Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2007, 23:38:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

"Iubitorul de argint aduna ca sa le afle altii"

Cum ne comportam cu cei care se dau mari cu "acumularile" lor lumesti de orice natura?
Cum sa facem sa ne ajutam pe noi si pe ei fara sa-i suparam?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2007, 22:24:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este greu. As incerca sa le vorbesc mai mult despre suflet si despre hrana sufletului, sa depasim conceptia lor pur materialista, daca exista, asemannatoare cu cea a bogatului caruia i-a rodit tarina si gandea ce va face cu roadele sale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2007, 18:19:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
"Iubitorul de argint aduna ca sa le afle altii"

Cum ne comportam cu cei care se dau mari cu "acumularile" lor lumesti de orice natura?
Cum sa facem sa ne ajutam pe noi si pe ei fara sa-i suparam?
Iubitorul de argint, dornic de avere, devine treptat, treptat orbit in asa hal, incat nu mai vede decat banul si dorinta de acumulare si fala devin un scop in sine. Pacatul in sine, este urmat de mandrie, fatarnicie si o impietrire a sufletului fata de tot ce-i injur, fata de semeni si indepartarea de adevarata credinta. Cum sa-i ajutam ? Greu, foarte greu daca nu intervenim la inceputul manifestarii patimii. Multa rabdare si explicarea faptului ca cele lumesti sunt trecatoare, dand exemple precum ar fi , ca in fata bolii si a mortii poti avea averea cat de mare, care devine inutila , fara de folos. Sa descoperim si sa le descoperim acele parti sensibile ale firii. Sunt multe de spus si de facut in fata acestei patimi ce macina tot ce este frumos si nobil in fiinta noastra.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2007, 20:26:51
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu am incercat sa lamuresc pe cineva ca nu banul este centrul universului, dar am fost luata peste picior. si am cam renuntzat sa mai dau "lectii de viatza " altora ( nu neaparat legata de iubirea de arginti, ci si despre lucruri religioase in general), mai ales daca sunt mai in varsta ca mine, ca nu vreau sa mi se mai zica apoi "ia-uite s-a trezit si tinerica asta sa imi dea mie lectii de viatza". Dumnezeu sa ma ierte din cauza asta :(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2007, 05:09:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
"Iubitorul de argint aduna ca sa le afle altii"

Cum ne comportam cu cei care se dau mari cu "acumularile" lor lumesti de orice natura?
Cum sa facem sa ne ajutam pe noi si pe ei fara sa-i suparam?
cred ca cel mai indicat ar fi sa ii tratam ca pe niste oameni normali, ca si cum nu ar avea acele "acumulari". asa vor simti si ei iubirea adevarata, pentru ca sunt oameni, nu masini de facut bani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2007, 09:33:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
"Iubitorul de argint aduna ca sa le afle altii"

Cum ne comportam cu cei care se dau mari cu "acumularile" lor lumesti de orice natura?
Cum sa facem sa ne ajutam pe noi si pe ei fara sa-i suparam?
cred ca cel mai indicat ar fi sa ii tratam ca pe niste oameni normali, ca si cum nu ar avea acele "acumulari". asa vor simti si ei iubirea adevarata, pentru ca sunt oameni, nu masini de facut bani.
Da ,asta ar fi cea mai buna atitudine ,si ei sunt oameni desi sunt de compatimit .Poate prin exemplul nostru ,fara sa le predicam ,se vor schimba ,daca au dispozitie pentru asta ,cum zice par.Paisie Aghioratul ,nu toti se pot schimba.
Banul trebuie sa fie un mijlioc de a trai ,nu un scop in sine ,detasarea de bani si averi e mare lucru.Poti sa le ai dar sa nu te gandesti la ele .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2007, 17:53:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Banul trebuie sa fie un mijlioc de a trai ,nu un scop in sine ,detasarea de bani si averi e mare lucru.Poti sa le ai dar sa nu te gandesti la ele .
Bine zis, Anita, desi sa stii ca am observat ca cei care au multi bani nu prea au o viata linistita, dorm prost noaptea - mai ales femeile de afaceri! - pentru ca sunt mereu preocupati si implicati in proiecte de investii. Odata ce ai mari "acumulari", cum zice Andrei, nu prea poti sa nu te gandesti la ele. Din cate stiu eu, aici in State chiar exista o lege care spune ca nu ai voie sa ai bani neinvestiti/cash peste o anumita suma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2007, 18:49:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Problema este ca oricum am da-o nu ne putem smeri cu adevarat daca avem conturi grase in banca.
Anita, si bogatul care a venit la Iisus "nu se gindea la ele" pina nu i-a amintit Hristos prin "imparte totul si urmeaza-ma"

Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2007, 22:38:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Problema este ca oricum am da-o nu ne putem smeri cu adevarat daca avem conturi grase in banca.
Anita, si bogatul care a venit la Iisus "nu se gindea la ele" pina nu i-a amintit Hristos prin "imparte totul si urmeaza-ma"
Exemple sunt multe, din cei care au renuntat la bogatia lor si L-au urmat pe Hristos. Am unul la indemana , Sfantul Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir, care a impartit toata averea saracilor si L-a urmat , impreuna cu sluga lui, pe Hristos. A patimit pana la moarte pentru credinta lui. Dragostea de arginti nu se impaca in nici un caz cu dragostea in Hristos. Smerenia nu este combatibila cu bogatia, banul, fala si cu toate cele pur dependente de cele materiale, lumesti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.01.2008, 20:08:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am inteles eu, pe acest topic e vorba de cum ne purtam cu cei bogati, care se falesc cu ce au... in primul rand, cred ca nu e cazul sa le tinem lectii de teologie, ori ii vom indeparta si mai mult de Dumnezeu. De aceea cred ca o atitudine cuviincioasa, demna si impartiala, este cea mai potrivita. Sa nu incercam sa smerim pe altii pana nu ne smerim noi! Si cred ca nimeni nu poate spune despre sine ca e smerit :rolleyes: :|

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doctorul fara de arginti, Pesamosca Alexandru Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 14 28.04.2012 12:46:24
Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian Ion Zamfir Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 16:56:20
Sfintii Doctori fara de arginti Cosma si Damian mirelat Diverse Sarbatori 6 08.11.2009 15:38:21