Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1071  
Vechi 09.07.2011, 19:02:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Efectele curative ale vinului

Pentru cei, care inca nu stiu ce minunat medicament este vinul, iata cateva efecte curative ale lui:
- Vinul rosu ajuta la mentinerea sanatatii vaselor de sange, cu activarea circulatiei periferice
-Se reduce inflamarea vaselor sanguine la fumatorii cronici.
- n general, se reduce riscul afectiunilor aterosclerotice la nivelul arterelor cerebrale si la nivelul picioarelor.
- In mod semnificativ, scade riscul atacurilor de cord si a congestiei cerebrale.
- un pahar de vin rosu, consumat dupa masa de pranz, prezinta un mare potential terapeutic de evitare a aparitiei celui de al doilea atac de cord.
- reducerea aterosclerozei coronariene si a colesterolului „rau“ din sange.
- Prin continutul lor in metionina, evacueaza toxinele din ficat.
- ajuta la absorbtia vitaminei B12, cu rol in formarea sangelui.
- favorizeaza digestia
- Ajuta la evacuarea rezidurilor nefolositoare din intestin. etc.

Totusi: Mai mult de doua pahare pe zi, risc de atac de cord
http://www.aaparut.ro/sanatate/efect...e-vinului/9620
  #1072  
Vechi 09.07.2011, 19:30:16
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pentru cei, care inca nu stiu ce minunat medicament este vinul, iata cateva efecte curative ale lui:
- Vinul rosu ajuta la mentinerea sanatatii vaselor de sange, cu activarea circulatiei periferice
-Se reduce inflamarea vaselor sanguine la fumatorii cronici.
- n general, se reduce riscul afectiunilor aterosclerotice la nivelul arterelor cerebrale si la nivelul picioarelor.
- In mod semnificativ, scade riscul atacurilor de cord si a congestiei cerebrale.
- un pahar de vin rosu, consumat dupa masa de pranz, prezinta un mare potential terapeutic de evitare a aparitiei celui de al doilea atac de cord.
- reducerea aterosclerozei coronariene si a colesterolului „rau“ din sange.
- Prin continutul lor in metionina, evacueaza toxinele din ficat.
- ajuta la absorbtia vitaminei B12, cu rol in formarea sangelui.
- favorizeaza digestia
- Ajuta la evacuarea rezidurilor nefolositoare din intestin. etc.

Totusi: Mai mult de doua pahare pe zi, risc de atac de cord
http://www.aaparut.ro/sanatate/efect...e-vinului/9620
Dacă în locul studiilor științifice serioase dumneavoastră preferați un articol din presă, nu mai am ce comenta. Eu aleg sfatul inspirat al Cuvântului lui Dumnezeu:

"Nu te uita la vin cum este el de roșu, cum scânteiază în cupă și cum alunecă pe gât, Căci la urmă el ca un șarpe mușcă și ca o viperă împroașcă venin" (Pildele lui Solomon 23,31.32)
  #1073  
Vechi 09.07.2011, 19:38:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Pai daca vinul este facut din struguri si el are atitea calitati atunci cu atit mai multe calitati au strugurii.
Stiinta a numarat 1017 compusi continuti de struguri, maximul posibil in cazul legumelor si fructelor, dintre legume rosia are cei mai multi compusi.
  #1074  
Vechi 09.07.2011, 19:41:30
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pai daca vinul este facut din struguri si el are atitea calitati atunci cu atit mai multe calitati au strugurii.
  #1075  
Vechi 09.07.2011, 20:12:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pai daca vinul este facut din struguri si el are atitea calitati atunci cu atit mai multe calitati au strugurii.
Stiinta a numarat 1017 compusi continuti de struguri, maximul posibil in cazul legumelor si fructelor, dintre legume rosia are cei mai multi compusi.
Daca strugurii sunt buni si mustul e bun, atunci cel putin la fel de bun e si vinul, dar baut cu masura, cum am scris si mai sus. Dar unora le e frica si sa se atinga de vin. Oare frica asta de unde vine, stiti?!?
  #1076  
Vechi 09.07.2011, 20:22:56
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca strugurii sunt buni si mustul e bun, atunci cel putin la fel de bun e si vinul, dar baut cu masura, cum am scris si mai sus. Dar unora le e frica si sa se atinga de vin. Oare frica asta de unde vine, stiti?!?
Mulțumiți Domnului că nu aveți un soț bețiv, altfel ați ști preabine de unde provine frica asta de vin. Cuvântul Domnului rostit prin gura înțeleptului Solomon nu zice degeaba să nu te uiți la vin. E drept... unii nu se uită... îl beau cu ochii închiși!
  #1077  
Vechi 09.07.2011, 22:51:36
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Cuvântul Domnului rostit prin gura înțeleptului Solomon nu zice degeaba să nu te uiți la vin. E drept... unii nu se uită... îl beau cu ochii închiși!
Si ajung la efectele necurat(iv)e ale vinului. Precum doamna din clip: http://www.youtube.com/watch?v=BLg5nvtA7-g
  #1078  
Vechi 09.07.2011, 23:16:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Mulțumiți Domnului că nu aveți un soț bețiv, altfel ați ști preabine de unde provine frica asta de vin. Cuvântul Domnului rostit prin gura înțeleptului Solomon nu zice degeaba să nu te uiți la vin. E drept... unii nu se uită... îl beau cu ochii închiși!
Era vorba sa facem totul CU MASURA. SA retinem ce e important, caci anecdoticul nu ne duce prea departe.

Si pentru ca va repetati, va intreb de unde sa stie inteleptul Solomon de Sfanta Euharistie?

26. Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu.
27. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, 28. Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.
29. Și vă spun vouă că nu voi mai bea de acum din acest rod al viței până în ziua aceea când îl voi bea cu voi, nou, întru împărăția Tatălui Meu. (Matei, 26)



  #1079  
Vechi 09.07.2011, 23:18:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si ajung la efectele necurat(iv)e ale vinului. Precum doamna din clip: http://www.youtube.com/watch?v=BLg5nvtA7-g
Masura, domnule penticostal, masura!
  #1080  
Vechi 09.07.2011, 23:25:13
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Era vorba sa facem totul CU MASURA. SA retinem ce e important, caci anecdoticul nu ne duce prea departe.
Mda... CU MĂSURĂ... ca băbuța de pe Youtube, vorba cântecului:
Dumnealui bea cu cana,
Dumneaiei cu... damigeana!

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si pentru ca va repetati, va intreb de unde sa stie inteleptul Solomon de Sfanta Euharistie?
Nu uitați că Duhul Sfânt vorbește prin gura înțeleptului Solomon. Cartea Proverbelor este o carte inspirată, nu... apocrifă! Măi, măi, cum știm noi a inversa valorile!

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
26. Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu.
27. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, 28. Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.
29. Și vă spun vouă că nu voi mai bea de acum din acest rod al viței până în ziua aceea când îl voi bea cu voi, nou, întru împărăția Tatălui Meu. (Matei, 26)
Mă repet: era "rodul viței", nu rodul butoiului.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38