Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.01.2013, 01:34:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat, numai calea de mijloc este buna. Pentru ca se poate intampla ca cei ce sunt impotriva alunecarii de stanga (erezii, invataturi gresite, etc.), sa alunece in cea de dreapta. Astfel au facut de exemplu stilistii, care au ajuns sa fie si ei schismatici. E bine sa criticam invataturile straine, dar fara a avea ranchiuna sau ura pe cei ce au aceste invataturi straine de ortodoxie. Pentru ca se ajunge ca cineva chiar sa imprumute chiar din acele invataturi, ceea ce uraste cineva se trage si la el.
Asadar e bine sa avem bunavointa si chiar dragoste cine poate, fata de orice om. Asta insa fara a adopta sau accepta o invatatura neadevarata, pentru ca astfel nu am avea dragoste chiar fata de Domnul.
"ceea ce uraste cineva se trage si la el"
Așa cred și eu. Cred că Lucian Blaga (dacă nu mă-nșeală memoria) spunea: "adversarul care-ți este obsesie, a devenit o parte din tine".
Există, oare, vreo ființă umană care să nu fi păstrat în suflet, chiar și în mod inconștient, dorul după Dumnezeu?...
Și dacă răspunsul la această întrebare este negativ, atunci, de ce nu L-am căuta împreună pe Cel după Care inimile noastre, ale tuturor, tânjesc atât de mult?
Să-L căutăm nu presupune, pentru noi, căutarea unei credințe diferite de cea ortodoxă (Doamne ferește!) și nici căderea în relativism religios (Doamne apără-ne!), ci conștientizarea faptului că, așa cum atât de frumos spunea Sfântul Grigorie de Nyssa, "Dumnezeu rămâne mereu Cel dorit, Cel căutat", căci El ne cheamă la o sporire neîncetată către idealul spiritual pentru care ne-a creat: desăvârșirea, care constă în comuniunea eternă cu El și între noi.
Hristos este Dumnezeul adevărului și al iubirii! De aceea, cele două extreme - relativismul și fanatismul - sunt total străine creștinismului, vocației noastre de fii ai lui Dumnezeu prin har.
Cât privește relația cu cei care chiar nu cred în Dumnezeu (ateii) sau nu sunt creștini (cei de alte religii), cred că e bine să ne amintim de misiunea noastră, a tuturor, de a fi martorii lui Hristos în lume, de a transforma întreaga noastră viață într-o mărturie a Învierii Sale și a prezenței Lui în mijlocul nostru. Aceasta este misiunea tuturor creștinilor, indiferent de confesiunea din care au ales să facă parte.
Noi nu suntem deținătorii Adevărului, ci martorii Acestuia. Noi nu deținem Adevărul, ci aparținem Adevărului, căci Adevărul veșnic și absolut este ipostatic, este Iisus Hristos! Adevărul, pentru creștini, nu este ceva, ci este Cineva, este o Persoană: Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat.

Hristos în mijlocul nostru
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 30.01.2013 at 01:40:21.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.01.2013, 10:22:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu faci ce ai facut de la inceput...manipulare josnica....

stiu cazuri concrete de penticostali care au asteptat vindecare miraculoasa, refuzand tratamentul (li s-a spus de catre "prooroci" ca trebuie sa aleaga: ori credinta si Domnul ii vindeca, ori sa apeleze la medic, deci la ajutorul uman si atunci boala nu se va vindeca).

bineinteles ca nu s-au vindecat supranatural, dar tot ei, prostiti de prooroci, au spus ca e din vina lor, ca nu au avut credinta (pana la urma au fost nevoiti sa apeleze la medici!).

iar situatia din Romania nu este unica!

iata:


Ceea ce la noi nimeni nu îndrăznește să rostească
Sectele penticostale, un pericol pentru Belgia



"Conform opiniei centrului belgian pentru consultanță în materie de secte, Belgia se confruntă acum cu pericolele venind mai nou din partea sectelor penticostale, ai căror credincioși refuză tratamentul medical din motive religioase, scrie ziarul belgian de limbă flamandă De Standaard."

http://www.sansavranceana.ro/arhiva/....html?aid=3095

prin urmare, nu eu fac manipulare, ci voi faceti, deoarece va jucati cu viata oamenilor, si pentru ce? pentru un castig marsav!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.01.2013, 10:26:26
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

a, mai trebuie exemple?

avem, cate doriti:

"Medicii din doua maternitati au fost socati de cazul unei gravide si au solicitat chiar sprijinul avocatilor .Femeia, de religie penticostala, a refuzat sa nasca prin cezariana pentru ca asa i-a spus pastorul . Ceea ce s-a intamplat a fost un caz la limita medici, dupa cum a sustinut prof. dr. Mircea Onofriescu, managerul Maternitatii Cuza Voda din Iasi."



ce bine se incadreaza toate astea la subiectul topicului: "obscurantismul religiei penticostale" !

eu o consider o religie a satanei, fiind o religie a mortii si a distrugerii personalitatii individului.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.01.2013, 10:33:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Du-te, mai, si te plimba.... Eu nu mai am timp de pierdut cu tine. Ii mai spun o vorba lui Decebal, ca mi-e dreg:

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
"Pocăiții" sunt niște "frați" care trebuie de urgență exorcizați. BOR trebuie să inițieze de urgență o campanie de misiune pentru salvarea sufletelor înșelate. Toate Sectele să fie anatema!!
Puiule, ia spune, ce facem pana la urma? Initiem o campanie de salvare a sufletelor astora sau le anatemizam? Ce ai face tu daca ai avea puterea sa o faci si tupeul?

Apropo, iar ai uitat definitia anatemei. Este "aruncarea peste gard", atunci cand Biserica isi ia mainile de pe tine si nu te mai ajuta in nici un fel. Este deci exact ceea ce BO face momentan cu ne-ortodocsii. Asa ca, ce recomanzi in plus?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.01.2013, 10:38:16
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asa ca, ce recomanzi in plus?
am spus ce recomand, dar daca e nevoie, repet:

intoarcerea la Domnul Hristos, pe care l-ati parasit.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.01.2013, 10:51:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

am reexaminat blogul despre fata penticostala moarta din vina acelor prooroci, si iata ce am gasit, un comentariu:


"Nu m-am invinovatit in sensul ca as fi intrat intr-o autocompatimire sau depresie, am spus adevarul, adica m-am uitat cum au stat lucrurile si asa au stat, daca as spune altceva as minti.
Din cate stiu Isus cand a murit pe cruce a luat asupra Lui pacatul, boala si blestemul ca noi sa nu mai suferim de asta. Ai spus ca vindecarea nu este obligatorie, in sensul ca Dumnezeu este suveran. Imi suna asta ca si cum as spune ca iertarea pacatelor nu e obligatorie daca crezi in Isus pentru ca Dumnezeu este suveran. E extrem de clar ca Isus a pus pe acelasi plan pacatul boala si blestemul, daca o sa te uiti cu atentie in Biblie, deci ce a facut la cruce in ce priveste pacatul, a facut si in ce priveste boala si blestemul in diversele lui moduri de manifestare.
"Dumnezeu este suveran dar nu tot ce se intampla este voia Lui. Dumnezeu, “Mantuitorul nostru, care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.” 1 Timotei 2 .. Sunt toti oamenii mantuiti? Nu! Desi asta e voia lui Dumnezeu. Deci voia lui Dumnezeu nu se implineste automat. Dumnezeu vrea sa fim iertati, vindecati, eliberati dar depinde de credinta noastra, daca credem se va implini voia Lui, daca nu se va implini exact voia diavolului a carui voie e clara: Hotul nu vine decat sa fure, sa injunghie si sa prapadeasca. Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug. Deci la fel cum e obligatoriu sa fi iertat de pacate daca crezi, la fel de obligatoriu e sa fi vindecat daca crezi. Problema e ca noi avem senzatia ca credem cand de fapt nu credem. Voia lui Dumnezeu e exprimata clar, nu ramane decat sa ne schimbam mintea sa intelegem ce suntem in El , ce avem si sa exersam credinta pana cand ne dumirim cum stau lucrurile."

concluzia?

- fata tanara a murit, deoarece nu a avut credinta.

toti au dreptate, si proorocii care au spus ca Dumnezeu o va vindeca si cultul penticostal are dreptate, toti, numai biata fata nu a avut credinta si a murit!
dar se uita faptul ca fata, neapeland la medici desi stia ca sufera de o boala mortala, a demonstrat ca are credinta, dar in ce? in acele proorocii servite de niste neaveniti (a se citi psihopati).
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.01.2013, 11:55:47
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
...fata penticostala moarta...
Frate Cornel Urs, știu că și tu ai fost dus cu preșul de niște prooroci și ai fost înșelat în ceea ce ai avut mai scump pe lume: banul. Frustrările și resentimentele tale sunt de înțeles, sunt omenești, firești. Însă ele tot cancer provoacă vieții tale spirituale. Vei muri în ura neîmpăcată, înecat veninul tău față de niște oameni care te-au înșelat la bani. Ce zici merită?

Se merită, din cauza unor escroci religioși, să-ți petreci veșnicia în Iad?

Presupusa fată cu cancer a murit din cauza unor escroci. A murit pentru că nu a mers unde trebuie pentru vindecarea ei. Tu o spui.
De ce nu vrei să înveți ceva de aici? Mergi și tu repede cu cancerul tău la medic! Caută, în regim de urgență, vindecarea ta! Deja tu ai acest cancer al resentimentelor de aproape 10 ani. Intră în metastaze. Ești într-o situație cu adevărat îngrijorătoare. Ți-au spus-o zeci de oameni de toate culorile denominaționale.

Este păcat de tine. Există leac. Există vindecare. Dumnezeu este atotputernic. Fata a așteptat să o vindece escrocii. Tu aștepți să te vindece timpul. Boala ta nu se vindecă de la sine. Se agravează. Hai, du-te la un medic! Hristos este Medicul nostru. Dar El vindecă prin oameni: pastori, medici, preoți, consilieri spirituali.

Va veni un moment când va fi prea târziu. Inima ți se va împietri într-o asemenea măsură încât nu se va mai putea face nimic pentru tine. Ascultă-mă și începe astăzi procesul vindecării tale căutând un medic bun!
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.01.2013, 12:59:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Inima ți se va împietri într-o asemenea măsură încât nu se va mai putea face nimic pentru tine. Ascultă-mă și începe astăzi procesul vindecării tale căutând un medic bun!
Doamne ajută!
tinere,
eu asta incerc sa fac, sa inmoi inima voastra inraita de cultul penticostal, devenita de cremene, incat nu va mai induioseaza absolut nimic; actionati ca niste roboti, executand fara comentarii comenzile celor care va subjuga.
tine minte, Iisus este Cel care te poate elibera din cursa in care ai cazut, iti poate oferi ELIBERAREA.
renunta la religia penticostala care, vezi bine, te-a adus in starea in care te afli astazi: sa iei bani nemunciti, pentru care au trudit altii, pe care tu i-ai dus de nas, spunand ca esti un "ales", un "profet", cand in realitate esti nenorocit, ticalos, orb si gol, spiritual vorbind.
banii aceia din care iti cumperi shaorme si alte delicatese, vor fi proba in Ziua Judecatii, unde doar ortodocsii vor fi cei declarati corecti din punct de vedere crestin; iar sufletele celor care au murit din cauza voastra, deoarece i-ati dus in eroare, sunt vina de sange pentru care va veti petrece eternitatea in foc si chinuri, fiind dati pe mana demonilor pe care i-ati slujit!
un om a murit pentru ca a fost mintit de penticostali! dumitale putin iti pasa!
este si vina ta, atata timp cat sprijinesti o miscare necrestina!
faptul ca nu aveti mustrari de constiinta, spune totul!
gandeam ca aceste prezentari, cu victimele cultului penticostal, sa va trezeasca, dar...slabe sperante!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 30.01.2013, 13:09:53
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Este deci exact ceea ce BO face momentan cu ne-ortodocsii.
eu mă înțeleg destul de bine cu ortodocșii ca și cu catolicii...ne respectăm, ne salutăm.

dorinuca mamă, de ce nu spui pe forum adevărul despre tine, că soțul tău este pastor penticostal? ți-e rușine de asta? ți-e greu să spui?
hai spune, că ai emigrat în Germania, cu ajutorul cultului penticostal.
tot ce ai, se datorează acestei religii.
nu trebuie să te rușinezi de asta!
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.01.2013, 13:27:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Du-te, mai, si te plimba.... Eu nu mai am timp de pierdut cu tine. Ii mai spun o vorba lui Decebal, ca mi-e dreg:



Puiule, ia spune, ce facem pana la urma? Initiem o campanie de salvare a sufletelor astora sau le anatemizam? Ce ai face tu daca ai avea puterea sa o faci si tupeul?

Apropo, iar ai uitat definitia anatemei. Este "aruncarea peste gard", atunci cand Biserica isi ia mainile de pe tine si nu te mai ajuta in nici un fel. Este deci exact ceea ce BO face momentan cu ne-ortodocsii. Asa ca, ce recomanzi in plus?
si cu adevarul cum ramane? Totusi, datorita acestui cult (mai bine spus, datorita invataturilor cultului), AU MURIT OAMENI CU ZILE. Cum comentezi asta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57