Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2010, 15:52:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Pe vremea cand ne doream un copil, mergeam la manastirea Antim si ma rugam acolo Sf. Alexie sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi trimita si mie un copilas si ca drept " multumire" am sa-i dau numele sau.

Au trecut putine luni si eu am ramas insarcinata slava Domnului. Acum sunt aproape la jumatatea sarcinii si ar trebui sa nasc prin noiembrie. Discutand cu sotul si cu mama despre numele fetitei, eu am zis clar ca ii voi pune numele Alexia pentru ca asa i-am "promis" Sfantului Alexie.
Mama si sotul spun ca ei ar vrea sa o cheme Andreea pentru ca se va naste in apropiere de Sf Andrei. Acum sunt confuza si nu stiu cum sa fac. M-am gandit sa-i pun Andreea-Alexia si asa rezolvam problema, dar am inteles ca nu este bine sa-i pun copilului 2 nume. Asa am citit intr-o carte (parca) ca ar trebui sa aibe un singur nume si acela sa fie de sfant ca sa o ajute in toata viata ei. Un sfat????
Vedeti, dvs. cereti un sfat , ati dorit si ati facut lucrul acesta . Dar se poate intimpla ca nu toate sfaturile sa va placa, sau cel putin modurile lor de formulare . Mult mai important este insa, cel putin asa cred eu , sa va insusiti substanta recomandarii tinind sau nu cont de sfat. Cu alte cuvinte va previn ca s-ar putea ca nu toate sfaturile sa va convina .
Parerea mea este ca acum si inca ori de cite ori promitem ceva punindu-ne cuvintul in joc trebuie sa tinem cont intotdeauna de ceea ce vorbim si mai ales daca intarim vorbele noastre ca pe o promisiune . Unii mai adauga la acestea ca ar mai si conta ,,cu cine vorbim" dar eu nu am si aceasta parere. Trebuie sa fim cu mare atentie la vorbele noastre cu orisicine si mai ales la promisiuni deoarece asupra acestui aspect insasi Mintuitorul ne sesizeaza. Este evanghelia zilei de marti sau miercuri saptamina trecuta in care Mintuitorul incepe cu a ne face atenti sa nu ne juram nici pe cer si nici pe pamint si ... etc, ajungind la ,,...ci cuvintul vostru sa fie da pt. ce este da si nu, pt. ce este nu caci ce este mai mult decit acestea de la diavol este " adica trebuie sa fim cu luare aminte la ceea ce vorbim si cit vorbim . Am mai spus deasemenea ca chiar aici pe forum este o sora sau un frate care are un motou din parintele Serafim Rose privitor la grija cu care trebuie sa fim inarmati atunci cind discutam /vorbim ceva, cind dam drumul la vorbe !
Toata aceasta lunga explicatie vrea sa arate ca inafara parerilor noastre , care ca deobicei pot diferi mult ,exista intotdeauna un mare temei scripturistic in ceea ce priveste comportamentul nostru verbal . Si atunci, daca ati facut promisiunea unui sfint si el a implinit ceea ce i-ati cerut pai negresit trebuie sa va tineti cuvintul orice s-ar intimpla . Faptul ca ati intrat sau ca este posibil sa intrati la indoiala nu arata decit ca ispititorul a intrat pe fir incercind sa va impiedice sa va tineti cuvintul , lucru care ar putea deveni extrem de grav. In al doilea rind nu uitati ca la romani este obiceiul clar ca copii sa poarte un singur prenume ... doar tiganii isi pun cite 2-3-4 prenume la copii : dupa nas, dupa nasa, dupa tata-mare, dupa tata si dupa unchiu care este mare springar la Lisabona . Fiti roman traditional, cuminte, asezat pe obiseiuri si practica vietuirii ancestrale respectind bunacuviinta si bunul simt popular,traditional . Cind vedeti romani cu 2-3 prenume chiar daca ei se prezinta ca si ,,culturali si de vaza, potentati si de renume recent" este bine sa fiti cu luare aminte deoarece incet-incet veti mai descoperi si alte mitocanii in comportamentul si pretentiile lor.

In concluzie ar fi foarte potrivit sa rabdati toate ispitele, pina la capat si sa va tineti cuvintul . Iar daca de acum ati putut observa ca este tare greu sa respecti propriul cuvint dupa momentul imediat in care l-ai dat atunci pe viitor sa evitati sa mai faceti asa ceva chiar daca obisnuiti sa stati de vorba cu sfintii . Acestia nu au fost nici pe departe glumeti si ghidusi(ca sa nu zic fitilisti si panglicari) in relatia lor cu Hristos ci din contra au tinut pina la singe sa implineasca cuvintul de dragoste catre Mintuitor. Pt. asta vor si de la noi sa ne respectam cuvintul atunci cind il dam.

In final am sa va spun o gluma , dar cu mare invataminte, rezultata dintro situatie f. asemanatoare cu a dvs. Deci :
Un tigan sarac si amarit, cu o casa numeroasa de copii la care in fiecare zi se facea de gind ce sa le dea de mincare s-a gindit intro zi sa mearga la pescuit deoarece este mult mai ieftin sa prinda peste si ca acesta este un mijloc de hranire cit de potrivit pt. oricine . Dimineata si-a luat sculele si a plecat pe lac . A stat de dis-de-dimineata pina la ora 18 fara sa prinda nimic, nimic facindu-se de gind . Cind a vazut ca se scurge ziua si trebuie sa plece acasa fara nimic s-a speriat , s-a necajit si a inceput sa plinga . S-a pus in genunchi si s-a rugat la D.zeu : doamne , tu sti cit sunt de sarac si de amarit , te rog ajuta-ma, nu ma lasa, miluieste-ma . Ca daca ai sa-mi dai un peste cit de mic am sa-l fac jumatate cu tine ! . Si ingindurat si plingind s-a asezat iar pe pescuit . La o jumatate de ora dupa acestea i s-a prins in undita un crap de 8 kg. Abia l-a scos pe mal .Dupa ce l-a scos din undita , l-a pupat si a zis zimbind : bai doamne, o asa frumusete de peste nici cu mama nu-l impart, nu te supara ! Dar nefiind atent si pestele voinic zbatindu-se a sarit din nou in apa si dus a fost . Tiganul speriat si intristat, nervos si nematinind cont de nimic s-a uitat catre cer si a zis : bai doamne, dar tu nu sti deloc de gluma , ma ? ce hain esti, nu ai inteles ca am glumit ?

Asadar , sa ne ferim sa ajungem in postura daruitului cu darul luat pt. ca nu ne tinem cuvintul.

Last edited by zaharia_2009; 15.06.2010 at 16:10:12.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.11.2010, 17:24:37
Elllma Elllma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2010
Mesaje: 2
Implicit Am o mare dilema

Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata dar am piedut sarcina foarte repede si cat am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. Acum dupa 4 luni am ramas iar insarcinata nu stim inca daca e fata sau baiat. Dar daca o fi fetita nu stiu daca e bine sa ii mai dau numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit, adica am pierdut sarcina si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant. Astept pareri, multumesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.11.2010, 23:02:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elllma Vezi mesajul
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata dar am piedut sarcina foarte repede si cat am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. Acum dupa 4 luni am ramas iar insarcinata nu stim inca daca e fata sau baiat. Dar daca o fi fetita nu stiu daca e bine sa ii mai dau numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit, adica am pierdut sarcina si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant. Astept pareri, multumesc.
Primul copil nu a apucat să fie botezat , iar numele Maria, Marin , îl poți da prin Botez fără nici-o grijă , copilului ce îți va fi dăruit de Dumnezeu . Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
nume de sfinti brenda_sv_ro Resurse ortodoxe on-line 0 06.09.2012 14:51:44
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
despre nume mara2008 Generalitati 9 13.12.2008 15:52:58
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58