Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2011, 10:31:28
MarPlo MarPlo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Dorinta unei vieti duhovnicesti

Buna ziua

Am sa incerc sa relatez pe scurt ceea ce doresc sa scriu aici, poate imi puteti da un raspuns ajutator.
Am 34 de ani, locuiesc in Braila.
La varsta de 20 de ani mi-am fracturat coloana la nivel cervical si de atunci sunt imobilizat la pat (tetrapareza C5-C6) si folosesc un scaun rulant.
In prezent locuiesc la bloc la etajul 4 impreuna cu tata, care prin bunatate si iubirea lui Dumnezeu este alaturi de mine si ma ajuta.
Am invatat sa accept situatia de persoana imobilizata la pat si incerc sa fiu de folos celor din jurul meu prin putinta pe care Domnul mi-o da, in primul rand prin stare de spirit pozitiva si cuvant bun.
Citind scrierile din Filocalie, a rasarit in mine dorinta de viata duhovniceasca, in cadrul sau in apropierea unei manastiri.
M-am gandit la aceasta, impreuna cu tata care e in varsta de 63 ani si ma ajuta in toate, am vorbit cu parintele de la biserica din cartier despre dorinta (indemnul interior) de a locui cu tata in cadrul unei manastiri, ajutand si noi la nevoile manastirii, spre o viata in Dumnezeu.
Mi-a spus ca in Braila este manastire de calugari in comuna Maxineni, dar ca este in constructii si e nevoie de persoane tinere, in putere.
Tata este priceput la treburile gospodaresti: electician, zidar, e muncitor in toate.

Daca cunoasteti vreo posibilitate, o manastire unde impreuna cu tata sa fim primiti si sa vietuim intr-o viata duhovniceasca, in mijlocul naturii si a iubirii de Dumnezeu, va rog sa-mi transmiteti la adresa de email: plomarda@yahoo.com

Va multumesc pentru bunavointa de a citi acest mesaj.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 22:36:53
Omul este dorinta Ekaterina Morala Crestina 3 30.07.2012 14:34:40
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 10:48:24
UN (TRAM)VAI NUMIT DORINTA Ioan_Ciobota Generalitati 5 05.02.2011 11:32:58
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 21:19:43