Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.07.2007, 17:01:51
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Pentru Cristiboss56 si Maria, alegerea acestui titlu nu are scopul de a le spune oamenilor ca e ok sa se sinucida. E doar o provocare la meditatie. Si, in primul rand, exercitarea unui drept nu e tocmai o chestie care tine in primul rand de morala, ci de libertate. Nu tot ce avem libertatea de a face este si moral.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.07.2007, 17:29:20
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

despre acest fenomen din punct de vedere sociologic a scris Emile Durkheim, provenit dintr-o familie cu o puternica traditie religioasa, a studiat in tinerete ebraica si doctrina talmudica.

In cartea I a acestei lucrari, intitulata Factorii extra-sociali, Durkheim abordeaza patru teme importante:
- capitolul I: Sinuciderea si starile psihopatice.
- capitolul II: Sinuciderea si starile psihologice normale. Rasa. Ereditatea.
- capitolul III:Sinuciderea si factorii cosmici.
- capitolul IV: Imitatia

In primul capitol - Sinuciderea si starile psihopatice, se discuta influenta pe care o pot avea cauzele extra-sociale (dispozitia organo-fizica si natura mediului fizic) asupra sinuciderilor.
Exista mai multe conceptii, conform carora "sinuciderea constituie prin ea insasi o nebunie speciala" sau ca "sinuciderea ar fi un episod al uneia sau mai multor forme de nebunie, neintalnindu-se la subiectii cu spiritul sanatos".
Exista patru tipuri de sinucidere care reprezinta speciile cele mai importante (Jousset si Moreau de Tours):
a) Sinuciderea maniaca - se datoreaza halucinatiilor sau conceptiilor delirante. Bolnavul se omoara pentru a scapa de un pericol sau de o rusine imaginara. Halucinatia apare brusc, si la fel si tentativa de sinucidere, iar daca in clipa urmatoare, incercarea a esuat, ea nu mai este reluata, cel putin pentru moment.
b) Sinuciderea melancolica - este legata de o stare generala exagerata de depresie si tristete, care-l determina pe bolnav sa nu mai aprecieze relatiile sale cu oamenii si lucrurile din jur. Viata este vazuta in negru, si i se pare plictisitoare si dureroasa. Acesti bolnavi sunt foarte perseverenti in telul urmarit.
c) Sinuciderea obsesiva - nu are un motiv real sau imaginar, ci este cauzata doar de ideea fixa de a muri.
d) Sinuciderea impulsiva sau automata - este la fel de nemotivata ca si cea obsesiva, dar ea apare brusc, si bolnavul nu-i poate rezista.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.01.2008, 20:15:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
in primul rand cand vrei sa te sinucizi esti clar inconjurat de duhuri rele , si simti frica. Dar asta e nimic fata de frica si nelinistea pe care o vei simti in iad si cel mai rau e ca nu se mai termina, nu depinde de tine nu mai poti face nimic sa scapi!
Problema e alta: nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa existam sau nu si mai ales cand avem o viata infernala e normal sa ne gandim daca merita si pentru ce ni se intampla nedreptatile. Dar asta e, nu avem ce sa facem, cum nu am ales cand sa ne nastem si unde si daca sa existam sau nu, tot asa nu putem dirija de capul nostru ce va fi cu noi dupa moarte. E clar ca altcineva se ocupa de soarta noastra.
Si atunci de frica nu de altceva, ne chinuim sa respectam niste reguli in nici un caz usoare sau macar de dificultate medie, impuse de D-zeu, ca altfel e si mai rau.
Sunt intru totul de acord cu ce a zis consuela aici, pentru ca pana la urma si intr-un fel asa este. Cineva de sus ne-a dat viata, astfel sa constientizam ca existam pe un pamant alaturi de alte 5 miliarde de suflete, fara ca noi sa ne alegem numele, locul si timpul nasterii, inseamna ca Cineva coordoneaza totul cu un scop anume. Avand in vedere ca noi suntem datori lui Dumnezeu cu o moarte din voia Lui, iar noi avem libertatea de pana sa ne-o luam si singuri, pai la urma dupa ce ne prezentam in instanta la judecata sufletului sa nu generam pretentii sau sa ne intrebam de ce nu vom fi trimisi in iad, pentru ca majoritatea care se sinucid (in afara de cei bolnavi psihici pe drept) stiu de zvonul ca: "Daca te sinucizi din orice motiv si din voia ta, fara sa fii bolnav psihic, ajungi sigur in iad", avand in vedere ca toti stim acest lucru, nu avem scuze in fata lui Dumnezeu si ca atare vom fi judecati dupa fapta in sine.
Si inca ceva, apropo de cei care mor din cauza ca au salvat pe altul de la moarte, adica acel sacrificiu involuntar sau chiar sau chiar si voluntar, asta facand-o nu cu scop sinucigas din razvratire sau curiozitate, ci doar din reflexul de a scapa pe celalalt de la moarte, aici eu cred ca Dumnezeu va trata cu totul altfel problema, sufletul celui mort mai avand o sansa de scapare, Dumnezeu punandu-i in balanta si faptele sale, avand parte de o judecata milostiva si de una dreapta, cum au dreptul toti oamenii.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.01.2008, 22:00:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Mai intai, conceptul de libertate presupune o stare existentiala a binelui "robeste-ma Doamne ca sa ma simt liber" (Petre Tutea) sau "libertatea este robia liber acceptata a binelui" (Parintele Staniloae). Despre ce libertate mai vorbim in cazul sinucideri? Libertatea nu trebuie privita doar ca acctiune, optiune, decizie,etc., ci ca stare existentiala dupa. Sinuciderea nu ne poate aduce aceasta libertate existentiala.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.01.2008, 22:09:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Multi oameni se sinucid de sarbatori. De ce credeti ca se hotarasc tocmai acum? Din singuratate? Probabil. Desi toti cei ce cred in Dumnezeu nu sunt niciodata pe deplin singuri, iar ceilalti, care nu cred, nu sunt singuri, dar nu stiu asta. Ce mai credeti despre sinucidere?
EU cred despre sinucidere ca e o libertate RAU INTELEASA ,caci adevarata libertate exista numai in Dumnezeu ,iar ce mai mult de atit e de la diavol!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.01.2008, 23:43:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Libertatea de a trai, de a te bucura de cel mai de pret dar, viata cu toate cele ce vin in viata fiecaruia. Sa ne bucuram de minunatiile lasate pe acest pamant, sa ne bucuram unii de altii, sa ne intemeiem familii cu multi copii ce vor duce mai departe stafeta vietii pe pamant. Totul ne apartine pe acest pamant, in afara de doua lucruri :viata si sfarsitul ei !
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.02.2008, 00:36:05
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu cred ca sinuciderea este un risc prea mare!Avand in vedere ca habar nu avem care-i sensul nostru pe planeta asta, poti si sa nu crezi sigur in Dumnezeu, si tot e un risc prea mare...De unde stii sigur ca nu exista si ca nu ajungi direct in fundul iadului cand te sinucizi?Ca sa nu mai vorbim ca indurerezi pe toti cei din jurul tau cu un astfel de gest...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.02.2008, 18:16:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Eu cred ca sinuciderea este un risc prea mare!Avand in vedere ca habar nu avem care-i sensul nostru pe planeta asta, poti si sa nu crezi sigur in Dumnezeu, si tot e un risc prea mare...De unde stii sigur ca nu exista si ca nu ajungi direct in fundul iadului cand te sinucizi?Ca sa nu mai vorbim ca indurerezi pe toti cei din jurul tau cu un astfel de gest...
Sincer, direct si la obiect !
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.02.2008, 22:12:12
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Sotul verioaserei mamei s-a sinucis acum cateva luni...si toata lumea a fost luata prin surpindere, era un om trecut prin viata, sotie, copil, omul de baza al satului, gata sa sara in ajutorul oricui, nimeni nu se astepta...a lasat asa o durere in urma lui...groaznic, mai ales ca el era un om asa de puternic, nu ai fi zis niciodata...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.02.2008, 23:05:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Sotul verioaserei mamei s-a sinucis acum cateva luni...si toata lumea a fost luata prin surpindere, era un om trecut prin viata, sotie, copil, omul de baza al satului, gata sa sara in ajutorul oricui, nimeni nu se astepta...a lasat asa o durere in urma lui...groaznic, mai ales ca el era un om asa de puternic, nu ai fi zis niciodata...
Asa este, din pacate uitama ca fiecare dintre noi este o persona - unica. Prin disparitia semenului nostru ne lipsim de valorificarea darurilor lui Dumnezeu, sadite in fiecare dintre noi, dar care pot fi puse in valoare intr-un mod unic de catre fiecare persoana. Sa nu uitam ca purtam in noi setea dupa viata vesnica "Si aceasta este viata vesnica...." Ioan 17,3.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25