Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2010, 20:57:29
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Exclamation group therapy ...

Am o prietena care a incercat anul trecut sa se sinucida cu o supradoza de xanax ,dar a gasit-o un membru al familiei la timp si a dus-o la spital si a scapat. Mi-a spus de curand ca ia din nou antidepresive si somnifere si ca uneori ii mai vin ganduri sa se sinucida, (are probleme mari pe plan profesional din care nu vede scapare) iar eu nu stiu ce sa-i mai fac, cum sa vorbesc cu ea. Cand nu-mi raspunde la tel imi fac 1000 de ganduri.... nu este foarte credincioasa ,iar eu nu mai stiu cum sa-i bag mintile in cap !
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2010, 22:51:19
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jamaica Vezi mesajul
am o prietena care a incercat anul trecut sa se sinucida cu o supradoza de xanax ,dar a gasit-o un membru al familiei la timp si a dus-o la spital si a scapat. Mi-a spus de curand ca ia din nou antidepresive si somnifere si ca uneori ii mai vin ganduri sa se sinucida, (are probleme mari pe plan profesional din care nu vede scapare) iar eu nu stiu ce sa-i mai fac, cum sa vorbesc cu ea. Cand nu-mi raspunde la tel imi fac 1000 de ganduri.... Nu este foarte credincioasa ,iar eu nu mai stiu cum sa-i bag mintile in cap !
spunei sa intre pe forum si va gasi multe invataturi si de mare folos doamne ajuta insa sa spuna cu ce intra si sa nu se rusineze ca nici hristos nu se rusineaza de noi amin amin amin +++ +++ +++ +++
bunul dumnezeu sa ii schimbe gindurile si sa o sfinteasca sa o faca un vas ales si placut lui amin amin amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2010, 23:30:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Zii sa mearga la Sfanta Liturghie si la Sf Maslu, sa se si spovedeasca daca ii pare rau si vrea sa se indrepte.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2010, 00:11:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

... si mai spune-i ca nici o "problema profesionala" nu e nerezolvabila!! Toate trec pe lumea asta, insa noi, oamenii, avem tendinta sa facem o tragedie din orice.
E sanatoasa, are o familie care sa-i fie aproape si la care sa gaseasca sprijin? Atunci sa deschida bine ochii sa vada aceste binecuvantari si sa-I multumeasca lui Dumnezeu pentru ele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2010, 15:16:58
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Unhappy

ea zice ca a repetat anumite greseli iar Dumnezeu nu o sa ii mai ajute pt ca nu se invata minte.... o sa incerc sa o duc la o slujba de Maslu - dar cu forta nu se poate
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2010, 15:34:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Da, e o problemă, cu unii când recidivează în greșeli, are grijă dracu' să-i "lămurească" că nu mai există nici o șansă pentru ei.

Spune-i, te rog, Jamaica, că numai MOARTEA NU MAI REZOLVĂ NIMIC. Odată ce te duci la dracu', numai dracu' le mai rezolvă, tu, oricum, nu mai ai nici o șansă. Dar, tocmai asta-i frumusețea vieții, alegerea noastră. Putem alege... iar Dumnezeu nu ne îngrădește cu nimic, except our lives, nu avem nici un drept asupra vieții proprii. Noi nu hotărâm nașterea și moartea. În schimb, ne hotărâm mântuirea, iar problemele de serviciu, nimicuri zornăitoare, care nu fac decât să ne distragă atenția de la adevăratele preocupări. Oricum, problemele de serviciu nu trebuie să ne acapareze existența. Sunt importante atât timp cât le facem noi să devină / să fie importante.

Nu există nimeni și nimic care să ne poată determina mântuirea decât noi înșine. E adevărat că pentru asta trebuie să redevenim noi înșine, creația de dinaintea păcatului, "chipul și asemănarea lui Dumnezeu" și nu prin moarte realizăm aceasta, ci prin viață, prin Cel ce este Calea, Adevărul și Viața, adică asumându-ne Viața, trăind adică întru Iisus Hristos care este Calea și Adevărul nostru, "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul."
Viața (Iisus Hristos) rezolvă totul, nu MOARTEA prin care nu mai rezolvăm nimic. Odată ce nu ești, creștin sau nu, tu nu mai alegi, alege Dumnezeu sau dacă l-ai ales pe dracu'...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2010, 15:39:00
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,jamaica

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
ea zice ca a repetat anumite greseli iar Dumnezeu nu o sa ii mai ajute pt ca nu se invata minte.... o sa incerc sa o duc la o slujba de Maslu - dar cu forta nu se poate
1corinteni,cap.13 vorbeste despre dragoste,iar indelung rabdarea si bunatatea sunt parte integranta a dragostei si dragoste este dumnezeu.o idee.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2010, 19:00:56
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Foarte complicat in astfel de situatii...daca nu are pe cineva langa ea care sa-i distraga atentia de la aceste stari, care sa-i umple timpul cu ceva pozitiv, optimist, dinamic, diversificat...e dificil.
Daca Jamaica spune ca nici nu este o persoana credincioasa.....atunci sfaturile noastre sa mearga la biserica, la un duhovnic, sa spuna o rugaciune...nu au nici o valoare pt ea mai ales cand este in starea de pesimism...
Poate cei care o cunosc, daca au un dram de credinta sa o puna la rugaciune si cand este un moment prielnic sa o duca la un duhovnic bun care in prealabil sa stie dinainte situatia.

Offf!!!
Ce sa mai spun...tare imi e greu in astfel de situatii pt ca nu pot face ceva sa ajut...eu ma rog ca Maica Domnului sa nu o lase sa faca vreun gest necugetat pana la urma...
Cei din jur care o cunosc cat de cat ar putea face cate ceva pt ea, doar putina vointa...
Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2010, 19:26:31
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Question

am citit pe internet despre xanax si nu scrie ca ar duce la deces. poate ar trebui sa intreb pe un forum medical... fratele care a gasit-o zicea ca arata ca lesinata, iar dupa ce i-au pompat stomacul 3 zile a fost ca o leguma pana cand a trecut efectul medicamentelor. o spuradoza poate fi fatala sau doar o "drogheaza"? ? ?
inca nu le-am spus alor ei ca a recidivat
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2010, 19:30:17
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
am citit pe internet despre xanax si nu scrie ca ar duce la deces. poate ar trebui sa intreb pe un forum medical... fratele care a gasit-o zicea ca arata ca lesinata, iar dupa ce i-au pompat stomacul 3 zile a fost ca o leguma pana cand a trecut efectul medicamentelor. o spuradoza poate fi fatala sau doar o "drogheaza"? ? ?
inca nu le-am spus alor ei ca a recidivat
Este bine sa intrebi persoane abilitate...insa parerea mea este ca o poate omori daca ia in cantitate f mare acest medicament.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare