Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.05.2012, 20:14:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu i-a ocolit, fiți sigur de asta! Doar că unii au acceptat îndemnurile Duhului Sfânt, iar alții nu. Și nu puteți generaliza: tot mai mulți catolici, ortodocși, baptiști și penticostali acceptă învățătura Bibliei cu privire la ziua sabatului. Aceștia nu trec neapărat la adventiști... țin ziua sâmbetei în bisericile lor proprii.
Eu nu prea am auzit, dar poate mai sunt cate unii. Daca ar fi la o scara mai mare ar insemna ce s-a intamplat cu penticostalii, care au extins practica lor si la alte culte formandu-se miscarea carismatica.
De un lucru putem fi siguri pe forum, se pare ca niciodata nu o sa lipseasca discutiile despre ziua sabatului, se termina una incepe alta, oricand doreste cineva poate purta o discutie in contradictoriu pe tema asta. Totusi, adventistii sunt foarte putin numerosi, in tara de origine sunt doar in jurul a un milion.
  #52  
Vechi 08.05.2012, 20:27:00
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
... învelea minciunile în staniol...
Oho, stați liniștit, sunt destui. Din câte am citit, unul dintre motive este poziția anti-creștină a sectei adventiste cu privire la avort.
  #53  
Vechi 08.05.2012, 22:08:46
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Oho, stați liniștit, sunt destui. Din câte am citit, unul dintre motive este poziția anti-creștină a sectei adventiste cu privire la avort.
Aham, m-am lămurit! Ați citit asta pe ambalajul acela de staniol...
  #54  
Vechi 08.05.2012, 22:43:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vrei să spui că era ignorantă? Parcă era plină de har, mai slăvită decât heruvimii și chiar Împărăteasa Cerului! Ori... acum nu mai e?
Harul e de mai multe feluri, daca ai citit Scriptura :)


Citat:
Cu "legea veche" poate... dar cu Decalogul... Cum să nu "se prindă" că în Legea Nouă creștinul nu ucide, nu fură, nu curvește, etc.? Așa cum de fapt a fost de la Întemeierea Lumii și va fi și la Întemeierea Lumii Noi.
Hehe..nu toate aspectele sunt la fel de evidente.
Vorbim de sabath si alte obiceiuri dragi adventistilor de dragul de a fi mai altfel si supra-virtuosi fata de restul crestinilor.

Citat:
Biblia nu se "frunzărește" domnule, ci se studiază, se CER-CE-TEA-ZĂ (Ioan 5,39) că ea mărturisește despre Hristos și în ea afli cum ajungi la viața veșnică.
Din pacate asa cum tu demonstrezi si altii ca tine, frunazareala e la putere.

Citat:
Dumneata crezi că pastorul e precum duhovnicul ortodox fără de care nu poți pricepe Scriptura? Te înșeli! Duhul Sfânt e Duhovnicul creștinului care-i aduce aminte (Ioan 14,26)tot ce a citit în Scriptură. Creștinul fără acest Duhovnic Sfânt uită să-și mai aducă aminte (Ieșirea 20,8) de ziua Sâmbetei ca s-o sfințească.
Daca Scriptura zice sa nu furi - apoi asta e la mintea cocosului si pana si un adventist ar putea sa priceapa - cu practica poate mai greu.

Sub alte aspecte ca cele care fac subiectul topicului asta, lucrurile nu sunt atat de simple.

Din pacate adventistii pica examenul asta la lucruri chiar elementare.

Te referi cumva la argumentul adventist "Iesirea 20:8" care ar trebui sa salveze prestanta de profet a lui Ellen White versus ignoranta ei in cele ale Scripturii "completata" de ea cu fantezii, ignorand Iesirea 16:23 la care se refera in cel mai fericit caz si in nici un caz anterior iesirii din Egipt cum sustine cucoana si restul turmei adventiste care arata ca tocmai , gandirea drapta si impartiala in cele ale Scripturii nu e posibila si e nevoie de sprijinul "duhovnicesc" al pseudo-profetesei?

Last edited by AlinB; 08.05.2012 at 22:46:41.
  #55  
Vechi 08.05.2012, 22:47:27
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aham, m-am lămurit! Ați citit asta pe ambalajul acela de staniol...
Ce ambalaj domnule. Secta dumneavoastră îngăduie avortul. Punct. Vă rog din suflet să nu-mi mai cereți să vă mai explic și de ce această poziție este anti-creștină.

Mai demult, domnul Dragomir afirma că și pe musulmani îi simte mai aproape decât pe adventiști. Atunci m-am întrebat de ce. Acum nu mă mai întreb, îi dau oarecum dreptate.

Există circumstanțe, domnule 100-1, în care avortul este îngăduit ? Da sau Nu.

Last edited by MihaiG; 08.05.2012 at 22:49:48.
  #56  
Vechi 08.05.2012, 22:47:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume e ceremonial în porunca a IV-a? Și care porunci morale sunt în legile ceremoniale? Dacă tot arunci o frază voit savantă, explică-te să înțelegem și noi ăștia proștii...
Eh..ca sa-ti aduc aminte, te intreb..de ce nu tine advnetistul toata Legea Veche, cu toate poruncile care au fost date in contextul Decalogului?

Mergi matale la capitolul respectiv din manual si ai in mare parte raspunsul, vii aici cu el si mai completam.
  #57  
Vechi 08.05.2012, 22:54:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Tipic superficial! Eu nu vorbeam de sabate ceremoniale (că au fost date și din acelea la ieșirea din Egipt), ci de Sabatul zilei a 7-a care -repet până are cineva ochi de văzut- a fost încă de la Întemeierea lumii instituit, binecuvântat și sfințit (Facerea 2,3)
Si acela tot ceremonial este si cum ziceam, s-o fi odihnit Dumnezeu in a 7a zi dar Sabath nu zice Scriptura ca ar fi tinut nici Adam nici urmasii lui pana la iesirea din Egipt ba chiar dimpotriva, exista marturii ca asta NU s-a intamplat.
Luati matale cartea parintelui Cleopa cea adresata sectarilor si gasiti detalii acolo.

Am publicat deja link -ul de cateva ori daca nu mai sapati putin pe google.

Citat:
Afirmație de 2,5 bani, căci Scriptura zice de sabat și înainte de Exod și după, și înainte de Hristos și după.
Sabatarieni au fost și înainte de White și după, oricâte scorneli s-ar mai inventaria despre "sfințirea", "binecuvântarea" și "poruncirea" duminicii.
Va intorc raspunsul cu aceeasi moneda: afirmatii de 2.5 bani, care nu tin loc de argumente.

Prima parte a afirmatiei este o abureala, restul sunt false truisme - n-am avut pretentia ca Ellen White a inventat o erezie noua ( ar fi si greu dupa atatea secole de crestinism sa fii f. original in ratacire fara a devenit si f. ridicol), ma referam la contextul adventist si atat.

Citat:
Apropos de învățături străine și de "paravanul" Scripturii... Unde zici că scrie de poruncirea, sfințirea și binecuvântarea duminicii? Întrebarea aceasta are deja o vechime de trei ani pe forum și probabil va rămâne fără răspuns în vecii vecilor...
Porunca de a nu lucra duminica este o porunca bisericeasca, o porunca ceremoniala daca vrei, nu o lege morala.
Asa cum sunt si perioadele de post de exemplu.
Dar asta nu inseamna ca e optionala pentru cei care prentind ca au legatura cu Biserica.

Nu-mi zi ca ai aflat asta pentru prima data..
  #58  
Vechi 08.05.2012, 22:59:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule, facem tot posibilul ca respectarea sabatului să nu fie doar o formalitate, ci ea să aibă și o încărcătură plină de spiritualitate, detașându-ne de erorile fariseilor și atașându-ne de exemplul lui Hristos.
Hm, ca unul care i-am cunoscut pe adventisti de f. aproape, ma indoies ca detasarea de erorile fariseilor va reuseste chiar asa bine.

Citat:
Cât privește rigorizitate, aflați că ne "cramponăm" la fel de mult în a respecta și celelalte 9 porunci din Decalog. Credeți că greșim? Dumneavoastră faceți altfel? Considerați că nu trebuie să fim chiar atât de "riguroși" în privința Decalogului? Ca și creștini, putem să mai comitem și câte o crimă, câte un viol, etc.?
Din pacate, limitarea la cele 10 porunci din decalog este o greseala.
De exemplu invidia fatza de pozitia altuia in cadrul adunarii nu pare a fi condamnata expres deci poate fi practicata.

La fel si zgarcenia sau avaritia sau inselarea fratelui.

Dar nu ca restul ar fi legi de aur si n-ar fi calcate.

De ex. nu se considera se pare pacat sa ai afacerea deschisa sambata daca angajatii tai sunt ortodocsi.

Sau nu e pacat sa vinzi in curtea ta bauturi alcoolice atat timp cat nu esti tu proprietarul direct al afacerii ci doar incasezi bani din ea.
  #59  
Vechi 08.05.2012, 23:04:59
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

daca gresesc sa ma scuzati si nu ma deranjeaza daca ma ignorati ca de...poate ati discutat chestia nu stiu ca-i mult de citit si nu-s la zi dar incet conducerea mondiala uniformizeaza totul mai ales religiile sa le aduca la un consens.fortata de imprejurari.,,,,,patriarhia romana a schimbat ziua a saptea din duminica si a pus-o prima in calendar si a saptea zi e sambata de acum si in ortodoxie ..desi noi ne odihnim in prima zic ei .ma bucur ca sunt mantuit si nu-s legat de nici o religie si nici o zi ci doar de Isus Domnul cred ca stiti lucrul acesta .Domnul sa va dea intelepciune sa capatati mantuirea caci ecumenismul se strange tot mai mult.Ion Tiriac e mormon ca seful FMI si conducatorii religiosi ai oricaror religii isi vor da mana TOTI.ATI AUZIT CRED SI DE CONSILIUL CONSULTATIV AL CULTELOR CUM S-A INFIINTAT SI NE DAU NISTE STIRI DE FATADA SI STATUTUL INCA NU L-AU DAT CACI E SCRIS CA ELIMINA ORICE FORMA DE EXTREMISM.asta la noi in tara deci nu mai pot spune nimanui ca merge in iad daca nu se pocaieste.........asta-i adresa cu schimbarea zilei dar sunt multe http://www.isushristos.org/biserica-...sabatului.html
  #60  
Vechi 08.05.2012, 23:09:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aham, m-am lămurit! Ați citit asta pe ambalajul acela de staniol...
Ca să nu puteți pretinde că nu-i adevărat, iată textul de pe site-ul oficial:

http://www.adventist.org/beliefs/gui...in-guide1.html

"Prenatal human life is a magnificent gift of God. God's ideal for human beings affirms the sanctity of human life, in God's image, and requires respect for prenatal life. However, decisions about life must be made in the context of a fallen world. Abortion is never an action of little moral consequence. Thus prenatal life must not be thoughtlessly destroyed. Abortion should be performed only for the most serious reasons."

În traducere: "Avortul trebuie făcut doar pentru motive dintre cele mai serioase"

Deci, cum e cu ciocolata ? Cum e cu creștinismul, domnule ? O sectă care îngăduie în mod oficial avortul poate fi numită creștină ?!!!!!

Destul ne-ați scos ochii cu porunca a 4, pe care oricum o respectăm, cum rămâne cu porunca a 6-a, domnule ? Se fac sau nu se fac avorturi în spitalele adventiste ?

Last edited by MihaiG; 08.05.2012 at 23:13:49.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 16:15:31