Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2007, 22:42:48
veronica_dorina veronica_dorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2007
Mesaje: 5
Implicit

Concluzia este ca un ortodox si un musulman nu se pot casatori... doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?
  #2  
Vechi 07.09.2007, 13:20:20
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

cu unul din asta iubirea dureaza "trei zile"si care e pretul?....mult prea mare!!!dupa asta ...sila,sila,sila...mai bine vedeti-va de treaba stai cu el un timp(dar nu-ti vinzi sufletul)apoi... mi-a parut bine de cunostiinta. Ei sunt fanatici,cu creierele spalate.Asta cred eu:)
  #3  
Vechi 08.09.2007, 19:20:49
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Comportamentul fata de femeie, iubita, sotie depinde de la persoana la persoana, de la un mediu la altul, nu se poate generaliza pentru toti baietii musulmani.Cunosc si compatrioti de`ai nostri care trateaza sotiile ca proprietate personala. :|
O solutie, ar fi rugaciunile pentru ca el sa devina ortodox :)... dar e nevoie de multa credinta. Asta ar fi ideal... Numai ca Dumnezeu ne`a lasat libertate.. si pentru ortodocsi si pt musulmani... E complicat ...
Alta solutie ar fi sa ne rugam sa trecem peste ispita de a ne indragosti si casatori cu un musulman prin cai de Dumnezeu stiute.. si usoare pentru cei slabi..
  #4  
Vechi 09.09.2007, 20:57:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

credeti ca pot ajuta, prin rugaciuni un necrestin sa gaseasca calea sper adevar?eu am un prieten musulman, pentru care sunt si mama si prietena si iubita si sora si care,la explicatiile mele de 2 ani incoace,mi-a marturisit ca vrea sa se converteasca la crestinism desi nu este sigur.inainte el era o persoana cam fanatica,credea fara sa sa-l intereseze daca are logica sau nu dar se pare,ca ,cu multe staruinte,chiar daca de multe ori mi-a spus sa plec din viata lui pentru totdeauna si chiar daca am primit si cateva injuraturi,acum si-a dat seama ca ceva nu este in regula cu islamul.
problema este ca nu are inca acea dragoste pentru Hristos,de fapt nici nu L-a cunoscut inca pe Hristos ca sa-si asume riscurile de rigoare..de a fi arestat in urma convertirii sau de a fi omorat ,el sau familia lui.la inceput am crezut ca acestea sunt pretexte(desi stiam din coran ca aceasta este pedeapsa pentru convertirea la alta religie)si nu credeam ca se practica asa ceva in egipt.oricum sa speram ca nu se va intampla asa tinand cont ca sunt atatia crestini acolo.dar as vrea sa va intreb,sa continui sa ma rog pentru el sau sa las totul in seama lui Dumnezeu?am auzit undeva ca nu este bine sa te rogi pentru necrestini.este pacat ca ceea ce il desparte de Hristos este doar o viza.daca ar veni aici,asa cum isi doreste, cu siguranta l-as convinge sa se converteasca, dar acolo sunt prea multe infuente si prea multe pericole.iar viza nu i se da
  #5  
Vechi 09.09.2007, 21:26:42
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Draga Alexandra.. te rog sa postezi aici sau mesaj privat, ce anume ai prezentat din religia noastra cum ai prezentat, ce argumente ai adus pentru a`l convinge, cum l`ai abordat. Orice detaliu este foarte important pentru mine. Te rog mult sa sacrifici un pic din timpul tau si sa`mi detaliezi cum ai procedat cu respectivul musulman. Te rog mult!:thumbsup:
  #6  
Vechi 09.09.2007, 21:27:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

daca vrei o parere sincera fugi de el,musulmanii sunt mai incapatanati decat niste catari,nu irosi rugaciunea-margaritarul pe ...un om care se joaca cu viata ta....nu-ti va aduce decat amaraciune faptul ca l-ai cunoscut.Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui pentru un tip care se da ceea ce nu e..iar cei care se convertesc(f.putini 1 la 10000000)o fac doar formal,nu si cu sufletul(vezi cazul turcului care si- a injunghiat sotia si fiul).Ei nu primesc nimic,se cred cei mai buni,cei mai grozavi,familisti convinsi..realitatea este alta..cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane.
  #7  
Vechi 09.09.2007, 21:59:38
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

sigur nicola ca am s-o fac pentru ca nu este nici o pierdere de timp pentru mine ci este doar o datorie pe care o am pentru oamenii care nu au cunoscut inca lumina lui Hristos.
ceea ce vreau sa subliniez in primul rand este ca ei(vorbesc in general) par ca isi cunosc religia dar de fapt nu stiu mari lucruri despre ea.in cazul acestui prieten,eu l-am invatat pe el islamul si nu el pe mine desi de fiecare data ma contrazicea pana se interesa si o lasa balta.
nu am inceput in primul rand sa-i spun cat de minunata este religia mea,desi poate asa ar fi fost normal,pentru ca nu ii intereseaza,considera ca a lor este si mai grozava si sunt cea mai credincioasa natie.am inceput sa-i arat greselile coranului,desi mi-a fost foarte greu pana a inteles, deoarece ceea ce pentru noi este imoral si diabolic,pentru ei(ma refer la cei cu care am vorbit,inclusiv acest prieten)este ceva normal iar profetul este un exemplu de viata.i-am aratat aberatiile din coran,diferentele dintre ce inseamna pentru noi un om perfect si ce insemana pentru ei.religia noastra am prezentat-o prin nenumaratele profetii atat din vechiul testament cat si din noul testament.asta ca o dovada ca biblia este adevarat si ca nu este modificata de catre oameni.am descoperit profetii in N.T care arat f clar ca se refera la islam.nu numai cele pe care le-am enumerat pe site dar si profetii referitoare la duhuri inselatoare care vor opri de la unele bucate(porc,vin) si referitoare la un inger care va vesti alta evanghelie,si in care sa nu credem.profetiile sunt nenumarate si reprezinta o dovada pentru necredeinciosi,eu cred ca ei au nevoie de dovezi ca sa creada,daca le vorbesti de iubire si fericire vor spune ca sunt foarte fericiti in religia lor dar de fapt nici nu il cunosc pe dumnezeu pentru ca acesta este foarte departe de ei.(allah)
probabil ca vor aduce anumite argumente,,cum explici ca islamul se raspandeste cel mai rapid,,, dar pentru orice intrebare exista un raspuns biblic,si in cazul asta faptul ca profetii mincinosi vor pacali pe multi;iar in vremurile din urma multi vor lasa adevarata credinta pentru duhuri mincinoase.i-am trimis videoclipuri cu lumina de la ierusalim,i-am trimis videoclipuri cu ,,pacea,, din islam ,si sunt destule,va pot da daca doriti.
in general trebuie sa te tii de capul lui,eu de 2 ani ii vorbesc si chiar daca m-a urat de multe ori, eu am continuat pentru ca eu consider ca asta este adevarata prietenie,sa-L descoperi pe Hristos celorlalti si sa-ti indrumi prietenii pe calea cea buna.
oricum,daca ai un iubit musulman si ai de gand sa te casatoresti cu el,sa fii foarte atenta pentru ca ascund foarte multe lucruri si nu uita ca sangele apa nu se face .
oricum sa ne rugam lui Hristos sa le lumineze mintea si sufletul .iti doresc mult succes nicola si sper ai puterea,rabdarea si dragostea ca sa poti face aceasta minune.
  #8  
Vechi 09.09.2007, 22:11:43
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
daca vrei o parere sincera fugi de el,musulmanii sunt mai incapatanati decat niste catari,nu irosi rugaciunea-margaritarul pe ...un om care se joaca cu viata ta....nu-ti va aduce decat amaraciune faptul ca l-ai cunoscut.Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui pentru un tip care se da ceea ce nu e..iar cei care se convertesc(f.putini 1 la 10000000)o fac doar formal,nu si cu sufletul(vezi cazul turcului care si- a injunghiat sotia si fiul).Ei nu primesc nimic,se cred cei mai buni,cei mai grozavi,familisti convinsi..realitatea este alta..cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane.
ai dreptate urzicuta dar nu trebuie sa uitam ca si ei sunt oameni si trebuie sa-i ajutam daca vedem ca exista o speranta.daca nu noi,atunci cine?trebuie sa intelegem ca traiesc intr-o societate unde nu pot face ce vor,nu isi pot spune punctul de vedere iar religia le este bagata pe gat.trebuie sa incercam sa-i ajutam cumva ca sa se bucure si ei de dragostea lui Hristos.este foarte greu, sa sti,pentru ca imaginea crestinilor in lume este deplorabila,ceea ce stiu ei despre noi este foarte urat.ar trebui sa fim un exemplu,ca natiune,ca sa ii atragem.asa,daca vad peste tot numai sex,dezmat,droguri,femei goale,cred ca asta este si religia noastra.
nu uita ca la ei nu ai voie sa faci propaganda religioasa,asa ca de unde sa-L cunoasca ei pe Hristos?!
eu una nu am de gand sa ma casatoresc nici macar cu un ex-musulman decat daca as gasi un suflet curat dar asa, cu un unul cum sunt majoritatea nu mi-as dori pentru ca stiu ca as fi ca intr-o inchisoare unde as fi privata chiar si de familia mea sau chiar si de copilul meu,lucru care imi ia mintile
  #9  
Vechi 10.09.2007, 10:47:42
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

un caz nefericit intr-o familie musulmana.de precizat este ca barbatul nu a fost pedepsit in nici un fel iar femeia a supravietuit

http://www.youtube.com/watch?v=opvG1GgQx04
  #10  
Vechi 11.09.2007, 14:06:35
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Buna Alexandra!
Mai cunosc si eu site-uri ortodoxe, dar ai putea sa imi dai tu repere de unde ai luat citatele, exact suportul informational... pt a prezenta ortodoxismul. Cred ca ai facut teologia, sau poate esti mai citita ca mine. NU pot sa ma laud ca am citit toata Biblia si nu as sti unde sa pot gasi citatele respective. Poate ai vreu dosarel pe calculator sau niste fituici cu cele prezentate, orice material m`ar ajuta.
Vad ca toata lumea, spune de a fugi de musulmani pentru.... n motive... care de care mai dure si mai infricosatoare. Nu se poate generaliza pentru un popor, nu se poate spune ca toti sunt la fel, depinde de la persoana la persoana.
Toata lumea da sfaturi de a fugi de ei, dar poate ca nimeni nu a fost in situatia de iubi un musulman, de a-l cunoaste. E usor sa dai sfaturi. Poate pe de o parte sunt bune sfaturile, dar nu sunt usor de realizat pentru ca nu toti musulmanii sunt ca in descrierile pe care le`am citit...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19