Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.10.2010, 11:41:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
A ramane la adevar sau a accepta minciuna sau greseala ti se pare discriminare??????????
Adica doar voi aveti dreptate restul sunt prosti. Si nu pentru ca ati avea ceva argumente pentru asta, ci pentru ca sunteti niste copii care se cearta care-i mai destept si niciunul n-o sa accepte ca greseste.
Cum siti ca aveti dreptate? Pai va repetati zi de zi ca aveti dreptate si detineti adevarul. Foarte matur!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.10.2010, 11:47:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Adica doar voi aveti dreptate restul sunt prosti. Si nu pentru ca ati avea ceva argumente pentru asta, ci pentru ca sunteti niste copii care se cearta care-i mai destept si niciunul n-o sa accepte ca greseste.
Cum siti ca aveti dreptate? Pai va repetati zi de zi ca aveti dreptate si detineti adevarul. Foarte matur!
Imi pare rau ca intelegi asta. Nimeni nu a zis ca detine adevarul pentru ca noi suntem oameni. BISERICA cea UNA, SFANTA, SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA DETINE ADEVARUL! Adevarul neschimbat si nealterat daca poti sa intelegi.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.10.2010, 12:51:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Imi pare rau ca intelegi asta. Nimeni nu a zis ca detine adevarul pentru ca noi suntem oameni. BISERICA cea UNA, SFANTA, SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA DETINE ADEVARUL! Adevarul neschimbat si nealterat daca poti sa intelegi.
Doar o completare și anume că deși suntem doar oameni, noi oamenii credincioși formăm Biserica.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.10.2010, 12:54:48
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Eu va recomand sa va consultati cu un duhovnic la Spovedanie si sa va rugati pentru sotul dumneavoastra.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.10.2010, 13:06:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena1974 Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,si Dumnezeu sa va ajute
Am o intrebare.Ce ar trebui sa faca o femeie crestina care este abuzata psihic( jigniri,tipete,amenintari.....),sa indure, si sa accepte astfel de tratamente de la sotul ei,sau poate riposta si chiar inainta divort.De multe ori in aceste incidente el nu tine cont ca este si un copil de 5 ani martor....care sufera enorm.
Cum vede biserica astfel de incidente?
Multumesc
Asa cum te-au sfatuit multi, roaga-te mult pentru el, da pomelnice la cat mai multe manastiri si pe cat mai multe zile; sa fie pomenit si la Sf. Maslu cred ca iarasi e foarte bine..si cu siguranta vei observa schimbari.

Pe langa toate acestea cred ca trebuie cumva sa iei si tu pozitie, pentru ca se ajunge la astfel de situatii si din cauza ca acum ceva timp i-ai permis sa treaca peste niste limite, astfel lasandu-l sa avanseze in aceasta atitudine, pentru ca s-a produs acel dezechilibru.

In locul tau m-as gandi si sa fac ceva care sa il sperie, si sa il puna pe ganduri serios...prin faptul ca in ciuda faptului ca s-a ajuns aici, ii poti arata ca nu ati intrat in rolurile de victima-calau, ci ca mersul lucrurilor e si in mainile tale.

Doamne ajuta in toate!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.10.2010, 13:11:53
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Imi pare rau ca intelegi asta. Nimeni nu a zis ca detine adevarul pentru ca noi suntem oameni. BISERICA cea UNA, SFANTA, SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA DETINE ADEVARUL! Adevarul neschimbat si nealterat daca poti sa intelegi.
Let me guess! Vorbesti EXACT despre biserica voastra!

Adevarul neschimbat si nealterat? Aici nu stiu despre ce biserica vorbesti.

Stiu ca suntem offtopic dar oricum topicul e vechi de 2 ani.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.10.2010, 13:44:57
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

40. Un barbat veni la duhovnicul sau sa se pl?nga:

- Parinte, nu o mai suport. Ii merge gura toata ziua. Ca aia nu-i bine, ca aia nu-i bine. Ca de ce nu c?stig mai multi bani. Ca nu de ce nu fac asa, ca de ce nu fac pe dincolo. Reprosuri peste reprosuri. Vreau sa divortam si sa ?mi iau o alta femeie.

- De ce te-ai casatorit cu ea?

- Pentru ca o iubeam. O mai iubesc si acum, dar ?mi e foarte greu.

- Cu ea te-ai unit ?n fata lui Dumnezeu, ea este crucea ta. Daca divortezi, sa stii ca urmatoarea sotie o sa te m?hneasca si mai mult. Nu poti fugi de crucea ta dec?t daca iei o cruce mai grea. Vrei sa te m?ntuiesti? Rabda-ti femeia. Bucura-te ca nu te ?nseala. C?t despre gura, aproape toate femeile vorbesc prea mult. Femeia care stie c?t sa vorbeasca, cum sa vorbeasca si c?nd sa vorbeasca e greu de gasit. Asta e valabil si pentru noi, barbatii. Iart-o. Arata-i dragoste, chiar daca se poarta ur?t cu tine. Daca tu faci tot ce sta ?n putinta sa fie bine, si daca ea nu vrea sa se schimbe, o sa cedeze ea si o sa divorteze fara sa ?ti ceara parerea. Daca se va ajunge la divort, nu cumva sa se ajunga din cauza ta. Iti repet: daca fugi de o femeie g?ndindu-te ca vei da de una mai potrivita pentru tine, o sa cazi din lac ?n put. Esti unit cu sotia ta ?n fata lui Dumnezeu. Nu uita asta.


de pe site-ul cu mai multe pilde tot folositoare penrtu soti
http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1273
Doamne ajuta...!
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.10.2010, 13:50:58
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

43. O femeie avea un sot care cazuse ?n patima betiei. Ii era din ce ?n ce mai greu sa ?l rabde, dar ?l rabda. Chiar daca uneori simtea ca nu mai are nici un pic de dragoste pentru el, ea avea grija de el pe c?t putea. Odata, ?ntr-o toamna, c?nd ?ncepusera ploile, ea i-a cumparat o pelerina noua. Dar, dupa c?teva seri, el a venit acasa fara pelerina. O daduse pe doua sticle de votca. Cum a intrat ?n casa, a ?nceput sa ?njure.

Pe femeie au napadit-o lacrimile. Se ruga pl?ng?nd:

- Doamne, ajuta-ma, ca nu mai pot! P?na c?nd o sa ?l mai rabd? P?na c?nd o sa mai suport ?njuraturile lui? Oare mai are rost sa stau l?nga el? Ajuta-ma, Doamne, ca nu mai pot!

Noaptea, femeia L-a visat pe Hristos, Care se ?nfasurase ?n pelerina pe care betivul o v?nduse. Hristos i-a spus:

- Nu pl?nge, femeie, ca orice faci spre binele sotului tau, pentru Mine faci. Nu voi trece cu vederea nici cea mai mica jertfa a ta!

Trezindu-se din somn, femeia s-a dus la parintele ei duhovnic, sa ?l ?ntrebe daca visul ei fusese de la Dumnezeu, de la fire sau de la diavol.

- De la Dumnezeu a fost, soro. Hristos vrea sa ?ti dea putere sa duci aceasta cruce grea. Sa nu micsorezi eforturile pe care le faci pentru a-l ajuta pe sotul tau sa revina pe drumul cel bun. Si, chiar daca el se poarta ur?t cu tine, tu poarta-te frumos cu el. Oricum ar fi, e barbatul tau. Si sa nu te m?ndresti ca ai avut acest semn dumnezeiesc. Ca prin m?ndrie Il pierzi pe Hristos, si pierzi m?ntuirea. Si ce folos ca L-ai vazut ?n vis, daca nu Il vei vedea pe lumea cealalta, unde Il vad toti credinciosii care se desfateaza de bucuriile ceresti?


Pacat de copilas. Cel mai bine e sa mergeti doamna la un duhovnic caruia ii pasa de oameni si de misiunea lui.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 15:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 10:36:13
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29