Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.01.2016, 11:43:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Cele doua porunci sunt clare. Daca spui ca ceea ce s-a spus acolo e partial adevarat, sau incomplet, e treaba ta. Daca exista doua explicatii diferite la aceeasi problema, atunci da, o voi alege pe cea mai logica. Fiecare cu alegerile lui. Stai linistit, ca cu "apostrofarile" tale nu ma vei convinge de altceva.
Chiar n-ai priceput sau doar te faci ca nu pricepi?

Ceea ce am incercat sa-ti explic este ca acea porunca e o finalitate care trebuie atinsa.
Cum ajungi sa o atingi, asta e problema.

Dreapta credinta este necesara pentru asta.
Biserica este suportul pe care Dumnezeu il acorda omului pe drumul asta.

A spune "nu am nevoie de suportul asta ma descurc si singur" este o sfidare din start a acestei porunci.

Citat:
Ideea ca Dumnezeu il trimite pe om, gol de orice cunostinta, il supune la testul alegerii / gasirii credintei adevarate, iar daca a ales altceva ( repet, nimeni nu alege falsul ca obiectiv ) este trimis la "chinuri vesnice" mi se pare cel mai improbabil scenariu, un scenariu foare trist.
"gol de orice cunostinta" nu este nimeni.
Si fiecare este judecat in comparatie cu ce alegeri a facut vizavi de ce a stiut. Si n-a facut. Sau a ignorat.

Citat:
Totusi, vedem ca existenta este plina de frumusete: natura, relatiile interumane, sentimentele. Nu se potrivesc deloc cele doua.
Natura nu are liber arbitru deci nu cade sub incidenta Judecatii.

Ma gandeam ca ai destula experienta de viata ca sa stii ca relatiile interumane fara Dumnezeu rareori sunt marcate de frumusete. Mai degraba ca aspiratie decat ca implinire.
Dar na, e posibil sa mai gresesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 20.01.2016, 12:12:55
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar n-ai priceput sau doar te faci ca nu pricepi?

Ceea ce am incercat sa-ti explic este ca acea porunca e o finalitate care trebuie atinsa.
Cum ajungi sa o atingi, asta e problema.

Dreapta credinta este necesara pentru asta.
Biserica este suportul pe care Dumnezeu il acorda omului pe drumul asta.

A spune "nu am nevoie de suportul asta ma descurc si singur" este o sfidare din start a acestei porunci.
Tu o poti vedea ca pe o sfidare a conceptiei tale despre iubire. Nu te opreste nimeni.
Iubirea nu are nevoie de confirmari exterioare. O simti sau nu, asta e tot. Nu trebuie sa mergi sa te intrebi de nimeni. De asta e si asa frumoasa, fiindca e simpla.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"gol de orice cunostinta" nu este nimeni.
Si fiecare este judecat in comparatie cu ce alegeri a facut vizavi de ce a stiut. Si n-a facut. Sau a ignorat.

Natura nu are liber arbitru deci nu cade sub incidenta Judecatii.

Ma gandeam ca ai destula experienta de viata ca sa stii ca relatiile interumane fara Dumnezeu rareori sunt marcate de frumusete. Mai degraba ca aspiratie decat ca implinire.
Dar na, e posibil sa mai gresesc.
Eu am venit pe lume fara sa stiu nimic concret. Nu am avut nicio cunostinta ( fact ) intiparit in minte. Totul e pe baza de intuitie, speculatie, dar nimic cert.
Poate altii sunt altfel, nu stiu.

Relatiile interumane nu sunt perfecte, asa cum nimic pe lume nu e perfect. Asta nu inseamna ca nu sunt frumoase.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 20.01.2016, 12:59:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Tu o poti vedea ca pe o sfidare a conceptiei tale despre iubire. Nu te opreste nimeni.
Si tu nu pentru a vedea cum o vad altii ai deschis topicul asta?

Citat:
Iubirea nu are nevoie de confirmari exterioare. O simti sau nu, asta e tot. Nu trebuie sa mergi sa te intrebi de nimeni. De asta e si asa frumoasa, fiindca e simpla.
Sigur, poti sa ramai la conceptia asta infantila, nu te opreste nimeni.

Citat:
Eu am venit pe lume fara sa stiu nimic concret. Nu am avut nicio cunostinta ( fact ) intiparit in minte. Totul e pe baza de intuitie, speculatie, dar nimic cert.
Poate altii sunt altfel, nu stiu.
Da, da ..pentru cei ca tine s-a inventat expresia "Tabula rasa" :)

Citat:
Relatiile interumane nu sunt perfecte, asa cum nimic pe lume nu e perfect. Asta nu inseamna ca nu sunt frumoase.
Nu am zis "perfecte".

Cum ai spus, daca nu te-ai nascut stiind sa iubesti, cum sa inveti?
Daca parintii tai n-au stiut, societatea nu te invata, de unde stii?

A nu se confunda iubirea cu nevoia de iubire.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 20.01.2016, 13:12:11
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu nu pentru a vedea cum o vad altii ai deschis topicul asta? .
Asa e.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, da ..pentru cei ca tine s-a inventat expresia "Tabula rasa" :) .
Ok, nu stiam.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am zis "perfecte".

Cum ai spus, daca nu te-ai nascut stiind sa iubesti, cum sa inveti?
Daca parintii tai n-au stiut, societatea nu te invata, de unde stii?

A nu se confunda iubirea cu nevoia de iubire
Pai iubirea nu se invata cognitiv, din afara. E un sentiment pe care simti sau nu.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 20.01.2016, 13:50:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Pai daca ai deschis ca sa inveti, ce te ofuschezi cand altii iti contrazic ideile preconcepute si ii contrazici fara nici un argument?

2. Daca te nasti "tabula rasa", atunci de unde stii sa "simti" ca sa implinesti porunca iubirii?
Revino te rog cu amendamentul de rigoare la teoria initiala.

3. Iubirea nu este "un sentiment". Desigur, crescut(a) intr-o societate materialista, corupta, n-ai de unde sa stii altceva.
Dar se pare ca nici nu vrei sa stii altceva.

Dar tine minte, exista doua cai de a invata: cea usoara, de buna vointa, si cea grea, a incapatanatului.

Daca ramai la varianta determinata de autosuficienta si ingamfare, fii sigur(a) ca viata iti va demonstra cat de limitata e perspectiva ta.

Se va vedea daca stii sau nu de iubire, dupa cum vei reactiona la ura, frustrare, minciuna, dezamagire, etc.

Atunci macar sa-ti aduci aminte ca iubirea nu este ceea ce (nu) simti tu, ci ceea ce spune Evanghelia ca este.

Dar pentru a afla despre Evanghelie, mai trebuie sa aprofundezi nitel, dincolo de cele primele doua porunci.
Spor la lectura!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.01.2016 at 13:54:29.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 20.01.2016, 14:00:57
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Pai daca ai deschis ca sa inveti, ce te ofuschezi cand altii iti contrazic ideile preconcepute si ii contrazici fara nici un argument?

2. Daca te nasti "tabula rasa", atunci de unde stii sa "simti" ca sa implinesti porunca iubirii?
Revino te rog cu amendamentul de rigoare la teoria initiala.

3. Iubirea nu este "un sentiment". Desigur, crescut(a) intr-o societate materialista, corupta, n-ai de unde sa stii altceva.
Dar se pare ca nici nu vrei sa stii altceva.

Dar tine minte, exista doua cai de a invata: cea usoara, de buna vointa, si cea grea, a incapatanatului.

Daca ramai la varianta determinata de autosuficienta si ingamfare, fii sigur(a) ca viata iti va demonstra cat de limitata e perspectiva ta.

Se va vedea daca stii sau nu de iubire, dupa cum vei reactiona la ura, frustrare, minciuna, dezamagire, etc.
1. Nu ma deranjeaza cand cineva are o parere diferita. Desigur, ar trebui sa lasam, daca se poate, sarcasmele si ironiile, dar fiecare cu stilul lui.
Cred ca am argumentat pana acuma ce am zis.

2. Tu nu faci distinctia intre cunoastere si instinct. Eu ma refer la cunoastere.
3. Ca sa o luam pe scurtatura, una este iubirea si altele sunt faptele din iubire ( sacrificiu, rabdare, etc ).
Reply With Quote
  #117  
Vechi 20.01.2016, 14:14:19
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Pai daca ai deschis ca sa inveti, ce te ofuschezi cand altii iti contrazic ideile preconcepute si ii contrazici fara nici un argument?
!
Am deschis topicul ca aud niste pareri, niste argumente. Axiomele ortodoxiei le cunosc. Ma intereseaza argumentele rationale care sustin axiomele.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 20.01.2016, 14:42:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata un comentariu scris de catre un sfant intitulat
Ce sa fac pentru a dobandi viata vesnica?

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ica-68681.html

Iata fragmentul in care sunt scrise poruncile evanghelice. Ce inseamna a iubi cu adevarat ne explica tot Iisus. El ne explica faptul ca indeplinim porunca iubirii aproapelui atunci cand ne asemanam cu samarineanul milostiv. Putem spune asta despre noi? Nu ne mai lipseste nimic? Ia sa cercetam mai bine... Avem nevoie de Sfintele Taine ale Bisericii Ortodoxe, caci ,,dreptatea noastra este ca o carpa lepadata" (Isaia 64,6). Intr-un fel judecam noi si in alt fel judeca Dumnezeu. Nu putem sa-i negam pe sfinti si pe Maica Domnului si sa avem mai multa incredere in mintea noastra decat in ei. Asta e mandrie, iar pentru mandrie nu i-a crutat Dumnezeu nici pe ingerii Lui? Ce va face atunci cu noi daca nu ne vom smeri si nu vom asculta de cei care au dus o viata sfanta si nici de cuvintele Evangheliei?

25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci? 26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești? 27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți. 28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi. 29. Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Și cine este aproapele meu? 30. Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. 31. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, a trecut pe alături. 32. De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzând, a trecut pe alături. 33. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă, 34. Și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, și, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. 35. Iar a doua zi, scoțând doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îți voi da. 36. Care din acești trei ți se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari? 37. Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea.
(Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=10&id=48)

Un alt citat care arata implicit insemnatatea Botezului este
,,Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește." Sursa:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=12&id=55, versetul 30. Practic, fara botez, faptele noastre se risipesc.

Trebuie sa intelegem in ce directie se indreapta lumea si de ce au aparut sectele. Trebuie sa lasam mandria luciferica la o parte si sa vedem ce ne este de folos pentru mantuire, nu ce e la moda.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 20.01.2016, 15:05:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Cred ca am argumentat pana acuma ce am zis.
N-am vazut nici un argument pentru axioma "Dragostea e un sentiment"

Citat:
2. Tu nu faci distinctia intre cunoastere si instinct. Eu ma refer la cunoastere.
Instinctul este si el o forma de cunoastere.

Ex.: daca ai o retinere in a face un lucru rau, chiar daca nu stii care sunt consecintele in vesnicie ale raului, aia e o forma de cunoastere.

Citat:
3. Ca sa o luam pe scurtatura, una este iubirea si altele sunt faptele din iubire ( sacrificiu, rabdare, etc ).
Daca cand spui "iubire" te referi la sentimente da, sunt diferite. Foarte diferite. Pentru omul comun.

Ele se unifica doar sfinti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 20.01.2016, 15:07:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Am deschis topicul ca aud niste pareri, niste argumente. Axiomele ortodoxiei le cunosc. Ma intereseaza argumentele rationale care sustin axiomele.
Serios?
Ce "axiome" cunosti tu?

Si demonstratiile pentru "axiomele" tale unde sunt?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde