Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.05.2014, 13:48:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Rog admin. sa se stearga acest subiect care a ajuns sa fie tratat persiflant si sa nu mai aiba nimic crestinesc in el. De asemenea consider ca prin limbajul folosit mi-au fost aduse prejudicii de ordin moral. Eu nu am intrat aici, sa imi expun o mica parte din viata, ca cineva sa isi bata joc de mine ca persoana si mai presus de toate de ceea ce este IN SUFLETUL meu! Multumesc!
Mi-a placut la nebunie asta cu prejudicii de ordin moral. Sa stii ca in cazul acesta ii poti actiona in instanta pe cei care au facut-o.

Revenind la topic...La ce te asteptati tu? De fapt ce vroiai sa obtii prin deschiderea acestui topic? Laude ? Cuvinte de consolare ? Cuvinte de incurajare ? Solutii magice ?
Da. Da, la toate intrebarile.

Solutii ti s-au dat. Doar ca nu sunt magice. Sunt solutii de bun simt. Ti s-a spus sa te rogi si sa mergi la duhovnic. Doar ca pe tine nu asta te intereseaza.

Hai sa iti zic ce am observat eu:
- ai multe complexe ;
- multe frustrari ;
- sari de la o stare la alta, de la depresie la ironie si atac la persoana (daca cineva te-ar trimite la psiholog nu inseamna ca te face nebuna, doar ca ai probleme; si primul pas spre solutionarea problemei este sa accepti ca o ai; cate persoane care au nevoie de psiholog recunosc ca au o problema?)
- te simti o persoana buna si nedreptatita de Dumnezeu; te-ai tot laudat cu cate fapte bune faci tu;
- nu ai o problema in a-i judeca pe ceilalti si in a-i face rai (vorbim atat despre cei de pe forum cat si despre ceilati oameni care “sunt fericiti desi sunt rai”);
- ai, asa cum ti-a spus Alin, o viziune hedonista asupra vietii. Ce nu ai inteles tu este ce placerea este resimtita diferit de fiecare. Dar tu asta cauti;
- iti este chiar usor sa blestemi si sa le doresti altora raul;
- orice persoana care te corecteaza sau te atentioneaza ca gresesti este rea si parerea acesteia o consideri “atac la persoana”;
- interpretezi tendentions ceea ce spun cei care nu au aceeasi parere ca tine pentru a-ti justifica parerile si pentru a-i caracteriza ca “rai, pacatosi...”
- iti place sa te autovictimizezi si folosesti procedeul ca arma ;
- orice cuvant de incurajare iti hraneste egoul si incerci sa ti-i faci “aliati” pe cei care au facut-o, gratulandu-i in speranta de a primi alte laude. Te hranesti cu asta.
- Esti caracterizata de sentimentalism si tu il confunzi cu bunatatea. Sentimentalismul nu este o virtute, ci un defect.
- Nu cunosti invataturile Bisericii, iar cele pe care le cunosti le adaptezi ca nevoile tale. Daca nu raspund acestora nu ai o problema in a le respinge.


Dar ai dreptate undeva. Topicul a atins saturatia. Este cazul sa fie inchis. Dar inchis si nu sters. Poate folosi ca exemplu si studiu de caz. Poate cineva invata ceva. Tu nu. Desi daca ai incerca sa reflectezi asupra a ceea ce ti-am spus nu a-i avea multe contraargumente. Dar tu nu ai sa faci asta pentru ca de fapt cauti altceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #192  
Vechi 11.05.2014, 20:33:13
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Creștinește, însă, căsătoria este taină, este unică și este mare, după Apostolul Pavel, în Hristos și în Biserică.
CristianR, baietas ... pana la casatorie e cale lunga. Cred ca pentru tine, "traseul" va ramane o taina in continuare.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cred ca ai gresit putin ordinea. Dar asa se intampla cand ne luam dupa capul nostru si nu dupa ce ne invata Biserica.
Serios mai Lucian008, pai nu ne spui cu cuvintele tale care ar fi ordinea corecta ?

Deci sustii ca ai citit tu undeva (in cartile sfinte) si ai inteles ca Biserica (ortodoxa) sustine ca relatiile dintre doi oameni
"prietenie -> sex -> iubire -> casatorie" ar trebui sa fie altfel,... nu ne spui si noua unde ai citit asa ceva, un link, ceva?

Biserica ne spune cumva sa facem sex pe intuneric si cu patura in cap? Baietas, prostiilea astea duse la extrem sunt foarte daunatoare, nu doar credintei ci si indivizilor care le inghit pe nemestecate. Este adevarat ca sunt o gramada de protestanti/sectanti care sunt impotriva donarii de sange si a mijloacelor contraceptive dar aia sunt cu totul pe langa credinta ortodoxa.

Educatia sexuala si mijloacele contraceptive ar trebui sa le-o faca parintii copiilor lor, dar la noi in Romania e clar ca avem grave probleme la acest capitol, se poate observa si dupa cum sau pozitionat cei care au comentat pana acum.
Zero educatie sexuala si se considera credinciosi nevoie mare ... stau cu gandul numai la mantuire si uita esentialul.

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 20:53:14.
  #193  
Vechi 11.05.2014, 20:45:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
CristianR, baietas ... pana la casatorie e cale lunga. Cred ca pentru tine, "traseul" ramane o taina in continuare.



Serios mai Lucian008, pai nu ne spui cu cuvintele tale care ar fi ordinea corecta ?

Deci sustii ca ai citit tu undeva (in cartile sfinte) si ai inteles ca Biserica (ortodoxa) sustine ca relatiile dintre doi oameni

"prietenie -> sex -> iubire -> casatorie" ar trebui sa fie altfel,... nu ne spui si noua unde ai citit asa ceva?

Nu spune cumva sa facem sex pe intuneric si cu patura in cap? Baietas, prostiilea astea duse la extrem sunt foarte daunatoare, nu doar credintei ci si indivizilor care le inghit pe nemestecate.
N-ai intelege mai baietas. Tu vezi-ti de Pamantul tau plat ca esti oricum pe langa. Toti astia care sunteti mai "destepti" si stiti mai bine decat "indoctrinatii de Biserica" nu va dati seama ca sariti tocmai peste partea de inceput a rationamentului in analiza invataturilor Bisericii. Dar chiar nu are rost sa iti explice cineva ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #194  
Vechi 11.05.2014, 20:56:09
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
N-ai intelege mai baietas. Tu vezi-ti de Pamantul tau plat ca esti oricum pe langa. Toti astia care sunteti mai "destepti" si stiti mai bine decat "indoctrinatii de Biserica" nu va dati seama ca sariti tocmai peste partea de inceput a rationamentului in analiza invataturilor Bisericii. Dar chiar nu are rost sa iti explice cineva ceva.
Ia spune mai inteligentule care este rationamentul ala de-l intelegi strict dumneata? Poate te-o intelege si pe tine careva de pe forum, altii decat "pretenii" tai frustrati. Probabil ca pentru cei ca voi este mai buna masturbarea si nici nu va da batai de cap.

Haide mai inteligentule, spune care-i ordinea corecta pentru tine:
1. Lumina stina; 2. Patura pe cap; 3. Fara harjoneli necurate; 4. Ne vedem peste noua luni la maternitate ... 5. Pa, pa, pa, pa !

Mor de ras, ha, ha, ha ... cata inteligenta, n-am ce spune !

Sunt o gramada de fraieri pe lumea asta care cred ca "Biserica" trebuie sa le spuna lor cu lux de amanunte ce au de facut in cuplu, cum sa faca sex, cum sa se mangaie, sa le dea si un manual gen "Kamasutra" ... ca vezi Doamne altfel rateaza intrarea in Rai si nu se mai pot mantui, cred ca va dati seama cat intuneric este in mintea acestora si cat sunt de dezorientati sexual!

Vad ca ti-ai pastrat pentru sfarsit gramul de inteligenta si ai inceput sa o judeci pe saraca fata care nu-si dorea decat sa scape de singuratate si nu stia cum. Mare destept te crezi ... te ridici singur de jos, probabil.

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 21:11:34.
  #195  
Vechi 11.05.2014, 21:13:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Ia spune mai inteligentule care este rationamentul ala de-l intelegi strict dumneata?
Nu-l inteleg doar eu. Il mai inteleg unii, cert este ca nu-l intelegi tu. Asa ca de ce sa ne pierdem vream amandoi: eu sa iti explic si tu sa citesti ce nu intelegi?


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Poate te-o intelege si pe tine careva de pe forum,
Acum eu nu am pretentia sa ma intelega pe mine nimeni, am pretentia sa inteleaga lumea invataturile Bisericii. Si cine vrea poate intelege. Dar ti-am mai spus nu am pretentia ca tu sa intelegi.

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
altii decat "pretenii" tai frustrati.
Nu inteleg (clar este o bariera de comunicare intre noi) ce vrea sa insemne prieteni intre ghilimele. Sunt sau nu prieteni? Dar trecand peste partea asta neimportanta cum ai dedus tu ca cine intelege ce spun eu este frustrat? Poate frustrat esti tu ca nu prea ai argumente in a-ti sustine ideea. Apropos care era aia? Ca Biserica sustine sexul in afara casatoriei? Sau ca Biserica greseste cand este impotriva sexulului in afara casatoriei?


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Probabil ca pentru cei ca voi este mai buna masturbarea si nu va da batai de cap.
Deja suna a catalogare. Dar de unde stii tu cum sunt cei ca “noi”?
Referitor la afirmatia ta, poate mai afli si tu ceva, si masturbarea este un pacat si practicarea ei este impotriva invataturilor Bisericii.


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
cred ca va dati seama cat intuneric este in mintea acestora.
Eu imi dau seama cat de intuneric este in mintea ta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 11.05.2014 at 23:13:07.
  #196  
Vechi 11.05.2014, 21:18:40
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Lucian008, mai bati mult campii ? Care e ordinea corecta, pe care o sugereaza Biserica (ortodoxa?), mai inteligentule ?

casatorie -> iubire -> prietenie -> sex ??? Pai cum ajung la casatorie mai inteligentule, doi oameni care nu se cunosc ???

Cred ca-ti poti da doctoratul daca rezolvi aceasta "enigma", ca vad ca o bajbai ... o dai dupa corcodus, ca nu o intelegem ... ca bla, bla, bla ... ca cat esti tu de meticulos si cum stii tu sa imparti o fraza in propozitii ... ca stii tu cum e cu masturbarea ...

Ai prietena ? Poate-ti fac cunostinta cu Ana Tr. dar cred ca deja si-a facut o parere despre tine si esti neinteresant ... vai!

Ai ramas uimit, chiar si tu? Scopul discutiei era cu totul altul dar se pare ca doar uimirea a fost concluzia cu care ai ramas.

Iti recomand ca in cazul in care vei gasi o nefericita care sa te ia de barbat, sa incerci sa faci SEX cu ea inaintea casatoriei ... sa nu ai surprize dupa. Si nu uita sa folosesti prezervativul, ca e pacat sa te imbolnavesti.

Nu te mai chinui sa te faci ca dai raspunsuri anemice ... ca mor si curcile de ras si e pacat sa-ti arzi circuitele!

Sunt convins ca "prietenii" tai (cele doua maini: stanga/dreapta?) te sustin in continuare in odiseea sexuala !

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 21:33:49.
  #197  
Vechi 11.05.2014, 21:39:30
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Ana Tr. se pare ca unul dintre motivele posibile pentru care esti inca singura este si nivelul redus de "cunostiinte" al baietilor cu care te-ai intalnit pana acum, probabil ca daca dadeai peste baiatul "potrivit", mai ales ca-ti doreai sa scapi de "singuratate" ai fi reusit sa scapi cu usurinta ... dar din pacate nu este vina ta ca baietii cu care te-ai intalknit pana acum au fost atat de fraieri.

Acest lucru se pare ca este din ce in ce mai accentuat, tot mai multe fete au ajuns sa nu aiba prieteni deoarece tinerii baieti din ziua de azi prefera masturbarea fiind stimulati de multitudinea de filme erotice de pe internet. Acesta este un adevar trist!

Prejudecata legata de "religie" e o piedica importanta pentru multi din tinerii din ziua de azi, desi traim in epoca internetului se pare ca multi au ramas in evul mediu! Ca sa nu mai vorbim de "libertate" ... si cat de gresit inteleg cei mai multi sa-si exprime acest drept. Aceasta situatie e foarte grava!

Sunt multi imbecili care atunci cand se refera la fete folosesc doua expresii cu "talc" pentru ei:
- orice femeie satisfacuta, e o la..a pierduta
- o la..a la vremea ei, face cat zece femei
Alti imbecili, incercand sa-si ascunda impotenta sexuala, dau vina pe "invatatura" bisericii!
Ambele tipuri de "baieti" definesc o realitate trista cu care "fetele" din ziua de azi trebuie sa se confrunte.

Ana Tr. ai avut curajul sa-ti strigi singuratatea, bravo tie! Dupa aceste discutii pot spune ca esti "vaccinata" si probabil ai inceput sa produci acei "anticorpi" care te vor ajuta sa scapi de singuratate, e o chestiune de timp, ai rabdare.

Einstein spunea "Dumnezeu nu joaca zaruri", eu pot adauga si ca "nu se ocupa cu matrimoniale"!

Nu exista nici un duhovnic sau o rugaciune "minune" care sa te scape de singuratate. Totul va depinde numai de tine si de mediul de "prieteni" in care te invarti. Statistic, cu cat vei cunoaste mai multe persoane cu atat va fi mai mare probabilitatea de a cunoaste o persoana potrivita, asta e o certitudine. Poti sa fii sigura ca "baietii" nu te vor cauta la usa, oricat te vei ruga la Dumnezeu ...

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 22:19:36.
  #198  
Vechi 11.05.2014, 22:21:20
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Einstein spunea candva "Dumnezeu nu joaca zaruri",... as adauga ca "Dumnezeu nu se ocupa de matrimoniale".

Multi "credinciosi" se vor grabi sa spuna ca Dumnezeu face minuni si poate orice, asa este, dar la fel de adevarat este faptul ca desi Dumnezeu face minuni zilnic, putini (alesi) sunt cei care pot sa le vada si reusesc sa le inteleaga.

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 22:29:13.
  #199  
Vechi 11.05.2014, 22:27:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Einstein spunea candva "Dumnezeu nu joaca zaruri" eu as adauga ca "Dumnezeu nu se ocupa de matrimoniale".
N-ar strica să mai adaugi și puțină tăcere postărilor tale....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #200  
Vechi 11.05.2014, 22:32:49
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
N-ar strica să mai adaugi și puțină tăcere postărilor tale....
Foarte profund chiar enigmatic as zice ... Sunteti multi ?
Asa postati voi, "cu tacere" ... ha, ha, ha ... ce mai postati! Inteligent!
Care mai de care mai tacut ... ca la asta-s bune forumurile, sa le privesti in tacere ...

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 22:39:52.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare