Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.08.2020, 17:45:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Absolut corect.
Eu, cand sustin reforma, la astfel de lucruri ma gandesc.
Nu ai dreptul nici macar sa gandesti astfel pentru ca nu esti Domnul; la El este judecata. Tu gandesti aceste lucruri uitandu-te la preoti, adica judecandu-i pe ei si uitand ca si ei sunt oameni, insa tocmai pentru ca sunt preoti ei vor avea parte de o judecata ma severa in fata Domnului.
Toate acele "reforme legitime" sunt simple pacate omenesti si nu tin de ortodoxie.

Citat:
O intrebare mai personala ar fi: ce fac eu pentru a ajuta comunitatea eclesiala sa mearga in aceasta directie?Eu nu stiu ce faci tu. Doar subliniez ca singurii care au dreptul moral sa puna punctul pe "i" sunt cei care fac tot ce tine de ei pentru a construi, din interior. Cei care si-au arat, prin vorbe si fapte, disponibilitatea de a pune umarul.
Simplu: sa platesti zeciuiala.
Fara zeciuiala nu se dovedeste prin vorbe si fapte "disponibilitatea" de construi din interior.
Ar fi intr-adevar o ”reforma” revolutionara, a inimii, singura necesara.

10. Că iubirea de argint este rădăcina tuturor relelor și cei ce au poftit-o cu înfocare au rătăcit de la credință, și s-au străpuns cu multe dureri.(1Tim6,10)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.08.2020, 22:06:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Faptul ca aceste personaje toxice ataca Biserica inseamna ca... aripa reformista din BO nu fac bine?
Repet: succesul unei reforme benefice NU poate fi masurat prin reactia maselor largi. Asta e opinia mea.
Doamne ajută, ai scris foarte echilibrat ultimul mesaj axat pe construcție, iată că pot să fac o apreciere.

Tu când spui reformă te referi la îmbunătățirea personală și la înnoire, există și un pericol de tip reformă urmat de schismă, dacă e doar reformă-înnoire nu periclitează mersul bisericesc.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Repet: succesul unei reforme benefice NU poate fi masurat prin reactia maselor largi. Asta e opinia mea.
Principial ai dreptate, faptic există și un risc de schismă cum a fost după Sinodul din Creta, când o parte s-a rupt de Biserică pt că nu au fost ascultați, cum a fost la schimbarea calendarului în 1924 când Slătioara s-a rupt cu o parte din călugării Mănăstirii Neamț și un episcop adus din B.O.R. Galaction Cordun.

Trebuie consultați și oamenii care alcătuiesc pleroma bisericii, nu trebuie luate niște decizii în niște cancelarii, de către niște elite la presiune politică.

Aripa reformistă din B.O.R. se identifică cu partida anti-corupție, cei pro Macovei și Laura Codruța Koveși care ar vrea și de la B.O.R. o mai mare deschidere spre alte culte și o transparență în general la felul cum se fac hirotoniile, nivelul de instrucție publică al clerului și personalului bisericesc să fie ridicat, serviciile bisericești să fie orientate spre om cum e cultura occidentală în care funcționarul e amabil.

Cel puțin din interacțiunile mele cu oamenii asta am deslușit de la persoane până-n 45 de ani, din urbanul mare cum e catalogat sociologic, mă refer la orașe peste 200.000 de locuitori.

Deși sunt în minoritate cei reformiști, totuși nu sunt de lepădat ci de preluat din mers, mai ales dacă nu sunt destructivi, valurile politice trec, Biserica rămâne până și percepțiile publice evoluează.

Când mă refeream la pretenții, mă refeream inclusiv la Așteptări din partea oamenilor, orașele în general sunt provocatoare pt omul religios, și Apostolul Pavel a fost provocat în Agoră, pt că oamenii din orașe au frământări mai mari, au arderi mai intense și la nivel intelectual și la nivel de creație, inovație.

Ce poate Biserica să facă părerea mea e să preia idei de îmbunătățire a administrației, fără să atingă corpusul de învățături, își poate instrui clerul și personalul non-bisericesc să fie amabil cu omul, să nu se răstească, își poate organiza o contabilitate mai bună, poate consulta experții din Biserică despre cum să construiască peisagistic într-o zonă, spații verzi aferente bisericii, care să aducă o îmbunătățire a calității vieții răsplătită de cetățeni.
Poate consulta tinerii care au copii ce locuri de joacă să ceară sau să pună în apropierea Bisericii dacă există spațiu.

Să știți că inclusiv după cum e regulamentul bisericesc, la parohii mari de câteva mii de familii, de Categoria I, din marile orașe trebuie să vină oameni foarte calificați, care au promovat examenul de capacitate preoțească cu note cât mai mari, au vechime în preoție de 5-10 ani, sau care au doctorat.

Deci iată că Biserica e cea care pune accentul pe îmbunătățirea clerului.


Inclusiv felul cum se pictează o biserică e reglementat, să fie cu pictori care au foarte mare experiență la oraș, ca să nu distrugă frescele și ansamblul unitar al reprezentării murale.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Merita sa te uiti in gura astora?
Merită deschisă măcar o linie de dialog și mediere cu ei, și ei sunt fii ai Bisericii și unii dintre ei se vor căi poate de unele păreri și când se vor lămuri vor sta în spărtură umăr la umăr, la marile provocări.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
O intrebare mai personala ar fi: ce fac eu pentru a ajuta comunitatea eclesiala sa mearga in aceasta directie?
Eu nu stiu ce faci tu. Doar subliniez ca singurii care au dreptul moral sa puna punctul pe "i" sunt cei care fac tot ce tine de ei pentru a construi, din interior. Cei care si-au arat, prin vorbe si fapte, disponibilitatea de a pune umarul.
Eu particip la viața eclesială de la 6-7 ani, pe lângă spovedanie, împărtășanie. rugăciune - înnoirea morală, participarea la itinerarii/pelerinaje pe drumurile unde s-a scris o pagină de sfințenie, contribui financiar și susțin și săptămânal cât și anual prin plata cultului, vreau să mă informez din banii mei și cumpăr cărți bisericești fără să am vreo obligație că aș fi student teolog sau că aș fi plătit.

Tot ce fac e pur dezinteresat, eu nu iau bani de la Biserică, eu aduc, alții poate merg în mall când e zi de Liturghie îi dau pe bere, pe ieșit în oraș, eu merg și pe îngheț și pe ploaie și la 36 de grade, din recunoștință față de Dumnezeu.

Evident că dacă nu-mi păsa deloc, nu scriam pe un site religios, nu voiam să vorbesc cu oameni interesați de mersul religios, nici n-aveam cum să cunosc lucruri din mersul bisericesc dacă scriam de undeva dintr-un turn de fildeș, fără să particip deloc, doar așa de dragul de a da lecții am văzut și categoria aceasta de comentatori la unele ziare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.08.2020 at 22:11:49.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.08.2020, 15:56:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Pentru ca cineva să simtă că vrea să asculte de biserică trebuie ca mai întâi biserica să fie în ascultare de Dumnezeu și în unitate de credință, de post și sărbători cu toate bisericile ortodoxe. Deci biserica ar trebui să asculte mai întâi de Dumnezeu care cere bisericii ieșirea din greșală, din defazajul celor 13 zile și apoi poate avea pretenție de la credincios. Cum să poată biserica schimba un credincios din rău în bine dacă ea persistă în greșală și nu vrea să asculte?.. nu de oameni ci de Dumnezeul pe care îl mărturisește și Îl slujește!

Văd că mulți se gândesc la biserica ortodoxă ca la niște lăcașuri de cult preschimbate în castele de lux, în grădini luxuriante și în biblioteci uriașe unde poți găsi tot ce vrei și ce nu vrei... iar pe credincioși sau pe oamenii angajați în muncile bisericii ca find decât niște muzeografi care slujesc păstrarea intactă și curată a vestigiilor pentru sporirea călătorilor și vizitatorilor pentru ca aceștia să poată admira ziduri, clădiri, grădini și să rămână impresionați de frumusețile și pitorescul natural al locurilor sfinte. Păi biserica este și altceva, ea trebuie să fie și locul unde omul predat în mâna Domnului să fie schimbat din rău în bine așa cum o școală serioasă, o militărie își propune să schimbe pufanul neascultător, mândru, obraznic într-un soldat instruit, într-un om bun și ascultător.

Deci biserica este nu pentru pofte și plăceri și admirații de locuri unde să-ți petreci concediul ci pentru ca omul să poate avea unde să fie schimbat, școlit, dresat, modelat, transformat... de ce? Pentru că cu asta se ocupă biserica Domnului, asta înseamnă botezul, asta înseamnă convertirea... te lași în mâna Domnului ca să umble să-ți schimbe interiorul, la inimă, la privire, la poftă, la voire, la suflet, la sentiment, la grăsime, la efort, la somn și odihnă, la limbă, la glas, la ceea ce bagi în gură, la ce iese din inima ta, la dorinți, la doruri, la vise, la scopuri și idealuri, la tot ce e rău și strâmb în tine și face mereu multe rele și ție și altora din jurul tău cu atât mai mult cu cât nu vrei să te lași în mâna Lui. Cu asta se ocupă biserica, cu obijnuirea omului în a asculta de Dumnezeu cu supunere, tu însuți să fi supus împreună cu toate mădularele și interioarele umane și nu doar cu întreținut de monumente ”funerare” bune de vizitat și admirat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.08.2020 at 16:50:16.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.08.2020, 18:45:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Văd că mulți se gândesc la biserica ortodoxă ca la niște lăcașuri de cult preschimbate în castele de lux, în grădini luxuriante și în biblioteci uriașe unde poți găsi tot ce vrei și ce nu vrei
Biserica a cultivat și cultivă din vechime, bunul gust, armonia, estetica, artele vizuale luminoase și artele muzicale înălțătoare, pentru că acestea sunt inspirate din ordinea cerească și inspiră sufletul la înălțare și la armonizare lăuntrică.



Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
... iar pe credincioși sau pe oamenii angajați în muncile bisericii ca find decât niște muzeografi care slujesc păstrarea intactă și curată a vestigiilor pentru sporirea călătorilor și vizitatorilor pentru ca aceștia să poată admira ziduri, clădiri, grădini și să rămână impresionați de frumusețile și pitorescul natural al locurilor sfinte.
Există niște rânduieli clare de care Sfinții Părinți s-au îngrijit din vechime cu privire la buna chivernisire a unui lăcaș de cult, fără să însemne că s-au ocupat numai de aceasta sau că armonia lăcașului de cult intră în conflict sau neglijează primenirea vieții lăuntrice.

Personalul bisericesc non clerical e instruit tocmai în ideea de a nu distruge, jefui, impieta odoarele bisericești, respectul față de cele sfinte nu e o scădere ci o virtute.

Din contră părăginirea bisericii, lăsarea ei în delăsare până la stare de degradare accentuată, vandalizarea arhitecturală, sunt niște grosolănii și păcate.

Respectul față de fresce și reprezentarea iconografică, arată respect față de Sfinții care privesc din veșnicie.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Păi biserica este și altceva, ea trebuie să fie și locul unde omul predat în mâna Domnului să fie schimbat din rău în bine așa cum o școală serioasă, o militărie își propune să schimbe pufanul neascultător, mândru, obraznic într-un soldat instruit, într-un om bun și ascultător.
Biserica nu e militărie, nu dresează răcani, nu zdrobește și nu anihilează personalitatea omului, rolul ei e persuasiv, duce muncă de convingere, iar nu inchizitorial.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci biserica este nu pentru pofte și plăceri și admirații de locuri unde să-ți petreci concediul ci pentru ca omul să poate avea unde să fie schimbat, școlit, dresat, modelat, transformat... de ce? Pentru că cu asta se ocupă biserica Domnului, asta înseamnă botezul, asta înseamnă convertirea... te lași în mâna Domnului ca să umble să-ți schimbe interiorul, la inimă, la privire, la poftă, la voire, la suflet, la sentiment, la grăsime, la efort, la somn și odihnă, la limbă, la glas, la ceea ce bagi în gură, la ce iese din inima ta, la dorinți, la doruri, la vise, la scopuri și idealuri, la tot ce e rău și strâmb în tine și face mereu multe rele și ție și altora din jurul tău cu atât mai mult cu cât nu vrei să te lași în mâna Lui. Cu asta se ocupă biserica, cu obijnuirea omului în a asculta de Dumnezeu cu supunere, tu însuți să fi supus împreună cu toate mădularele și interioarele umane și nu doar cu întreținut de monumente ”funerare” bune de vizitat și admirat.
Biserica nu dresează că nu lucrează cu animale sau cu câini, rolul ei NU e să se impună prin forță brută sau să schilodească personalitatea omului.

Biserica nu e institut de lobotomizare pe creier să aibă pretenția să controleze și cel mai intim gând al enoriașului, Biserica conlucrează cu enoriașul în funcție de disponibilitatea lui sufletească și de impulsul său lăuntric de a veni în comuniune.

Există Sfinți călugări, nu preoți de mir care au ridicat adevărate academii duhovnicești, bijuterii precum mănăstirea Neamț sau Frăsinei, la care oamenii veneau pentru primenirea sufletului.
Nu sufereau nici de lux, nici de grandomanie, un preot preocupat de detalii de finețe va fi preocupat și de primenirea lăuntrică.

În orașe! locatarii unui cartier nu sunt toți ortodocși, între parohie și locuitori există un contract nescris de bună vecinătate și tolerare reciprocă, în care oamenii tolerează clopotul, difuzorul fără să dea în judecată parohia, din respect față de preotul paroh care e un bun gospodar și a ridicat calitatea vieții prin buna chivernisire a spațiilor bisericești.

Un preot bun gospodar, va câștiga respectul și înțelegerea a majorității locatarilor, chiar dacă printre ei sunt catolici, protestanți, oameni fără opițiuni religioase de viață, aceștia îl respectă pt că a creat o oază într-un deșert.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.08.2020 at 23:15:39.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.08.2020, 09:02:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Trebuie consultați și oamenii care alcătuiesc pleroma bisericii,
Cand spuneti sa consult pleroma bisericii, eu la ce adresa scriu ?


Citat:
Ce poate Biserica să facă părerea mea e (...)să construiască peisagistic într-o zonă, spații verzi aferente bisericii, care să aducă o îmbunătățire a calității vieții răsplătită de cetățeni.
Poate consulta tinerii care au copii ce locuri de joacă să ceară sau să pună în apropierea Bisericii dacă există spațiu.
Acuma, m-am mai luminat incotro bate reforma. Carevasazica, din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele… esențiale!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.08.2020, 15:04:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Domnule Mihnea Dragomir, eu vă respect, chiar vă rog să-mi semnalați dacă vi se pare ceva neînregulă cu umor mai bine, decât în forță.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cand spuneti sa consult pleroma bisericii, eu la ce adresa scriu ?
Pliroma Bisericii se poate consulta prin preoți și delegați bisericești, la Marea Unire de la Alba Iulia chiar s-a pus în practică.

Din câte știu eu Biserica Ortodoxă Română are la nivel parohial - un consiliu parohial compus din mireni, la nivel eparhial (Mitropolitan) un consiliu eparhial mixt mireni + preoți, la nivel monahal există un Exarh Mănăstiresc care consultă părerea călugărilor.
La nivel Sinodal, există consilieri bisericești naționali , care erau foarte aproape la alegerea Patriarhului să dea lovitura și să strice jocurile sistemului alegându-l în bloc și masiv pe Bartolomeu Anania.

După ce sistemul a văzut ce putere au Consilierii Bisericești, a tăiat posibilitatea ca mirenii sau preoții nepărtinitori să aibă vreun cuvânt în alegerea Patriarhului.


Mi se pare că un sistem centralist-piramidal se teme foarte rău de comunitate, deși nu există preoție fără comunitate, fiecare hirotonie se face pe seama unui altar în jurul căruia există o comunitate.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, m-am mai luminat incotro bate reforma. Carevasazica, din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele… esențiale!
Chestiunile dogmatice sunt foarte sensibile și au stârnit schisme, chestiunile administrative se axează mai mult pe relația cu omul, abordarea lui, discuțiile cu el, ce se poate face și pt binele general fără a lovi la rădăcină la învățăturile de credință.

Ce este rău ca un preot să aibă încrederea comunității și împreună cu o echipă în spate să facă treabă ?

Foarte mult ajută o echipă închegată de mireni capabili un preot în activitatea lui misionar-filantropică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.08.2020 at 15:11:26.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.08.2020, 13:03:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci biserica este nu pentru pofte și plăceri și admirații de locuri unde să-ți petreci concediul ci pentru ca omul să poate avea unde să fie schimbat, școlit, dresat, modelat, transformat... de ce? Pentru că cu asta se ocupă biserica Domnului, asta înseamnă botezul, asta înseamnă convertirea... te lași în mâna Domnului ca să umble să-ți schimbe interiorul, la inimă, la privire, la poftă, la voire, la suflet, la sentiment, la grăsime, la efort, la somn și odihnă, la limbă, la glas, la ceea ce bagi în gură, la ce iese din inima ta, la dorinți, la doruri, la vise, la scopuri și idealuri, la tot ce e rău și strâmb în tine și face mereu multe rele și ție și altora din jurul tău cu atât mai mult cu cât nu vrei să te lași în mâna Lui. Cu asta se ocupă biserica, cu obijnuirea omului în a asculta de Dumnezeu cu supunere, tu însuți să fi supus împreună cu toate mădularele și interioarele umane și nu doar cu întreținut de monumente ”funerare” bune de vizitat și admirat.
Biserica nu dresează că nu lucrează cu animale sau cu câini, rolul ei NU e să se impună prin forță brută sau să schilodească personalitatea omului.

Biserica nu e institut de lobotomizare pe creier să aibă pretenția să controleze și cel mai intim gând al enoriașului, Biserica conlucrează cu enoriașul în funcție de disponibilitatea lui sufletească și de impulsul său lăuntric de a veni în comuniune.

Există Sfinți călugări, nu preoți de mir care au ridicat adevărate academii duhovnicești, bijuterii precum mănăstirea Neamț sau Frăsinei, la care oamenii veneau pentru primenirea sufletului.
Nu sufereau nici de lux, nici de grandomanie, un preot preocupat de detalii de finețe va fi preocupat și de primenirea lăuntrică.
Pe baza verbului ”jignitor” a dresa, (DRESÁ, dresez, vb. I. Tranz. I. A învăța, a obișnui, a deprinde un animal să facă, la poruncă, anumite mișcări sau să îndeplinească anumite acțiuni. ♦ Fig. (Peior.) A învăța, a deprinde o persoană să se comporte într-un anumit fel, stabilit de mai înainte de alții. II. (Despre organe de stat sau reprezentanți ai acestor organe) A redacta, a încheia un act (oficial). – Din fr. dresser. ) văd că sunteți adeptul slujirii sufletului ca omul din pildă căruia i-a rodit țarina de și-a dărâmat hambarele prea mici și și-a reconstruit altele mai mari spunându-și sufletului că de acum are vreme îndelungată pentru primenirea sufletului... deci adio școală, adio educație, adio ascultări, slujiri, adio despătimiri, adio dresaj, căci după unii ca domnia ta biserica ortodoxă nu se ocupă cu dresajul omului credincios ci doar cu primenirea sufletului.

Dă-mi voie să nu te cred din moment ce Domnul este ÎNVĂȚĂTORUL și învățăceii erau ucenici nu doar studenți sau elevi deci urmau să învețe și a lucra câte ceva cu măiestrie, iar sf. Ioan Botezătorul mustrând pe cei ce veneau să se pocăiască, să se boteze le spunea că botezul nu e doar să scape ei de răul care vine ci să caute să se schimbe și să creadă ca să facă roade vrednice de pocăință.

Ortodoxia se adresează celor ce vor să-și schimbe din temelie viața și comportamentul și sufletul și faptele și nu celor ce vin doar să-și ”primenească” ochii și poftele cu frumuseți naturale pitorești asezonate cu vestigii și cu viețuitori simpatici și smeriți ce le servesc felurite bunătăți de sărăbători.

Deci ortodoxia adevărată este mai mult o instrucție, un dresaj aplicat inimii sălbatice și tuturor mădularelor decât doar o primenire a sufletului.

Ortodoxia este singura cale și școală și militărie dreaptă din care vei ieși alt om, un om ADEVĂRAT și bun, un animal bine dresat și ascultător.

(De ce ca om te deranjează să fii dresat de alt om în timp ce-ți place ca pe animale să le dresezi și te lauzi apoi la toată lumea cu câinele tău bine dresat și de rasă? Dacă e rău să-l dresezi de ce o faci? Dacă nu e rău de ce te jignește?)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.08.2020 at 13:17:34.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.08.2020, 18:47:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Vreau să vă dau un exemplu practic de bună chivernisire făcută cu toată purtarea de grijă, ca pentru Dumnezeu:

Soți români în pelerinaj la mănăstirea ctitorită de Sfântul stareț Efrem Atonitul -Apostolul Americii în Arizona Statele Unite, mănăstirea se numește Sfântul Antonie:
video: https://youtu.be/VA9EDyzFnqw?t=79

Gheron Efrem Atonitul este un ucenic al Sfântului cuvios Iosif Isihastul de pe muntele Athos, călugăr care prin 1920-1950 a pus bazele unei școli de revigorare a rugăciunii inimii.

Deși gheron Efrem a profețit un posibil război nuclear, totuși nu a dosit bani în așteptarea apocaliptică ci a investit într-o mănăstire care să ajute spiritual popoarele ortodoxe din America și pe americanii care ar dori să se apropie de ortodoxie, când a plecat a lăsat mai multe ctitorii pe teritoriu american.

Pentru faptul că a pus la punct o mănăstire ca la carte nu cred că-l poate bănui nimeni de preocupări neserioase sau de inversarea priorităților care țin de cercetarea sufletului ci de faptul că a vrut să lase o muncă la superlativ ca pentru Dumnezeu, mănăstirea a atras mulți oameni care s-au convertit și/sau și-au schimbat viața.

Despre mănăstire:
E o oază de verdeață în mijlocul unui deșert, americanii spuneau că nu se va găsi niciodată apă acolo, dar Dumnezeu a făcut o minune și s-a găsit asemenea mănăstirii Sfântului Sava din Israel și a altor mănăstiri aflate în pustie unde călugării aveau nevoie de apă.

https://youtu.be/VA9EDyzFnqw?t=252

E un colț de rai, în care te liniștești instant simt cei doi lângă mănăstirea închinată Sfântului Gheorghe, construită în stilul românesc.

Mănăstirea și natura favorizează interiorizarea, gândul la suflet.

https://youtu.be/VA9EDyzFnqw?t=387

Femeia e impresionată de primirea cu dragoste de care au avut parte din partea obștii și a personalului, li s-a dat și o tratație de zahăr ars cu nucă.
Aceștia se vor întoarce.

Specialiștii spuneau că nu sunt surse de apă după numeroase teste în anul 1995 când mănăstirea a luat naștere : https://youtu.be/VA9EDyzFnqw?t=427

Măstirea are și anunțuri în română, ”spovedanie în desfășurare”, deși grecii nu au nicio obligație față de români.

Intri într-o altă stare odată ce ai pășit în mănăstire, nu s-a plătit bilet de intrare, au sursă de autofinanțare din podgorii, copaci de grape-fruit și măslini.

Concluzii:

Eterodocșii sunt uimiți de lucrarea lui Dumnezeu într-un deșert, o parte devin viețuitori ortodocși deși sunt din neamuri neoprotestante, popoarele ortodoxe din America se folosesc duhovnicește, specialiștii găsesc mănăstirea ca pe un plus și nici măcar cele mai radicale facțiuni atee nu ar putea cere închiderea ei, activiștii de mediu se uită cu jind la splendoarea lui Dumnezeu în deșert și devin pozitivi față de mănăstire.

Mănăstirea e discretă, nu face prozelitism, e un far în pustiu, oamenii vin din proprie inițiativă, e făcută pentru neamurile ortodoxe, dar e o protecție și pentru poporul american și se roagă pentru conducătorii țării.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.08.2020 at 22:59:26.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.08.2020, 15:47:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

De exemplu astăzi în Cer se serbează schimbarea la față a Domnului Iisus Hristos în timpul postului adormirii Maicii Domnului... e vorba de ce le-a spus ucenicilor apropiați că trebuie să meargă la Ierusalim unde Fiul Omului va fi dat în mîinile oamenilor răi care Îl vor omorâ dar a treia zi va învia și să nu spună până atunci la nimeni ceea ce au văzut pe munte.

E o sărbătoare mare în Cer și pe pământ iar noi în BOR nici nu mai ținem postul și nici sărbătoarea ci lăudăm anapoda pe sf. Andrei Stratilat care nu poate primi laude că nu e serbată în Cer astăzi ziua lui ci va fi peste 13 zile.

Deci vedeți în ce încurcătură ne-au băgat lupii eretici, vedeți cum papalâcul și-a întins minciuna și stăpânirea și viclenia încurcării ortodoxiei?

Dacă ar fi vorba de calendar atunci Tatăl a dat la început un calendar doar pentru 7 zile și apoi a lăsat pe omul sfânt să țină mai departe și să-și formeze calendarul ciclic după soare și lună, după stele așa cum vrea el cu atât mai mult cu cât niciun ciclu nu poate fi exact ca să se erijeze cineva la a pune drobul de sare deasupra capetelor sfinților că cică există un ciclu astral perfect care trebuie impus tuturor. Nu este.

Omul a păcătuit și a stricat și rânduielile, a fost potopul, au trecut milenii, a venit Domnul și a sărbătorit cu ucenicii învierea Domnului iar apoi Cezar a impus un calendar, sfinții părinți au adoptat calendarul și l-au creștinat și l-au sfințit și l-au adoptat spre o bună rânduială și o repetare sfântă duhovnicească a posturilor și sărbătorilor tuturor sfinților. Sfinții Părinți au făcut rânduiala întru binecuvântarea Duhului Sfânt. Apoi occidentul n-a mai vrut să asculte, s-a rupt de sfintele canoane, s-a eretizat încercând să-și impună ereziile și calendarele iar noi am acceptat să ne luăm după lupii în blană de oaie care cică au ”îndreptat” calendarul. Păi pot păcătoșii și ereticii să îndrepte rânduiala sfinților? Cine a mai văzut ca un drept să se ia după păcătoși? Dreptul se ia după Dumnezeu și ascultă de sfinți și așa îndreaptă ei ce e de îndreptat la viața lor.

Deci nu reformă căci sună a ”îndreptare” eretică ci ieșirea din greșala stilului nou! Cel vechi nu e stil ci e rânduiala sfinților părinți, numai ăsta pe nou e un fel de stil... deci stilismul e erezia calendarului pe nou... căci sunt încurcate toate posturile și sărbătorile. Statul prin conducerea sa e greu să revină la vechiul calendar dar nu imposibil, însă bisericii i-ar fi mult mai simplu să dea calebndarul bisericesc cu 13 zile îndărăt ca să fie ortodoxia în deplină unitate cu Cerul și cu frații ortodocși care nu s-au dus după ocidentali.

Asta ar fi de făcut și nu eu ci Domnul o cere poporului său ortodox înțelept, căci nu e bine să perseverezi și să persiști în greșală. Trebuie luat taurul de coarne ca să-și lepede furia turbată când i se învârt roșcove prin fața ochilor și trebuie pus la lucru, la plug ca să elimine defazajul ăsta inadmisibil.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.08.2020 at 16:05:02.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.08.2020, 18:45:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Dacă statul ar ține un calendar și Biserica altul, atunci s-ar munci de Crăciun și-n toate sărbătorile care nu pică după calendarul iulian, pt că te-ar obliga angajatorii, B.O.R. și-ar ține slujbele cu bisericile aproape goale.

Nici măcar pensionarii nu ar veni, pt că mulți s-ar duce prin magazine, să-și ducă nepoții la școli, la medic, fiindcă atunci e program de lucru.

Toate persoanele care s-au născut după 1924 au trecută în buletin data după calendarul îndreptat, când completează niște acte în relația cu statul sau cu privați, trec data după calendarul îndreptat, dacă ar trece-o pe cea cu 13 zile în urmă li s-ar respinge actul.

Pe Muntele Athos de exemplu se poate ține calendarul iulian, pentru că acolo nu depind deloc de programul de lucru, acolo se țin și ceasurile bizantine.
În schimb în Grecia continentală se ține calendarul îndreptat.

Monahii de pe Athos nu s-au rupt de Arhiepiscopia Atenei care ține calendarul îndreptat, din contră ajută mirenii cu foarte multă dedicație.

Dacă s-ar trece la calendarul vechi nu garantează nimeni că grupările rupte de B.O.R. ar relua comuniunea, sunt preoți răspopiți pt divorț, furt din banii parohiei care și-au făcut ei mai multe grupări în comuniune cu te miri ce schismatici din alte țări, pe aceia calendarul nu-i va absolvi de nevrednicia lor, iar ei nu s-ar smeri să nu mai fie preoți și să coboare în treapta mirenilor.

Biserica trebuie să se ocupe de mântuirea și îndrumarea spirituală a mirenilor care încă spre Slava lui Dumnezeu îi calcă pragul, că s-ar putea ca peste 20 de ani să nu mai aibe cine să cerceteze Bisericile, în multe locuri din țară, alte lucruri care ar provoca noi schisme și tulburări, trebuie atent cântărite și măsurate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.08.2020 at 20:55:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare