Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2014, 21:09:26
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit Cîte Botezuri ați experimentat?

Conform Scripturii sunt 3 tipuri de botez:
1)Botezul în apă
2)Botezul cu Duhul Sfînt
3)Botezul cu Foc

Acu pot să spun cu siguranță că botezul în apă l-am experimentat. Mai rămîn două pe care doar Isus Hristos le poate da. Acu aș vrea, pentru cei care au experimentat, să aud păreri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2014, 23:17:00
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Conform Scripturii sunt 3 tipuri de botez:
1)Botezul în apă
2)Botezul cu Duhul Sfînt
3)Botezul cu Foc

Acu pot să spun cu siguranță că botezul în apă l-am experimentat. Mai rămîn două pe care doar Isus Hristos le poate da. Acu aș vrea, pentru cei care au experimentat, să aud păreri.
  • Primul a fost cel al potopului pentru îndepărtarea păcatului;
  • al doilea a fost cel al mării și al norului, atunci când iudeii au trecut prin Marea Roșie și au fost acoperiți de un nor;
  • al treilea a fost botezul Legii vechi, pe care l-a consfințit rânduiala mozaică și care este legat de curăția trupească;
  • al patrulea a fost botezul pregătitor al Sfântului Ioan Înaintemergătorul, care îi îndemna pe cei botezați spre pocăință;
  • cu alte cuvinte, Ioan nu ierta păcatele, ci le oferea oamenilor o înainte-curățire, ceea ce înseamnă că ajuta poporul
  • să-și simtă păcătoșenia și să aștepte adevăratul Botez al lui Hristos;
  • al cincilea a fost botezul pe care l-a primit Hristos atunci când a venit la Iordan, botez care este diferit de celelalte,
  • pentru că Hristos nu avea nici un păcat și nu a făcut o mărturisire a păcatelor;
  • al șaselea este botezul desăvârșit al Domnului, care are loc în Biserică prin apă și prin Duh Sfânt;
  • al șaptelea este botezul sângelui și al jertfirii, pe care l-a primit Hristos pentru noi,
  • adică Patimile și Răstignirea, dar și mucenicia sfinților care sunt părtași la Patimile lui Hristos;
  • al optulea botez este cel de pe urmă, care nu mai este unul mântuitor, pentru că ei îndepărtează și
  • pedepsește pentru veșnicie păcatul. Este vorba despre focul iadului.
Sfântul Ioan Damaschin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2014, 23:57:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ortodocsii le experimenteza pe toate trei la Botez si Mirungere, pentru ca asta insemna botez cu apa si Duh Sfant (har). Neoprotestantii au parte doar de o baie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2014, 11:25:58
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ortodocsii le experimenteza pe toate trei la Botez si Mirungere, pentru ca asta insemna botez cu apa si Duh Sfant (har). Neoprotestantii au parte doar de o baie.
Aha, și atunci cum rămîne cu cei care au fost botezați cu apă iar după de Duhul Sfînt prin punerea mîinilor de către apostoli.Eu cred că prima dată trebuia să explicați pe înțelesul tuturor semnificația cuvântului BOTEZ, astfel dar să înțelegem că botezul prin definiție NU poate fi o pedeapsă.Așa cum citim textul biblic '' El vă va boteza cu Duhul Sfânt și cu foc - Matei 3:11 '', Domnul Isus ne va boteza cu Duhul Sfânt '' ȘI '' cu foc, reprezintă o zidire. Conjuncția '' SAU '' ar fi însemnat opusul botezului cu Duhul Sfânt, adică '' pedeapsa veșnică ''
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2014, 11:46:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Aha, și atunci cum rămîne cu cei care au fost botezați cu apă iar după de Duhul Sfînt prin punerea mîinilor de către apostoli.
De cine erau botezati acestia?

Citat:
Eu cred că prima dată trebuia să explicați pe înțelesul tuturor semnificația cuvântului BOTEZ, astfel dar să înțelegem că botezul prin definiție NU poate fi o pedeapsă.Așa cum citim textul biblic '' El vă va boteza cu Duhul Sfânt și cu foc - Matei 3:11 '', Domnul Isus ne va boteza cu Duhul Sfânt '' ȘI '' cu foc, reprezintă o zidire. Conjuncția '' SAU '' ar fi însemnat opusul botezului cu Duhul Sfânt, adică '' pedeapsa veșnică ''
E greu sa "decodezi" intelesul exact al unor versete, mai ales cand urmeaza concluzii profunde, doar urmand o traducere.
Nici studiind textul in limba originara nu ajuta foarte mult uneori.

Insa poti face corelatie cu un alt pasaj, de exemplu:

1 Cor cap. 3
"Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.06.2014 at 11:49:14.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2014, 15:18:29
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Conjuncția '' SAU '' ar fi însemnat...
...Mda, ce inseamna sa nu ai protectia Ingerului pazitor..., bate dracu toba
in timpane cu notiuni gramaticale.
Asteptam de la tine momentul cand vei trece la atributul apozitional, complementul
direct, si conjugarea verbelor la diateza pasiva, reflexiva si activa.
Sau mai bine: sa scrii o carte numita Gramatica Bibliei in care sa povesteti rolul conjuctiei SAU
in stabilirea traiectoriei spiritual-holonice.Daca ma gandesc mai bine asta chiar ar fi o lucrare
eretica de doctorat.Ce zici ? Incerci ? Curaj, eu unul stiu ca poti.!

Last edited by oaie_cugetatoare; 13.06.2014 at 15:31:44.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2014, 08:23:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Conform Scripturii sunt 3 tipuri de botez:
1)Botezul în apă
2)Botezul cu Duhul Sfînt
3)Botezul cu Foc

Acu pot să spun cu siguranță că botezul în apă l-am experimentat. Mai rămîn două pe care doar Isus Hristos le poate da. Acu aș vrea, pentru cei care au experimentat, să aud păreri.
1- Este vorba de botezul Sf. Ioan Botezatorul, un angajament pe care-L "rostim"(prin respomsabili) mai toti.
2- Este vorba, la maturitate, de asumarea si marturisirea credintei in Iisus Hristos, dovedit mai ales de cei induhovniciti.
3- Este vorba de "convertirea"(la judecata sau chiar in timpul vietii) rezultata din proba de foc la care au fost supuse faptele celui judecat, dupa cum spune si AlinB(1Cor3,13) ; botezul cu foc este o consecinta a discrepantei dintre angajamentul luat la primul botez si faptele vietii, ignorand Duhul Sfant .
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 14.06.2014 at 08:32:13.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2014, 09:34:42
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Conform Scripturii sunt 3 tipuri de botez:
1)Botezul în apă
2)Botezul cu Duhul Sfînt
3)Botezul cu Foc

Acu pot să spun cu siguranță că botezul în apă l-am experimentat. Mai rămîn două pe care doar Isus Hristos le poate da. Acu aș vrea, pentru cei care au experimentat, să aud păreri.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...522#post562522
__________________


Last edited by florin.oltean75; 14.06.2014 at 09:41:40.
Reply With Quote
Răspunde