Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2012, 11:28:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti asa sigura ca esti pregatita pentru intrarea in vesnicie?

Uita-te adanc si cu sinceritate in interiorul tau, nu gasesti nimic care sa mai trebuiasca ajustat?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2012, 16:34:07
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit Ce am gasit intr-o carte

''Domnule,
Sînt într-o situație cum nu se poate mai îngrozitoare și mai disperată. Am 54 de ani și sufăr
de scleroză multiplă, plus un cancer gastric cu metastazare rapidă.
Domnule, niciodată nu mi-am închipuit că omului îi poate fi dat să sufere fizic atît de mult.
Am ajuns chiar să urlu de durere, anestezicele ne mai fiind eficiente. Pe lîngă suferința fizică
extremă, sufăr și afectiv văzîndu-mi familia extrem de îndurerată, chinuită și stresată. Și de-ar
fi doar situația de mizerie de acum, dar cum șansele de vindecare sînt nule, nu mă pot aștepta
decît la mai rău, la o continuă degradare, la pierderea autonomiei și controlului, la o
decrepitudine ce mă va coborî la starea de animal, stare pe care este absurd ca un om să o
accepte.
Deoarece prognosticul în cazul meu este cu certitudine funest, doresc să ies acum din
existența temporală și astfel această suferință inutilă să-mi fie curmată imediat. La ce bun să
sufăr dacă nu mai am șanse de vindecare ? Cui i-ar folosi ca eu să mor încet, să fiu chinuit și
involuntar să-mi chinui familia ? Știu, suferința este o cale de purificare aici. Dar între ce
limite ? Acceptînd-o excesiv sau cu „plăcere”, nu dau dovadă de masochism ?
O viață lipsită de demnitate, o viață de calitate zero, impune devansarea momentului morții
atît pentru ușurarea mea cît și a familiei. Acum, cînd mai am mintea sănătoasă, așa cred că
este bine.
Dar îngrozitor este și faptul că îmi este cumplit de frică de moarte, cu toate că nu mai
accept ca pentru cîteva săptămîni de viață să mai fiu chinuit. Apoi, nu știu cum să-mi curm
zilele fără ca aceasta să însemne că m-am sinucis, gîndindu-mă că viața este un dar de la
Dumnezeu și numai El o poate lua.
Cui să cer să mă ajute să mor mai curînd ? Medicul de salon refuză să mă ajute și nici chiar
sugestii nu are curajul să-mi ofere. Îl înțeleg; el se luptă pentru viața mea, nu pentru moartea
mea.
Dacă s-ar putea să mor acasă, după scurt timp, ar fi o mare ușurare și bucurie pentru mine.
Vă rog, vă implor, ajutați-mă sfătuindu-mă cum să procedez.
Cu mulțumiri,

Domnule,
Și dvs. ați ajuns în situația tragică a tot mai multor oamenii din zilele noastre. Probabil la
aceasta contribuie, fără să vrea, medicina și tehnologia medicală care, cu cît este mai tehnică
și mai eficace, pare a determina o mai inumană suferință a momentelor premergătoare morții.
În absența ei, cu siguranță, am trăi mult mai puțin, dar am muri mai lejer.
În situația în care vă aflați: ce trebuie să faceți ? ce ați putea face ? ce vă este îngăduit să
faceți ?
În opinia mea, corect ar fi să procedați astfel:
- Stabiliți dacă, cu certitudine, șansele de a mai trăi aici sînt sub șase luni.
- Rezistați cît puteți mai mult.
- Autoconvingeți-vă că trebuie oricum să muriți, că toți împărtășim mai devreme sau
mai tîrziu această soartă, că moartea este o clipă, iar ei îi urmează, cu certitudine, un
ceva care ne conservă eul de o manieră imposibil de imaginat. „Dincolo” se găsesc și
părinții noștri, iar noi ne vom alătura lor, firesc și necesar, pentru reîntregirea
întregului din care ne-am dispersat.
- Desprindeți-vă de tot ce vă înconjoară, de tot ce aveți, de tot ce vă mai leagă de
această lume, lumea iluziilor, lumea trupului, lumea suferinței cu excelență.
- Cereți să fiți externat, dacă credeți că acasă veți beneficia de mai mult confort afectiv.
- Pentru a exonera de vreo culpă pe cei din jur, redactați o notă explicativă, justificativă,
referitoare la acțiunea dvs.
- Optați pentru una din cele trei moduri de precipitare a ieșirii din scenă: 1) Metoda
„naturală”, adică refuzul administrării hranei și medicamentelor (excepție,
analgezicele); 2) Metoda autoadministrării unor medicamente ce pot avea și un
asemenea efect. Pentru aceasta puteți cere și primi indicații de la cadre medicale
competente. 3) Metoda „violentă”, iar opțiunea pentru care anume depinde de felul
dvs. de a fi.
Indiferent de metoda utilizată, pînă în ultimul moment de viață, nu încetați să vă rugați la
Dumnezeu pentru iertare și ajutor.
Viața nu este oricînd și oricum preferabilă morții, iar faptul că ne putem sinucide arată că
noi putem ieși din scenă decent și „avantajos”. Dacă unii suportă starea terminală prelungită,
chinuită, alții nu. Dvs. vreți să suprimați trupul, animalul, nu sufletul, omul care sînteți. Nu
fugiți de lupta cu viața, ci de lupta inegală cu trupul, de pierderea demnității, de mizeria
fiziologică animală. Divinitatea înțelege aceasta, fiți sigur.
Vă doresc curaj și o stingere ușoară.''
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2012, 16:43:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Carmen, ce conteaza cate luni sau ani pe langa vesnicie?
Oare nu ai o mama, niste rude care te iubesc, asa cum esti tu, si carora le va fi infinit mai greu fara tine?
Sinuciderea e apanajul oamenilor egoisti si lasi, cu putina credinta. Nu lasa deznadejdea sa te copleseasca! Spune si tu in gand: "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma! Maica Domnului, nu ma lasa!"
Noi toti suntem alaturi de tine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2012, 16:50:18
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti asa sigura ca esti pregatita pentru intrarea in vesnicie?

Uita-te adanc si cu sinceritate in interiorul tau, nu gasesti nimic care sa mai trebuiasca ajustat?
Sunt impacata cu Dumnezeu si cu lumea. Nu ma mai simt legata de nimic de aici.Mai vreu doar sa ma mai spovedesc si imartasesc pt ultima data. Ce poate ca nu am spus din nestiinta,o sa-mi ierte Dumnezeu in marea Sa Bunatate si Mila si Iubire.
Sunt foarte obosita,vreau sa ma odihnesc.."Lasă-mă ca să mă odihnesc, mai înainte de a mă duce și de a nu mai fi.. ''( Ps.38,18 )
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2012, 23:15:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In ce carte ai gasit chestia aia?
Este un indemn la/lectie de sinucidere.

Era vorba de ajustarile care trebuie sa le aduci persoanei tale, nu de ce anume te leaga (sau nu, zici tu) de aceasta lume.

Nu ai nimic sa-ti reprosezi, nu crezi ca mai trebuie nimic schimbat la tine, o virtute de dobandit, etc?

Apropo, ai cerut si sfatul preotului la care te spovedesti vizavi de asta?
Ca daca nu... e ispita mare.

Last edited by AlinB; 23.08.2012 at 23:52:50.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2012, 01:00:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carmen-Jeanette, fie ca Dumnezeu Cel slavit in Treime si Preasfanta Maica Sa sa iti dea sanatate, gandul cel bun si curaj! Ma voi ruga pentru tine. Si cred ca toti ce scriu pe acest topic o vor face.
In alta ordine de idei, poate exista tratamente in zona "neconventionala" a medicinii, care sa iti amelioreze sau chiar imbunatateasca definitiv starea. Nu stiu, dar poate Qi Gong sau altele de felul acesta ar ajuta? Poate raspunde un coleg de forum cu mai multe cunostinte...haideti, frati si surori, doar e vorba de viata/sanatatea surorii noastre in Hristos. Postarea dansei m-a cutremurat efectiv.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2012, 03:41:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Rugaciune pentru bolnavul cazut in deznadejde

Doamne, Dumnezeule al parintilor nostri, Care daruiesti pace multa celor ce iubesc legea Ta, ai grija de roaba Ta aceasta bolnava, Carmen care este greu incercata de deznadejde. Nori negri s-au abatut asupra sufletului sau si nu mai vede razele iubirii Tale. Cugetul sau s-a intunecat si nu se mai impartaseste de lumina Ta.
O, amara deznadejde! Cruda fiara care se napusteste asupra sufletului ca asupra unui pui lipsit de aparare! Numai Tu stii, Atotstiutorule, cati si-au pus capat zilelor din aceasta pricina, cati oameni au fost aruncati de acest duh rau in adancurile iadului. Sa nu ingadui ca faptura Ta aceasta, Carmen sa fie inghitita de moarte, ci sa fie ridicata prin puterea Ta.
Daruieste-i si ei si noua Doamne, roadele Duhului Tau cel Sfant, care sunt pacea, dragostea, indelunga rabdare, credinta, blandetea, infranarea si curatia, ca atunci cand vom parasi aceasta lume sa intram in odihna Ta cea
cereasca. Amin!

Rugaciune pentru dobandirea rabdarii

Doamne, Dumnezeul nostru, Care ai rabdat prigonirile, batjocurile si moartea pe cruce pentru mantuirea noastra, Cel Ce ne-ai spus ca "prin rabdarea voastra veti dobandi sufletele voastre", arata-i roabei Tale, Carmen, milele Tale cele bogate si daruieste-i duhul rabdarii, ca sufletul ei cel incercat sa dobandeasca alinare.

Vezi deznadejdea care o ispiteste, vezi incercarea prin care trece si ajut-o sa iasa din ea curatit de pacate si pregatita sa-ti slujeasca in toate zilele vietii ei, si sa slaveasca numele Tau cel sfant, cantand impreuna cu toti ingerii si sfintii.

Hristoase Doamne, alunga de la roaba Ta, Carmen duhul spurcat al deznadejdii care vrea s-o acapareze.
Carmen draga, o scrisoare pentru tine aici - http://www.crestinortodox.ro/carti-o...untarea-bolii/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2012, 03:55:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Sfinte Gherasim, podoaba Kefaloniei si ocrotitorule al ortodocsilor, primeste putina noastra rugaciune pentru roaba lui Hristos, Carmen, care mult se chinuieste.
Stim ca ai primit darul de a-i ajuta pe cei chinuiti si pentru aceasta te rugam, arata-ti si acum puterea, sfinte, ajutand aceasta faptura – Carmen - care mult patimeste.
Stim ca pe tanarul care vroia sa isi curme viata, aruncandu-se din clopotnita, nu doar ca l-ai tinut in viata, ci l-ai si izbavit de diavolul care il chinuia. Stim ca pe femeia pe care diavolul voia sa o inece ai tinut-o in chip minunat deasupra apei pana ce maicile au venit sa o ajute. Si nu numai ca nu a murit, dar prin rugaciunile tale a si scapat din ghearele diavolului care o chinuia.
Sfinte Gherasim, mare facatorule de minuni, vezi necazul si durerile roabei lui Hristos -Carmen. Roaga-te lui Hristos Dumnezeu, ca sa ridice povara care o apasa si sa-i dea taria sa-si duca crucea bolii pana la capat.
Ajut-o sfinte Gherasim, ajut-o ca nu cere desfatari lumesti, ci cere sa fie izbavita de povara bolii.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.08.2012, 16:12:41
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
In alta ordine de idei, poate exista tratamente in zona "neconventionala" a medicinii, care sa iti amelioreze sau chiar imbunatateasca definitiv starea. Nu stiu, dar poate Qi Gong sau altele de felul acesta ar ajuta?.
Eu vreau sa ma las in mainile lui Hristos,nu sa caut ajutor la dumnezei straini.Poate si din cauza asta sunt asa de incercata...''Singur ortodoxia''
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2012, 16:30:52
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In ce carte ai gasit chestia aia?
Este un indemn la/lectie de sinucidere.

M.C.Paulisan- Va este frica de moarte?

Era vorba de ajustarile care trebuie sa le aduci persoanei tale, nu de ce anume te leaga (sau nu, zici tu) de aceasta lume.

Nu ai nimic sa-ti reprosezi, nu crezi ca mai trebuie nimic schimbat la tine, o virtute de dobandit, etc?

Foarte multe ar fi de schimbat,dar nu mai am putere...

Apropo, ai cerut si sfatul preotului la care te spovedesti vizavi de asta?
Ca daca nu... e ispita mare.
Da,am vb cu el,dar e un duhovnic care doar'' isi face treaba'' (spovedit,impartasit o data pe luna, ''rezista ca o sa te faci bine''...)
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 20:54:32
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 21:14:49
Tratament anti-SIDA: TehnicA revolutionara absolutep0wer Generalitati 5 04.09.2010 16:39:47
O zi obișnuită din viața unui creștin! I.Calin Intrebari utilizatori 0 21.08.2010 20:56:07