Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.02.2011, 11:18:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu nu este asemenea oamenilor. Daca un om iti cere sa-i fii rob, nu e acelasi lucru cu a fi rob lui Dumnezeu. Omul vrea sa-i fii rob ca sa profite de tine, sa-ti stoarca puterile, Dumnezeu vrea sa-i fii rob ca sa te impartasesti de El prin toate, sa te intareasca.

E adevarat ca Mantuitorul a spus "de acum nu va mai numesc robi, ci fii". Dar pentru mine fiul este robul prin excelenta, adica omul care implineste voia lui Dumnezeu oriunde si neincetat.

Daca robul lumesc are un chip istovit, strivit de munci, patimi, robul lui Dumnezeu are un chip de lumina, un chip care iti da odihna.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2011, 11:20:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

"Deci tu considera-te rob,si lasa-L pe Dumnezeu sa te vada ca fiu al Sau."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2011, 01:10:03
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Am intalnit in literatura patristica ideea ca Dumnezeu e vazut de oameni in mod diferit, in functie de masura lor duhovniceasca. De exemplu, cei ce se lupta cu patimile, aflati la treapta despatimirii, il vad pe Dumnezeu ca pe un Stapan, iar celor desavarsiti, care au dobandit virtutea dragostei, Dumnezeu le apare ca un Parinte mult iubit.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2011, 07:15:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Am intalnit in literatura patristica ideea ca Dumnezeu e vazut de oameni in mod diferit, in functie de masura lor duhovniceasca. De exemplu, cei ce se lupta cu patimile, aflati la treapta despatimirii, il vad pe Dumnezeu ca pe un Stapan, iar celor desavarsiti, care au dobandit virtutea dragostei, Dumnezeu le apare ca un Parinte mult iubit.

Așa este. De aici, pericolul de a schimba ordinea, de "a arde etapele". Ne luptăm cu patimile ? Atunci suntem servii lui Dumnezeu: să Îl chemăm în ajutor pe Stăpânul căruia slujim. Abia atunci când vom ieși învingători din această luptă, va veni și premiul. Stăpânul nostru, ca un tată bun și iubitor de oameni, ne va întâmpina și va spune: "Intrați, fii Mei ! Luați parte la moștenirea pe care v-am pregătit-o vouă !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2011, 12:26:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc.
Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.
Eu am o alta imagine despre Dumnezeu... si sper ca si voi!
Omul nu poate fi decat rob. Acest lucru se vede in toata istoria si in orice clipa, pana astazi.
El alege insa cui va sluji cu viata sa, pacatelor sau lui Dumnezeu.
Nu e om care sa nu fie robit de pacate... abia sfintii daca reuseau sa se izbaveasca de cele mai multe dintre ele.

A fi robul lui Dumnezeu inseamna a dobandi cea mai puternica si autentica libertate.
"Doamne, fa'ma robul Tau, ca sa fiu cu adevarat liber." (Fericitul Augustin)

Mult ma intristez cand vad va nici macar preotii nu mai inteleg corect acest cuvant.
La slujba Cununiei am tot auzit: "Se cununa 'credinciosul' lui Dumnezeu X, cu 'credincioasa' lui Dumnezeu Y."
Sau: "Se cununa X cu Y."
In loc de: "Se cununa robul lui Dumnezeu X, cu roaba lui Dumnezeu Y."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2011, 16:30:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
La slujba Cununiei am tot auzit: "Se cununa 'credinciosul' lui Dumnezeu X, cu 'credincioasa' lui Dumnezeu Y."
Sau: "Se cununa X cu Y."
In loc de: "Se cununa robul lui Dumnezeu X, cu roaba lui Dumnezeu Y."
Fiind vorba de însăși Sfânta Formulă, această omisiune este o abatere liturgică serioasă. Una e să ciuntești o rugăciune începătoare, alta e să ciuntești formula sacramentală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2011, 23:48:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Omul nu poate fi decat rob. Acest lucru se vede in toata istoria si in orice clipa, pana astazi.

El alege insa cui va sluji cu viata sa, pacatelor sau lui Dumnezeu.
Omul trebuie sa aleaga in robia cui intra. Hristos ne spune: nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi și pe celălalt îl va disprețui.
Si acesta se poate convinge ca robia lui Dumnezeu ii aduce odihna, nu il epuizeaza: jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 01:39:26
Ce Dumnezeu uneste, omul sa nu desparta Marius22 Intrebari utilizatori 7 04.03.2011 13:11:46
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24