Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 12.05.2014, 10:23:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar ca sa-ti dai seama daca un om are sau nu smoala in cap trebuie sa-l intalnesti si sa discuti fata in fata.
Nu neaparat.
Nici o persoana care a facut impresie proasta la o discutie "online" nu a reusit sa faca una mai buna cand am discutatat "fata in fata".
Invers, da.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #212  
Vechi 12.05.2014, 11:21:00
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca relatiile sexuale in afara casatoriei sunt pacat.
E o noutate pentru tine?
AlinB, pentru "voi" probabil ca relatiile sexuala si din timpul casatoriei sunt un pacat, le faceti sub patura cu lumina stinsa si strict sa perpetuati specia de "fraieri" numita forumisti, o data pe an.

Mor de ras ... voi nu aveti nimic in comun cu credinta, cu atat mai putin cu cea ortodoxa.
Dar postati liber pe acest forum tot felul de ineptii si apoi va mangaiati pe burta ...

Despre singuratatea celui care se masturbeaza nu aveti nimic de zis, dar despre feciorie? Sunteti virtuosi nevoie mare ... am inteles, voi mai intai va casatoriti si abia dupa faceti sex, pana la casatorie folositi masturbarea la rece ... ha, ha, ha.

Dobi, relatiile sexuale din "afara" casatoriei se refera la relatii extraconjugale in timp ce esti insurat si da este pacat sa te culci si cu alte femei decat cu nevasta-ta ... dar e un pacat care se iarta.

AlinB, fugi repede ca au centuri de castitate la reducere ... ia si pentru prietenii tai inapoiati ...

Nu există absolut nimic în Biblie ce interzice sexul în afara căsătoriei. - http://crestiniliberali.3x.ro/biblia/indecas.html

Cănd vorbim de desfrînare mulți se gîndesc la sex, că desfrînarea este ori ce fel de sexualitate în afara de cea pentru procreiere în căsătorie, dar nu sunt baze Biblice pentru această privire. Desfrînarea este ori ce lucru în exces, nu doar sex. Băutul în exces, măncatul exces, prostia in exces, ori ce lucru în exces se poate numit desfrînare.

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 11:37:32.
  #213  
Vechi 12.05.2014, 11:32:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
AlinB, pentru "voi" probabil ca relatiile sexuala si din timpul casatoriei sunt un pacat, le faceti sub patura cu lumina stinsa si strict sa perpetuati specia de "fraieri" numita forumisti, o data pe an.
Daca ai ajuns la ironia fara un argument, incercand sa pui in gura celuilalt chestii care nu le-a spus inseamna ca ai pierdut deja.

Citat:
Mor de ras ... voi nu aveti nimic in comun cu credinta, cu atat mai putin cu cea ortodoxa.
Dar postati liber pe acest forum tot felul de ineptii si apoi va mangaiati pe burta ...
Am observat ca ai reflexul de a adresa altora ceea ce tie ti se potriveste ca o manusa.

Citat:
Despre singuratatea celui care se masturbeaza nu aveti nimic de zis, dar despre feciorie? Sunteti virtuosi nevoie mare ... am inteles, voi mai intai va casatoriti si abia dupa faceti sex, pana la casatorie folositi masturbarea la rece ... ha, ha, ha.
Ba da, s-a spus deja, sunt nu stiu cate topice despre asta, sa inteleg ca incerci sa justifici un pacat prin altul sau cum?

Citat:
Dobi, relatiile sexuale din "afara" casatoriei se refera la relatii extraconjugale in timp ce esti insurat si da este pacat sa te culci si cu alte femei decat cu nevasta-ta ... dar e un pacat care se iarta.
1. Orice pacat se poate iarta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l faci.
2. Definitia ortodoxa a desfranarii este alta, dar probabil in secta ta "ortodoxa" lucrurile stau probabil altfel.

Citat:
AlinB, fugi repede ca au centuri de castitate la reducere ... ia si pentru prietenii tai inapoiati ...
Mult succes in continuare pe softpedia, daca n-ai fost banat si pe acolo, stii ca aici cariera ta de trol deghizat in apologet pseudo-ortodox s-a cam terminat, da?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2014 at 11:35:36.
  #214  
Vechi 12.05.2014, 11:45:22
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mult succes in continuare pe softpedia, daca n-ai fost banat si pe acolo, stii ca aici cariera ta de trol deghizat in apologet pseudo-ortodox s-a cam terminat, da?
______________________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
AlinB, pana la intelepciune mai ai cale lunga din pacate ... vad ca te-ai aruncat spre aia suprema, dar fara "parasuta".

Si tu proabil ca esti singur si astepti sa faca Dumnezeu o minune, sa-ti trimita fata visurilor tale la pachet la biserica sa o iei de nevasta. Mai baietas ... masturbarea in exces naste monstri! De debilitate ai auzit, stiai ca masturbarea este una dintre cauze?

Sunteti multi?
Am numarat cam 4 pana acum ... se pare ca nu atat de multi, imi faceam griji ... nu reprezentati un pericol pentru acest forum.

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 11:50:59.
  #215  
Vechi 12.05.2014, 12:04:54
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Ana Tr. dupa cum vezi, discutia pe tema singuratatii tale pe acest forum a generat deja discutii destul de aprinse intre participanti, fiecare incercad in felul lui sa spuna cate ceva despre propria "singuratate".

Unii considera ca singuratatea-i o virtute si ca merita stimulata ... ei se multumesc cu viata virtuala de pe forumuri si cu credinta ca-s pusi cumva la incercare de Dumnezeu. Altii au considerat ca esti bolnava psihic si ca trebuie sa mergi la doctor.

Eu consider ca esti o fata perfect normala si ai tot dreptul de a te bucura de viata.
Daca ai avut ghinionul pana acum sa te intalnesti cu "sectanti" si nu cu oameni normali, probabil ca intelegi cat este de usor sa schimbi macazul ...

Deziluzia ta legata atat de calitatea discutiei cat si de membrii acestui forum (crestin) este pe deplin justificata, dar asta nu trebuie sa te descurajeze in vreun fel.

Este de pereferat sa incepi sa cunosti cat mai multe persoane si sa-ti alegi persoana cu care te potrivesti cel mai bine, atat spiritual cat si fizic (sexual). Nu este pacat sa-ti cauti prieteni, pacat este sa nu faci nimic pentru a scapa de singuratate.

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 12:08:55.
  #216  
Vechi 12.05.2014, 12:15:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ai stofa, nici de Luther (sa reformezi tu invatatura si morala Bisericii), nici de ghicitor, pardon profet.
Incearca sa canti la alta masa, una cu gusturi pentru manele "duhovnicesti".

4?
Tu esti unul, si nu pentru multa vreme, crezi ca esti un pericol?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #217  
Vechi 12.05.2014, 12:17:27
Daniel Romeo Stancu Daniel Romeo Stancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: Ramnicu Sarat
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Smile

Mandea tata tu nu ai nici o treaba cu ce se discuta pe aici..urmaresc de ceva vreme acest subiect si o mica parere cred ca pot a o posta si eu...AlinB, Lucian si chiar si unii dintre ceilalti au dreptate..chiar daca prin unele locuri au fost cam incisivi ca -DE- doare adevarul..fata cu pricina, Ana ar trebui daca vrea bininteles sa asculte de aceste sfaturi pe care dealtfel baietii le-au spus cu sinceritate ca daca nu ii interesa puteau praji cartofi in acel timp cat au raspuns..AlinB, Lucian ati mai spus si alte lucruri bune si interesante si pe alte subiecte..unora dintre noi chiar ne folosesc aceste sfaturi..multumim !!! cat despre tine Mandea prietene canta cum spune cineva mai sus, la alta masa !!!
  #218  
Vechi 12.05.2014, 12:23:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Eu consider ca esti o fata perfect normala si ai tot dreptul de a te bucura de viata.
In traducere: sa ai relatii sexuale in afara casatoriei.
Pentru ca geniul profetic presupune ca fara doar si poate te masturbezi deci oricum pacatuiesti, macar sa pacatuiesti cu mai mult folos.

Citat:
Daca ai avut ghinionul pana acum sa te intalnesti cu "sectanti" si nu cu oameni normali, probabil ca intelegi cat este de usor sa schimbi macazul ...
Cred ca dintre toti, tu esti cea mai nefericita experienta in acest sens.

Probabil ai uitat ce ti-a TIE scris fata?

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Mai bine ti-ai pastra sfaturile pentru tine! Regret ca dintr-un subiect asa frumos, unii au ajuns sa il transforme in ceva urat, dezgustator chiar! Sunt .... dezamagita si ... nu mai spun cum, de ce am putut gasi aici!
Citat:
Deziluzia ta legata atat de calitatea discutiei cat si de membrii acestui forum (crestin) este pe deplin justificata, dar asta nu trebuie sa te descurajeze in vreun fel.
Daca n-ai priceput, era cel mai mult legata de tine care o trimiti ca parte a "moralei ortodoxe" a carui exponent esti, sa aiba "multipli parteneri sexuali" in cautarea celui ideal.

Sigur, n-as putea spune ca n-a fost o surpriza si pentru mine, cred ca esti unul din cei mai "performanti" troli care i-a avut forumul pana acum.

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Este de pereferat sa incepi sa cunosti sexual cat mai multe persoane si sa-ti alegi persoana cu care te potrivesti cel mai bine sexual. Nu este pacat sa-ti cauti parteneri sexuali pacat este sa nu faci nimic pentru a scapa de singuratate.
... prin orice mijoloace.
Scopul scuza mijloacele, nu-i asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #219  
Vechi 12.05.2014, 12:42:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mandea, uite ca suntem 5 acum.

De vorba aia "cand doi sau trei iti spun ca esti beat, sa mergi la culcare" ai auzit?
Acum suntem 5, ce zici, faci o incercare?

Si pun pariu ca daca intrebam mai multi, si mai multi vor spune acelasi lucru.

Practic, in afara de ateii de pe aici, nu o sa-ti dea nimeni dreptate atunci cand sustii imoralitatea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #220  
Vechi 12.05.2014, 12:58:12
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mandea, uite ca suntem 5 acum.
Da, am vazut, 5 frustrati sexual ... am observat ca nu sunteti asa multi si ce mult pret puneti pe relatia singuratate/masturbare - e una sfanta pentru voi !?!

Pentru astia 5 frustrati, "orice femeie fu..a (inainte de casatorie) e o laba pierduta" iar sexul se face strict pentru perpetuare, o data-n viata, daca aveti noroc!

Am observat ca si limbajul vostru suburban a atins cota de bodega, se para ca va plac anumiti "cantareti" si nu aveti probleme doar cu manelele ... ci si cu mainile (va provoaca bataturi, etc)

Sunt curios cat de des va masturbati ... si la cine va ganditi cand o faceti, e o tipa de la adunarea confesionala? E perfecta nu? Merita sa o cautati toata viata ... iar la primul accident vascular sa va aduceti aminte ca e pacat sa-ti amesteci sangele (probabil ca refuzati transfuzia).

Sectantii, banuiti ca la ei ma refer atunci cand sun "astia 5 frustrati" sunt niste specimene care au inceput sa interpreteze Scriptura dupa cum ii duce mintea si nu dupa cum spune Sfanta Traditie ... prin urmare la ei este pacat sa faci sex, atat inaintea casatoriei cat si dupa ... ha, ha, ha

AlinB, pentru tine banuiesc ca sexul e imoral, ilegal ori iti face pofta de mancare .. si prin urmare ingrasa.
Acuma, daca nu te-ai maturizat sexual suficient, e de inteles ... mai ai timp. Cand te vei satura de "las palmas" sa-ti aduci aminte de aberatiile pe care le sustineai pe acest topic si sa o iei de la inceput, ca-i pacat sa ratezi startul ... Promiti?

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 13:24:17.
Subiect închis