Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2010, 17:29:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit 100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca

Doamne-ajuta!

Miercuri, 29 septembrie 2010, se implinesc 100 de ani de la venirea in aceasta parte de lume a marelui duhovnic al neamului romanesc, parintele Arsenie Boca.

S-a mutat la Domnul de mai bine de 20 de ani si, an dupa an, proorocirea Sfantului ca "De la Prislop va lua foc tara" se confirma din ce mai pregnant. Din ce in ce mai multi romani iau drumul Prislopului pentru ca asa cum a si promis, de "acolo" unde s-a mutat ne ajuta din ce in ce mai mult. Cine a fost acolo, stie despre ce scriu.

Maine dimineata, ora 7.00 plecam pe traseul: Bucuresti, Ploiesti, Sinaia, Manastirea Brancoveanu, Vata de Sus si Prislop. Ne intoarcem miercuri seara. Mai sunt locuri libere in masina. Cine vrea sa mearga, tel la 0726.12.72.06 sau 0757.12.72.06.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2010, 17:46:46
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa cinstim cum se cuvine un mare apostol al neamului

"Sa lungim vederea pana dincolo de zarea acestei vieti, pana la cealalta imparatie"

Cu binecuvantarea Inalt Prea Sfintitului Nicolae Balan, Mitropolitul Ardealului, Parintele Arsenie a tinut predici si conferinte chiar si in sate, mai intai in Tara Fagarasului, apoi mai departe, in Tara Barsei si Marginimea Sibiului si in alte localitati transilvanene, sfatuind credinciosii si preotii pentru imbunatatirea lor spirituala. Spunea: "Misiunea preotului este de a salva ceea ce se poate salva, de a propovadui raspicat vointa lui Dumnezeu, Cel in Treime, dupa Predania Bisericii, pe Hristos cel cu Cruce, sufletelor; de a ajuta pe cei credinciosi sa se mantuiasca, de a-i scoate din mijlocul raului, la mantuire".

Vara, la Sambata



Era ferm impotriva pacatului, pe care il sanctiona cu severitate. Avea constiinta ca neamul romanesc trebuie trezit la o viata crestina. Uneori, spunea fara ocolisuri, pe fata, faptele oamenilor. Ii certa pe oameni pentru pacatele lor, dar ii si mangaia: "Cat suntem infasurati in trup, suntem destul de legati intr-o intelegere trupeasca a vietii. Dar cand vom scapa de muritorul acesta de pe noi, atunci cu mare recunostinta vom multumi lui Dumnezeu pentru toate incercarile la care ne-a supus cat eram in lume. Prin urmare, sa lungim vederea pana dincolo de zarea acestei vieti, pana la cealalta imparatie, ca altfel nu putem pricepe necazurile vietii acesteia si nepricepand-o pe aceasta prin cealalta, n-o putem rabda. Dar daca o intelegem asa cum este, pe una in legatura cu alta, atunci oricat ar fi de necajita capata o valoare nepretuita. Si atunci se intampla un lucru minunat: Omul iubeste necazurile si pe toti cei ce-l necajesc indeosebi. De-acum, crestinul sta linistit pe conducerea lui Dumnezeu si vede ca orice cruce a vietii sale e o marturie a iubirii parintesti a lui Dumnezeu. Orice cruce e o treapta a desavarsirii. Deci, daca ne impartasim cu Sfanta Jertfa a Domnului, ne impartasim cu Taina Iubirii supreme a lui Dumnezeu, impartasire care, printre alte daruri, are si pe acesta: ca ne ridica de la intelegerea prunceasca a vietii, la intelegerea pe care o avea Iisus, in temeiul careia Ii suntem urmatori convinsi si linistiti, oricat de nelinistita ar fi marea vietii de aici. Stim Cui credem si stim Cine-i la carma!".
Lumea il iubea si il astepta cu nerabdare. Parintele spunea raspicat: "Vin vremuri grele". Si asa a fost. Tavalugul necazurilor a trecut peste tara noastra. Zicea Parintele Arsenie: "Daca Dumnezeu va voi sa mancam din cazanul celor fara Dumnezeu, vom manca si din acesta, pentru ca oamenii s-au indepartat de Dumnezeu".
Ii indemna pe oameni sa nu mai faca pacate, pentru a nu atrage mania lui Dumnezeu asupra lor. Le spunea sa conceapa copiii in curatenie, cu rugaciune, cu post si spovedanie, sa mearga la biserica, sa nu mai lucreze duminica si in sarbatori, ca e mare pacat sa furi lui Dumnezeu ziua lui de rugaciune. Oamenii isi fac randuielile lor, netinand seama de poruncile lui Dumnezeu, si atunci Dumnezeu ingaduie sa vina necazurile peste om, ca sa inteleaga ca este pe o cale gresita, ca s-a departat de El cu viata, cu faptele, cu rugaciunea, cu cinstirea Maicii Domnului, a Sfintei Cruci, cu prezenta la Sfanta Liturghie, ca a uitat sa se spovedeasca si sa se impartaseasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2010, 17:51:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preot Nicolae Streza despre darul ce l-a dat Dumnezeu romanilor,ARSENIE BOCA

A vorbi si a scrie despre Parintele Arsenie Boca este o temeritate si o raspundere. Dar nici a tacea nu se cuvine, caci m-as arata lipsit de recunostinta fata de Parintele nostru duhovnicesc, care ne-a renascut "prin Evanghelie in Iisus Hristos", ca oarecand Sfantul Apostol Pavel pe Corinteni. Si ar insemna o impietate. Or, insusi Domnul nostru Iisus Hristos ne-a invatat sa fim recunoscatori fata de binefacatorii nostri.
Nu ma socotesc ucenic al Parintelui, in sensul Patericului, caci nu am putut sta mereu in preajma lui, ca sa-i pun des intrebari, asteptand raspunsuri. Dar ma socotesc fericit ca l-am avut duhovnic si parinte, atat cat s-a putut, si dau marturie ca altfel ar fi fost cursul vietii mele daca nu l-as fi cunoscut pe Parintele Arsenie. Acum, de-atunci au trecut 68 de ani, privind la roadele vietii sale, in constiinta ucenicilor Sfintiei sale, si a miilor de credinciosi din tara noastra, imi dau seama ce dar ne-a randuit noua Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2010, 18:12:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o apasare pe umar

Inca inainte de a ajunge la Prislop si de a patrunde pe portile deschise solemn, ca o Psaltire, am simtit deodata o apasare asternuta bland pe umarul meu; am simtit ceea ce multi pelerini dau marturie ca simt: prezenta si ocrotirea nevazuta, abia perceptibila, a parintelui - ajutorul si rugaciunea sa. Nu stiu cum am razbit prin multimea adunata in jurul soborului de preoti, pentru a asculta slujba de pomenire si cuvantul Prea Sfintitului Daniil - vechi si incercat ucenic testamentar al parintelui. Nu stiu cum am strabatut drumul pana la cimitirul din deal si cine mi-a condus pasii.



Stiu doar ca la mormantul parintelui m-am cutremurat, ochii mi s-au umezit de lacrimi si o sfiiciune lina si curata m-a stapanit un timp, sub privirile deloc mirate ale pelerinilor care vegheasera crucea ieromonahului Arsenie toata noaptea, de-a dreptul sub cerul liber.
La sfarsit de noiembrie, de ziua parintelui, la Prislop se petrec lucruri ciudate si minunate in acelasi timp. Cateodata, pe scoarta unor copaci apare semnul crucii; cateodata, o lumina alb aurie te insoteste pana la pestera Sfantului Ioan de la Prislop, iar bradul din fata bisericii se umple, uneori, de parelnice globuri stralucitor transparente, spre uimirea si cutremurul credinciosilor adunati la slujba. De ziua parintelui, cu precizia unui ceasornic stelar, se mai petrec doua lucruri, pe care cei mai vechi pelerini le traiesc aievea, de fiecare data: pe 29 noiembrie, vremea se indulceste negresit (fie ca e deja zapada sau ploaie indesita dusmanos cu moina), iar drumul pana la manastire se arata atat de usor si fara poticnire, incat toti credinciosii dau marturie ca, de fapt, nu au calatorit pe osteneala picioarelor lor, ci intr-un zbor neobisnuit, in chiar causul palmelor sfintite si ocrotitoare ale parintelui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2010, 09:38:06
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 100 de ani de la nasterea unui mare dar dat romanilor de Bunul Dzeu

Pe 29 septembrie anul acesta se împlinesc 100 de ani de la nașterea marelui duhovnic și sfînt al neamului românesc-Părintele Arsenie Boca. Părintele Arsenie a străbătut miezul veacului XX, ca un martor mărturisitor și ca un martir în vremea grelei prigoane comuniste, atee. Așa cum mama Părintelui a visat cînd era însărcinată și îl purta în pîntece pe dînsul, că purta în pîntecele său soarele și luna, așa avea să-i fie viața pămîntească, cei 79 de ani. Primii 38 de ani, pînă în anul 1948, cînd a plecat de la Mănăstirea Sîmbăta de Sus unde era stareț, iar jugul ateu nu strînsese încă de tot grumazul țării, au fost ani strălucitori, de mărturisire și de revigorare a vieții duhovnicești românești. Următorii 41 de ani, pînă în anul adormirii Sale-1989, au urmat anii de umbră, cînd a fost urmărit, închis de mai multe ori, persecutat, nu a putut predica, nu a putut sluji, liturghisi, dar, prin rugăciunea lui de foc, prin mărturisirea Adevărului (în taină sau prin simpla Sa prezență) și prin pictura catehetică, a strălucit în acest întuneric al necredinței care învăluia țara, precum lumina lunii.
Redau mai jos, spre amintire și spre folos sufletesc, un excepțional cuvînt al ucenicului său de suflet- actualul Episcop Locțiitor al Daciei Felix(Banatul sârbesc) Daniil Stoenescu, apărut în vol. ”Părintele Arsenie- ,,Omul îmbrăcat în haină de in” și ,, Îngerul cu cădelnița de aur”, Ed. Charisma, Sinaia, 2008, pg. 43-44.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2010, 12:05:49
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Sfantul Sfiintit mucenic Arsenie Ieromonahul

Am fost profund marcata de contactul cu acea "Gura de Rai" care este Manastirea Prislop precum si locul de adanca spiritualitate unde este ingropat trupul parintelui si pestera unde a vietuit si unde a fost omorat Sf. Ioan de la Prislop.Citind "Cararea Imparatiei" am simtit toata forta si sfintenia Ortodoxiei, mi s-au lamurit foarte multe nedumeriri si am ramas strapunsa in suflet de explicatiile genetice date de scumpul si dragul nostru parinte Arsenie .
Ultima data cand am fost la Prislop eram foarte necajita , cu o mare problema pe suflet. M-am dus cu convingerea ca parintele, cu voia Bunului Dumnezeu, ma va auzii si daca i se va ingadui ma va ajuta.Toata suferinta si ingrijorarea mea au disparut si bucuria si increderea in ajutorul si purtarea de grija a Lui Dumnezeu mi-a inundat fiinta. Am perceput in alt fel problemele existentiale cu care ma confruntam. Sotul meu a facut o poza in timp ce ma inchinam la crucea parintelui de la mormant.Acasa am observat , deasupra mea o sfera ca un abur ,un chip surazand.Nu era nor,pentru ca nu era pe cer si nici in padurea din fundalul pozei ci intr-un plan foarte apropiat.
Cu adevarat Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al minunilor!
Si este Minunat in sfintii Sai !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2010, 12:14:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Am fost profund marcata de contactul cu acea "Gura de Rai" care este Manastirea Prislop precum si locul de adanca spiritualitate unde este ingropat trupul parintelui si pestera unde a vietuit si unde a fost omorat Sf. Ioan de la Prislop.Citind "Cararea Imparatiei" am simtit toata forta si sfintenia Ortodoxiei, mi s-au lamurit foarte multe nedumeriri si am ramas strapunsa in suflet de explicatiile genetice date de scumpul si dragul nostru parinte Arsenie .
Ultima data cand am fost la Prislop eram foarte necajita , cu o mare problema pe suflet. M-am dus cu convingerea ca parintele, cu voia Bunului Dumnezeu, ma va auzii si daca i se va ingadui ma va ajuta.Toata suferinta si ingrijorarea mea au disparut si bucuria si increderea in ajutorul si purtarea de grija a Lui Dumnezeu mi-a inundat fiinta. Am perceput in alt fel problemele existentiale cu care ma confruntam. Sotul meu a facut o poza in timp ce ma inchinam la crucea parintelui de la mormant.Acasa am observat , deasupra mea o sfera ca un abur ,un chip surazand.Nu era nor,pentru ca nu era pe cer si nici in padurea din fundalul pozei ci intr-un plan foarte apropiat.
Cu adevarat Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al minunilor!
Si este Minunat in sfintii Sai !
Asa este: Minunat este Domnul intru sfintii sai.
Slava Domnului ca ne daruieste preoti si sfinti. Parintele Arsenie are ucenici ce sunt in viata si au harul Sfintiei Sale... sunt si alti preoti in viata care au harul parintelui Arsenie.
Domnul sa ne binecuvinteze.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2010, 13:04:46
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Am fost profund marcata de contactul cu acea "Gura de Rai" care este Manastirea Prislop precum si locul de adanca spiritualitate unde este ingropat trupul parintelui si pestera unde a vietuit si unde a fost omorat Sf. Ioan de la Prislop.Citind "Cararea Imparatiei" am simtit toata forta si sfintenia Ortodoxiei, mi s-au lamurit foarte multe nedumeriri si am ramas strapunsa in suflet de explicatiile genetice date de scumpul si dragul nostru parinte Arsenie .
Ultima data cand am fost la Prislop eram foarte necajita , cu o mare problema pe suflet. M-am dus cu convingerea ca parintele, cu voia Bunului Dumnezeu, ma va auzii si daca i se va ingadui ma va ajuta.Toata suferinta si ingrijorarea mea au disparut si bucuria si increderea in ajutorul si purtarea de grija a Lui Dumnezeu mi-a inundat fiinta. Am perceput in alt fel problemele existentiale cu care ma confruntam. Sotul meu a facut o poza in timp ce ma inchinam la crucea parintelui de la mormant.Acasa am observat , deasupra mea o sfera ca un abur ,un chip surazand.Nu era nor,pentru ca nu era pe cer si nici in padurea din fundalul pozei ci intr-un plan foarte apropiat.
Cu adevarat Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al minunilor!
Si este Minunat in sfintii Sai !
Iti multumesc din suflet Gabriela pentru postare,cuvintele si trairea ta sunt inca o dovada ca Parintele ARSENIE BOCA,dragul nostru Valean Zian face minuni si dincolo de ,,cortul pamantesc'' cum spunea el corpului,ceea ce e trist e ca unii ce-i drept putini la numar considera acestea ca fiind ,,sminteli''.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2010, 13:18:32
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit marele duhovnic ARSENIE BOCA


” In cele ce urmeaza va supun atentiei o suma de profetii lasate de cel mai mare calugar preot al Romaniei secolului XX – Arsenie Boca. Cine a fost ? Ca sa intelegeti cine a fost, va relatez urmatoarea frantura de istorie din viata acestui sfant . Anii ’50, Romania era sub ocupatie, parintii si bunicii cominternistilor de azi se straduiau de zor sa ne macelareasca elitele pentru a le lua locul, propovadirea religiei incepea sa fie interzisa, iar acest calugar continua sa faca minuni acolo in munti, la Sambata de Sus, in Fagaras. Noii securisti alergau dupa dobandirea a noi tehnici parapsiholgice. Sa nu uitam ca pana si SSI-ul lui Cristescu, cu tot cu scoala de parapsihologi, fuse-se decimata. Au pus ochii pe Arsenie Boca si pe minunile lui, gandind in micimea lor ca se joaca cu hocus-pocus. L-au luat si l-au inchis intr-o unitate a securitatii din Fagaras, la beci, in lanturi, ca le era frica de el. Ei bine, batut, umilit si nemancat, nu le-a spus decat ca el nu face minuni, ci Dumnezeu lucreaza. In schimb, la fiece 12 noaptea punea genunchii in pamant, moment in care drugurile si lacatele de la usa de otel a beciului sarea, la propriu. Comandantul unitatii , speriat de fenomen si ingrijorat pt soarta sa si a familiei sale, a invitat martori intreaga unitate, cu tot cu familiile acestora, plus ceva cominternisti de la “Centru”. La miezul noptii usile au sarit, ca de obicei, astfel chiar tortionarii au dus cu ei aceasta poveste , relatand-o posteritatii. Securitatea ii spunea “Vrajitorul”. Cine nu stie, a avut domiciliu fortat la Draganescu langa Bucuresti, pana a murit in 1989.
* Spunea odată cineva: „Părinte, Ceaușescu strică bisericile”. „Nu el, mă, ci păcatele omenirii“ – i-a răspuns Părintele. (Maria Matronea,Sibiu)
* Odată, la Drăgănescu, am stat de vorbă cu Părintele Arsenie în biserică și când să ies către poartă, cam pe lângă fântână, Părintele s-a oprit în fața mea și mi-a zis: „Măi, hai să-ți spun ție ceva, că sțiu că tu nu mă spui la nimeni”. Și continuă: „Hai, să-ți spun cum se va descotorosi România de comunism. Toate celelalte țări comuniste vor face pașnic trecerea de putere de la comunism la capitalism – ca și când dai cămașa de pe tine și iei altă cămașă – numai România va face trecerea prin vărsare de sânge și vor muri mulți”. L-am întrebat pe Părintele dacă voi muri și eu. Atunci, sfinția sa s-a așezat către Răsărit, cu mâinile împreunate, ca și când s-ar fi rugat (nu cum fac preoții, cu mâinile în sus). A stat așa, cu fața către cer, vreo 15 minute. Mi-a spus, apoi, că nu voi muri la revoluție, dar că „ăsta” va muri în ziua de Crăciun. L-am întrebat: „Care ăsta?”. „Ăsta, mă, care ziceți voi că nu vi-l mai schimbă Dumnezeu”. Am întrebat încet:
„Ceaușescu, Părinte?”. Dânsul mi-¬a zis: „Da, mă, ăsta. Și voi muri și eu, cu vreo 3 săptămâni înaintea lui”. (Biliboacă Matei, Săvăstreni)
*Apoi s-a întors către lume și a zis: „Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. Părintele nu prea era de acord să-ți părăsești țara.
Înainte de revoluția din 1989 Părintele ne-a spus că miroase a praf de pușcă și așa a fost. Ne-a mai spus că o să ne pască un mare cutremur și blocurile din București vor ajunge ca și cutiile de chibrituri.
Părintele Arsenie a fost și rămâne în inimile noastre ca un sfânt.
Acum mergem la mormântul Părintelui Arsenie și ne rugăm acolo și de câte ori îl chemăm în rugăciune, el ne ajută și ne ocrotește. (Viorica Farcaș, 48 ani, Voila)
* Odată mi-a zis că, într-o noapte, către ziuă, ne vor ocupa trei țări: Ungaria, Bulgaria și Rusia. Atunci eu am zis: „Ungurii or să ne ocupe pe noi?”, iar el mi-a spus: „Și pe cei ce ne vor ocupa va veni ploaie de foc”. (Chiș Aurelia, 93 ani, com. Boiu, jud. Mureș)
* Mi-a spus odată Părintele: „Bucureștiul are să fie al doilea Ierusalim (după cele spuse în continuare nu rezultă că acest lucru este neapărat bun, căci poate fi Ierusalimul – oraș sfânt, dar poate fi și Ierusalimul în care nu mai rămâne „piatră peste piatră”! ). Să nu vă fie frică, căci Țara Făgărașului este păzită de Maica Domnului.
Stă Maica Domnului în coate și genunchi și se roagă pentru Țara Făgărașului”. Iar eu i-am spus: „Vai, Doamne, cum să fim noi așa de vrednici, noi – niște păcătoși, ca să stea Maica Domnului în genunchi să se roage pentru noi!?”. Și mi-a răspuns: „Ascultă aici, Silvia, la voi e mănăstire la Sâmbăta, se face mănăstire la Bucium, se face la Berivoi, se face la Dejani și se mai face una… Deasupra la munții voștri veți vedea o stea cu coadă. Când o veți vedea se va întâmpla ceva [atunci a început revoluția]. Și tot în Munții Făgărașului se va arăta o cruce de stele, iar atunci va mai fi ceva: un eveniment mare.(Toacșe Silvia, Copăcel)
* „Ne-a mărturisit că nu va mai dura mult timp și va pleca spre Împărăția Tatălui Ceresc, dar că va părăsi această lume datorită unui complot mișelesc, al cărui scop va fi acela de a-1 otrăvi. Totuși, el nu va împiedica aceasta, deoarece atunci misiunea lui spirituală pe pământ va fi deja terminată. Apoi a scos dintr-un cufăr o carte groasă și foarte uzată, scrisă în greaca veche, care provenea de la sfinții creștini de la Muntele Athos. „În ea – ne-a spus părintele Arsenie – se găsește descrierea hidrei cu răsuflarea otrăvitoare, care va urmări prin toate mijloacele să împiedice lumina și voința dumnezeiască… Veți vedea și veți înțelege spurcăciunea peste tot în jurul vostru: la serviciu, în magazine, în instituțiile statului, în conducerea lui și mai ales în politică. Din nefericire, ea va intra pe furiș chiar și în sânul Bisericii, murdărind unele suflete de aici. Aproape că oamenii își vor pierde speranța. Doar cei care își vor păstra credința adevărată vor fi salvați și mare va fi atunci Slava lui Dumnezeu peste ei”.
Apoi, părintele Arsenie a dezvoltat subiectul și a spus ca această „lucrare diavolească” nu este ceva ce a apărut în vremurile noastre, ci ea durează din antichitate, de mii de ani, pregătind încetul cu încetul terenul pentru lupta finală care se apropie. Planul „lucrării diavolești” este minuțios și, prin puterea banilor și a viciilor, între care minciuna, prefăcătoria, intriga și omorul sunt cele mai importante, cei care o săvârșesc au ajuns destul de aproape de țelul lor principal, care este controlul și dominarea întregii lumi… Aici, însă, părintele a făcut o afirmație neașteptată, care a avut darul să ne șocheze într-o oarecare măsură. El a spus că, în mod paradoxal și într-un interval de timp scurt, atenția lumii se va concentra asupra țării noastre, datorită schimbărilor extraordinare care vor avea loc și a semnelor specifice care vor depăși cu mult puterea limitată de înțelegere a cunoașterii materialiste”. (* Mi-a mai povestit cineva că Părintele s-a rugat insistent la Dumnezeu pentru americani, să nu-i pedepsească, să-i ierte că și ei sunt creația Lui și să aibă milă de ei. Și 1-a dus Dumnezeu pe Părintele Arsenie să vadă ce e pe acolo – prin America – și a zis Părintele: „Da, Doamne, sunt vrednici de pierzare”. Cum l-a dus? Nu știu. Nu cred că l-a dus cu trupul L-a dus cu duhul. Ca urmare a ceea ce a văzut cu duhul, Părintele a pictat la Drăgănescu, deasupra scenei Învierii, mai multe clădiri moderne (turn) în flăcări, reprezentare care ar putea fi profetică (vezi cele două turnuri din „11 septembrie”).
Prea Sfințitul Daniil, la înmormântarea PărinteluiArsenie, a spus că ar fi zis Părintele Arsenie așa: „Vor veni necazuri mai mari decât Munții Făgărașului”. Ne-om duce la munții Făgărașului și la dealul Prislopului să se prăvălească peste noi că nu mai putem rezista («Atunci vor începe să spună munților: Cădeți peste noi!, și dealurilor: Acoperiți-ne!» – Lc.23, 30). Și ne-om duce la morminte să iasă afară și să intrăm noi de vii că nu mai putem rezista.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2010, 20:35:04
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Crinul ortodoxiei romanesti

http://felicitari.tfm.ro/felicitari/...ioase/card681/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune la mormantul parintelui Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 115 07.11.2014 13:10:15
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
Cazare: pe urmele parintelui Arsenie Boca E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 14 04.09.2010 21:05:35
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 15:35:50