Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2010, 16:02:32
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Scuze,credeam ca esti protestant,de aceea am spus "interpretezi ca tine".
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.01.2010, 16:08:16
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Scuze,credeam ca esti protestant,de aceea am spus "interpretezi ca tine".
what??!!!
multam de raspunsuri!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.01.2010, 16:12:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Adevar zici...Dupa cum am mai spus, eu am cunostinte minime in teologie...E drept ca m-am intristat cand am gasit site-ul asta si alte publicatii asemantoare, dar nu s-ar fi pus niciodata problema sa renunt la credinta mea...
Si eu vrut de cateva ori sa-ti scriu pt a atentiona, dar am renuntat.. pt nu a fi gresit inteleasa.
Daca accepti un sfat, nu mai intra pe situri neortodoxe, ca sa nu fii "pescuit" de eretici.
Si inainte de a lansa intrebari, cauta tu singur raspunsuri pe siturile ORTODOXE, care au material bun si abundent.
Iti dau un link spre un site f bun pt cei care au fost atinsi de invataturi eretice:
http://www.ortho-logia.com/

(gasesti acolo despre icoane, botez copii, traditie si alte lucruri atacate de eretici)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.01.2010, 17:26:04
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit Doamne ajuta

Daca esti crestin ortodox sti raspunsul. Daca esti sectant nu vrei sa afli raspunsul.razboaiele si foametea sunt conduse de catre diavoli iar razboiul sectelor este condus direct de spurcatul satan
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.01.2010, 22:12:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Omul nu e protestant este frate de al nostru.Foarte bine ca a intrebat daca are unele neclaritati cu privire la credinta ortodoxa , cred ca cu totii avem,cel putin eu unul stiu ca am.Ortodoxia are multe taine si lucruri frumoase.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2010, 10:55:36
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

[quote=Ioan-Victor;198533]Raspunsul asta nu e de ajuns...Te inchini la sfantul din icoana dar esti sigur ca rugaciunea ta ajunge la sfant? Si e in contradictie totala cu a doua porunca: Sa nu-ti faci nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri.Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.
Mai sunt si inchinatul la moaste si pupatul mainii si a vesmintelor preotului...Citate din scrierile sfinte referitoare la treburile astea nu stie nimeni? Le-am vazut pe cele impotriva idolatriei, acum as vrea sa le vad si pe cele promoveaza chsetiile astea...Sau macar niste argumente solide de ar fi...[/QUOTE

In vietile Sf. Parinti,gasesti cateva raspunsuri clare.Din cate imi amintesc(ultima data am citit acum 15 ani,deci nu-ti pot spune exact unde)exista chiar o istorie cu aparitia Maicii Domnului mustrind un mirean care se indoia de infrumusetarea bisericii cu icoane si picturi.Din cate stiu,prima icoana a fost pictata de unul dintre apostoli,se pare ca este undeva prin Ucraina,ulterior lucrurile au "evoluat" astazi vedem in multe biserici picturi infatisandu-i pe apostoli si nu numai,iar daca ne uitam atent observam ca chipul preotului(pe timpul caruia s-a facut pictura)apare pe o icoana.Personal am multe dubii in privinta impartirii moastelor sfintilor si repartizarea lor prin lume,icoanelor(pe care unii pictori pun tot felul de simboluri) care s-a transformat intr-o afacere,cat si multimilor de rugaciuni si acatiste care sunt recomandate "a se citi in fiecare zi" iar cel care nu poate ramane cu gustul amar ca nu vrednic.Iata de exemplu un caz recent.Parintele Arsenie Boca a lasat sa nu se transforme mormantul sau in loc de pelerinaj.Din acest forum am inteles ca au aparut deja acatiste desi,se pare ca parintele nu a vrut aceasta.Sunt sigur ca de aci in 10 ani lucrurile se vor schimba...justificat si nu in sensul dorit de parintele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.01.2010, 17:39:09
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost astazi la mitropolie la mine la Iasi pentru a asista la Sfanta Liturgie, iar la sfarsitul acesteia am inceput sa analizez picturile si simbolurile prezente acolo...Am vazut multe chestii, insa cel mai tare mi-a atras atentia o anumita imagine ce era prezenta deasupra picturilor sfintilor de pe stalpii laterali...
Imaginea reprezenta un heruvim cu doua aripi (nu stiu daca m-am exprimat bine), iar la extremitatea superioara a aurei avea pictate doua coarne, si deasemenea si la fiecare aripa avea cate un corn...
Daca este heruvim de ce are coarne? Iar daca este lucifer de ce este pictat deasupra sfintilor?
Imi pare rau ca nu am avut cu ce sa fac o poza...Asta am luat-o de pe net...
Attached Images
File Type: jpg Mitopolia_interior7.jpg (61,3 KB, 50 views)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.01.2010, 14:34:44
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

[quote=Ioan-Victor;201595]Am fost astazi la mitropolie la mine la Iasi pentru a asista la Sfanta Liturgie, iar la sfarsitul acesteia am inceput sa analizez picturile si simbolurile prezente acolo...Am vazut multe chestii, insa cel mai tare mi-a atras atentia o anumita imagine ce era prezenta deasupra picturilor sfintilor de pe stalpii laterali...
Imaginea reprezenta un heruvim cu doua aripi (nu stiu daca m-am exprimat bine), iar la extremitatea superioara a aurei avea pictate doua coarne, si deasemenea si la fiecare aripa avea cate un corn...
Daca este heruvim de ce are coarne? Iar daca este lucifer de ce este pictat deasupra sfintilor?
Imi pare rau ca nu am avut cu ce sa fac o poza...Asta am luat-o de pe net...[/QU

Depinde de pictor,de cunostintele acestuia...de ce-i trazneste prin cap.Referitor la coarne,maestrii masoni obisnuiau sa le lase peste tot.Se refera la miscarea planetei Venus fata de Soare.Intreaba un preot,vezi ce-ti spune?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.01.2010, 21:31:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Am fost astazi la mitropolie la mine la Iasi pentru a asista la Sfanta Liturgie, iar la sfarsitul acesteia am inceput sa analizez picturile si simbolurile prezente acolo...Am vazut multe chestii, insa cel mai tare mi-a atras atentia o anumita imagine ce era prezenta deasupra picturilor sfintilor de pe stalpii laterali...
Imaginea reprezenta un heruvim cu doua aripi (nu stiu daca m-am exprimat bine), iar la extremitatea superioara a aurei avea pictate doua coarne, si deasemenea si la fiecare aripa avea cate un corn...
Daca este heruvim de ce are coarne? Iar daca este lucifer de ce este pictat deasupra sfintilor?
Imi pare rau ca nu am avut cu ce sa fac o poza...Asta am luat-o de pe net...
Simbolistica la icoanele ortodoxe este mare, eu personal nu stiu sa-ti raspund, insa coarnele nu inseamna neaparat ceva rau(din punctul meu de vedere).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.01.2010, 23:40:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai sa vedem poza mai intai..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre idolatrie-mihail florin ionut12 Generalitati 1 15.11.2010 23:53:17
Astrologia, idolatrie, vrajitorie Vladimir-Adrian Vrajitoria 0 24.04.2010 14:24:19