultime doua lucruri, le-am postat ca alte exemple de lucruri urate care el le poate face, si pe mine, iarasi, nu ma intereseaza. Pe mine, m-a facut sa fiu impotriva lui pentru ca huleste invatatura ortodoxa. Iar pentru faptul, ca un frate, m-a intrebat ce rau mi-a facut mie personal acest om, am expus, in cateva cuvinte si ceea ce mi-a facut el personal, de care cum am spus, nici nu mi-am expus de la inceput problema personala. Un alt frate, a inteles bine, ce-am dorit sa-ti spun si ti-a explicat-o destul de bine, dar se pare ca tot n-ai inteles. Nu-i nimic, iti voi explica pana cand ma voi plictisi. Si o sa-ti redau si postarile cu audi A6, a altor credinciosi, care spun ca din surse sigure, stiu acest fapt.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 31.01.2011, 23:49:03
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
!Rabdare!Rabdare! si cand se termina....... s-o iei de la inceput"
Gabriel, cu toata dragostea frateasca, te intreb: Asta, ai inteles tu? Ca de la mine este aceasta afirmatie: ca Pr Pomohaci da cadou un Audi A6, unei curve? Ma tem ca n-ai inteles nimic din ce am postat si nici n-ai citit toate postarile despre acest preot, ca sa vezi, cine a afirmat despre el, acest fapt cu masina: printre care si faptul ca a daruit un audi A6 unei curve care a facut accident si a omorat un copil sau doi, nu-mi aduc aminte exact relatarea acelui crestin, de aici iti poti da si seama ca nici nu m-a interesat ce face el in privat. Si ceea ce am adaugat de la mine, a fost: "ca desfraneaza sau umbla beat": Dar, aceste ultime doua lucruri, le-am postat ca alte exemple de lucruri urate care el le poate face, si pe mine, iarasi, nu ma intereseaza. Pe mine, m-a facut sa fiu impotriva lui pentru ca huleste invatatura ortodoxa. Iar pentru faptul, ca un frate, m-a intrebat ce rau mi-a facut mie personal acest om, am expus, in cateva cuvinte si ceea ce mi-a facut el personal, de care cum am spus, nici nu mi-am expus de la inceput problema personala. Un alt frate, a inteles bine, ce-am dorit sa-ti spun si ti-a explicat-o destul de bine, dar se pare ca tot n-ai inteles. Nu-i nimic, iti voi explica pana cand ma voi plictisi. Si o sa-ti redau si postarile cu audi A6, a altor credinciosi, care spun ca din surse sigure, stiu acest fapt.
Si dovezie care le am, sunt privind problema mea personala. Si nu, ceea ce ai zis tu.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 31.01.2011, 23:54:52
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow @ Iulita

trairea pe care ai avutu tu numai tu o poti sti insa daca spui ca Alin a avut o traire inselataore ca tine inseamna ca tu esti Inainte vazatoe cu Duhul si acum nu trebuie sa mai cercetam pe Pr. Pomohaci ci mai bine te cercetam pe tine ca ne poti arata calea cea buna nu???
Reply With Quote
  #200  
Vechi 31.01.2011, 23:55:57
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Imi pare rau sa o spun dar l-am si avertizat pe gabriel. Ori e nataru ori se preface! Iulica nu a spus ca acest preot da cadou un Audi A6, unei ...ca fiind ceva adevarat! Are dreptate Iulica : Ma tem ca n-ai inteles nimic din ce am postat ! Ori nu ai priceput nimic ori varianta numarul 2!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 12:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 19:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 21:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 14:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 20:32:37