Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2010, 23:57:52
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Oare Sfantul Ioan Botezatorul s-a considerat rob al lui Dumnezeu?

"[...]Caruia nu sunt vrednic, plecandu-ma, sa-I dezleg cureaua incaltamintei"

Nu. Nici macar atat.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 07:16:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu mai degraba o vad ca pe o relatie intre Tata si copiii Sai.
Sclavii nu au drept de alegere,insa noua Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru.
Robi,probabil ca s-au numit cei care au dorit sa se smereasca foarte mult inainte Sa,pentru ca se stie cat de urata este demonilor aceasta si cat de bineplacuta lui Dumnezeu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 17:44:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Noi am fost creati ca sa fim in relatie personala de iubire cu Creatorul nostru. A acest lucru presupune starea de bine, in care raul nu exista.

Dar raul a intrat in lumea noastra dintru inceput, asa ca Dumnezeu ne-a sarit in ajutor, invatandu-ne sa traim o viata bineplacuta Lui, o viata de pace si iubire cu semenii nostri si deci cu El. Acestor legi divine care la inceput au oprita caderea omului si mai apoi l-au indemnat sa se ridice inapoi spre Cer suntem invatati sa ne supunem. Acesta cred eu ca este sensul de "rob": urmarea de bunavoie a modului de viata a Lui Hristos, jertfindu-ne timpul si resursele pentru ceilalti oameni, facandu-ne slujitori lor, in scopul sporirii dragostei.

Deci robii Lui Dumnezeu sunt slujitorii oamenilor, nu unii care se dau cu capul de podea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2010, 20:04:51
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Rob al Iubirii nu este o jignire.
Este un vis. Este de negrait. Chiar de neinteles cum putem fi asta.

Sa auzim toti : Robule al Iubitorului de oameni vino de mosteneste pe Dumnezeu .


Caci ce stapan isi lasa imparatia robilor lui? Un Stapan care alege sa ii faca fii ai Sai , din robi.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2010, 20:12:01
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Rob al Iubirii nu este o jignire.
Este un vis. Este de negrait. Chiar de neinteles cum putem fi asta.

Sa auzim toti : Robule al Iubitorului de oameni vino de mosteneste pe Dumnezeu .


Caci ce stapan isi lasa imparatia robilor lui? Un Stapan care alege sa ii faca fii ai Sai , din robi.

Ce cuvinte frumoase!! Iata cat de simplu era de fapt raspunsul... Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2010, 20:12:48
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Multumesc mult. :)
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2010, 14:29:57
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Robit lui Dumnezeu!

Rob ... da poate insemna sclav, poti sa vezi in felul asta in orice alta situatie, dar cind e vorba de Dumnezeu nu mai are aceiasi conotatie.
Ma voi opri doar la o singura imagine a robiei pentru Dumnezeu.
Rob lui Dumnezeu este omul eliberat de frica in toate sensurile si formele ei: teama pentru grija de miine, teama de necunoscut, teama de orice rau si mai ales esti eliberat de rodul fricii: deznadejdea.
Un rob al lui Dumnezeu stie ca are, un Stapin care ii poarta de grija si nu mai e singur, fara aparare si fara putere, numai ca Stapinul e prietenului lui si atunci dispare senzatia sufocanta ca esti rob.
Ar fi frumos sa fim intradevar robi ai lui Dumnezeu!!! Numai ca oamenii sunt incapatinati, tin la ,,dreptatea,, si autonomia lor, li se pare ca libertatea de care dispun, care ca tot veni vorba este darul cel mai de pret dat de Hristos noua, este mai de pret decit cuvintele pline de dragoste ,, Veniti la mine cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi!,,
Sa te odihineasca Dumnezeu, frumoasa ... robie!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2010, 17:06:35
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Grea "robie": Iubi-Te-voi Doamne, vârtutea mea. Domnul este întărirea mea și scăparea mea și izbăvitorul meu. Sa tot fii asa "sclav" la asa Stapan ...

http://www.youtube.com/watch?v=LA4rTz5Qx6M
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.02.2010, 17:44:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Petre Tutea a definit libertatea crestinului ca o "robie" a lui Dumnezeu-"Robeste-ma Doamne, ca sa ma simt liber" sau Parintele Staniloae spunea ca: "libertatea este robia liber acceptata a binelui". Cu toate acestea noi suntem prin Botez fii ai lui Dumnezeu si frati intru Hristos. Prezenta cuvantului "rob" in rugaciuni sau cantari bisericesti accentueaza smerenia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2010, 13:34:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc. Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.Eu am o alta imagine despre Dumnezeu,..si sper ca si voi!
Mai bine rob lui Dumnezeu, decat patimilor si diavolului. Nu crezi?

Oricum, eu unul nu as apela la DEX pentru a intelege sensul "robiei lui Dumnezeu", care are o coordonata ontologica.

Inaintea lui Dumnezeu suntem robi si fii, in acelasi timp. El ne este si Stapan si Tata. Spre exemplu, in rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, Il numim "Doamne si Stapanul vietii mele", iar in Rugaciunea Domneasca, I ne adresam ca unui "Tata".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 01:39:26
Ce Dumnezeu uneste, omul sa nu desparta Marius22 Intrebari utilizatori 7 04.03.2011 13:11:46
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24