Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 11.05.2012, 10:41:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Frate Nicolae, fac tot ce pot ca încredințarea mea să fie legată de învățătura lui Hristos și nu a unui anumit cult. Dacă "învățătura cultului meu" va veni în contradicție cu învățătura Scripturii și cu practica lui Hristos aș părăsi-o, așa cum am părăsit și Biserica Ortodoxă. Schimbarea am făcut-o de dragul lui Hristos, nu legat de o tradiție, nu de mediul în care m-am născut, nu de ce mi-a spus tata (el era încă ortodox când m-am botezat la adventiști).

Ontopic: Sunt de mai bine de trei ani pe acest forum, dar frații ortodocși nu au reușit încă să-mi arate în Scriptură că Hristos ar fi poruncit ținerea duminicii ca zi de odihnă și cult, ori măcar ca zi în onoarea Învierii. Tu ai mai avea nădejde după atâta amar de vreme ca să se găsească un asemenea verset, oricâtă răbdare și "îndelungă răbdare" ai experimenta? Spune drept.
hmmm...din nou esti smecher. Dar atunci arata-mi tu amice unde anume in Biblie Hristos ne porunceste sa tinem sambata ca zi de odihna. Cand tanarul bogat l-a intrebat pe Iisus ce sa faca ca sa mosteneasca viata vesnica, nu-mi amintesc ca Hristos sa-i fi spus sa tina sambata (asta in cazul in care acest lucru ar fi fost important, crucial pentru a mosteni viata vesnica) ci cu totul altceva. Defapt Hristos nici nu ne zice sa tinem vreun sabath

Last edited by stefan florin; 11.05.2012 at 10:46:06.
  #182  
Vechi 11.05.2012, 10:45:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
revin cu intrebarea: anulam cele 10 porunci? daca nu, atunci ce facem cu porunca a 4-a care spune sa sfintim Sabatul?
Noi nu anulam nimic, ci implinim. Dumnezeu insasi a anulat obligatia rituala de a tine ca sfanta ziua a saptea a saptamanii.

Cititi mai mult aici: http://catehism.ro/CBC_072.htm

si aici:

http://archive.catholic.com/library/..._or_Sunday.asp

Last edited by MihaiG; 11.05.2012 at 10:50:55.
  #183  
Vechi 11.05.2012, 10:51:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
revin cu intrebarea: anulam cele 10 porunci? daca nu, atunci ce facem cu porunca a 4-a care spune sa sfintim Sabatul?
si ce intelegi tu prin "a sfinti" ziua de sabath?
  #184  
Vechi 11.05.2012, 10:53:21
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si ce intelegi tu prin "a sfinti" ziua de sabath?
il punem deoparte pentru Domnul.
  #185  
Vechi 11.05.2012, 10:54:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
revin cu intrebarea: anulam cele 10 porunci? daca nu, atunci ce facem cu porunca a 4-a care spune sa sfintim Sabatul?
Porunca a 4-a nu ne spune sa sfintim sabatul, ci le spune evreilor sa sfinteasca sabatul.
  #186  
Vechi 11.05.2012, 10:55:05
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dumnezeu insasi a anulat obligatia rituala ]

cred ca glumiti, Isus Christos niciodata nu a propovaduit schimbarea Sabatului in Duminica, daca ar fi fost asa, cum s-ar fi odihnit acele femei care venisera la mormantul lui, intr-o sambata, ele nu ar fi stiut "noua invatatura"?
  #187  
Vechi 11.05.2012, 10:57:06
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Porunca a 4-a nu ne spune sa sfintim sabatul, ci le spune evreilor sa sfinteasca sabatul.
da, si Domnul ne-a invatat ca mantuirea vine de la iudei - Ioan: 4:22
  #188  
Vechi 11.05.2012, 10:59:28
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu-mi amintesc ca Hristos sa-i fi spus sa tina sambata
nici despre practicarea ocultismului, Domnul Isus nu a spus nimic, cu toate acestea ne ferim de practicile magice, nu, stiind ca sunt de la diavolul !
  #189  
Vechi 11.05.2012, 11:53:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
da, si Domnul ne-a invatat ca mantuirea vine de la iudei - Ioan: 4:22
Și, în consecință, primul sinod apostolic a stabilit că nu trebuie ținute ritualurile evreiești, iar apostolii care au scris cărți din Noul Testament au decretat că Legea este moartă.

Eu cred că glumiți.

Bine, dacă doriți neapărat să aparțineți primei mari erezii creștine, despre care se vorbește chiar în Biblie, este problema dumneavoastră.
  #190  
Vechi 11.05.2012, 11:57:07
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și, în consecință, primul sinod apostolic a stabilit că nu trebuie ținute ritualurile evreiești, iar apostolii care au scris cărți din Noul Testament au decretat că Legea este moartă.

Eu cred că glumiți.

Bine, dacă doriți neapărat să aparțineți primei mari erezii creștine, despre care se vorbește chiar în Biblie, este problema dumneavoastră.
cu ce ocazie s-a stabilit tinerea Duminicii, stiti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 16:15:31