Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.07.2010, 17:49:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sa fim seriosi.. suntem pamanteni.. toti traim pe pamant.. nu suntem numai spirit(suflet) ci si trup, si mai ales trup.. Asa ca avem nevoie si de cele ale trupului si cele pamantesti.

Liturghia e mai saraca in profunzime, in claritate si in frumusete.

Bisericii ii lipseste catolicitatea.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.07.2010, 19:24:19
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Liturghia e mai saraca in profunzime, in claritate si in frumusete.
Hmm...
In comparatie cu ce, nu cumva cu liturghia Bisericii Greco-Catolice?

Intreb si eu asa, ca un detectiv particular care observa niscaiva semne

Last edited by penticostalulmantuibil; 22.07.2010 at 19:28:32.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.07.2010, 21:06:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sa fim seriosi.. suntem pamanteni.. toti traim pe pamant.. nu suntem numai spirit(suflet) ci si trup, si mai ales trup.. Asa ca avem nevoie si de cele ale trupului si cele pamantesti.

Liturghia e mai saraca in profunzime, in claritate si in frumusete.

Bisericii ii lipseste catolicitatea.
Imi pare rau daca te consideri mai ales trup! Cel mai important este sufletul! Sufletul este valoarea omului, nu tarana! Omul munceste pentru a-si castiga existenta dar nu trebuie din asta sa faca un scop in sine, pentru ca nu ia nimic dincolo! Eu nu vad nicio saracie in Biserica Ortodoxa!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.07.2010, 18:58:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Hmm...
In comparatie cu ce, nu cumva cu liturghia Bisericii Greco-Catolice?

Intreb si eu asa, ca un detectiv particular care observa niscaiva semne
Nu.In comparatie cu felul cum era o data. Biserica de la tara e ortodoxa , nu greco-catolica.Oamenii de acolo au trecut de la greco-catolicism la ortodoxie.. insa asta s-a intamplat de mult.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.07.2010, 19:10:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Imi pare rau daca te consideri mai ales trup! Cel mai important este sufletul! Sufletul este valoarea omului, nu tarana! Omul munceste pentru a-si castiga existenta dar nu trebuie din asta sa faca un scop in sine, pentru ca nu ia nimic dincolo! Eu nu vad nicio saracie in Biserica Ortodoxa!
Adevarat, sufletul este valoare omului, insa nu putem ignora complet trupul.. Ce am face daca am uita de tot de trup?Daca am uita sa mancam, sa bem, sa-l imbracam?Avem nevoie si de cele ale trupului ca sa supravietuim.. In prima instanta ma refeream la calitatile de care are omul nevoie in lume ca sa se descurce si sa faca fata cum trebuie in lumea aceasta.. Saracia la care eu ma refeream e saracia spirituala la care s-a ajuns..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.07.2010, 20:35:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Biserica noastra, Ortodoxa, are viata, ne da viata, ne face puternici, intelegatori cu suferinta aproapelui, ne ofera bogatia de pret pastrata si transmisa de Sfintii parinti, chiar de propriii nostri parinti si bunici si pot spune ca m-as simti atat de saraca si de stinghera in lume fara Ea. Intrati mai des in Sfanta Biserica si veti descoperi Ortodoxia cu frumusetea ei :Hristos, Maica Domnului, Sfintii, credinciosii...invataturile pretioase... nu veti regreta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.07.2010, 21:51:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ceea ce vedem in exterior ca lipseste sau are diferite defecte este un exponent al lipsurilor si al defectelor noastre, sa nu uitam ca atunci cand indicam cu un deget spre ceva, celelalte patru degete indica spre noi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27