Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1781  
Vechi 30.04.2010, 09:35:07
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi

Oricum mulțumesc de compliment, dar meritul meu e zero, căci tainele și înțelepciunile ce apar prin ceea ce debitez aparțin Celui de sus, Celui Mare, Celui Preaînalt, Celui Drept, căci noi creștinii suntem sub insuflarea și influența Lui și practic prin noi El se slăvește, și noi prin El.

.
Sfânta Evanghelie după Luca

Cap. 6

44. Căci fiecare pom se cunoaște după roadele lui. Că nu se adună smochine din mărăcini și nici nu se culeg struguri din spini.

Sfânta Evanghelie după Matei

Cap. 7

16. După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?

20. De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște.


Citat:
Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 13

5. Cercetați-vă pe voi înșivă dacă sunteți în credință; încercați-vă pe voi înșivă.
Insinuant răspuns și tainic și greu de înțeles, dar nu zic abscons adică obscur, ci zic eficient pentru cei înțelepți dar și plin de viceversare pentru savantul îngâmfat și absurd în milogeala lui fățarnică, muncind pentru ca să cadă în capcana suficienței și amăgirii cu propria lui gunoaștere; adică imită ei pe cei ce folosesc defectuos, spre a lor pierzare, Tradiția și Evanghelia, căci vor să apere minciuna primejduindu-și mântuirea. Și ''ce ar face paznicul sau străjerul sau albina dacă n-ar păzi Însuși Dumnezeu Cetatea?'' (citat după ureche)

Pentru a înțelege răspunsul tău care se referea la mine...; adică e foarte clar că mă consideri mărăcine și spin, fiindcă multora nu le place Adevărul și tu iată că ești de partea lor; dar să ieșim din reflectorul ăsta pus pe mine, și să ne întoarcem la textul citat din Cuvântul lui Dumnezeu și să încercăm să pricepem:

-referirea este la ''securea care stă la rădăcinea copacilor, că cei care nu aduc roade vrednice de pocăința lor se vor arunca în foc'',

-și referirea se face la ''pomul bun face roade bune iar pomul rău face roade rele, și așa cum pomul rău nu poate să facă roade bune tot așa pomul bun nu poate să facă roade rele'',

deci pentru a înțelege taina pildei pomilor neroditori să dăm citatul din nou:

''44. Căci fiecare pom se cunoaște după roadele lui. Că nu se adună smochine din mărăcini și nici nu se culeg struguri din spini. ''

''16. După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?

20. De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște. ''

Deci:

1.Cine oare este Cel ce cunoaște pomii?
2.Care sunt roadele pomilor? Și ale Cui sunt?
3.Cine sunt cei ce le adună?
4.Cine sau ce sau pe Cine reprezintă smochinul?
5.Cine este vița de vie?
6.Care sunt strugurii? Care este tulpina, rădăcina și cine sunt mlădițele?
7.Cine sunt spinii? Dar mărăcinii?
8.Cine sunt culegătorii? Se arată că parcă ar fi oamenii...
9.Cine sunt trimișii care să culeagă via și smochinul?
10.Dar cum poți să cunoști roadele pe care tu însuți nu le rodești?

La care dumneata dai răspunsul tainic cuvenit, care răspunde la toate aceste întrebări și îndoieli:

''5. Cercetați-vă pe voi înșivă dacă sunteți în credință; încercați-vă pe voi înșivă.''

Dar cum te poți tu însuți încerca și lămuri așa încât să nu te păcălești singur din pofta cea dulce a vicleniei mândriei și a slavei de la oameni primită pentru spurcăciunea pustiirii și pentru bucuria răutății ridicată ca să-L ispitești mereu pe Domnul Iisus Hristos, pe Cuvântul lui Dumnezeu?

Sau crezi că are cineva roade vrednice de pocăința lui? Poate pomul bun sau rău și apoi resădit, poate să rodească dacă nu i se dă lui de sus?

Că așa unii chiar sub insuflarea Duhului, fiind tari la cerbice se nemulțumesc punându-se contra pentru ca să rodească ei musai neascultarea... și insisistă la nesfârșit până în ispânzele albe crezând că aduc astfel jertfe de bun mieros Lui Dumnezeu... De parcă n-ar știi ei ce s-a zis prin profetul: ''Milă voiesc și nu jertfe'' s-au parcă nu s-ar știi ce a răspuns Domnul fariseilor și saducheilor care întrebau mereu câte ceva plini de nemulțumire, păi le-a răspuns: ''Mergeți dar de învățați ce însemnează Milă voiesc și nu jertfe că nu am venit să-i chem la pocăință pe cei drepți ci pe cei păcătoși'', pe cei strâmbi, pe cei răi, pe cei rătăciți și pe cei pierduți... pe uituci.

Iar smochinului i-a zis: ''niciodată să nu mai dai rod din tine'' și a ascultat că până dimineața s-a uscat...

Deci ascultă oare și creștinul așa ca smochinul? Iar dacă n-ascultă, atunci ce anume rodește el? Și pentru cine?

Last edited by vsovivi; 30.04.2010 at 09:49:20.
  #1782  
Vechi 30.04.2010, 10:18:46
iordanmihai iordanmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Mesaje: 8
Implicit "Fenomenul" Pucioasa

Hristos a Inviat!
Doamne ajuta!

Urmaresc cu deosebita atentie acest topic.Sunt foarte interesat de asa zisul "Fenomen" Pucioasa,deoarece lucrurile par sa degenereze.S-a acordat prea multa atentie Noului Ierusalim de la Pucioasa,care de fapt(asa cum au afirmat mai multi utilizatori ai acestui site) NU ESTE DECAT O SECTA MINCINOASA.Normal traim vremuri de sfarsit de lume,apar din ce in ce mai multe "grupari" sponsorizate din afara tarii si care pretind cu tarie ca ei sunt adevaratii crestini,ba mai mult vin si cu carti si chiar biblie modificata dupa bunul lor plac afirmand ca aceasta este credinta cea adevarata.O MARE BLASFENIE adusa la adresa ortodoxiei.Ce este mai ingrijorator este ca incearca prim toate metodele sa "racoleze" cat mai multi adepti,mintind,promitand,vrajind si chiar fortand anumiti crestini ortodoxi care sunt slabi in credinta si pleaca urechea la prostiile lor.Eu personal am avut o confruntare cu un adept al acestei secte "Noul Ierusalim" care incearca sa se foloseasca de :sfinti ,apostoli si preoti care slujesc ortodoxiei afirmand ca fac parte din Noul Ierusalim incercand prin acest fel sa devina cat mai credibili.
  #1783  
Vechi 30.04.2010, 12:36:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iordanmihai Vezi mesajul
Hristos a Inviat!
Doamne ajuta!

Urmaresc cu deosebita atentie acest topic.Sunt foarte interesat de asa zisul "Fenomen" Pucioasa,deoarece lucrurile par sa degenereze.S-a acordat prea multa atentie Noului Ierusalim de la Pucioasa,care de fapt(asa cum au afirmat mai multi utilizatori ai acestui site) NU ESTE DECAT O SECTA MINCINOASA.Normal traim vremuri de sfarsit de lume,apar din ce in ce mai multe "grupari" sponsorizate din afara tarii si care pretind cu tarie ca ei sunt adevaratii crestini,ba mai mult vin si cu carti si chiar biblie modificata dupa bunul lor plac afirmand ca aceasta este credinta cea adevarata.O MARE BLASFENIE adusa la adresa ortodoxiei.Ce este mai ingrijorator este ca incearca prim toate metodele sa "racoleze" cat mai multi adepti,mintind,promitand,vrajind si chiar fortand anumiti crestini ortodoxi care sunt slabi in credinta si pleaca urechea la prostiile lor.Eu personal am avut o confruntare cu un adept al acestei secte "Noul Ierusalim" care incearca sa se foloseasca de :sfinti ,apostoli si preoti care slujesc ortodoxiei afirmand ca fac parte din Noul Ierusalim incercand prin acest fel sa devina cat mai credibili.

Domnule, și dumneata ai venit să lovești în țepușă? Păi nu sunt destui?

Dar problema este că voi nu știți de unde este și totuși iată că știți să loviți deși mi-a deschis ochii. Nu cumva vreți să vă faceți și voi ucenici ai Lui?

Repet pentru cine voiește:

1.Nu este sectă,
2.Este Domnul Însuși, care nu este mincinos!
3.Nu este fenomen ci proorocie și plinire,
4.Nu s-a acordat nici o ateneție fiindcă voi ați scos mereu zvonul că este sectă, că este îndrăcire, că este nebunie, dar fără argumente, fără dovezi ci pe stupizenii gLumești, pe răutăți și presupoziții și insinuări ca să-i faceți pe plac lui nenia și lui tanti grijania...
5.Sunt sponsorizate din mila Lui Dumnezeu, nu din banii KGB sau ai francamasoneriei, sau ai sectelor pe care le visați voi,
6.Nu sunt din afara țării ci sunt dintre ultimii creștini care au mai rămas fideli lui Dumnezeu, ca să creadă și să plinească,
7.Nu sunt cărți și nici biblie modificată ci este proorocie sfântă de la Dumnezeu, deci cu siguranță este Adevărată.
8.Păi eu văd că voi blasfemiați mereu fără jenă. Ei cu ce ți-au greșit, că dumneata nu crezi atunci ei sunt musai de vină?
9.Prozelitizm și racolări văd că faci dumneata sau pentru ce ți-e frică, crezi că o să-ți pierzi oamenii băgați cu forța în temple și case și biserici de pe care profitai? Eu îmi spun convingerea și Adevărul neîndoielnic primit de sus că nu ei sunt sectă, dar nu pentru a face eu cuiva vre-un târg, din moment ce nu vă cheamă nicăieri cineva ci eu ziceam să citiți ca să folosiți în viața voastră, căci în dar am primit, așa dau mai departe, în dar dacă eu sunt lămurit. Căci este în folosul vostru dacă citiți zilnic.
10.Iar prostii lipsite de argumente și așa ca un semnal de alarmă care ar avertiza, tu le faci. Sau ce panică sădești dumneata și cine te-a speriat ca să sperii? Și ce o să se întâmple dacă toți oamenii ar fi credincioși Noului Ierusalim? Ia spune dumneata ce se va întâmpla dacă toți oamenii ar asculta de Dumnezeu prin proorocii și sfinții Lui? Și n-ar mai fi altă biserică decât aceasta? Cine ar avea de câștigat și cine de pierdut?
11. Care sunt dovezile acuzațiilor sau vorbești din bârfe ca să te afli în treabă căci zici: ''mintind,promitand,vrajind si chiar fortand anumiti crestini ortodoxi'' sau dumneata știi cine pe cine a abuzat de peste 50 de ani? Păi cine pe cine a abuzat sau a mințit poborul cu tembelizorul?
12. Dumneata ai avut o confruntare în care ai crezut că ce? Păi e chiar adevărat, mulți dintre drepții VT și din sfinții NT au mărturisit despre slava Noului Ierusalim care va să fie, care din cer se așează pe pământ... și iată proorociile se împlinesc deci mulți dintre sfinți au proorocit și mulți au crezut deci nu e de mirare ca prin BOR să existe credincioși care au primit pe prooroci și cred pe Domnul. Căci credibilitatea nu șade în mulțimea celor ce cred ci în rămășița care împlinește în taină ceea ce s-a dăruit ca mare DAR nouă de sus.

Deci Domnule cu Adevărat Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, a înviat din morți! Deci lasă vrăjelala că ar fi încercat cineva să te amăgească. Eu aici vă repet că dacă nu primiți pe prooroci, s-ar putea ca nici Domnul să nu vă primească pe voi. Dar nu ca să vă ameninț am scris ci fiindcă mie mi-e clar ca dar că neîndoielnic Domnul se vestește peste pământ și se pregătește întru venirea Sa spre slavă și spre judecată... deci de bucurie am scris și nu ca să vă racolez, că racolarea se face de către îngeri pentru cer, dar mai înainte face și dracul racolare, ca să rămâneți în baltă fericiți că numai voi sunteți deja gata mântuiți, voi iată mai rău ca sectanții.

Deci credibilitatea o conferă nu mulțimea de oi pământești ci dragostea sfințită a oilor cerești care ascultă de Mielul Cel fără de păcat ce își pune sufletul pentru oi și nu doar așa că păstorește pentru o plată... vremelnică... și pentru aia se cred vrednici dar când vine lupul ori tac ori dau bir cu fugiții.

Deci fără argumente și cu insinuări absurde de ce crezi că mă încânți că vii ca să faci și tu prezență alături de tabăra răzvrătiților? Crezi că dacă sunteți mai mulți aveți voi dreptate? Păi dreptatea e a lui Dumnezeu și nu a gLumii, și de la El purcede. Deci ce vrei dumneata să spui defapt? Că n-am înțeles ci îmi pare că ai repetat necredința și minciuna ca s-o luăm drept bună... bună de tot.

Deci ai de grijă că lovind mereu în țepușă ai să-ți rănești piciorul! Șingur ai să-ți atragi durerea.

Nu-i așa că te-am convins? Dar zi-mi și mie unde anume vreau ca să te înscriu? În ce partid? Căci nu vreau să fim mai mulți ci e deajuns câte unul, câte doi, ici și colo... N-are nevoie Dumnezeu ci omul are nevoie dar nu acum când e îmbuibat și crede că le știe pe toate ci mai târziu, atunci când Adevărul Carele Este se va vedea. Iar atunci să-i vezi cum își vor aminti și se vor întreba:

Oareoare de ce nu l-am ascultat pe păcătosul ăla mare, marele păcătos mirean din poBor? Că de câteori nu ne-a zis ca să citim pe Cuvântul ca să ne mântuim...
De ce nu l-om fi ascultat ? Din putoareoare sau puteroareoare? Deci așa va fi cu siguranță pentru unii care s-au împiedicat de acest fir de discuții fiind foarte interesați de acest ''fenomen''. Păi dumneata nu știi că minteresul poartă fesul? Deci cum o să afli Adevărul dacă dumneata cauți să faci voia ta atunci când judeci? Iar Tatăl nu judecă pe nimeni ci toată judecata a dat-o în mâna Fiului iar Fiul n-a venit ca să judece pe cineva ci să găsească oaia pierdută, dar este scris că nimic nu v-a trece până se vor plini toate, Cerul și Pământul va trece dar Cuvântul lui Dumnezeu nu va trece.

Deci să fi sănătos și să ai și dumneata parte de tot Cuvântul lui Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 30.04.2010 at 12:52:49.
  #1784  
Vechi 30.04.2010, 21:53:19
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Dragă Gabriella, (I)

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Va rog, stiti cumva ce sa intamplat cu Daniela? S-a despartit intr-adevar de Secta?
Cunosc tragedia acestei familii dar nu stiu deznodamantul.Stiam ca au divortat.
Dragă Gabriella,

La întrebarea ta am un răspuns cu vești bune. Daniela s-a întors definitiv în Ortodoxie, și o poți întâlni în fiecare duminică într-una din bisericile din orașul tău (Cluj). Regretele ei pentru perioada în care a fost amăgită de pucioși sunt acum adânci și sincere, iar clipa când își va face curaj să mărturisească (poate, chiar pe acest Forum, sau pe vreun blog dedicat subiectului) epopeea vieții ei și prin ce a trecut ea în perioada când îi simpatiza pe pucioși, pentru sfințenia lor fariseică, sper să nu fie departe.

Deocamdată, să consemnăm că o serie de afirmații “proorocești” din “Cuvântul lui Dumnezeul Pucios” privind implicarea Danielei în scrierea și publicarea în toată lumea a unei cărți care să-i aclame pe pucioși și să laude ideologia lor eretică s-au dovedit a fi niște minciuni sfruntate. Daniela nu numai că n-a mai scris nimic în favoarea pucioșilor, dar a găsit puterea să descopere singură adevărul și să se dezică radical și definitiv de ei. Iată aceste “proorocii” pucioase, în splendoarea înșelăciunii lor:



1. Daniela trebuia să se scoale din mijlocul teologilor BOR și să scrie împotriva BOR și să arate “minciuna” preoților ei. (Dar ea n-a făcut-o!):

“ O, fiilor mici, […] sunt Eu, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Iar acum scol pe cineva din mijlocul celor ce-și zic că împlinesc ei Scripturile de nou Ierusalim. Ridic din mijlocul lor foc și ard minciuna lor, căci minciuna lor este fărădelege împotriva Mea, nu este lucrare de nou Ierusalim. Eu sunt lucrarea de nou Ierusalim” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

2. Daniela trebuia să fie “inimioara cea nouă” care va scăpăra amnarul care aprinde scânteia care va înteți focul ce va arde în BOR. Ea urma să primească putere nouă pentru ca să împlinească porunca ce o primise prin “Cuvântul” Pucios. (Dar ea n-a primit nici o putere nouă și potrivnică și n-a mai aprins nici un foc în Biserică!):

Mă las cuvânt nou peste inimioara care scapără amnarul Meu pentru ca să iasă scânteia cea pentru focul Meu, pentru jalea Mea care vine de la omul minciunii; inimioară plăpândă în care Eu, Domnul, Mă voi slăvi și voi arde de durerea pe care Mi-a făcut-o omul mincinos. Mai întâi învălui în pacea Mea și în puterea Mea inimioara cea nouă, căreia îi dau putere nouă pentru ca să împlinească la cuvântul Meu.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

3. Daniela urma să fie “o nouă Iudită” și o nouă Iudă care va lucra alături (de fapt, în subordinea) liderilor pucioși, adulați cu cuvintele “copiii cei unși” (adică, unși cu toate alifiile)ca să taie capul unui “Olofern cu trup de șarpe” ( adică, să-l intimideze pe patriarhul BOR, întinându-i imaginea și rănindu-i încrederea în sine. Patriarhul urma să se retragă, pentru a-i face loc acelui episcop care era agreat de către pucioși). Așa se anunța că se va împlini Scriptura aceasta de Nou Ierusalim. (Dar Daniela s-a dovedit “leneșă și neascultătoare” față de liderii pucioși cei unsuroși, motiv pentru care ei au și expulzat-o ulterior din proximitatea lor. Iar “Scriptura aceasta de Nou Ierusalim” – “Cuvântul lui Dumnezeul Pucios” care proorocește scrierea “cărții Danielei”, nu s-a mai împlinit nici până în ziua de astăzi):

Pace ție! Pace ție! Pace ție, copilă nouă! Fac din tine cărare pentru Mine spre oameni, și cărare pentru oameni spre Mine. Întărește-te în umilința inimii, iar sinele tău să fiu Eu, ca să pot Eu vorbi pe limba lor cu cei ce râd zădărnicindu-Mi planul Meu cel din Scripturile de nou Ierusalim. Așează-te cu dragoste cerească alături de copiii Mei cei unși, căci va să te trimit ca pe Iudita să te atingi de capul șarpelui, și apoi să-l rănești. El va țipa apoi de rușine și își va ascunde capul rănit și va fugi dinaintea Mea, și Eu Îmi voi împlini Scriptura aceasta. Amin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

4. Daniela ar fi trebuit să tragă semnalul de alarmă, precum că BOR nu-i judecă drept pe liderii pucioși-proorocii mincinoși. (Dar Daniela n-a mai scris nimic și nici nu i-a atenționat pe arhiereii BOR cum că ar fi “judecători nedrepți” cu “fenomenul” Pucioasa):

Spune-le la vrăjmașii Mei că ei nu Mă cunosc; spune-le că nu lucrează drept în judecata lor cea împotriva Mea, căci nu Mă cunosc.”(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

5. Trimiterea Danielei ca o “Iudită” la arhiereii BOR și cartea pe care urma ea s-o scrie ar fi trebuit să fie chiar împlinirea acestei proorocii. (Dar n-au fost: Daniela nu s-a mai dus ca o “Iudită” la arhiereii BOR, iar “proorocia” nu s-a mai împlinit!):

Spune-le pe numele lor, ca să le scriu în cer numele lor, spre mărturie împotriva Mea, căci cartea trimiterii tale între ei, este carte din cărțile Mele, este proorocie peste ei. (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

6. Daniela urma să lucreze plină de “Duhul Sfânt dela Pucioasa”, și nu mâna ei urma să scrie, ci “mâna Domnului” ar fi trebuit să scrie prin mâna ei. (Dar, ori Daniela s-a lenevit, ori mâna “Domnului Pucios” a amorțit, cert este că lucrarea nu s-a mai ivit, iar “proorocia” nu s-a mai împlinit!):

Duhul Meu Cel Sfânt suflă peste tine, iar tu ești mâna care-Mi scrie dreptatea Mea. Voiesc să-ți dau mărire împotriva celor ce s-au sculat împotriva ta, fiindcă diavolul cel de peste tot Îmi pipăie toate planurile Mele și scoate limba lui la cei cu care Eu Mă sprijin între cer și pământ. Fac din tine așternutul picioarelor Mele pentru o clipă; pentru o clipă mică, fiindcă Eu sunt Dumnezeu mare și Mi-e milă de om, căci omul este mic. O clipă tu vei lucra prin Duhul Meu Cel Sfânt o lucrare așteptată de toți sfinții din cer și de pe pământ.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

7. Scrierea Danielei era, chipurile, “așteptată de către toți sfinții din cer” și ea îi va rușina pe înțelepții din BOR, care îi învață pe alții numai de la ei, și nu vor să-i învețe de la Dumnezeul Pucioasei. (Dar scrierea n-a mai apărut, sfinții au așteptat degeaba, iar înțelepții BOR au rămas “ne-rușinați” și fără interes pentru învățăturile eretice ale Pucioasei):

Această lucrare va rușina pe cei înțelepți, pe cei ce s-au așezat ca niște dumnezei pentru calea oamenilor, pe cei ce s-au pus mai mari ca Mine peste sufletele multora care caută pe Dumnezeu, și omul cel plin de dor nu mai dă de Mine, și dă de ei.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)
  #1785  
Vechi 30.04.2010, 22:01:39
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Dragă Gabriella, (II)

8. Daniela urma să fie îndrumată concret de către liderii pucioși asupra stilului în care va scrie. Urma să i se arate și firul pe care trebuie să-l urmărească, ca “să se lege” firele și înțelesurile trecutului cu ale prezentului. ( Dar, ori pucioșii nu s-au priceput la îndrumat și la arătat, ori Daniela nu le-a înțeles îndrumările, ori nu le-a văzut arătările, cert este că nimic din ce era aranjat, nici n-a mai ieșit, și nici nu s-a “legat”):

Vom lucra cu umilință și cu durere în cuvânt, căci toți cei care grăiesc pe pământ au duhul mândriei lor în grăirea lor, și aceștia iau de la oameni, nu iau de la Mine, fiindcă ei lucrează în voia oamenilor. Voi arăta firul Meu cel de la apostolii Mei, cel de la începutul bisericii Mele, și îl vom lega cu capătul cel de azi, ca să stea în fața celor de la început, și să dea seamă cei de azi pentru cele de azi, și să se pocăiască dacă vor voi și dacă vor putea să voiască. Dar acest lucru este urâciune înaintea Mea, căci desfrânarea lor Mi-a făcut mare rușine în cer și pe pământ.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

9. Daniela era măgulită cu promisiunea că “va fi ridicată dintre hulitorii din BOR”, unde, cică fusese strecurată cu premeditare de către “Dumnezeul” Pucioasei, ca să aibă El acum ce scoate. Fiind o “inimioară blândă” și “curată la inimă”, ea va putea vedea în liderii pucioși pe “unșii Domnului”, iar în cuvântul lor, va vedea “Cuvântul lui Dumnezeu”. (Dar Daniela a rămas până la urmă între creștinii din BOR, unde este și astăzi, iar pe “unșii de la Pucioasa” i-a descoperit ca pe niște impostori și le-a aruncat în față cuvintele “Sunteți niște oameni răi!”) :

Te ridic din mijlocul lor, că de aceea te-am strecurat între ei, ca să te pot ridica azi, și să-Mi plâng durerea Mea cea de șapte mii de ani, că tu ești o inimioară blândă și bună și credincioasă lucrului Meu din zilele acestea, iar cel curat la inimă, acela Mă vede în mijlocul unșilor Mei lucrând și cuvântând cuvântul dreptății și al mântuirii.

10. Daniela era încurajată că-l va avea ca ajutor la scrierea cărții pe Ninel (Ioan), soțul ei, iar Ninel va fi și el răsplătit cu o parte din slava ei. (Dar Ninel n-a ajutat-o cu nimic, ba chiar a divorțat de ea și părăsit-o tocmai pentru că avea impresia că le face prea mari concesii pucioșilor. Nici vorbă să mai ia și din slava Danielei, primită la lansarea cărții, carte care n-a ieșit, pentru că nu s-a mai scris):

Ai lângă tine ajutorul Meu, ai pe copilul care Mă ajută pe Mine cu iubire. El te va ajuta, căci te voiește lucrând, și va lua și el din slava Mea care va ieși de la lucrarea ta pentru Mine.“ (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

11. Daniela era măgulită cu cuvinte sforăitoare: ea va fi “armă de apărare” a BNI (Bisericii Noul Ierusalim), ostaș viteaz în Armata Domnului ( a nu se confunda cumva cu Oastea Domnului, care e altă mâncare de pește) care se va lupta cu Antichristul ascuns printre slujitorii BOR. Și pentru că Daniela tocmai își amânase examenul de licență după cei 4 ani urmați de ea la Facultatea de Teologie, “Domnul Pucioasei” îi mai promitea și că îi va echivala cartea pe care o va scrie cu examenul de licență, deci ea nu va mai trebui să-l susțină pe cel de la Facultate. (Daniela n-a mai apărat BNI, nu s-a mai înrolat voluntar în “Armata Domnului de la Noul Ierusalim” și a refuzat să i se echivaleze “din cer” examenul amânat de licență cu “cartea” pe care urma s-o scrie, prin simplul fapt că n-a mai scris-o. Apoi, ca să fie în legalitate, și-a dat examenul aici, pe pământ, fără nici o scamatorie sau “premiu din cer”):

“Am venit nu demult și te-am pregătit prin unșii Mei și te-am întărit ca să poți prin puterea Mea. Tu te-ai plecat și ai zis să fii a Mea după voia Mea, și acum te cer, și voi fi cu tine ca să lucrezi o clipă pentru Mine. Fac din tine armă de apărare a bisericii Mele, viteaz destoinic în armata Mea, căci tu ai învățat arma. Acesta este examenul tău pentru arma pe care ai învățat-o din cărțile bisericii, iar premiul ți-l voi da Eu și nu omul, că te voi curăța de toate păcatele pe care le-ai făcut ca un om, și îți voi da mântuirea cea de la Mine. Ascultarea ta de cuvântul împlinirii Mele în om să n-o calci, că te fac datoare Mie, fiindcă îți dau arvuna Duhului Meu Cel Sfânt, și cu ea vei grăi împotriva omului care a îmbrăcat haina lui antichrist pe sub haina de slujitor al bisericii.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

12. Danielei i s-a prezentat apoi modelul “eșuat” al arhiereului Irineu, care a fost “laș și cu iubire de sine” și n-a avut putere ca să stea cu liderii pucioși (“unșii cei mici”) până la capăt, așa cum le promisese el lor, cum că “va accepta până și caterisirea pentru asta”. Asta ca nu cumva să-i vină ideea să “eșueze” și ea cum a făcut “lașul” de Irineu, cel “plin de iubire de sine”. (Dar acest lucru chiar așa s-a și întâmplat: Daniela a făcut exact ce a făcut și Irineu, dezicându-se ferm și definitiv de pucioși. S-a văzut de aici că “Domnul Pucioasei” nu avea atâta forță de scruta viitorul, ca să poată anticipa așa ceva, o asemenea incredibilă “defectare”):

“Mi-e milă de gloatele cele fără de cunoștință, și nu are cine se ridica pentru neamul omenesc ca să-l scol spre mântuire, arhiereul Meu de la care am așteptat lucrare vie după ce i-am dat să aibă, a căzut din cer, că a fost fricos și că s-a rușinat cu Mine și cu unșii Mei cei mai mici. Mă zbat să-l scol și pe el, că e curat, dar e neputincios, că a vrut să poată prin el, nu prin Mine. El vede minciuna lui antichrist și plânge cu inima, dar e laș și are iubire de sine, și de aceea a dat să Mă părăsească și să nu Mă mai cunoască prin cuvântul Meu cel nou, și să se ascundă apoi. Dar vreau să-l scot curat, să-l scot de sub vina aceasta și să-l măresc, pentru numele Meu și numai pentru numele Meu, care stă mare peste grădina cuvântului Meu și care se face mare din grădina Mea din România. Atât mai am viu în România; cu atâta nădejde am mai rămas pentru învierea cea din morți a bisericii.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

13. Danielei i s-a poruncit să se ridice la luptă și să-l omoare pe antichristul ascuns în BOR, dar nu singură, de capul ei, ci “unită cu cei din grădină” (adică “binecuvântată” de către liderii pucioși-proorocii mincinoși, care urmau să-i dirijeze îndeaproape scrierea, ca să o ajute ca “să poată”), iar scrierea Danielei să iasă așa cum vor ei. (Dar nici Daniela nu s-a mai ridicat “la luptă”, nici binecuvântarea liderilor pucioși n-a fost altceva decât apă de ploaie. Scrierea Danielei nu a mai ieșit așa cum voiau liderii pucioși, deoarece n-a mai ieșit deloc):

Ridică-te, căci Eu sunt Cel ce Mă ridic în tine ca să spun: "Înviați, voi, oase uscate!". Amin, amin, amin. Pregătește-te cu iubire, și cu puterea Mea te îmbracă și stai unită cu cei din grădină ca să te ajute ei să împlinești porunca Mea. Ei te vor binecuvânta din partea Mea și te vor ajuta să poți și să fii arma Mea pentru moartea minciunii lui antichrist.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)
  #1786  
Vechi 30.04.2010, 22:07:47
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Dragă Gabriella, (III)

14. Danielei i s-a promis că nu va fi singură, ci toți “șfinții pucioși” se vor scula și-i vor șopti la ureche ce să scrie, și va scrie cartea împreună cu sfinții. Îndeosebi șfântul prooroc Daniel, cel care-i poartă numele, o va ajuta cel mai mult. ( Dar ajutorul de la “șfinți” ori n-a existat, ori n-a fost bun de nimic, ori Daniela a fost cam tare de ureche și n-a auzit nimic din ce i-au șopotit “șfinții” la ureche. Cartea tot nu s-a mai scris, cu tot ajutorul promis al sfinților):

Se vor scula sfinții și îți vor da lucrarea lor cea din mijlocul bisericii, că pentru totdeauna au dat-o. Se va scula proorocul Daniel și te va ajuta din cer și mulți vor cerceta cu amănuntul cartea pe care o scriu cu tine și multă înțelepciune voi coborî prin ea pentru cei ce așteaptă scăparea din robia lui antichrist.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

15. Danielei i s-a promis că cel mai prețios sprijin va fi însă tot “Cuvântul Pucios”, care se va coborî din cer prin intermediul liderilor pucioși, care o vor îndruma pe Daniela ce și cum să facă, în toată vremea lucrului “Dumnezeului Pucios” și a “cerului” cu ea. Daniela urma să “meargă pe fir”, făcând echilibristică pe sârmă întinsă. ( Această “însoțire în toată vremea lucrului” n-a mai existat, îndată ce “lucrul” la carte n-a mai existat. Daniela n-a mai “mers pe fir”. Așadar, încă o proorocie mincinoasă) :

Cuvântul Meu cel din cer te va însoți în toată vremea lucrului Meu cu tine și vom lucra cu cerul alături. Mergi pe fir, căci firul este întreg de la capăt la capăt, și caută să vezi cine a rupt firul și unde este nodul pe care Eu l-am înnodat mereu la ruptură, l-am înnodat tainic, ca să-i am pe cei de azi și să lucrez lucrarea cea de la capătul firului, lucrarea cea de nou Ierusalim peste pământ, iar firele lăturalnice sunt alte fire și n-au putere să ajungă la început și la sfârșit.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

16. Cartea care va fi scrisă de Daniela la îndemn dumnezeiesco-pucioșesc i s-a promis că va fi totodată lucrarea ei de licență la școala teologică a “bisericii din lume”, iar numele ei de “scriitoare” va fi mare în cer și pe pământ. (Dar n-a fost să fie așa. Daniela și-a dat mai târziu examenul de licență la “școala bisericii din lume”, ca orice absolvent obișnuit de teologie. Numele ei a rămas un nume obișnuit în școala bisericii, un nume de profesoară de religie ca oricare altul) :

Scoală-te și scrie! Amin, amin, amin. Aceasta este cartea ta de titlu de la Dumnezeu după ce ai învățat în școala bisericii de azi. Ferice ție pentru numele tău cel de după școala aceasta, căci toți cei ce și-au luat nume mare prin școala bisericii au prins învățătură să-Mi dărâme biserica Mea cea de la Mine și de la urmașii Mei cei sfinți lăsată.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

17. Bineînțeles că “lucrarea” Danielei, ca orice mecanism, nu putea începe fără “ungere” de la “unșii” pucioși. După ce va primi ungerea și binecuvântarea lor, Daniela va putea scrie repede și cu mult spor și “va lucra minunat”. (Dar n-a mai lucrat, nici minunat, nici ne-minunat, ceea ce înseamnă că “ungerea” și binecuvântarea liderilor pucioși nu i-au fost de nici un folos):

“Vino și ia ungerea Mea pe care o cobor pentru tine prin unșii Mei ca să scrii. Scoală-te și scrie! Amin. Scrie repede, că vremea este aproape. Eu vin curând […]“Scoală-te și scrie! Amin, amin, amin. Eu sunt Dumnezeu Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Întreită binecuvântare pun peste tine, și vei lucra minunat lucrarea Mea cu tine, căci Eu îți dau de la Mine.”(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

18. Dacă chemarea Danielei nu va fi de ajuns, poate că o poruncă va fi mai de efect. Daniela primește poruncă fermă să se apuce de treabă. De asemenea, toate puterile cele potrivnice sunt puse la respect, deci nici o opreliște nu mai stătea de acum în calea Danielei. (Și atunci, de ce n-a fost ea în stare să scrie nici un rând, lăsând de rușine ditamai proorocia?):

“Ție îți poruncesc: scrie! Amin. Orice putere potrivnică să cadă și să se tragă în lături la porunca Mea cea pentru moartea lui antichrist și pentru învierea morților. Amin. Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă, și sunt Cel ce sunt. Amin, amin, amin. (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

19. “Proorociile” pucioșilor curgeau lanț. Liderii pucioși, auto-alintați cu cuvintele lămuritoare “fiii cei unși în grădină” (ca să nu se înțeleagă cumva de cineva că ar fi unși pe altundeva) erau apoi chemați să ia din mâna Danielei “cartea” (pe care ea n-a mai scris-o niciodată) și s-o trimită pecetluită la toate bisericile, de pe tot pământul. (Poate că n-au reușit ei să o trimită chiar la toate, pentru că până acum nici o biserică n-a primit vreun exemplar, iar pământul e cam mare, e rotund și cam greu de străbătut în întregime cu piciorul):

Fiilor unși în grădină, luați în mâini ungerea Mea cea pentru inimioara care va lucra prin lucrarea Mea cu voi și va da semnalul minciunii lui antichrist, care a înșelat toată lumea. Luați apoi din mâna ei cartea și dați-Mi-o Mie s-o pecetluiesc prin mâna voastră și s-o trimit bisericilor și peste tot pământul. Și se va vedea biserica Mea cea cu voi, căci v-am răscumpărat dintre oameni ca să fiți Mie biserică sfântă întru venirea Mea.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)

20. Cartea pe care urma s-o scrie Daniela era denumită într-un final “lucrul cel pentru nimicirea proorocului mincinos”. (Întrucât “cartea Danielei” n-a mai ieșit vreodată la lumină, și nici șanse pentru viitor nu se prea întrevăd, înseamnă că tocmai acesta era aluzia la proorocul mincinos: tot ce s-a spus despre “cartea Danielei” era o proorocie mincinoasă):

Iată, am adus la voi lucrul cel pentru nimicirea proorocului mincinos, care s-a așezat în loc părut sfânt, ca slujitor al Meu, dar el este antichrist, iar Eu sunt Dumnezeu Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, și sunt Cel ce sunt, și sunt Cuvântul Care suflă și nimicește pe antichrist, omul fărădelegii, care s-a așezat în loc numit sfânt drept Dumnezeu. (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu dela Pucioasa” din 14 octombrie 1998)
  #1787  
Vechi 01.05.2010, 22:20:57
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

198. Templul pustiit de la Pucioasa (Incrementa atque Decrementa Aulae Puciossae) (I)

Templul de la Pucioasa este simbolul văzut al înfloririi și decadenței unei secte care s-a ambiționat să se joace de-a Dumnezeu, vorbind din dreptul Lui de mai bine de 55 de ani încoace.

La origine, el este o biserică ortodoxă care, deși din punct de vedere al arhitecturii iese din tiparele erminiei ortodoxe tradiționale (fiind de aceea numită, în mod invariabil, „templu”), a primit binecuvântarea unui episcop canonic de a funcționa ca lăcaș de cult ortodox. Din nefericire, la scurt timp după târnosirea ei, liderii pucioși au exacerbat mocnitele lor pretenții voluntariste și tendințe centrifuge, dând un curs schismatic vieții religioase din această biserică și impunându-le enoriașilor ei o conduită decadentă (bigotă și fundamentalist-extremistă, cu accente naționalist-monarhiste de extremă dreapta). Legătura cu autoritățile ecleziastice canonice a fost în mod ostentativ ruptă, după ședința Sfântului Sinod al BOR din ianuarie 1993, când ierarhii au refuzat să dea curs cererii liderilor pucioși se a fi recunoscuți ca având o ascendență sacerdotală absolută, de „prooroci ai lui Iisus Hristos care aduc Cuvântul Lui Dumnezeu pe pământ”, față de restul ierarhiei legitime a Bisericii. Din acest motiv, viața bisericească din acest „templu” pucios a căpătat o traiectorie liturgică deviantă și incontrolabilă, promovându-se în sânul ei o suită de învățături eretice, și astfel biserica glisând rapid spre statutul de locaș de cult desacrat. Stare nefericită în care se află și astăzi.

Toate icoanele făcute de pucioși în atelierele lor au pe spate un simbol mic, stilizat, în formă de mușuroi, al acestui templu. Toate cărțile pucioșilor au pe coperta exterioară mușuroiul, iar pe filele din interior el apare chiar de mai multe ori, însoțit de o criptogramă: numărul 92 ( care simbolizează anul de la care pucioșii numără epoca de aur a templului „Noul Ierusalim”).

La început, templul era pentru pucioși o speranță sublimă, dar nebunească: el trebuia să reproducă ad litteram „cetatea sfântă, Noul Ierusalim, care se coboară din cer de la Dumnezeu”, ca semn al împlinirii Apocalipsei (v. Apoc. 21,2). Un lucru irealizabil din punct de vedere tehnic, material și financiar, deoarece cele 12000 de stadii ale cetății proorocite în Biblie (v. Apoc. 21,16) ar fi trebuit să acopere o bună parte din Europa, nu numai grădina lui nea’Ilie din Glodeni.

În volumul original al cărții „Cuvântul lui Dumnezeu” (ediția 1955) există un capitol special destinat proorociilor despre acest templu, intitulat „ Istoria, anunțarea, construirea și slava Bisericii Noului Ierusalim (paginile 294-321). Entuziasmul pucioșilor depășea pe vremea aceea la modul hiperbolic cumințenia raționalului:

“Taină vă spun vouă, că sunt în lucru de la cer, și voi ridica acum piatră de mărturie prin care va mărturisi Domnul taina acestui izvor care a curs atâta vreme în mijlocul acestui popor, și apoi va fi mare poporul cel credincios, care va fi născut într-o clipă atunci, și acesta se va numi poporul român, poporul neamului cel nou, poporul Noului Ierusalim. Și va fi acesta un neam sfânt, care va primi slava cea dintâi între toate noroadele de pe pământ și va împărți lumină și înviere și sare peste mulțimile care vor curge spre acest munte.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 6 iunie 1991)

Clipa aceea, în care Poporul Rromân urma a se naște ca pasărea Phoenix din propria lui cenușă, pentru a umili apoi toate noroadele care nu s-au învrednicit să fi descoperit ele primele unde este “slava cea dintâi”, ca să o șterpelească apoi de la Dumnezeu, poate o mai așteaptă pucioșii și astăzi, dacă nu cumva se vor fi plictisit de așteptare.
  #1788  
Vechi 01.05.2010, 23:33:45
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

198. Templul pustiit de la Pucioasa (Incrementa atque Decrementa Aulae Puciossae) (II)

Odată hotărârea luată în ceea ce privește zidirea “templului – piatră de mărturie”, trebuia măgulit acum cu un cuvânt meșteșugit cel care fusese ochit de liderii pucioși că ar putea fi conducătorul echipei de constructori: Nicușor, zis și “Zidaru”, pentru că era chiar zidar de meserie:

Nicușor Zidaru, deschide-mi ca să intru cu această taină și scrie această zi, scrie această taină pe tăblița inimii tale, și închide apoi ușa până vor veni zorii acestei împliniri, căci voi coborî spor din cer și vom lucra cu grabă și vom ridica piatră de mărturie peste acest izvor, […]”(citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 6 iunie 1991)

Nicușor “Zidaru” este chemat cu chemare de sus din cer, și apoi este tocmit la lucru ceresc pentru care va avea plată și răsplată întreagă în împărăția cerurilor:

“Întărește-te și te ridică cu credință, că Domnul te tocmește pe tine, Nicușor Zidaru, și se va ști numele tău de pe această piatră, alături cu cei aleși ai mei cu care am lucrat ca să ridic în vârful acestei pietre semnul Fiului Omului, Care Se va arăta biruitor în vremea aceasta, și spre putere de înviere peste noroade, căci Dumnezeu Își va arăta apoi slava prin această lucrătură. Așează-te lângă Domnul, așează-te lângă mine și lângă cei ce lucrează întru mine, Nicușor Zidaru, căci așa am rostit cuvânt: „Vino după mine! Vino, de acum! Vino, Nicușor Zidaru, și te voi face zidar de case vii, de inimi vii, fiindcă de la această piatră va ieși izvor de înviere, și Domnul Se va arăta în zilele ce vin“. Fii credincios întru această chemare, căci ce este cu neputință la om, este la Dumnezeu cu putință, și vom lucra această piatră, căci Moise a izbăvit pe Israel prin cuvântul credinței, dar în această lucrare este mai mult decât Moise.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 6 iunie 1991)

Nicușor “Zidaru” și echipa lui nu vor lucra biserica după capul lui de zidar, ci după planurile cerești transpuse în schițe ale liderilor pucioși:

“A coborât Domnul la acești copii cuvânt și schiță, și toate vin după planul cel ceresc, […]”(citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 6 iunie 1991)

Nicușor “Zidaru” și ortacii lui sunt avertizați să lucreze în mare taină, ca nu cumva să se afle ce lucrează ei acolo. Explicația este simplă (acum, după desfășurarea lucrurilor): Pucioșii n-aveau aprobare de la autorități pentru zidire de biserică, căci ei nu aveau plan și schiță de biserică, ci au umblat cu înșelăciune, obținând aprobarea pentru o cu totul altă clădire: un fel de “centru cultural și artistic”, în care ar fi urmat să lucreze Marian Zidaru opere de sculptură monumentală și artă creștină (anticipând puțin povestirea epilogului acestei epopei, dezvăluim de pe acum că, după ridicarea bisericii, pucioșii au pus crucea pe acoperiș într-o noapte, așa că a doua zi autoritățile s-au văzut în fața faptului împlinit: clădirea nu mai era “centrul artistic” care primise aprobările, ci o biserică ilegală. Pentru că au mințit, construind fraudulos altceva decât au pretins, pucioșii au primit o amendă substanțială pe care au plătit-o fără comentarii, bucuroși că au scăpat așa de lesne și n-au fost obligați să-și demoleze singuri “mușuroiul”):

“Fii înțelept și fii pe piatra credinței, […] Vom lucra după planul cel de sus, și aceasta va fi o taină mânuită numai de Domnul, până vom ajunge în vârful ei. Să nu te temi că vei muri dacă vei ține în tine această mărturie. Este scris că vine vremea când cei ce aud nu vor mai auzi, și apoi cei surzi vor fi să audă. Iată, fă-te mut și fă-te surd pentru cele tăinuite de Dumnezeu, și vei fi între cei puțini ai lucrului cel tainic. Pecetlui-voi această taină între ucenicii mei și voi înscrie numele lor pe această piatră, și va fi spre mărturie. Amin. Stai lângă acest început de Ierusalim nou, stai lângă cei aleși ai mei, Nicușor Zidaru; stai, și vei fi întru înțelepciunea cea de sus. Domnul lucrează să-Și desăvârșească cele proorocite pentru această vreme, și va așeza Ierusalimul, și iată cum începe, căci pe această piatră voi zidi începutul cel nou al zilelor ce vin.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 6 iunie 1991)

S-a trecut îndată la mare sfat, ca să se hotărască ce și cum se va face.
Pentru asta, liderii pucioși au înscenat un fel de consiliu executiv la care urmau să colaboreze trupurile cu duhurile, oamenii cu zeii. Prima ședință s-a ținut în cer și a fost prezidată de duhul Verginicăi (“mama Gigi”), la care asista ca invitat și “Iisus Hristos”. Liderii pucioși consemnau dialogurile în procesul verbal al ședinței. Verginica deschide ședința de sobor ceresc, apoi Îi dă cuvântul și “Domnului”, ca să zică și El câteva vorbe de încurajare, iar “Domnul” binecuvintează Sfânta Treime din exteriorul ei: Tatăl, Fiul și Duhul cel Sfânt și întreit:

“Pace vouă! Acesta este un sobor ceresc. Mama Gigi este aici cu oaspeți din cer și este cu Domnul Iisus Hristos în sfatul acestui sobor, și e sărbătoare în cer în această zi de sobor sfânt. […]Voi sunteți trupul lui Iisus Hristos, […] Sunteți începătura cea nouă, pentru că luați și mâncați și beți Trupul și Sângele Fiului Sfintei Treimi, și iarăși, după o zi și o noapte luați.
Domnul Iisus Hristos este în sobor cu noi, iubiții mei copii, și Domnul dă binecuvântare peste acest sobor. Iată, Domnul grăiește acum la voi:
– Binecuvântată să fie împărăția Sfintei Treimi, a Tatălui Meu și a Fiului Său și a Duhului Cel Sfânt, întreit lucrător, acum și peste toți vecii! Amin.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 9 iunie 1991)

Cei tocmiți să ridice din temelii biserica sunt atenționați să păstreze în ascuns lucrarea lor:

“Pace vouă, celor împreună lucrători întru lucrarea Sfintei Treimi, Care lucrează să așeze Ierusalimul cel nou! Și vom începe cu această piatră și de la această piatră. […] Iată, pe această piatră vom zidi biserica începutului învierii făpturii lui Dumnezeu. Credeți în Domnul Iisus Hristos. Eu sunt. Nu vă temeți, și vom lucra această corabie. Pecetluiți această taină până vom lua și vom deschide aceste peceți, căci vrednic este Mielul lui Dumnezeu să ia această carte și să deschidă pecețile ei în strigătele mulțimilor care vor veni și se vor adăpa din această piatră, din acest munte al binecuvântărilor.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 9 iunie 1991)

Cei 14 salahori tocmiți să ridice biserica din temelii sunt pomeniți apoi, fiecare după numele său:

“Să se scrie spre mărturie numele celor ce au stat cu cerul în sfatul acestui sobor, iar pe această piatră Domnul va săpa numele celor care sunt întru numele Domnului adunați în această zi de mărturie. Amin, amin, amin.
Numele celor strânși în acest sobor ceresc: Ioan Spirea, Gheorghe, Ilie, Nicolae, Spiridon, Emilian, Emilian, Gheorghe, Constantin, Valeriu, Nicolae, Marian, Ioan, Dan.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 9 iunie 1991)

Last edited by mariamargareta; 02.05.2010 at 00:01:01.
  #1789  
Vechi 02.05.2010, 01:25:34
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

198. Templul pustiit de la Pucioasa (Incrementa atque Decrementa Aulae Puciossae) (III)

Unul dintre proprietarii pământului pe care se va zidi biserica este Iliuță Bunea, pe care Mihaela l-a îmbrobodit din vreme ca “să se dea” cu totul lui Dumnezeu (cu pământ cu tot, adică, și cu ce este clădit deasupra, pe pământ). Pentru a nu apărea pe viitor surprize (eventuale pretenții de retrocedare) de la al doilea proprietar al pământului (Bunea Daniel, fratele lui Iliuță), liderii pucioși întocmesc un cuvânt de timorare a acestuia, ca să-l cedeze definitiv și de bunăvoie, cu acte oficiale. Argumentul adus de ei este că “pământul este din veac al Domnului”:

“Iată cuvântul lui Dumnezeu pentru cel ce este înscris cu numele lui tot în acest pământ de aici, căci mai este înscris pe acest pământ încă un nume, și Domnul vede numele acestui fiu, scris lângă numele fiului cel ales și cel uns de Dumnezeu. Fiul cel care are ungere cerească, este al Meu cu tot ce este al lui. […]Nu s-a dat numai pe jumătate cu toate ale lui, și s-a dat pe sine tot și s-a dat cu tot ce a avut de la Dumnezeu dat. Dar hotarul acestui pământ pecetluit de Dumnezeu, și hotarul acestui acoperământ pecetluit de mirul ungerii dumnezeiești, acest hotar mai are prins în pământul lui încă un nume de fiu al acestui pământ prins între hotarele cele pecetluite ale acestei taine. Mai e un pas, și aceste hotare vor fi și mai pecetluite […] Iată, peste câteva zile așezăm piatra de mărturie a acestui început de biserică nouă, și va fi apoi să ridicăm pe ea altar de mărturie, care va vorbi despre cele ce s-au lucrat în ascuns, după porunca cea din cer coborâtă.[…] Cuvântul care lucrează în acest acoperământ, cuvintează astăzi pentru celălalt fiu care are numele înscris în aceste hotare; pentru cel care nu L-a priceput pe Dumnezeu și nu L-a urmat pe El după cum a fost coborât cuvânt. Dar iată, încă o dată grăiește Domnul cuvânt hotărâtor.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)

Bunea Daniel primește o amenințare voalată: pământul lui este și al “Domnului”, căci are alegere cerească. Cineva va trebui să cedeze. Cine să fie, cine să fie? Ochiul “Domnului” a pândit în toată vremea asupra acestui petec de “pământ sfânt”, așteptând momentul favorabil, care acum a venit:

“Ia seama, fiule al acestor părinți, căci fratele tău cel mic este al Domnului cu tot ce are el, cu viața lui cu tot. Ia aminte, și nu te lepăda de Domnul Care vorbește, căci dacă cei dintâi n-au scăpat de pedeapsă pentru că n-au ascultat de cuvântul care le grăia pe pământ, cu atât mai mult cei de acum care aud cuvântul și se depărtează de Cel ce grăiește din ceruri. Ia seama, ia aminte la cuvântul lui Dumnezeu, că iată ce grăiește Domnul către tine: pământul acestor hotare are alegere cerească, și Domnul a lucrat în vremea aceasta și l-a pecetluit ca să fie pământ sfânt și să calce pe el cei curați, cei aleși cu care lucrează Domnul taina acestei vremi. Dintru început a fost această alegere, și este acesta pământ ales de Dumnezeu. Ochiul Domnului a fost în toată vremea asupra acestui petec de pământ sfânt, iar la vremea hotărâtă a coborât lucrul Domnului care era proorocit să se lucreze în acest pământ.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)

Lui Daniel Bunea i se cere imperativ un cuvânt scris de renunțare la drepturile strămoșești. Moștenirea pământului celor doi frați Bunea va purta numele "Domnului":

“Am ridicat din cetatea din care te tragi și tu, am ridicat această trâmbiță lucrătoare, spre sfârșitul vremurilor lumii, și spre începutul cel care vine după sfârșitul celor rele. Am ridicat-o pe Verginica. Am mai ridicat din această cetate și un fiu pe care, iată, l-am uns cu ungere cerească, și el este un fiu al legământului cel nou. Fii înțelept cu Domnul, căci Domnul îți cere ție cuvântul tău ca să-l scrie spre mărturie. Iată ce voiesc să scriu: acest acoperământ și acest pământ sfânt și pecetluit este al lucrării Domnului, este al planului Domnului. Acest fiu mai mic este urmașul acestei ctitorii. Este scris numele lui în dreptul moștenirii de aici, căci el este al lui Dumnezeu și numai al lui Dumnezeu și este moștenitorul acestei familii care este trecută ctitoră a acestui pământ, a acestui acoperământ care-L ascunde pe Domnul în ieslea Sa. Bucurați-vă, că Domnul a ridicat din mijlocul acestei case un salvator pentru mântuirea a toată casa aceasta. Amin. Ridică-te și lucrează după cuvântul Meu, și Eu voi scrie cuvântul tău spre mărturie și spre mântuire casei tale. Spune cuvântul tău, căci Domnul este aici și scrie graiul cuvântului tău. Iată, moștenirea ta de aici va purta numele Domnului, prin fiul cel mic care este ridicat dintre voi. Moștenirea ta de aici va sluji de acum lucrării pentru care a fost sortită această moștenire, căci lângă acest sfânt acoperământ Domnul ridică acum turn tare, stâlp de mărturie, piatră de înviere și început de biserică sfântă și curată, biserică nouă și neprihănită, locaș de mărturie peste neamurile pământului, care vor afla din toate părțile și vor privi slava acestui pământ.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)

Odată ce problema pământurilor este ca și rezolvată, noi aberații se lansează în continuare în eter de la Glodeni Vale: România va fi noul Canaan și va fi condusă de conducerea “teocratică” a liderilor pucioși de la Noul Ierusalim – Pucioasa, care își va avea cartierul general pe aceste pământuri care acum se “negociază”:

“Toți care viețuiesc în aceste hotare lucrează Mie, lucrează după cuvântul Meu și sunt ai Mei, și îi voi face de folos și de salvare pentru multe noroade care se vor apleca spre Ierusalimul cel nou al acestei vremi, căci România va fi noul Canaan al Domnului și va avea peste ea conducerea Noului Ierusalim care, iată, se coboară din cer prin cuvânt, și iată, Ierusalimul cel ceresc ia viață de la acest început de aici.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)

Daniel Bunea este forțat să-și cedeze dreptul lui la acest pământ, pucioșilor. Liderii pucioși preferă să nu se ajungă la judecată, unde mai mult ca sigur că s-ar face împărțeală dreaptă între cei doi frați. Ei vor să pună mâna pe tot pământul, după ce pentru partea lui Iliuță s-au asigurat, căci l-au convins “să se dea cu totul”. În cel mai rău caz, dacă nu tot vrea să-l dea gratis, Daniel va trebui să-și formuleze o pretenție, ca să i se poată da ceva la schimb ( de exemplu, să spună câte icoane și cruci pictate ar vrea la schimb). Însă fără pretenții, căci trocul se va face numai după planul liderilor pucioși:

“Iată, și ție, lucrarea pe care o ai de împlinit. Voiesc să aud cuvântul tău și să-l scriu, căci Eu sunt Dumnezeul tău, și tu Mă știi, dar nu voiești să calci pe urmele Mele. Iată, voi lucra scăpare ție, căci sunt dator, dar voi lucra întru dreptate ca să te mântuiesc. Iată, rostesc către tine cuvânt: acest pământ va fi, de acum, al Domnului. Acesta este cuvântul Meu, iar cuvântul tău va fi scris și va mărturisi pentru sau împotriva ta, dar și cuvântul Meu va mărturisi tot așa. Eu nu voiesc să ne judecăm, nu voiesc așa cu tine. Eu voiesc bine, dar și tu să faci tot așa, căci Eu sunt Dumnezeu și nu om, și am cerul sub ascultare și am putere și Mă slăvesc întru putere și întru mărire. Și pentru că tu Îmi dai Mie și lucrului Meu partea care este aici sub numele tău, iată, spune, și Eu voi scrie. Ce voiești să-ți facă Domnul ție? Ce voiești să-ți dea Domnul ție? Spune, și te voi asculta și voi face după cuvântul tău și voi scrie cuvântul tău. Dar cuvântul tău să fie dat după cum este cuvântul Meu și planul Meu. Ceea ce ai tu pus în față de la Domnul, n-au avut mulți, dar fii precaut, căci Domnul este un Dumnezeu tare. […] Scoală-te cu inimă mare și cu duh de credință și fă voia Mea, iar Eu voi fi și Îmi voi aminti de credința ta și de aplecarea ta. Ridică-te și grăiește, și Domnul ia aminte și scrie cele rostite de tine. Spune, ce voiești să-ți fac, ce voiești să-ți dau? Ce-Mi ceri? Domnul te întreabă și așteaptă să audă cuvântul tău. Domnul este gata să te asculte. Dar iată, din cuvintele tale vei fi mântuit sau nu vei fi mântuit. Alege tu pe Domnul și dă cuvânt pentru El și nu împotriva planului Său. Eu sunt Dumnezeu, și tu ești făptura Mea. Fie ție după cuvântul Meu. Amin.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)
  #1790  
Vechi 02.05.2010, 01:33:32
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

198. Templul pustiit de la Pucioasa (Incrementa atque Decrementa Aulae Puciossae) (IV)

Decizia liderilor pucioși privind cedarea pământului lui Daniel Bunea către ei, este inflexibilă. Ea nu admite nici o împotrivire. Pentru a fi timorat mai bine și pentru a-i strivi orice împotrivire, lui Daniel i se arată starea gravă de neîmplinire și necurăție în care se află și este somat să se lepede de “închinarea la idoli”:

Să se împlinească cuvântul cel coborât acum și să nu fie împotrivire. Amin. […] Iar tu, cel cu care am vorbit acum, ia aminte și leapădă-te de idoli și de stricăciune. Scoală-te și scutură-te, ca să poți rămâne împăcat cu Dumnezeu. Deșertăciunea și idolii ei sunt spre sfârșit, căci răsare o lumină nouă. Luptă-te să dobândești viață curată, ca să te întorc în starea cea fără de moarte. Ajută-l pe tatăl tău care te-a născut să se lepede de tot ce-l desparte de sfințenie și de lucrarea care lucrează salvare și despărțirea binelui de rău. Luptă-te și ajută-l, dar nu-l încurca. Dacă ai înțelepciune, pune-o și în slujba Mea, n-o da pe toată celor străini de Mine. Păstrează din ea și lucrează cu ea și pentru Mine, căci ție îți lucrezi binele.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)

În ediția 2006 a cărții “Cuvântul lui Dumnezeu”, pucioșii adaugă un codicil la “Cuvântul” din 8 iulie 1991, care exprimă destul de limpede amploarea și subtilitatea înșelăciunii prin care Daniel, tras pe urmele lui Iliuță, își pierdea la rândul lui pământurile moștenite de la strămoși:

Act:
Încheiat astăzi, 24 iulie 1991, între Bunea Daniel și Bunea Ilie, cu prilejul consimțirii utilizării locuinței primului, din Glodeni Vale, pe termen nelimitat. Încheiat în prezența membrilor familiei, urmând ca ulterior a se stabili forme legale.

Cu alte cuvinte, “ hai să trecem repede pe hârtie faptul că te-am convins și că ai consimțit, până nu te răzgândești. Pe urmă, avem noi grijă de restul, ca să iasă bine”.

Iliuță Bunea este numit proprietar de fațadă, numai cu numele, dar nu va mai avea niciodată drept de decizie și de folosință exclusivă asupra pământului care tocmai le-a fost luat cu japca, lui și fratelui lui:

“Aceasta este o zi de mărturie. Să se scrie această zi și de Mine și de voi, căci în această zi Domnul rostește în cer și pe pământ numele celui mic din această casă. Iliuță, tu să fii cu numele Meu și cu numele tău până la slava Mea peste această moștenire cerească. Tu ești moștenitorul acestei familii și prin tine va fi mântuită toată casa ta dacă ea Mă va urma. Amin, amin, amin.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 8 iulie 1991)

“Proorocia” lansată de liderii pucioși cu privire la Iliuță (Iliuță, tu să fii cu numele Meu și cu numele tău până la slava Mea peste această moștenire cerească) a rezistat ce a rezistat, până a crăpat. Mai întâi, când conflictele dintre Iliuță și Nicușor s-au acutizat, liderii pucioși Mihaela și Nicușor au făcut alte presiuni și amenințări până ce Iliuță, scârbit de rapacitatea agresivă a celor doi geambași profesioniști de pământuri ale țăranilor și de apartamente ale văduvelor, a cedat făcându-le act de donație a pământului (adică tot pământul, și al lui, și al fratelui lui, care-i fusese cedat chipurile “în folosință pe termen nelimitat”), a construcțiilor și a acareturilor care se află pe acest pământ. Apoi, când nu i-a mai putut suporta pe cei doi pucioși cu hachițele și cu răutățile lor, a părăsit cu totul și pământul, și casele, și apoi s-a retras la Maluri, la casa bătrânească a părinților, unde poate să reflecteze în liniște la naivitățile tinereților sale. (Dar poate că până la urmă tot îi va veni mintea la cap, și va intenta un îndreptățit proces de revendicare a bunurilor ce i-au fost sustrase prin înșelăciune de către cei doi rechini imobiliari – liderii pucioși). Proorocia aceea cum că “el va fi și va rămâne proprietar” (dar numai cu numele), până la venirea văzută a Domnului cu slavă peste această “moștenire cerească”, s-a dovedit o proorocie mincinoasă, iar liderii pucioși, prooroci mincinoși. Nici măcar cu numele nu mai are Iliuță vreo tangență cu ceea ce îi aparține de drept, căci o acțiune în justiție ar putea scoate la iveală caracterul opresiv și intimidant prin care i s-a smuls semnarea actului de donație. Chiar “Cuvântul” scris al pucioșilor din acele timpuri dovedește cu prisosință lăcomia și samavolnicia liderilor pucioși.

Cum-necum, templul de la Pucioasa s-a zidit în cele trei luni în care au pohtit liderii pucioși-proorocii mincinoși. Pe 22 iulie 1991 s-a pus piatra de temelie. Liderii pucioși au așezat la temelia bisericii numele regelui Mihai, sperând că în felul acesta îl vor face ctitor din oficiu, în contumacie, fie că vrea, fie că nu vrea; iar când se va sui pe tron (asta fiind altă proorocie mincinoasă de-a lor) regele Mihai “și mlădița sa” ( principesa Margareta, pe care pucioșii o vedeau cu șanse mari la succesiunea pe tron, când va muri tatăl său) își va aduce aminte de ei și-i va sui în scaune dregătorești de mare cinste. Au mai așezat la temelie și numele lui Irineu, proorocind ei că Irineu va fi patriarhul care se va așeza în scaunul lui Teoctist (încă o proorocie verificată din plin ca mincinoasă, căci în locul lui Teoctist Arăpașu a ajuns patriarh Daniel Ciobotea):

“[…]în locul în care Eu te-am uns pe tine peste Ierusalimul cel nou, iată, așezăm acum piatră de mărturie, și tu vei fi martorul Meu cel credincios. […] Ia înțelepciunea Mea și întocmește cu ea cuvânt de temelie și pune numele tău la temelia acestui cuvânt de temelie nouă, și pune în cuvântul acesta numele unsului Meu Mihail, căci voiesc să rostesc numele lui din vârful acestei pietre când vom termina de lucrat această piatră. Eu sunt Cel Care-l va aduce pe unsul Meu. […] Voi coborî legile Mele peste unsul Meu Mihail și voi coborî legile acestui pământ ales […] ca să fie nou acest pământ și să se coboare peste el curcubeul României, însoțit de slava cea nouă a Ierusalimului ceresc. Aceasta este soarta acestui pământ, a acestui nou Canaan, a acestui nou Eden care va străluci peste noroade, iar unsul Meu Mihail și mlădița sa vor fi întru Mine, și nu vor fi fără Mine peste acest nou pământ.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 15 iulie 1991)

Irineu este proorocit a fi patriarh pe scaunul Bisericii, iar regele Mihai va sui iar pe tronul României, iar “mlădița lui” (principesa Margareta) va fi de-a dreapta lui (prim ministru, deocamdată?). Proorocia aceasta cu Margareta de-a dreapta regelui este oricum profund mincinoasă, contrazisă fiind doar peste câteva rânduri de o altă “proorocie” care spune că de-a dreapta regelui va sta “patriarhul Irineu Pop” :

“Binecuvântată să fie, și piatră de temelie a bisericii neprihăniților și a neadormiților să fie această piatră care se așează acum prin martorul Meu Ioan-Irineu, căci el va sta pe scaunul bisericii Mele și va cuvânta legile Mele cele curate, cele sfinte, căci este martorul lucrului Meu din vremea aceasta. Binecuvântată să fie coroana română și casa unsului Meu Mihail, rege al României, căci el este de la Dumnezeu peste acest neam, și iată, vine vremea României lui Dumnezeu, […] Pace și ție, rege al României Mele, de aici, de la prima piatră a începutului cel nou! Pace ție, Mihail, rege al celei binecuvântate! Pace ție, și peste casa ta, și peste mlădița ta, care va sta de-a dreapta ta!” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”; fragment din mesajul datat la 22 iulie 1991)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40