Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2010, 00:58:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
DANIELE...si pentru asta trebuie sa plateasca niste copii nevinovati?Refuz sa accept asta si mai ales faptul ca nu santem solidari.Priveste cate maini li s.au intins velor din Haiti,niste amarati ,fosti sclavi pe plantatii generatii intregi.Si cand te gandesti ca ,conform canoanelor ortodoxe nu vor fi nici mantuiti ,pentru ca nu au drepta credinta!!!Surpriza amara a fost anemica contributie a BOR,care ,in loc sa bage mana in sacul lor fara fund a incercat doar(sac)sa faca un aplel la enoriasi pentru donatii(care intre noi vorbind niciodata nu le contabilizeaza nimeni,exemplu sant cele cu moastele)
Copiii nevinovati mor din vina noastra, gandeste si invers, cand e vorba de indreptarea pacatelor a conduitei morale, toti strigam ca suntem liberi sa pacatuim sa ne traim viata sa ne batem joc de orice si oricine sa profitam sa abuzam iar cand suntem pedepsiti carcotim

nu te supara dar un ateu ma intreba "daca suntem asa de rai de ce nu ne distruge Dumnezeul vostru?" si apoi ne miram de nenorociri

Conform credintei ortodoxe nu se mantuiesc cei ce resping voit dreapta credinta nu cei ce n-au auzit de ea, deci iti sugerez sa mai pui mana pe carte si sa nu te lansezi in supozitii fara acoperire
Iar BORu face destula asistenta sociala, avem noi destui sarmani, si peste toate acestea BORu e format din romani iar romanii au dat cred ca destula dovada de solidaritate cu Haiti tinad cont si de contextul economic in care se afla Romania, asa-i ce usor e sa arunci cuvinte?
Tu nu faci parte probabil din nicio parohie din nicio biserica si nu cunosti regulamentul interior al parohiei
afla ca in fiecare duminica si sarbatoare, consiliul parohial iar nu preotul, contabilizeaza toti banii stransi si ii impart dupa trebuinte
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 01:03:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
DECI ..toate se fac cu ingadiurea lui Dumnezeu!!Atunci ma fac ateu.

poi atunci e mult mai simplu, e doar o calamitate naturala care-i selecteaza pe cei puternici de cei slabi, cel mai puternic supravietuieste nu?
asa ca de ce-ti mai bati capul sa dai vina pe o divinitate in care nici nu crezi?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 10:15:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Si cand te gandesti ca ,conform canoanelor ortodoxe nu vor fi nici mantuiti ,pentru ca nu au drepta credinta!!!
Daca imi arati unde scrie asa ceva in canoanele ortodoxe despre mantuire, eu nu ma duc maine la biserica.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2010, 11:50:06
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
In fiecare zi mor aproximativ 50000 de mii de copii ,din care 30000 de mii de foame.In fiecare zi sute de mii de oameni de pe planeta sant implicati in dispute religioase iar din aceasta cauza anual mor milioane de oameni.In fiecare zi asistam la cataclisme naturale care fac multa suferinta si lacrimi.Santem inconjurati de suferinta si nedreptate,il imploram pe Dumnezeu sa ne ajute,dar se pare ca ne-a uitat .Unde este dragostea divina pe care o cautam?Promisiunea unei fericiri iluzorii intr-o alta dimensiune nu ne tine de foame .Voi ce spuneti....
ASa este, dar tot in fiecare zi se distrug mii de tone de alimente care ar hrani pe toti cei infometati. Tot in fiecare zi se polueaza mediul cu mii de tone de reziduri. Tot in fiecare zi se investesc sume imense pentru inarmare, pentru distractii fara sens, pentru desfranare, droguri, etc... Tot in fiecare zi Dumnezeu este hulit de milioane de oameni, diavlul este invocat de muuuuuuult mai multe ori decat este strigat numele Domnului. Ne inchinam diavolului indirect prin desfranari, lacomii, betii, televizor, avem idoli, iar satanistii ca si vrajitorii si samanii se inchina diavolului direct. Cum oare indraznim sa-i cerem socoteala. Daca noi (adica eu, tu, colegii de peforum, familiiile noastre si toti ceilalti oameni) am fi blanzi si smeriti cu inima precum Domnul nostru este, lumea ar fi minunata... nu crezi?
Rautatea celorlalti (presupunand ca noi suntem buni) este oricum o rana pentru noi. Adesea primim lovituri. Pe Dumnezeu il doare pentru copiii sai loviti, cum il doare si rautatea celorlalti copii ai lui, asa cum ma doare si pe mine, care sunt rea, durerea copiilor mei. Asa cum eu incerc sa-mi ajut copiii, sa-i vindec, tot asa face si Dumnezeu cu noi...
Dumnezeu a zis: "cresteti, inmultiti-va si stapaniti pamantul". Daca pe pamant nu e bine, asta e lucrarea unor stapani rai si incapabili. Daca am fi fost roboti, da, Dumnezeu ar fi fost de vina... Doar ca noi suntem oameni inzestrati cu libertate si demnitate si en batem noi singuri joc de noi, de semenii nostri, de pamantul care este casa cu care Domnul ne-a inzestrat.
Reply With Quote
Răspunde