Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2011, 20:55:08
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

@legionarul nu, dar as vrea sa il tin toata viata daca este cu putinta, chiar daca dau mai mult. si ceea ce am eu acum, cred ca se rupe in 2 saptamani max.

@anna21 Sunt vai de capul meu, nici nu merit sa calc Athosul. Sa ma scuze daca asta a vrut sa zica, dar... mai am..

:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2011, 12:21:41
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
@hanico pe unde ai vazut asa ceva?

Eu am unul de lana neagra, 50 de boabe, recent achizitionat.
E foarte frumos facut...

Doar ca pare sa se rupa repede. Si are fire 'ratacite' iesind din el.
Si noaptea prefer unul mare cu bobite mai 'sanatoase'.
...poti avea asa ceva, daca (repet) faci comanda la o manastire de maici sa iti faca o metanie din JNUR de matase! numai sa o feresti de foc si umezeala! In rest te tine si 1000 de ani dupa moarte!
Dar sa stii ca un calugar prefera metania de LANA ASPRA, chiar daca e mai razlet firul, sau altceva: unele maici si unii calugari isi strang parul dupa ce se piaptana intr-o plasa, ani buni, apoi il dau la depanat si, se face fir, apoi se impleteste METANIA! e cea mai utila metoda ca un calugar sa isi pastreze parul si sa nu il arunce!
Dar repet: metanierul de lana e cel mai folosit, NU se rupe usor, chiar daca pare asa! Eu imi doresc unul din lana aspra aspra, cred ca mi-ar fi cea mai mare bucurie, dar am din lanita, primita de la un parinte athonit...
Foloseste-l mai usor, nu trage de ea, de fiecare boaba in parte pana iti luxexi umerii, nu asa, asta e de la draci! Da-i cu degetul mare de la mana stanga/dreapta fiecare nodule spunand rugaciunea! Apoi daca ea este impletita strans, cu timpul isi va face loc, se va lasa putin si iti va usura „numaratul”!

Nu continutul metanierului este important, ci poate fi facut si din graunte de porumb! Daca acela te tine pe tine in comuniune stransa cu Hristos, acela te mantuieste! Iar daca de acum iti faci griji pentru metanie ca ti se rupe, sa nu iti mai pese! Hristos care poarta grija de toate stie cand iti va fi de folos sa iti INLCUIASCA metanierul, de unde nu te astepti... pt ca El stie ca ai nevoie, de aceea NU te va lasa sa iti faci griji! Poate vei invata pana la urma sa iti faci singur si asa iti vei face din ce material vrei tu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2011, 12:25:44
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
La manastirea Varatec
am fost vara asta pe acolo si erau de vanzare metaniere destul de groase de 100 de noduri, simple, cu cruce simpla, asa ca la aghioriti, numai ca aveau ciucurel final la piciorul crucii! Ala se poate da jos, daca te pricepi putin apoi sa cosi crucea sa nu se destrame! Poate mai au, se poate incerca printr-un telefon si poate se pune la posta... e din lanita! tine destul de bine, ptca firul este pus in 6 si impletit destul de bine! Si-a luat un parinte cu care am fost! Se foloseste foarte bine de ea...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2011, 13:31:54
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

multumesc de raspunsuri. :)


pace.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2013, 10:58:44
romania156 romania156 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2012
Mesaje: 1
Implicit Metanier

Dc vrei iti dau eu metanier cu boabe mari din bumbac de 100 acum lucrez la el si este foarte rezistent dc vrei iti fac si de lana aspra firul este tricotat te tine toata viata, majoritatea metanierelor este facut din lana cu fir raucit, motiv pt care se destrama , din acest motiv folosesc fir tricotat dc vrei contacteaza-ma
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.01.2013, 11:38:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Ah ce rau imi pare! Chiar am trecut pe acolo recent.
Nu stiu cand o sa mai am ocazia...

Oricum multumesc pentru sfat.
Raspunsul tau la misto nu iti face cinste .
Pe mine nu ma atinge dar despre tine ... iti traduce cite putin din caracter.
Am vazut ce s-a scris pina acum pe thread si solutiile care ti s-au dat asa incit daca chiar ai vrea sa iti faci rost ai avea de unde cu virf si indesat .

In zilele noastre aproape ca nu exista minastire care sa nu aibe la pangar un tip de metanier .
Numai ca , in zilele acestea , ele se cumpara mai ales ca material decorativ, ca de asta si produc minastirile , sa fie pt. vinzare pe scara larga .
Este shik sa porti atirnat de incheietura minii tot felul de porcarii si zorzoane.
Daca un om este putin invechit in duhovnicie , ii este suficient sa priveasca la metanierul vreunui trecator (tinar sau nu ) si dupa cum arata acesta isi da seama daca este un nevoitor sau un "artist"

Spuneam ca raspunsul tau este la misto .
Daca zici ca ai fost in Athos , acolo chiar ca nu exista minastire sau schit la al carui pangar sa nu existe metanier, cu multime multa .
Daca ai fi mers cu adevarat in Athos ai fi observat aceasta de departe . Dar probabil ca tu ai fost in Athos ca sa vezi cum este clima si verdeata muntelui .
Nu este adevarat ca acolo se foloseste un anumit gen de metanier .
Exista in pangare tot felul , dar tot felul de metaniere : si din lina si din sintetic, si cu margele despartiroare si si fara , chiar cu serafimi (ca pt. calugari) , cu si fara cruce ... este tot ce vrei si ce nu vrei !
Probabil ca in minastiri, ei pt. ei, calugarii isi fac acest fel de metaniere simple , doar din noduri insirate deoarece calugarii athoniti in mare parte din acestea folosesc.
Asta asa este ! Dar la vinzare este cu totul altceva si exista tot ce vrei !

Deci ori intrii in prima minastire mare (lavra) din Romania si iti cumperi metanier . Ori te vei duce special iarasi in Athos doar ca sa vizitezi pangare de minastiri si sa iti cumperi un metanier dupa care fuguta te intorci ascasa , ori te lasi pagubas si inchei topicul in mod elegant si fara alte si alte justificari si explicatii absurde !

Pina aici ai primit toate raspunsurile f. bune de care aveai nevoie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 19.01.2013 at 11:41:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Accesorii metanii: margele, cruciulite etc. AGabriela Generalitati 9 05.10.2015 10:53:26
Metanii csegarceanu Arta bisericeasca in general 25 18.03.2015 10:54:22
Metanii roman2010 Rugaciuni 9 05.04.2013 21:21:55
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49