Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2013, 12:35:18
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciunea - necesitate sau dorinta?

La o intrebare a mea, mi s-a raspuns, de catre o prietena, legat de rugaciune...ca rugaciunea nu trebuie facuta pt ca iti impui, ci pt ca iti doresti.

Dar eu am citit niste cuvinte ale unui parinte cunoscut, nu mai stiu acum unde am citit..si anume. ca si atunci cand nu simti nevoia sa te rogi, sau te simti molesit, plin de lene sau ti-e somn sau crezi ca degeaba te rogi...atunci mai ales rugaciunea iti aduce folos.

Sau ca trebuie mai intai sa te rogi cum poti pentru a ajunge sa te rogi cum trebuie.

Alta parere legata de rugaciune este : În rugăciune ține-te de regula următoare: "mai bine să spui cinci cuvinte din inimă decât nenumărate cu limba". Chiar dacă nu vei reuși să citești toate rugăciunile, n-o sa fie nici un necaz, iar folosul din rugăciunea nepripită și caldă va fi mult mai mare decât daca ai citi toate rugăciunile, dar în grabă, fără simțire. Se înțelege, ar fi foarte bine dacă am putea spune cu simțire la rugaciune și zeci de mii de cuvinte.

(Sfântul Ioan de Kronstadt)


Parerea mea e ca la inceputul inceputurilor si mai ales daca esti un om pacatos foarte, nu o sa poti spune nici cinci cuvinte cu inima..si atunci intentia de a-L cauta pe Dumnezeu in rugaciune este cea care conteaza. Sau de unde poti sti tu, om pacatos, ca ceea ce scoti din inima are vreun folos ca rugaciune? Cred ca ceea ce vrea sa spuna sf.Ioan de Kronstadt, gand la care am ajuns si eu..este ca mai bine te rogi cu cuvinte simple, rugaciuni cu care te identifici, pe care le simti aproape de suflet si de Dumnezeu, decat sa te pierzi in formule pretentioase.

De asemenea, cred ca cel mai bun prieten si cel mai cinstit arbitru la astfel de intrebari, este constiinta. Fiecare stie ce rugaciuni i se potrivesc, etc.

Eu cred ca rugaciunea este necesitate, nu dorinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2013, 13:13:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca este si necesitate si dorinta.
Parintele Porfirie insista mult pe faptul ca daca te rogi cu impotrivire launtrica, iti face mai mult rau decat bine. Dar si el si altii spun ca „Dumnezeu daruieste rugaciunea (cea adevarata) celui care se roaga”....eu am inteles din astea ca trebuie sa lupt cu mine astfel incat sa ma rog cat mai mult, dar sa ma opresc daca simt impotrivire launtrica, adica daca nu reusesc sa simt deloc dorinta sa ma rog. Cred ca pare cam fara sens ce am zis. Ideea era ca uneori chiar daca nu ne arde de rugaciune totusi exista inlauntru o dorinta pt rugaciune - in situatiile astea cred ca poti plusa pe acea dorinta si astfel te poti ruga fara ca sa predomine impotrivirea launtrica chiar daca tu nu aveai chef. In alte situatii acel imbold interior catre rugaciune lipseste cu desavarsire si daca nu reusim sa il „reactivam” ori sa ne concetram pe el, cred ca e mai bine sa nu ne rugam. Desigur aceasta e doar intelegerea mea.
Un topic ziditor, felicitari!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2013, 14:13:31
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este și necesitate și dorință. Când ne dăm seama cât de bine ne face rugăciunea, nu putem să nu dorim să ne rugăm. Chiar și așa uneori îmi impun, când că sunt obosită și mi-e somn, dar dacă nu-mi spun rugăciunea, parcă îmi lipsește ceva.

Fiecare are începutul său. De multe ori este un canon primit de la duhovnic, pe care il "execuți" ca atare. Deci eu aș spune că părintele duhovnic știe mai bine ce rugăciuni mi se potrivesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2013, 14:55:40
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eu cred ca este si necesitate si dorinta.
Parintele Porfirie insista mult pe faptul ca daca te rogi cu impotrivire launtrica, iti face mai mult rau decat bine. Dar si el si altii spun ca „Dumnezeu daruieste rugaciunea (cea adevarata) celui care se roaga”....eu am inteles din astea ca trebuie sa lupt cu mine astfel incat sa ma rog cat mai mult, dar sa ma opresc daca simt impotrivire launtrica, adica daca nu reusesc sa simt deloc dorinta sa ma rog. Cred ca pare cam fara sens ce am zis. Ideea era ca uneori chiar daca nu ne arde de rugaciune totusi exista inlauntru o dorinta pt rugaciune - in situatiile astea cred ca poti plusa pe acea dorinta si astfel te poti ruga fara ca sa predomine impotrivirea launtrica chiar daca tu nu aveai chef. In alte situatii acel imbold interior catre rugaciune lipseste cu desavarsire si daca nu reusim sa il „reactivam” ori sa ne concetram pe el, cred ca e mai bine sa nu ne rugam. Desigur aceasta e doar intelegerea mea.
Un topic ziditor, felicitari!
Mai intai , multumesc pentru ca am aflat de parintele Porfirie, de care nu auzisem pana acum. Apoi, in ce carte vorbeste despre acea impotrivire launtrica?

Nu imi dau seama la ce se refera; oricum, trebuie tinut seama de faptul ca Dumnezeu nu poate sa vrea ca noi sa nu ne rugam, indiferent de pacate..dar exista cineva care chiar asta vrea, ca noi sa nu ne rugam, si anume vrajmasul.

Si cred ca motivul pentru care nu vrea ca noi sa ne rugam este tocmai ca prin asta ne putem apropia de Dumnezeu si ne putem face bine; este un lucru despre care n-am citit ca il poate face si raul...post poate tine, pt ca n-are nevoie de mancare, sa privegheze poate, pt ca n-are nevoie de somn...dar sa se roage, recunoscandu-L pe Dumnezeu ca bun, cerand iertare si ajutor...sigur nu poate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2013, 15:22:15
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Este și necesitate și dorință. Când ne dăm seama cât de bine ne face rugăciunea, nu putem să nu dorim să ne rugăm. Chiar și așa uneori îmi impun, când că sunt obosită și mi-e somn, dar dacă nu-mi spun rugăciunea, parcă îmi lipsește ceva.

Fiecare are începutul său. De multe ori este un canon primit de la duhovnic, pe care il "execuți" ca atare. Deci eu aș spune că părintele duhovnic știe mai bine ce rugăciuni mi se potrivesc.
Nu vreau sa trec peste cuvintele unui duhovnic iar daca dvs credeti in sfatul dansului, atunci este perfect.

Cred ca rolul unui duhovnic nu este sa simta, sa gandeasca sau sa decida in locul nostru ci sa ajute acolo unde el poate iar noi nu stim sau (inca) nu putem.Fiecare om este inzestrat cu capacitatea de a alege raul sau binele, de a hotari pentru el, astfel incat sa raspundem doar noi pt faptele noastre inaintea lui Dumnezeu.

Cand vorbeam de constiinta voiam sa zic ca daca avem in fata multe carti de rugaciuni...si nu ma refer la rugaciunile obisnuite sau date canon /sfat de preoti : psalmul 50, psalmi, canon de pocainta, acatiste sau rugaciuni inainte / dupa impartasanie..etc. Daca avem in fata diverse carti de rugaciuni..cu diversi autori..putem alege o rugaciune simpla, cu care ne identificam fata de una complicata sau lunga etc in care nu ne regasim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2013, 19:04:56
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Nu vreau sa trec peste cuvintele unui duhovnic iar daca dvs credeti in sfatul dansului, atunci este perfect.

Cred ca rolul unui duhovnic nu este sa simta, sa gandeasca sau sa decida in locul nostru ci sa ajute acolo unde el poate iar noi nu stim sau (inca) nu putem.Fiecare om este inzestrat cu capacitatea de a alege raul sau binele, de a hotari pentru el, astfel incat sa raspundem doar noi pt faptele noastre inaintea lui Dumnezeu.

Cand vorbeam de constiinta voiam sa zic ca daca avem in fata multe carti de rugaciuni...si nu ma refer la rugaciunile obisnuite sau date canon /sfat de preoti : psalmul 50, psalmi, canon de pocainta, acatiste sau rugaciuni inainte / dupa impartasanie..etc. Daca avem in fata diverse carti de rugaciuni..cu diversi autori..putem alege o rugaciune simpla, cu care ne identificam fata de una complicata sau lunga etc in care nu ne regasim.
 Oamenii se socotesc raționali însă pe nedrept, căci nu sunt raționali. Unii au învățat cuvintele și cărțile vechilor înțelepți. Dar raționali sunt numai aceia care au sufletul rațional, pot să deosebească ce este binele și ce este răul, se feresc de cele rele și vătămătoare sufletului și toată grija o au spre cele bune și folositoare sufletului; iar acestea le săvârșesc cu multă mulțumire către Dumnezeu. Numai aceștia trebuie să se numească raționali.(Antonie cel Mare)7
 Omul cu adevărat rațional are o singură grijă: să asculte de Dumnezeul tuturor și să-L placă; și numai la aceasta își deprinde sufletul său: cum să-i placă lui Dumnezeu, mulțumindu-i pentru o așa de mare purtare de grijă și pentru cârmuirea tuturor, orice soartă ar avea el în viață. Pentru că este nepotrivit să mulțumim pentru sănătatea trupului, doctorilor, care ne dau leacuri amare și neplăcute, iar lui Dumnezeu să nu-I mulțumim pentru cele ce ni se întâmplă cum trebuie, spre folosul nostru și după purtarea Lui de grijă. Căci în cunoștința și credința cea către Dumnezeu stă mântuirea și desăvârșirea sufletului. (Antonie cel Mare)7

Desigur duhovnicul nu simte sau gândește în locul nostru, dar până a ajunge noi să fim raționali în sensul descris de Sf. Antonie (de exemplu), eu una am nevoie de îndrumarea duhovnicului. Inclusiv în "alegerea rugăciunilor".
S-a mai discutat pe anumite topice că unii psalmi, de exemplu, nu se citesc de oricine (cei de blestem). Așa că și independența asta pe care ne-o dorim uneori e cu dus și întors. Timpul și experiența ne învață multe.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2013, 19:42:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Eu cred ca sunt doua delimitari clare. La inceput, e vorba de necesitate. Si multi dintre noi ramanem in acest stadiu toata viata. Mai tarziu, dupa multa osteneala, rugaciunea nu mai e necesitate, ci dorinta. Deja nu mai poti fara, si abia astepti sa ai o "fereastra", desi poate in gand te rogi oricum!...
Si-apoi depindem de imprejurari, fiindca nici o zi nu se aseamana cu cealalta. Uneori e post, iar in post in mod normal avem alte pravile. Alteori am visat ceva si poate in vis am facut ce nu se cuvenea... In acest caz se cuvine citit "Canon-ul de pocainta catre Mantuitorul Hristos" care sterge orice pacat savarsit in somn... Iar alteori, nici nu stim cum, ne pomenim brusc ca parca am cadea la rugaciune, fara un motiv anume, ci doar simtim nevoia catorva psalmi care ne sunt noua cei mai dragi... Si desi ne propunem vreo doi-trei, parca, nu ne induram sa nu-l citim si pe celalalt la fel de frumos, sau pe celalalt care aminteste de niste ganduri demult apuse... Si tot asa, si tot asa!
Intre necesitate si dorinta e diferenta mare... Ferice de calugari si pustnici, care au uitat demult ce inseamna necesitatea rugaciunii, facand totul din dragoste pentru Dumnezeu si pentru mantuirea lumii!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2013, 20:56:00
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Apoi, in ce carte vorbeste despre acea impotrivire launtrica?
tot in aia: „Ne vorbeste parintele Porfirie”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2013, 00:16:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am parcurs topicul in Z, dar imi aduc aminte de ce am citit la par. Paraian, ca intai e datoria si apoi bucuria.
Ne putem ruga si din datorie, care e altceva decat obligatie sau constrangere, si suntem datori sa ne rugam unii pentru altii si pentru dusmani. E o bucurie care vine si din implinirea poruncilor lui Dumnezeu, chiar daca nu esti o persoana prea ravnitoare.
Sa nu cadem in ispita de a nu ne ruga deloc. Sa ne straduim sa ne rugam cum putem, pentru ca sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem sa ne rugam candva cum trebuie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2013, 01:07:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ne putem ruga si din datorie, care e altceva decat obligatie sau constrangere,
Dezvoltati putin aceasta distinctie. In ce fel socotiti ca datoria este altceva decat obligatia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spaga romaneasca - o necesitate? Florin-Ionut Generalitati 62 24.09.2011 12:49:18
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 06:15:16
Botezul in caz de necesitate Mihnea Dragomir Botezul 39 09.06.2011 16:44:12
UN (TRAM)VAI NUMIT DORINTA Ioan_Ciobota Generalitati 5 05.02.2011 12:32:58
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 22:19:43