Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2007, 17:12:21
ratacita ratacita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

Dumnezeu sa va ajute pe toti cei ca mine.Am indraznit sa scriu pe acest site deoarece am mare nevoie de ajutorul unora mai credinciosi ca mine.Imi este mai usor deoarece nu ma vede nimeni.
Am ajuns dragii mei la capatul puterilor si sunt in pragul de a face ceva rau.Sunt ispitita continuu si abia mai rezist sa fac fata ispitei.De aceea am scris,poate cineva a trecut prin aceeasi stare ca a mea,si a reusit sa treaca cu bine.
Ma rog Bunului Dumnezeu,dar poate nu o fac cum trebuie.Tin post cand si cand.La biserica merg foarte rar.Oare de asta sa ma fi parasit Domnul?Ce ma fac,ca ma macina gandul ca imi va ramane copilul singur pe lume,dar eu nu mai rezist.Plang si acum cand va scriu.Am o multime de datorii,pe unde ma duc dau numai de oameni care incearca sa profite la maxim de mine si sotul meu,si nimic nu mai merge.Sunt zile cand abia avem ce manca.Eu nu mai pot sa sufar aceasta situatie.Daca ma lepad de viata,invinge Necuratul,caci,totusi,eu Il iiubesc pe Domnul nostru IIsus Hristos?
Tare as vrea sa fie un duhovnic online!I-as marturisi totul.
Dumnezeu sa fie cu voi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2007, 17:58:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ratacita draga, poi nu prea gaseshti duhovnici online, aici sunt doar mai mult sau mai putzin credincioshi creshtin-ortodocsi obijnuiti... dar am impresia ca in loc sa indrazneshti sa cautzi ajutor la cine ti-l poate oferi te ocupi sa cochetezi cu lacrima ispitei care te duce la deznadejde, chiar spre moarte... Poi roaga-te Celui pe care-L iubeshti, sa-ti scoata in cale un creshtin, un prieten, un duhovnic care sa va ajute inspre cele folositoare... deci indrazneshte in a cere ajutor, ca nu este aici rushine, ca asha am patzit shi eu, maidemult, fiind mai aproape de moarte decat de un apropiat creshtin, cand am fost strans cu banii de nu prea aveam ce manca... dar asha ne spune Domnul, indrazneshte la El shi la aproapele tau ca cine este chiar asha de rau incat sa-i ceri o paine shi sa-tzi dea o piatra sau sa ceri un sprijin shi sa capetzi un sharpe ce scuipa otrava, deci daca noi care suntem rai shtim da cele bune copiilor noshtrii atunci cu atat mai mult Tatal Nostru din ceruri care Unul este Bun se va ingriji de voi, de noi... asha ne-a invatzat Domnul Iisus Hristos pe care-l iubeshti... asha ne spune la Biblie... deci eu ce sa zic, ca nefiind duhovnic nu ma pricep deloc la a da sfaturi folositoare shi ziditoare sufleteshte mai ales in problema dumitale specifica... oricum atata pot sa-ti spun ca nu se cuvine a te lasa prada lacrimilor shi rushinii ci cred ca mai bine ar trebui sa apelezi cu buna-indrazneala la altzi creshtini si n-ai cum sa nu fi ajutata...???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2007, 18:24:19
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Ratacita,gandeste-te asa:ca nu esti o ratacita de niciun fel,de nicio culoare,asa cum gresit ai ales tu acest pseudonim si sa nu mai gandesti aceasta,nici macar o fractiune de secunda,sa nu cumva sa faci vreo nesabuinta,ceva necugetat,ceva rau vreau sa spun,caci sinucigasii,din pacate,sunt trimisi in fundul iadului.Dumnezeu ti-a dat un copil ca sa te ajute prin acesta sa nu faci vreo tampenie adica sa nu disperi,sa nu te sinucizi,traieste pt.el si pt.sotul pe care ti i-a daruit Dumnezeu.Prieteni si dusmani noi ne facem,de noi depinde aceasta,si noi ii alegem pe oameni incadrandu-i fara sa vrem in categoria de prieteni si cea de dusmani,dar Dumnezeu ne da rudele si familia,sotul si copiii,asa ca respecta si iubeste ceea ce Dumnezeu ti-a oferit tie si pretuieste,respecta si iubeste viata,asa cum este ea cu bune si rele.Scrie-mi in mesageria mea privata si voi incerca sa te ajut cum pot eu mai bine dandu-ti ID-ul meu si comnunicand intre noi,caci de la lipsa de comunicare cu oamenii si cu Dumnezeu vin toate relele.Doamne ajuta!si multa curaj si mai ales gandeste pozitiv,fii asadar optimista si increzatoare in Dumnezeu si in viata asadar,caci Mantuitorul este Calea,Adevarul si VIATA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2007, 07:27:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ratacita
Daca ma lepad de viata,
sa nu fie!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2007, 14:21:20
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ratacita
Daca ma lepad de viata,
sa nu fie!
Doamne ajuta !
Imi pare rau pentru cele ce aud prin intermediul acestor randuri si sufar alaturi de dumneavoastra. Cu mai multi ani in urma si eu, asemeni dumneavoastra, treceam printr-o situatie asemanatoare. Datorii peste datorii, necazuri si despartiri. La sfanta biserica mergeam cand imi aduceam aminte. Nici nu ma gandeam ca cineva, undeva ma poate scoate din noroiul in care ma afundam incet-incet. Nu ma socoteam un credincios, ba chiar eram un pagan. Intr-o zi am cunoscut un preot care a stiut cu multa dragoste si rabdare sa ma apropie de biserica si nu numai atat. A facut din mine un credincios, un om cu frica de Dumnezeu. Veneam la biserica ori de cate ori stiam ca-l gasesc acolo. Veneam pentru el, pentru prietenul meu. Ma simteam liber si impacat ori de cate ori ma aflam in biserica. Azi asa maine asa, a trecut timpul, dar s-au imputinat si necazurile mele. Am inceput sa cred in Domnul nostru Iisus Hristos, in puterea de viata facatoare a Sfantului Duh, dar si in mila rugaciunilor Maicii Domnului. Ideea cu duhovnicul online consider eu ca nu este lasata de sfintii nostri parinti ca taina a spovedaniei. Este mai degraba o uneltire a diavolului imbracat in haine...sa fiu iertat...preotesti. Acelasi lucru ca si cu spoveditul prin telefon la televizor. Nu are cine sa-ti spuna: "pacatele-ti sant iertate!" Sfatul meu este sa cauti o biserica care sa te atraga, in care sa te simti tu bine, iar preotul de acolo sa-ti devina duhovnic. Sa ai incredere in sfaturile lui, dar sa-i spui tot ce ai pe suflet si sa nu te mai gandesti la lucruri necugetate. Dragostea lui Dumnezeu este mare. Doar sa batem unde trebuie si usa se v-a deschide. Acesta este sfatul meu. Intareste-te in dreapta credinta, ai incredere in lacrimile Maicii Domnului, caci sant doua brate tari care te trag din prapastie. Unul este bratul Tatalui, iar celalalt este bratul Fiului, amandoua unite de puterea de viata facatoare a Sfantului Duh. Ma rog Tatalui si Fiului si Sfantului Duh sa te ierte de gandurile necurate, sa te intareasca si sa te intelepteasca in credinta, sa te ajute pasii sa-ti calauzeasca pe carari sigure, fara necazuri, griji si datorii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2007, 15:09:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Draga mea surioara,nu te intrista de greutatile vietii.Ai nadejde,ca Dumnezeu nu te va lasa:"Arunca grija ta spre Domnul si El te va hrani"Roaga-te cu lacrimi Maicii Domnului si vei gasi mangaiere si raspuns la toate necazurile voastre.O sa ma rog si eu pentru tine sa-ti ajute Dumnezeu.Iti scriu si cateva versuri,sper sa-ti placa:

Radu Gyr-Indemn la lupta

Nu dor nici luptele pierdute,
nici ranile din piept nu dor,
cum dor acele brate slute
care să lupte nu mai vor.

Cat inima în piept iti canta
ce-nseamna-n lupta-un brat rapus ?
Ce-ti pasa-n colb de-o spada franta
când te ridici cu-n steag, mai sus ?

Infrant nu esti atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele infrangeri,
sunt renuntarile la vis.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2007, 19:46:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ratacita
Dumnezeu sa va ajute pe toti cei ca mine.Am indraznit sa scriu pe acest site deoarece am mare nevoie de ajutorul unora mai credinciosi ca mine.Imi este mai usor deoarece nu ma vede nimeni.
Am ajuns dragii mei la capatul puterilor si sunt in pragul de a face ceva rau.Sunt ispitita continuu si abia mai rezist sa fac fata ispitei.De aceea am scris,poate cineva a trecut prin aceeasi stare ca a mea,si a reusit sa treaca cu bine.
Ma rog Bunului Dumnezeu,dar poate nu o fac cum trebuie.Tin post cand si cand.La biserica merg foarte rar.Oare de asta sa ma fi parasit Domnul?Ce ma fac,ca ma macina gandul ca imi va ramane copilul singur pe lume,dar eu nu mai rezist.Plang si acum cand va scriu.Am o multime de datorii,pe unde ma duc dau numai de oameni care incearca sa profite la maxim de mine si sotul meu,si nimic nu mai merge.Sunt zile cand abia avem ce manca.Eu nu mai pot sa sufar aceasta situatie.Daca ma lepad de viata,invinge Necuratul,caci,totusi,eu Il iiubesc pe Domnul nostru IIsus Hristos?
Tare as vrea sa fie un duhovnic online!I-as marturisi totul.
Dumnezeu sa fie cu voi.
TREZESTE -TE ! Te rog mult . Nu lasa vrajmasul vazut sau nevazut sa invinga. NU ! TREZESTE -TE si fugi de gandurile rele , de gandurile nimicitoare ce te vor duce in intunericul cel vesnic. Te rog nu- L parasi pe Dumnezeu, pentru ca El te iubeste , te vrea in viata pe care ti-a daruit -o cu atata drag . Suferinta si greutatiile ce vin asupra ta sant semnul de netagaduit , de a te intoarce din ratacirile tale si neputintele tale ce trebuie sa-ti intareasca credinta in a te face sa te cunosti mai bine pe tine insati, sa-ti vezi greselile si pacatele vietii. Te rog tine minte, EL nu te va parasi niciodata , cu o simpla si singura conditie , nici tu sa nu-L parasesti , pentru ca si tu faci parte din suprema creatie a LUI . Te rog din suflet, calmeaza-te, aduna-ti gandurile si intra in rugaciune , mergi la biserica, roaga-te neincetat, spovedeste-te cat mai repede . Viata ta va incepe treptat, treptat sa schimbe. Ai nadejde in EL. Cumpara-ti de la biserica o carte de rugaciuni si Acatistele , paracalisele si psaltira Maicii Domnului. Citeste din ele in fiecare seara, citeste-le cu sufletul si inima deschisa. Te rog inca odata, nu lasa niciodata ca vrajmasul vazut sau nevazut sa te doboare. Esti creatia Lui Dumnezeu si ai obligatia sfanta sa ramai langa EL.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2007, 20:12:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosu
Intr-o zi am cunoscut un preot care a stiut cu multa dragoste si rabdare sa ma apropie de biserica si nu numai atat. A facut din mine un credincios, un om cu frica de Dumnezeu. Veneam la biserica ori de cate ori stiam ca-l gasesc acolo. Veneam pentru el, pentru prietenul meu.
foarte frumos spus... sper sa dea si altora aripi si puterea de a cauta un astfel de preot.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2009, 12:58:35
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

si eu ma simt asemantor cu tine....sunt curios de sfatul unui preot ,oare nu este aici niciunul pe forum?Am primit zeci de sfaturi de la oameni binevoitori si cumsecade ,cu inima imensa dar tot nu pot sa ies din tristete si din ganduri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2009, 13:01:06
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit intarestete in credinta

Citat:
În prealabil postat de ratacita Vezi mesajul
Dumnezeu sa va ajute pe toti cei ca mine.Am indraznit sa scriu pe acest site deoarece am mare nevoie de ajutorul unora mai credinciosi ca mine.Imi este mai usor deoarece nu ma vede nimeni.
Am ajuns dragii mei la capatul puterilor si sunt in pragul de a face ceva rau.Sunt ispitita continuu si abia mai rezist sa fac fata ispitei.De aceea am scris,poate cineva a trecut prin aceeasi stare ca a mea,si a reusit sa treaca cu bine.
Ma rog Bunului Dumnezeu,dar poate nu o fac cum trebuie.Tin post cand si cand.La biserica merg foarte rar.Oare de asta sa ma fi parasit Domnul?Ce ma fac,ca ma macina gandul ca imi va ramane copilul singur pe lume,dar eu nu mai rezist.Plang si acum cand va scriu.Am o multime de datorii,pe unde ma duc dau numai de oameni care incearca sa profite la maxim de mine si sotul meu,si nimic nu mai merge.Sunt zile cand abia avem ce manca.Eu nu mai pot sa sufar aceasta situatie.Daca ma lepad de viata,invinge Necuratul,caci,totusi,eu Il iiubesc pe Domnul nostru IIsus Hristos?
Tare as vrea sa fie un duhovnic online!I-as marturisi totul.
Dumnezeu sa fie cu voi.
Draga mea , Dumnezeu nu ne paraseste niciodata, e cu noi tot timpul noi il parasim , alunga gandurile acelea urate si roagate, mergi la Biserica Duminica de Duminica si te roaga la Maica Domnului, tine toate posturile si nu dupa mult timp vei vedea rezultatele, intarestete in credinta si nu te lasa prada ispiteai , de cate ori te incearca spune daca poti cu glas tare "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu Miluieste-ma pa Mine Pacatoasa"si orice rugaciune iti vine in minte , daca nu sti prea multe spune Tatal Nostru de cate ori poti pana ce te vei linisti si striga in gand la Maica Domnului sa te ajute si sa faci cat de des poti Al doilea Paraclis al Maicii Domnului .
Cauta cat de repede poti un duhovnic la orice Biserica si te ajuta cu siguranta .
Dumnezeu sa-ti lumineze gandurile sa-ti aduca pace si liniste in suflet
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si eu sunt copilul Lui ixlucian Intrebari utilizatori 1 31.10.2012 21:36:43
SUNT UN OM FERICIT! Ioan_Ciobota Generalitati 9 08.10.2007 22:18:35