Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.05.2010, 21:33:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
nu cred ca ory a zis ceva rau. ba din contra, e foarte adevarat.
inteleg sa primeasca o suma pentru ceea ce face, dar sa ia mai mult decat unul care munceste de dimineata pana seara de ii sar capacele si sa primeasca bani putini, nu e corect.

apoi, de cand pana cand biserica ia bani de la stat? daca primeste bani de la stat, inseamna ca este o firma. eu asa o vad avand in vedere faptul ca au salarii.


ca sa nu mai zic cat are patriarhul. mi s-a facut rau...
si culmea e ca oamenii au incredere in preoti si biserici.
a zis bine cine a zis... ca biserica a ajuns sa produca bani. nu mai e ce a fost inainte.
Poti sa explici ce ai vrut sa spui prin aceasta afirmatie?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.05.2010, 21:47:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Unele persoane sunt ortodoxe doar cu numele...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.05.2010, 21:52:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
nu cred ca ory a zis ceva rau. ba din contra, e foarte adevarat.
inteleg sa primeasca o suma pentru ceea ce face, dar sa ia mai mult decat unul care munceste de dimineata pana seara de ii sar capacele si sa primeasca bani putini, nu e corect.
apoi, de cand pana cand biserica ia bani de la stat? daca primeste bani de la stat, inseamna ca este o firma. eu asa o vad avand in vedere faptul ca au salarii.
ca sa nu mai zic cat are patriarhul. mi s-a facut rau...
si culmea e ca oamenii au incredere in preoti si biserici.
a zis bine cine a zis... ca biserica a ajuns sa produca bani. nu mai e ce a fost inainte.
Angel, ai prefera ca noi, credinciosii, sa ne platim preotii?! Ca daca statul nu le mai da salarii, de unde sa si le mai ia? Ia stai putin si gandeste-te! Nu de la credinciosi? Dupa ce ca de abia dam 1-3 lei in fiecare duminica, daca ii dam, tot noi ne simtim furati si cu musca pe caciula. Ia sa cada numai pe capul nostru plata tuturor taxelor dintr-o biserica si a salariilor preotilor, sa vedem cati am mai fi crestini! Lasa sa ii plateasca statul, ca are de unde! Guvernantii sa mearga cu masini de mii de euro si episcopii sa fie mai prejos?!
Iar un preot adevarat este cel care sta de dimineata pana seara intr-o biserica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.05.2010, 21:59:57
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Angel, ai prefera ca noi, credinciosii, sa ne platim preotii?! Ca daca statul nu le mai da salarii, de unde sa si le mai ia? Ia stai putin si gandeste-te! Nu de la credinciosi? Dupa ce ca de abia dam 1-3 lei in fiecare duminica, daca ii dam, tot noi ne simtim furati si cu musca pe caciula. Ia sa cada numai pe capul nostru plata tuturor taxelor dintr-o biserica si a salariilor preotilor, sa vedem cati am mai fi crestini! Lasa sa ii plateasca statul, ca are de unde! Guvernantii sa mearga cu masini de mii de euro si episcopii sa fie mai prejos?!
Iar un preot adevarat este cel care sta de dimineata pana seara intr-o biserica.
da, un preot adevarat e de asemenea si cel care zice ceva bun si util pentru credinciosi si alta este cand face ce ne spune noua sa nu. ca tot se zice: asculta ce zice preotul, dar nu face ce face si el. sau cam asa era.

Citat:
Rodica50: Unele persoane sunt ortodoxe doar cu numele...
normal. cum zice cineva ceva nepotrivit, gata nu mai e decat cu numele. ma abtin sa comentez la partea asta. chiar nu vreau. intelegi ce vrei. am tot dreptul sa-mi dau cu parerea asa cum face toata lumea.

Citat:
AndruscaCIM: Poti sa explici ce ai vrut sa spui prin aceasta afirmatie?
eu spun ce-am citit si ce-am auzit. nu am stat sa verific si nici nu ma mai intereseaza la ora actuala. apoi nu sunt singura care a zis-o in topicul asta.
nu stiu ce ti se pare nepotrivit.
asta am dedus eu. asa am gandit. daca gandesc prost, asta este. ignora-mi postul.
mare chestie :)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.05.2010, 22:02:24
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Angel, ai prefera ca noi, credinciosii, sa ne platim preotii?! Ca daca statul nu le mai da salarii, de unde sa si le mai ia? Ia stai putin si gandeste-te! Nu de la credinciosi? Dupa ce ca de abia dam 1-3 lei in fiecare duminica, daca ii dam, tot noi ne simtim furati si cu musca pe caciula. Ia sa cada numai pe capul nostru plata tuturor taxelor dintr-o biserica si a salariilor preotilor, sa vedem cati am mai fi crestini! Lasa sa ii plateasca statul, ca are de unde! Guvernantii sa mearga cu masini de mii de euro si episcopii sa fie mai prejos?!
Iar un preot adevarat este cel care sta de dimineata pana seara intr-o biserica.
Ca bine zici,sa-i plateasca statul.Sa transpire si statul macar pentru salariile preotilor.Apropo,de unde crezi ca are statul bani pentru toate cheltuielile?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.05.2010, 22:15:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Ca bine zici,sa-i plateasca statul.Sa transpire si statul macar pentru salariile preotilor.Apropo,de unde crezi ca are statul bani pentru toate cheltuielile?
Tot de la noi, evident. Banii din salariile preotilor cred ca vin insa de la cei care nu calca in biserica decat la nunta si la botez. Pentru ca aceia sunt cei mai multi! Iata cum ne tin pe noi in spinare! Daca ar trebui sa ii platim noi, crestinii practicanti, cu alti bani, nu din cei dati statului ca impozite, ma tem ca ar fi jale. Ar fi foarte scumpa meseria de crestin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.05.2010, 22:17:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Angel, ai prefera ca noi, credinciosii, sa ne platim preotii?! Ca daca statul nu le mai da salarii, de unde sa si le mai ia? Ia stai putin si gandeste-te! Nu de la credinciosi? Dupa ce ca de abia dam 1-3 lei in fiecare duminica, daca ii dam, tot noi ne simtim furati si cu musca pe caciula. Ia sa cada numai pe capul nostru plata tuturor taxelor dintr-o biserica si a salariilor preotilor, sa vedem cati am mai fi crestini! Lasa sa ii plateasca statul, ca are de unde! Guvernantii sa mearga cu masini de mii de euro si episcopii sa fie mai prejos?!
Iar un preot adevarat este cel care sta de dimineata pana seara intr-o biserica.
Deh, stii cum e, unii au impresia ca preotul traieste cu aer, in timp ce ei plang de mama focului cand li se ia 25% din salariu...pai oare de ce, ca doar poti trai cu cativa creitari, aruncati cand si cand de binevoitori, ce atatea milioane?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.05.2010, 23:02:50
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Mai bine sa plateasca statu' inca o mie de preoti si o suta de dascali(profesori), decat o duzina de politicieni cocotati in nu stiu ce scaune, ar fi o investitie mai cu "folos".
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.05.2010, 23:05:24
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Laudarosenia , pute rau , iar de ceri respect , respecta la RANDUL TAU . De unde sti dumneata ce poate face X sau Y ? Cu ce drept te consideri mai presus decat X sau Y ? La ce ai postat pana acum , ma mir ca ai tupeul de a cere o farama de respect . Ca o concluzie : sa-ti fie RUSINE !
Si de ce sa-mi fie rusina domnule Boss..am spus cumva vreo minciuna?Unde ai vazut tu lauda..e doar profesia mea si o fac cu pasiune.Si de unde ai scos ca ma consider mai sus de alcineva?..Stii ceva..mai bine taci,eu am sugerat inchiderea acestui discurs..pentru ca ideea mea de inceput a fost alta.Te deranjeaza..?Ma bucur ..cred ca topicul nu a fost deschis degeaba!!!Ciao
Reply With Quote
Răspunde