Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2014, 00:38:35
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si totusi pana la urma aceluiasi Iisus ne rugam toti crestini.Aceeiasi Biblie o citim.De aici trebuie sa plecam pentru a vedea unde trebuie sa ajungem.Pana la urma tot BO trebuie sa cheme.Daca noi nu ii chemam la mantuire, cine sa o faca?
Oare aceluiasi Iisus ne rugam toti si aceeasi Biblie o citim..m-as bucura sa intrebati un Parinte duhovnic. Este frumos sa imbratisezi omul, sa-ti pese de el, dar sa imbratisezi o invatatura gresita este o cadere. Exista CMB, Consiliul Mondial al Bisericilor, are si o istorie, are si un scop bine definit care de-a lungul anilor a fost lasat undeva in umbra. Biserica Catolica a ales foarte bine sa nu faca parte din acest consiliu.
"Feriti-va de aluatul fariseilor", cand marii nostri Parinti Duhovnici au vazut scopul si lucrarea acestor neoprotestanti au luptat impotriva acestor "invatatori", demascand intentiile lor..
Poate prietenii nostri neoprotestanti se vor lasa imbratisati de noi......
Intr-un dialog cu noile culte cu greu se poate vorbi de comunicare, fiecare este inghetat in educatia, in doctrina sa ..si cu cat omul se afunda mai mult in intuneric, cu atat mai mult ii va fi mai greu sa asculte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2014, 00:39:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Cred ca doreste un dialog mai personal al clerului, nu trimiterea unui delegat sa participe la niste intalniri la nivel mare care sincer nu prea au rezolvat mare lucru.
Ca sa dau un exemplu pt domnul Mihnea, ceva asemanator Sf. Antonie de Padova cred ca vrea.
Cel putin asta inteleg.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2014, 00:51:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar ortodoxia trebuie sa isi asume riscul de a predica si inafara ei,mai mult decat a facut-o pana acum.Parintele Constantin Necula e un exemplu edificator. http://www.youtube.com/watch?v=rtfTONbSZkk
Cred ca am inteles. Deci, vreti sa spuneti ca preotii BO trebuie sa predice in colectivitatile (neo)protestante. Pai, din cate ne aratati in linkul propus, o fac. Acuma, de ce e un exemplu atat de rar, de ce este mai degraba exceptie decat regula ? Nu stiu. Poate ca nu sunt invitati. Inteleg ca pr. Necula a fost invitat de Vladimir Pustan, care e un pastor absolut special. Dar poate ca alti preoti nu sunt invitati, iar fara invitatie nu poti sa mergi, pe buna dreptate, sa predici.

Acuma, parerea mea personala este ca asemenea "intalniri" e bine sa ramana exceptii. Sa zicem, o data pe an, in Ocava de Rugaciune Comuna initiata de miscarea ecumenica, accept ideea sa vina cate un preot ortodox sau cate un pastor neoprotestant (mai ales unul de talia lui Vladimir Pustan) sa imi predice la Liturghie. Dar, daca chestia asta s-ar intampla in fiecare duminica, nu as mai intelege nimic. Fiindca eu imi recunosc pastorul si acela nu e pastorul meu. Chiar daca ar "intra prin usa", in urma unei invitatii saptamanale a parohului meu.

Sa nu ne amagim, domnule cu nume de inger. A-i iubi pe protestanti nu inseamna a iubi spiritul lor protestant, ci inseamna a vedea in ei, ca si in coreligionarii nostri, icoane ale lui Cristos peste care mocirlosul improasca cu mocirla lui, in iluzia ca ar putea sufoca chemarea lui Dumnezeu: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu ma voi odihni pe voi".

Cristoase, odihneste-Te pe noi!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.07.2014 at 00:54:15.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2014, 00:57:56
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E vorba de vocea inimi ce nu tine cont de nimic
Dezvolta, te rog.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.07.2014, 01:06:32
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cred ca doreste un dialog mai personal al .
Stii ce este mai interesant ? Ca intr-o lume a razboiului, minciunii, urii
Dracul va merge pe cartea a unei paci false, a unui adevar fals,
a unei iubiri false.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.07.2014, 01:17:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
a unei iubiri false.
Interesant. Daca diavolul, care este maimuta lui Dumnezeu, poate sa ne sugereze o credinta falsa, atunci desigur ca ne poate lua de manuta si urca mai sus, spre o falsa speranta, pana la o falsa iubire.

Fiindca aceste trei virtuti cardinale sunt, ca sa zic asa, suprapuse si decurg una din alta: credinta, speranta, iubirea. Asa au fost si reprezentate de-a lungul intregului Ev Mediu: ca un copac ale carui radacini sunt Credinta, al carui trunchi urcator e Speranta, ale carui roade sunt Iubirea.

Falsificand credinta, virtutile care isi trag seva de acolo se falsifica la randul lor. Iata, sa privim la mainstream-ul ateist care ne inunda azi. Oameni care au casa cladita pe nisip au false sperante. Spera in orice, mai putin in mantuire. Si ajung, in cele din urma, la o falsa iubire. Atat de tare ne-a scrantit Sarsaila, incat, am ajuns, in numele iubirii de om, sa-i omoram si pe copiii nenascuti, si pe batranii neputinciosi. Tragica parodie a caritatii crestine!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.07.2014 at 01:24:58. Motiv: stilistica
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.07.2014, 03:24:14
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Interesant. Daca diavolul, care este maimuta lui Dumnezeu, poate sa ne sugereze o credinta falsa, atunci desigur ca ne poate lua de manuta si urca mai sus, spre o falsa speranta, pana la o falsa iubire.
Exact, insa cu o mica diferenta.Nu ne va duce de manuta, ci noi ne vom duce
catre el fie de bunavoie fie din disperare si iata cum:

Imagineaza-ti urmatorul tablou:
Desert peste tot, o caldura inabusitoare, cat vezi cu ochii numai pustietate,
pamantul, rosu ca arama, nici o un nor cer, nici o adiere de vant, soarele
iti incalzeste creieri pana la fierbere, buzele iti sunt crapate si simti in
interior cum setea te mistuie ca un foc.Apoi cineva iti apara in fatza si
iti ofera un pahar plin cu apa rece de izvor.Ce faci il bei sau nu-l bei ?


Majoritatea de 99 % nici nu mai apuca sa-si puna intrebarea asta.Pur si
simplu la vederea paharului, omul nostru va bea paharul automat.Chiar
daca ar rationa pe moment pur si simplu corpul sau nu ar asculta si ar
da paharul pe gat intr-o clipa.(asta pt ca intr-un trup plin de patimi, patimile
conduc in pofida ratiunii)

Acum :
desertul = razboaie, ura, mizerie morala, nedreptate toate la cote maxime
setea = speranta omului catre pace, iubire, moralitate, dreptate

Problema consta in paharul cu apa.Caci acea apa nu este apa vietii, care
potoleste setea si stinge focul pacatului ci este otrava Antihristului, iar
cel care iti da paharul este Diavolul.

otrava care seamana cu apa atat visual cat si la gust = pacea falsa, speranta falsa,
iubirea falsa, adevar falsificat.(iluzii racoritoare intr-o lume desertificata).

Dar mai exista cei de 1 % care atunci cand li se va oferi paharul cu apa,
il vor refuza. De ce ? Pentru ca acei 1 % o vor intreba pe acea persoana
cu paharul cu apa, cine este.Iar persoana respectiva le va raspunde ca
este insusi Diavolul si ca le ofera un pahar cu apa in acest desert si in afara
de el nimeni n-o sa vina sa-i salveze.Insa ei il vor refuza.In momentul
refuzului, Diavolul dispare, se deschid cerurile si incepe sa cada ploaia
racoroasa, iar dintr-o stanca seaca tasneste izvorul apei vietii, iar pe
cer apare curcubeul, ca semnl al legamantului dintre Dumnezeu si om


De ce, cei 1% au refuzat sa bea paharul cu apa ? Pentru ca au intrebat
de la cine este ( adica au cercetat intai duhurile ca sa vada de la cine sunt)
doarece au avut trezvia mintii. De ce totusi au refuzat in continuare sa bea
dupa ce Diavolul si-a confirmat identitatea ? Pentru ca au avut credinta
si au acceptat mortea fizica decat sa bea apa mortii.

Insa apare un aspect interesant.Cand Diavolul este intrebat cine este
acesta isi confirma identitatea si nu neaga cine este. De ce ? Pentru ca
in vremurile de apoi omul va stii sigur ca va fi pus sa aleaga intre Dumnezeu si Diavol,
iar in cazul in care va alege Diavolul o va face in cunostiinta de cauza.

In plus Diavolul isi confirma identitatea pe fatza, deoarece pe multi nu-i va interesa cine
este sau ce este atat timp cat le ofera solutii la problemele lor iar altii vor fi de acord cu
filosofia si gandirea diavolului.

Insa la Judecata de Apoi, cand diavolul va fi intrebat de ce a desertificat
lumea , acesta va spune ca el doar a oferit teren disponibil pt ca asa
ia cerut omul.Insa omul a desertificat lumea.El, diavolul a respectat
legea liberului arbitru si l-a lasat pe om sa faca ce doreste .

Apoi cand va fi intrebat, de ce a oferit otrava celor din desert, diavolul
va raspunde ca el a oferit singurul lucru pe care il are:moarte.El a incercat
sa-i ajute pe ceilalti oferindu-le ce avea .Mai bine sa ajuti pe cineva decat
sa fii indiferent, nu ?!

Cand va fi intrebat de ce a schimbat otrava in gustul si forma apei, acesta
va raspunde ca el nu a schimbat nimic, insa omul a crezut ca in acel
pahar se afla apa.Omul a crezut ce a vrut sa creada, iar el diavolul
i-a indeplinit dorinta.A vrut sa creada ca este apa racoritoare, diavolul
i-a indeplinit dorinta, insa cu ce avea el de oferit si nu cu ceea ce credea omul.

Iar cand diavolul va fi intrebat de ce nu l-a avertizat pe om ca este otrava,
diavolul va raspunde ca nu este responsabilitatea sa sa aibe grije oameni, ca nu-s creatia lui.

Last edited by oaie_cugetatoare; 31.07.2014 at 03:49:43.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.07.2014, 09:38:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Frumoasa parabola. Dar doua precizari sunt necesare.

Mai intai, ploaia si apa adevarata sunt mereu langa noi. Desert nu e decat in inchipuirea noastra. Citim in Biblie, la capitolul cu traversarea desertului, cum apa cea buna (ca si mana) au fost disponibile de la inceputul traversarii, si nu doar la sfarsit, cand oamenii nu mai puteau de sete. Spre sfarsit se intampla altceva: oamenii se saturasera de aceleasi elemente vitale furnizate de Dumnezeu gratuit si cereau altceva. Ca sa zic asa, hrana picata din cer nu ni se pare destul de comestibila. Cautam ketch-up.

Pe urma, nu e chiar asa simplu: diavolul rareori isi declina identitatea la comanda. Multi se lasa inselati si beau "apa" lui confundandu-l cu Dumnezeu. Motivul principal e ignoranta, fiindca Dumnezeu ne-a dat criterii clare dupa care sa deosebim duhurile. Dar noi, precum rudele bogatului nemilostiv, nu il credem pe Moise si pe profeti.

Oamenii lumii: ateii si crestinii caldicei sunt aceia care fie arunca painea cereasca, fie cauta sa puna ketch-up din supermarket pe ea. (Neo)protestantii sunt ignorantii care, cautandu-l pe Dumnezeu se opresc la o imagine maimutarita a Lui.

Doar parerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.07.2014, 12:48:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Si tocmai acel pahar cu apa trebuie sa-l oferim,cu atat mai mult cu cat sustinem ca e apa vietii.Acum mai mult decat oricand suntem in plina desertificare,ametindu-ne cu bauturi din ce in ce mai ametitoare.Sa nu uitam ca mana intinsa e calea.O data pentru a cere si de o mie de ori pentru a da....Suntem in plina globalizare,in prag de razboi.Un intreg amalgam ce idei si credinte.Vine timpul cand trebuie sa marturisim,sa convertim,sa ne convertim.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.07.2014, 15:50:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca am inteles. Deci, vreti sa spuneti ca preotii BO trebuie sa predice in colectivitatile (neo)protestante. Pai, din cate ne aratati in linkul propus, o fac. Acuma, de ce e un exemplu atat de rar, de ce este mai degraba exceptie decat regula ? Nu stiu. Poate ca nu sunt invitati. Inteleg ca pr. Necula a fost invitat de Vladimir Pustan, care e un pastor absolut special. Dar poate ca alti preoti nu sunt invitati, iar fara invitatie nu poti sa mergi, pe buna dreptate, sa predici.

Acuma, parerea mea personala este ca asemenea "intalniri" e bine sa ramana exceptii. Sa zicem, o data pe an, in Ocava de Rugaciune Comuna initiata de miscarea ecumenica, accept ideea sa vina cate un preot ortodox sau cate un pastor neoprotestant (mai ales unul de talia lui Vladimir Pustan) sa imi predice la Liturghie. Dar, daca chestia asta s-ar intampla in fiecare duminica, nu as mai intelege nimic. Fiindca eu imi recunosc pastorul si acela nu e pastorul meu. Chiar daca ar "intra prin usa", in urma unei invitatii saptamanale a parohului meu.

Sa nu ne amagim, domnule cu nume de inger. A-i iubi pe protestanti nu inseamna a iubi spiritul lor protestant, ci inseamna a vedea in ei, ca si in coreligionarii nostri, icoane ale lui Cristos peste care mocirlosul improasca cu mocirla lui, in iluzia ca ar putea sufoca chemarea lui Dumnezeu: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu ma voi odihni pe voi".

Cristoase, odihneste-Te pe noi!

Preotii ortodocsi sunt cateherisiti pentru impreuna slujirea cu eretici - Sfintele Canoane ale Bisericii.
Toti Sfintii au fost impotriva oricarei comuniuni cu ereticii.

Iar eu zic asa: daca Satana si-a pus roadele pe pamant, pentru ce sa gusti din otrava satanei cand sunt zeci de pastori buni si cu viata sfanta in Ortodoxie?

Iar un pastor poate sa faca suficienta sminteala si tulburare intr-o biserica incat sa nu o mai poti repara.

Biserica interzice citirea cartilor eretice. Daramite sa aduci un pastor in biserica, pastor, fiu al minciunii si al satanei. Pentru ca exact asta este: fiu al satanei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare