Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.09.2010, 11:26:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cam aceeasi parere

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu am lăudat.Atâta doar am spus că nu regret cele trecute.
Deși...regret tinerețea și cei 2o de ani în care am tot așteptat să se întâmple ceva bun și aștptând am cam îmbătrănit.
Am tot asteptat atatia amar de ani, sa se intample ceva bun -asa cum se zicea in '90 ca va urma- in tara asta. Dezamagire, e putin spus. Irosire.

Intre timp, am invatat credinta. Exact asa cum scriu, am invatat intai de la fiica mea, apoi din amintirile copilariei.. E mult de spus aici, si nu e subiectul discutiei.

Astfel, am aflat ca vremurile astea pe care le asteptam dupa '89, erau "vazute" de altii mai demult, si nu semanau nicidecum cu imaginatia noastra naiva. Fac referire la spusele Parintelui Arsenie Boca, parintelui Ilarion Argatu si altii ca ei, care avertizau despre ce vremuri ne asteapta.

Despre regimul celalat ce pot sa spun pe scurt? Multe, dar nu stiu daca mai are rost.
Un aspect esential: eu, unul din cei 9 copii ai unei familii de tarani, atunci, in regimul acela, am reusit sa fac liceul si o facultate, avand bursa (atat la liceu cat si la facultate) si pensie de urmas.
Azi, in mod sigur un copil dintr-o familie atat de modesta, nu ar avea aceasta sansa.
Si va rog sa ma credeti ca am facut scoala adevarata, nu doar am "cumparat" o diploma, asa cum se intampla azi.

Acum un an am vrut sa merg din nou la aceeasi facultate, pentru alte studii. Secretara, mi-a raspuns, la nedumeririle mele, cam in felul urmator:"o, lasati... stiti.. domnii profesori sunt foarte intelegatori", voind ca prin asta sa-mi dea de inteles ca, cu o "mica" atentie, rezolv toate creditele (punctajele acelea de echivalare). Cum??? Aceeasi profesori, care pentru mine au insemnat extrem de mult la vremea studentiei, pe care ii respectam si carora nu le-as fi putut trece prin fata asa cum ii stiam eu atunci, au ajuns sa fie atat de "intelegatori"!!!!
I-am raspuns ca eu asa nu stiu sa fac scoala si am renuntat.
Ma incadrez perfect la categoria "fraieri" si nu "descurcaretii zilei", din punctul de vedere al modului cum se pune problema astazi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.09.2010, 13:58:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si daca ramanea regele oare nu s-ar fi facut la fel invatamantul gratis pentru toti?
Eu cred ca s-ar fi facut ca prin toata Europa invatamantul e gratis.
In unele locuri poti sa faci mai mult de 1 facultate gratis,acum in Romania se poate face numai o facultate gratis.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.09.2010, 14:25:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Si daca ramanea regele oare nu s-ar fi facut la fel invatamantul gratis pentru toti?
Eu cred ca s-ar fi facut ca prin toata Europa invatamantul e gratis.
In unele locuri poti sa faci mai mult de 1 facultate gratis,acum in Romania se poate face numai o facultate gratis.
O fi asa cum spui tu, nu stiu ce sa zic.
Vad insa astazi copii capabili dar cu situatie modesta, care nu mai pot sa mearga sa-si continue studiile, nu pentru ca acestea nu ar fi gratuite, dar dintr-o bursa si o pensie de urmas (de CAP, sa precizam) nu s-ar putea descurca. Poate ca daca si-ar lua vreun serviciu, pe langa scoala...Un serviciu nu mi-as fi putut lua, nu as fi avut timp, faceam 10 ore/zi cursuri si seminarii, 6 dimineata, 4 dupamasa.

Last edited by Adriana Cluj; 29.09.2010 at 14:27:35.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.09.2010, 15:23:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Bine actualul regim din Romania este cum este.
Eu ziceam cum a spus si fratele Traditie daca s-ar fi pastrat vechea monarhie constitutionala,atunci probabil alta ar fi fost situatia in Romania acum.
Parintele Cleopa,parintele Arsenie Papacioc,parintele Arsenie Boca,parintele Dumitru Staniloae etc toti acesti parinti duhovnicesti au fost la scoala si la facultate (care au fost la facultate adica parintele Staniloae,parintele Arsenie Boca,parintele Arsenie Papacioc) in acea perioada,a monarhiei constitutionale.
Si parintele Staniloae nu provenea dintr-o familie instarita.
La fel nici parintele Arsenie Boca.
Nu a fost oare cel mai mare conducator al Romaniei regele Ferdinand I?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.09.2010, 15:33:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O fi asa

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Bine actualul regim din Romania este cum este.
Eu ziceam cum a spus si fratele Traditie daca s-ar fi pastrat vechea monarhie constitutionala,atunci probabil alta ar fi fost situatia in Romania acum.
Parintele Cleopa,parintele Arsenie Papacioc,parintele Arsenie Boca,parintele Dumitru Staniloae etc toti acesti parinti duhovnicesti au fost la scoala si la facultate (care au fost la facultate adica parintele Staniloae,parintele Arsenie Boca,parintele Arsenie Papacioc) in acea perioada,a monarhiei constitutionale.
Si parintele Staniloae nu provenea dintr-o familie instarita.
La fel nici parintele Arsenie Boca.
Nu a fost oare cel mai mare conducator al Romaniei regele Ferdinand I?
Nu mi-am pus la modul cel mai serios aceasta intrebare: cum ar arata Romania azi, ca monarhie, probabil ca ar fi bine, noi care nu am trait in astfel de timpuri/regimuri nici nu ne putem inchipui....
In alte state, monarhii, cum este? Anglia, Belgia, Suedia, Olanda, Danemarca, Norvegia, Monaco, Luxemburg, Spania?
In cele nordice am aflat si noi/eu ca exista un nivel de trai ridicat, in rest nu am de unde sa stiu, nu am fost in nici una din ele, ce stiu am aflat doar citind, sau vazand documentare, nu pe viu.
Nu cunosc in profunzime o asemenea societate.
Nu pot sa emit pareri categorice asupra a ceea ce nu cunosc.
Pot doar sa presupun.

Last edited by Adriana Cluj; 29.09.2010 at 15:46:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Iertare Bogdan N Generalitati 36 29.06.2011 14:31:25