Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2006, 16:23:58
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

-Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu.
-Daca ai timp... i-am raspuns. Dumnezeu a zambit.
-Timpul meu este eternitatea... Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?
-Ce te surprinde mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca... iar apoi tanjesc iar sa fie copii; ca isi pierd sanatatea pentru a face bani... iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul, iar astfel nu traiesc nici prezentul, nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp. Apoi am intrebat:

-Ca parinte, care ar fi cateva din lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copiii tai?
-Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc... si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc, dar pur si simplu inca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei insisi.

-Multumesc pentru timpul acordat... am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie?

Dumnezeu m-a privit zambind si a spus:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2006, 08:58:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cata intelepciune, cat bun simt si maturitate! Iti multumesc, Dumnezeule ca exist! Tu care-ai scris, fii binecuvantat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2006, 13:28:08
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Foarte frumos, am citit de curand ceva cu o idee asemanatoare in "Bucuria pocaintei" a Mitropolitului Antonie de Suroj. Ideea era sa folosim la maximum timpul care ni s-a dat pentru a face bine, pentru ca daca, Doamne fereste!, ajungem in iad, acolo nu va mai avea nevoie nimeni nici de zambetul nostru, nici de milostenia noastra, nici de iubirea noastra. Vom contempla propria ratare in a iubi si a deveni ceea ce a dorit Dumnezeu sa devenim. Cartea e superba, cine vrea sa o citeasca se va convinge.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 18:59:52
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Cine are ochi de citi sa citeasca. Cine are urechi de auzit sa auda. Hristos a inviat !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interviu cu Dan Puric Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 0 03.12.2010 22:53:51
rugaciune/acatist pentru a obtine un servici/reusi la un interviu lexie_uk Rugaciuni 4 21.03.2010 23:00:59
Interviu cu Dumnezeu de Octavian Paler georgeval Generalitati 4 02.03.2010 16:57:17
Interviu cu Ambasadorul Marius Lazurca PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 0 18.05.2008 22:03:27
INTERVIU CU DUMNEZEU Eugen Generalitati 8 20.04.2008 19:29:47