Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2016, 22:33:10
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Jertfe

Din cate stiu eu , evreii nu puteau face jertfe umane. Dar Iefta jura sa trimita jertfa primul lucru care ii iese din casa cand vine de la razboi, iar prima persoana a fost fiica lui (Judecatori cap.11 ) . Este doar o exceptie? Cum de nu a fost respectata Legea pentru un juramant ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2016, 00:05:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unul dintre cele mai dificile pasaje din VT. Sunt doua posibilitati si pana in prezent nu am identificat un acord unanim cu privire la una dintre ele: Iefta si-a adus fiica drept sacrificiu sau Iefta si-a dedicat fiica pentru tot restul vietii ei, ea ramanamd virgina, sa slujeasca in sanctuarul central al Israelului. Voi parafraza, pe scurt cateva argumente si idei pentru fiecare dintre cele doua variante.

1.Iefta isi sacrifica fiica.

Incalcand faptul ca Legea mozaica interzicea sacrificiile umane (Lev 18.21;20.2-5;Deut 12.31) si fiind cumva la fel de ignorant cu privire la optiunea legala de a rascumpara persoanele dedicate astfel (Lev 27.1-8) Ifeta isi sacrifica fiica, pentru a implini juramantul facut Domnului, un fel de multumire anticipata, pentru victoria asupra fiilor lui Amon.Iefta traia intr-un mediu semi-pagan, intr-un spirit aproape generalizat de nerespectare a Legii (vezi Jud 17.6 si 21.25), aspecte care s-ar fi putut sa-l influenteze in sensul de a-si sacrifica fiica. In acest caz nu juramantul era gresit, el fiind obisnuit in perioada mozaica, ci modalitatea de a-l implini, unde a amestecat, posibil, o punere in practica pagana. Acest lucru ar trebui sa ne puna pe ganduri in raport de ce promitem lui Dumnezeu si cum intelegem sa le punem in practica, cateodata, dintr-un zel extrem, existand pericolul sa promitem ceea ce Domnul nu a cerut sa se faca, in modul cum gandim noi.

2. Iefta isi consacra fiica slujirii Domnului.

Inclusiv exegetii evrei s-au intrebat cum sa fie inteles corect versetul 11.31 adica daca sa traducerea corecta nu este de fapt: ,, va fi inchinat Domnului sau il voi aduce ca ardere de tot". In acest caz fata nu a fost sacrificata ci a fost dedicata slujirii religioase. Insa nici aici nu s-a ajuns la un consens. Unii spun ca tristetea lui Iefta era datorata faptului ca isi va sacrifica fata. Altii spun ca tristetea lui se datora faptul ca urma sa ramana fara urmasi, fata urmand a ramane fecioara in cadru religios, pentru un tata din acele timpuri, din Orientul Mijlociu, a ramane fara urmasi era a tragedie in toata puterea cuvantului. Altii spun ca fata tocmai de aceea s-a dus in munti sa-si planga fecioria pt ca stia ca va ramane fara barbat, ea urmand a se dedica slujirii Domnului in feciorie pt tot restul vietii ei.Altii spun ca si-a plans fecioria deoarece stia ca va fi sacrificata si era indurerata ca nu urma sa apuce sa fie mama sau sotie.

Tinand cont de diversitatea opiniilor, ramane demn de retinut, indiferent de situatie, determinarea fetei de a se respecta juramantul facut Domnului, indiferent daca tatal sau gresise sau nu (Judecatori 11.36).O dovada de credinta profunda.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 03.01.2016 at 00:07:27.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2016, 08:04:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Chiar daca Sf Toma din Aquino (care il citeaza pe Sf Ieronim) ia de buna punerea fiicei lui Iefta pe altarul de jertfa, dupa umila mea parere, varianta sacrificiului uman iese din discutie.
Argumentul cel mai direct este...insasi ultima parte din capitolul respectiv din Judecatori, in care vedem cum fiica lui Iefta se retrage in munti doua luni ca sa isi planga...fecioria. Daca se avea in vedere omorarea ei, lucrul e absurd: nu am auzit in viata mea ca un kamikadze sa isi planga virginitatea. Am auzit sa isi planga viata, rudele, sa i se ofere ceremonia ceaiului baut spre locurile de bastina sau spre Muntele cel Sfant, orice altceva decat plangerea fecioriei. Dar, daca se avea in vedere consacrarea ei perpetua lui Dumnezeu, lucrul nu mai e absurd. Ea este consacrata "in intregime" lui Dumnezeu in felul in care monahii se consacra in intregime lui Dumnezeu, fiind "morti pentru lume". In acest caz, si numai in acest caz, plangerea virginitatii are sens.

De ce, daca nu e vorba de moartea fizica, ci de antitipul calugariei, Iefta isi smulge hainele de pe el ? Fiindca parintii, pana in ziua de azi, au dificultati mari in a accepta ca urmasii sa plece pe calea acestei consacrari in intregime, a acestui holocaust pentru Cristos, prin care calugarul se urca pe Cruce. Nu altul e cazul lui Samuel, si el singurul nascut.

Au aceste lucruri un ecou in vremea Noului Testament ? Au: iarasi vedem cum Sfanta Traditie completeaza dumnezeieste Sfanta Scriptura. Potrivit Sfintei Traditii, Maria, singura fiica a Sfintilor Ioachim si Ana este consacrata in intregime lui Dumnezeu si intra la Templu inca din frageda pruncie. Acolo, nu era singura, era cu prietenele ei. Si ea, ca si fiica lui Iefta, "nu a cunoscut barbat". Ea insasi spune, in Scriptura, cand arhanghelul Gabriel o anununta ca va zamisli: "cum se va face aceasta, caci nu cunosc barbat?"
Analogia dintre Sfanta Fecioara Maria si fiica lui Iefta imi pare evidenta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.01.2016 at 09:29:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare