Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.05.2012, 11:04:23
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Am cautat chiar de prima data cand m-am inscris pe acest forum un topic despre Sabat, pentru a putea discuta insa majoritatea le-am gasit inchise. Dar iata ca acesta este deschis.
Pot sa aduc o dovada incontestabila ca Sabatul este sfant si trebuie tinut cu mare atentie!
Iata cuvintele Domnului Isus :
Matei 24:20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
cand avea sa fie aceasta fuga? in anul 70 e.n., an in care a avut loc caderea Ierusalimului si cei avertizati de Domnul au fugit din acest oras. Cand a avut loc nasterea bisericii crestine? multi sunt de parere ca la evenimentul Penticostei pe care-l situam in anul 33 e.n. deci cu 37 ani inaintea fugii din Ierusalim. Ce ne spune asta? ca biserica crestina a continuat sa tina Sabatul cel putin 37 de ani dupa nasterea ei, pentru ca avem ca dovada cuvintele lui Isus, care anuntau o necesitate de a se starui in rugaciune pentru ca fuga sa nu fie intr-o Sambata. De ce? este evident de ce, pentru ca crestinii urmau sa se odihneasca atunci, si nu puteau sa-si desfasoare asa cum trebuie fuga! la fel si in cazul femeilor insarcinate, acestea ar fi avut probleme deoarece trebuiau sa-si ia cu ele bunurile agonisite si sa se deplaseze intr-un ritm alert, incarcate fiind!
Daca nu exista obligativitatea tinerii Sabatului, ce conta ca fugeau intr-o marti, miercuri sau in orice alta zi a saptamanii, inclusiv Sambata???
Interesant că, atunci când interpretați "the olivet discourse", nu aveți nicio problemă să-l interpretați în cheie praeteristă, că, deh, vă susține teoria cu sâmbăta; când vine vorba de interpretarea Apocalipsei, vă feriți de praeterism ca dracu de tămâie, că, deh, numai prin interpretare istoricistă puteți susține că Biserica Romei este târfa Babilonului.

Să trăiască dublul standard la anul și la mulți ani !
  #82  
Vechi 09.05.2012, 11:23:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Domnul Isus, cand a fost intrebat, a spus: daca vrei sa intri in viata, tine poruncile (Matei 19:17). Care? evident, Decalogul.
De doua ori gresit.

1. Contextul este inainte de Cruce.
Esti suficient de inteligenta cred/sper ca sa vezi diferenta daca stii macat cat de cat punctul de vedere al "opozitiei".

2. "Care, evident" sunt cuvinte din Scriptura sau va apartin?
Nu incercati sa vedeti putin contextul? Poate gasiti o interpretare mai buna.

Citat:
Acum, de ce sa nesocotim ceea ce ne spune Insusi Mantuitorul??? Pentru ce crezi ca au fost grupate zece porunci pe tablele de piatra? deoarece sunt fundamentale pentru omenire si obligativitatea Sabatului este la pozitia nr.4 !
Au fost fundamentale pentru evrei si inca mai sunt pentru cei care inca il mai asteapta pe Mesia.
Un test daca vreti - cercetati NT si o sa vedeti mai exact ce se spune despre Legea Veche.

Ce era scris pe tablele de piatra sunt doar o submultime din valoare multimii valorilor morale care nu se reduc nici pe departe la cele 9 porunci morale a 4a fiind una ceremoniala ca si celalalte 2 sabate care le tineau evreii.
  #83  
Vechi 09.05.2012, 11:24:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Am cautat chiar de prima data cand m-am inscris pe acest forum un topic despre Sabat, pentru a putea discuta insa majoritatea le-am gasit inchise. Dar iata ca acesta este deschis.
Pot sa aduc o dovada incontestabila ca Sabatul este sfant si trebuie tinut cu mare atentie!
Iata cuvintele Domnului Isus :
Matei 24:20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
cand avea sa fie aceasta fuga? in anul 70 e.n., an in care a avut loc caderea Ierusalimului si cei avertizati de Domnul au fugit din acest oras. Cand a avut loc nasterea bisericii crestine? multi sunt de parere ca la evenimentul Penticostei pe care-l situam in anul 33 e.n. deci cu 37 ani inaintea fugii din Ierusalim. Ce ne spune asta? ca biserica crestina a continuat sa tina Sabatul cel putin 37 de ani dupa nasterea ei, pentru ca avem ca dovada cuvintele lui Isus, care anuntau o necesitate de a se starui in rugaciune pentru ca fuga sa nu fie intr-o Sambata. De ce? este evident de ce, pentru ca crestinii urmau sa se odihneasca atunci, si nu puteau sa-si desfasoare asa cum trebuie fuga! la fel si in cazul femeilor insarcinate, acestea ar fi avut probleme deoarece trebuiau sa-si ia cu ele bunurile agonisite si sa se deplaseze intr-un ritm alert, incarcate fiind!
Daca nu exista obligativitatea tinerii Sabatului, ce conta ca fugeau intr-o marti, miercuri sau in orice alta zi a saptamanii, inclusiv Sambata???
asa si? Unde zice aici Hristos aici ca trebuie sa tinem sabatul?
  #84  
Vechi 09.05.2012, 11:38:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Am cautat chiar de prima data cand m-am inscris pe acest forum un topic despre Sabat, pentru a putea discuta insa majoritatea le-am gasit inchise. Dar iata ca acesta este deschis.
Pot sa aduc o dovada incontestabila ca Sabatul este sfant si trebuie tinut cu mare atentie!
Iata cuvintele Domnului Isus :
Matei 24:20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
cand avea sa fie aceasta fuga? in anul 70 e.n., an in care a avut loc caderea Ierusalimului si cei avertizati de Domnul au fugit din acest oras. Cand a avut loc nasterea bisericii crestine? multi sunt de parere ca la evenimentul Penticostei pe care-l situam in anul 33 e.n. deci cu 37 ani inaintea fugii din Ierusalim. Ce ne spune asta? ca biserica crestina a continuat sa tina Sabatul cel putin 37 de ani dupa nasterea ei, pentru ca avem ca dovada cuvintele lui Isus, care anuntau o necesitate de a se starui in rugaciune pentru ca fuga sa nu fie intr-o Sambata. De ce? este evident de ce, pentru ca crestinii urmau sa se odihneasca atunci, si nu puteau sa-si desfasoare asa cum trebuie fuga! la fel si in cazul femeilor insarcinate, acestea ar fi avut probleme deoarece trebuiau sa-si ia cu ele bunurile agonisite si sa se deplaseze intr-un ritm alert, incarcate fiind!
Daca nu exista obligativitatea tinerii Sabatului, ce conta ca fugeau intr-o marti, miercuri sau in orice alta zi a saptamanii, inclusiv Sambata???
Nu este un argument, este iarasi o fantezie tipic adventista.
Esti adventist(a) sau ai doar simpatii pe linia asta?

Remarc aceeasi tragica greseala - plecam de la baza Scripturistica si alunecam intr-o interpretare care nu mai are nici o legatura cu ea.

"Este evident de ce" nu este un truc suficient pentru a transfera autoritatea Scripturii asupra interpretarii adventista.

Tu chiar ai impresia ca daca evreii ar fi trebuit sa fuga din fata unui pericol iminent ar fi preferat sa moara ca sa nu incalce sabath -ul?

A mentionat cumva Dumnezeu care este distanta maxima pe care nu trebuie sa o parcurga evreul in Sabath pentru a se considera o deplasare care incalca porunca odihnei?

Nu, au fost fixate de rabini si au variat cu timpul incepand de pe la 2000 cubit pana la 8000 cubit (cam 3km).

Daca te-ai hrani din Scriptura si nu din troaca pseudoteologiei adventiste ai afla si de ce nu era indicat ca fuga sa fie in ziua de sabat - nu pentru ca ar fi tinut crestinii sabatul ci pentru ca portile orasului ar fi fost inchise.

Neeemia 13:19

Last edited by AlinB; 09.05.2012 at 11:56:37.
  #85  
Vechi 09.05.2012, 11:53:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mă rog... unora ne reușește mai bine, alții suntem mai stângaci... Fiecare confesiune se poate "lăuda" cu fariseii ei.
Din pacate ceea ce este definitoriu se pare pentru confesiunile neoprotestante as putea zice chiar ca educatie religioasa este lauda cu propriile reusite (chiar si inexistente) si aratarea cu degetul spre greselile altora (de care nici ei insisi nu sunt scutiti).

Citat:
Sunt de acord. Însă este esența, celelalte porunci pot fi circumscrise acestora 10. Uite, de exemplu:
Depinde cat de mult te intinzi cu interpretarea.

Citat:
Aceasta intră în porunca a X-a (Ieșirea 20,17): să nu dorești/poftești cu invidie la poziția aproapelui tău...
Daca ai sa citesti cu atentie se vorbeste de dorinta de a poseda bunuri care sunt indivizibile
Adica ce este a lui, nu poate fi si al meu.
Daca vecinul tau are o vaca, este un pacat sa-ti doresti vaca lui dar nu este un pacat sa doresti o vaca ca a lui.

Iar invidia precede dorinta, daca iti doresti de ex. sa fii numita diaconita si alta ti-o ia inainte pentru ca are o contributie mai mare, invidia care urmeaza nu prea se incadreaza la porunca a 10a (poti sa fii si tu numita nu trebuie sa-i iei locul) deci pentru adventist se pare ca e legitima.

Citat:
Aceasta se încadrează la porunca a VIII-a (Ieșirea 20,15).
Chiar nu faci diferenta intre zgarcenie si hotie?

Iar inselarea fratelui e iarasi interpretabil clasificabila la capitolul hotie, daca profiti de vulnerabilitatea cuiva intr-o situatie de criza si respectivul cade de acord sa renunte la o mare suma de bani care i se cuvine pe drept in favoarea altcuiva poti usor spune ca de fapt nu l-ai inselat (a fost de acord, nu?)

Ah, si putem vorbi si de foame de bani, nu se pare ca este condamnata nicaieri in VT.

Last edited by AlinB; 09.05.2012 at 11:56:00.
  #86  
Vechi 09.05.2012, 12:03:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cum nu ziceai (vezi întrebarea de mai sus).

O fi cartea părintelui Cleopa remarcabilă în a ne vinde en gros et en detail gogoși cu privire la ce NU s-a întâmplat, dar totuși... nu e Biblia!
Ciuat sau nu dar asta am spus eu mai intai despre afirmatiile adventistilor.

Acolo ai sa gasesti ceea ce n-ai sa gasesti in pseudo-teologia matale, trimiteri Scripturistice exacte nu interpretari fanteziste a la Ellen White.

Citat:
O știam mai demult, dar acum e prima dată când văd un ortodox recunoscând acest lucru. Catolicii recunosc deschis că Biserica [Catolică] a transferat sfințenia sabatului asupra duminicii, din ceea ce-mi spui înțeleg că porunca duminicii este o "poruncă bisericească". Mă declar mulțumit cu acest răspuns.
Ei nu recunosc, doar sustin. E mai simplu pentru ei asa.

Regreabil dar exista un punct de vedere asemanator si in teologia ortodoxa - e mai usor cu prostimea sa le fluturi decalogul in fata decat sa intri in fineturi teologice.

Eu prefer varianta parintelui Cleopa care tangential vorbind este sustinuta si de neoprotestanti - sabathul a fost desfiintat pe Cruce ca si celelalte doua sabath -uri ceremoniale.

Cred ca stii si pasajul la care se face referinta.
  #87  
Vechi 09.05.2012, 12:18:35
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Unde zice aici Hristos aici ca trebuie sa tinem sabatul?
dar unde scrie ca Sabatul a fost abolit (in tot Noul testament) si inlocuit cu Duminica??
  #88  
Vechi 09.05.2012, 12:20:56
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar unde scrie ca Sabatul a fost abolit (in tot Noul testament) si inlocuit cu Duminica??
Pe aceeași pagină unde scrie că Dumnezeu este Unul în Ființă și întreit în Persoane.
  #89  
Vechi 09.05.2012, 12:25:19
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pe aceeași pagină unde scrie că Dumnezeu este Unul în Ființă și întreit în Persoane.
precizati, va rog, versetele.
  #90  
Vechi 09.05.2012, 12:36:44
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Domnul Isus ne spune despre Sabat, ca este pentru om:

Marcu 2:27 Apoi le-a zis: „Sabatul a fost făcut pentru om,

deci nu pentru o perioada dupa care urmeaza sa fie abolit, ci pentru omenire, este porunca lui Dumnezeu pentru orice copil al Sau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 18:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 17:15:31