Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2008, 23:53:02
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Eu am avut mult mai multe ispite dupa spovedanie. Si mai ales dupa Slujbele Sfantului Vasile am avut certuri cu familia si sefii. De multe ori ma cuprinde deznadejdea, si cred ca D-zeu m-a parasit, din cauza multelor greutati.Voi, ce credeti, vi se intampla si voua, ce ma sfatuiti sa fac pentru a ma indrepta.Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2008, 09:49:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Elena, un om care se intoarce de curand la credinta e si normal sa aiba mai multa lupta, pentru ca lupta lui abia acum incepe, el nu este obisnuit cu lupta! Dumnezeu nu te paraseste in niciun caz, ci face tot ce depinde de El, insa te lasa si pe tine sa faci ce depinde de tine, adica sa te intaresti in vointa ca vrei sa-L urmezi, sa te inveti sa lupti ca un crestin adevarat.

Trebuie sa te gandesti in momentele acestea ca te afli la un nivel si ca trebuie sa treci la un alt nivel. Acum trebuie sa lupti, sa te rogi si sa te spovedesti in continuare, sa tii aproape de duhovnic pentru ca ai nevoie.

Roaga-te tot timpul pentru ca prin rugaciune te incarci cu putere pentur a lupta. Spune-i Domnului sa lupte pentru tine si starduies-te sa tii pasul! Apeleaza la Sfintele Taine in continuare, cauta sa auzi cuvnatul lui Dumnezeu si asculta de duhovnic.

Diavolul nu ne paraseste de buna voie, ci doar cand este alungat prin alipirea noastra de Domnul, dar el nu ne da drumul asa de usor, este o lupta sa te smulgi. Da lupta aceasta si vei avea pace! Intai razboiul si dupa aceea pacea...nu? Curaj, nu ai de ce sa fii deznadajduita, Hristos a biruit si biruinta Lui o poti primi si tu daca o ceri!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2008, 00:26:36
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Elena, un om care se intoarce de curand la credinta e si normal sa aiba mai multa lupta, pentru ca lupta lui abia acum incepe, el nu este obisnuit cu lupta! Dumnezeu nu te paraseste in niciun caz, ci face tot ce depinde de El, insa te lasa si pe tine sa faci ce depinde de tine, adica sa te intaresti in vointa ca vrei sa-L urmezi, sa te inveti sa lupti ca un crestin adevarat.

Trebuie sa te gandesti in momentele acestea ca te afli la un nivel si ca trebuie sa treci la un alt nivel. Acum trebuie sa lupti, sa te rogi si sa te spovedesti in continuare, sa tii aproape de duhovnic pentru ca ai nevoie.

Roaga-te tot timpul pentru ca prin rugaciune te incarci cu putere pentur a lupta. Spune-i Domnului sa lupte pentru tine si starduies-te sa tii pasul! Apeleaza la Sfintele Taine in continuare, cauta sa auzi cuvnatul lui Dumnezeu si asculta de duhovnic.

Diavolul nu ne paraseste de buna voie, ci doar cand este alungat prin alipirea noastra de Domnul, dar el nu ne da drumul asa de usor, este o lupta sa te smulgi. Da lupta aceasta si vei avea pace! Intai razboiul si dupa aceea pacea...nu? Curaj, nu ai de ce sa fii deznadajduita, Hristos a biruit si biruinta Lui o poti primi si tu daca o ceri!n!!
Multumesc mult Iosif pentru incurajari!
D-zeu sa te binecuvanteze!
Intr-adevar sunt la incepurt de drum, cred ca de aceea am avut si atatea ispite, culmea este ca m-au amarat persoanele la care m-as fi asteptat mai putin, :(, dar vreau sa continui sa cresc in credinta intru Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2008, 08:56:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Eu am avut mult mai multe ispite dupa spovedanie. Si mai ales dupa Slujbele Sfantului Vasile am avut certuri cu familia si sefii. De multe ori ma cuprinde deznadejdea, si cred ca D-zeu m-a parasit, din cauza multelor greutati.Voi, ce credeti, vi se intampla si voua, ce ma sfatuiti sa fac pentru a ma indrepta.Va multumesc anticipat.
Da ,si eu am patit-o o data , m-am suparat pe fiul meu chiar in postul sf.Paste ,imediat ce am sosit de la spovedanie.
Trebuie sa fim f.atenti caci urmeaza impartasania si trebuie sa fim curati sufleteste.
Nu deznadajdui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2008, 09:43:14
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daca te-ar fi intristat cineva de care nu iti prea pasa, nu ar fi putut fi numita ISPITA, adica INCERCARE!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2008, 09:58:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Elena, poate ca ispitele de care vorbesti, erau prezente si inainte de spovedanie. Dar dupa spovedanie ai reusit sa privesti altfel relatiile, lumea si ti s-au parut altfel. Chiar daca nu au existat si au luat fiinta dupa spovedanie, cel mai important este cum raspund in fata lor: ca un om pentru care marturisirea nu a adus nicio schimbare sau raspund ca un om nou.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.05.2008, 12:33:36
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Si eu primesc ispite dupa spovedanie. mai ales dupa cea din afara postului. Ultima oara mi-a fost furat un bun in valoare de ~ 10milioane lei vechi chiar a doua zi dupa marturisire :(. Nu imi era de bani cat de supararea parintilor mei care au trudit si imi pregatisera totul cu dragoste, sa nu ii lipseasca nimic copilului lor aflat singur printre straini.

Mereu astept cu sufletul la gura sa vad ce urmeaza dupa marturisire :rolleyes:

Dar stiu ca Iisus ne protejeaza si permite sa avem ispite tocmai ca sa ne curatim si sa ne intarim.

Cred ca dupa spovedanie ar trebui sa intarim rugaciunea si pocainta, si greutatile le vom primi cu bucurie.

Doamne ajuta, ca miercuri m-am spovedit, si inca nici un nor nu m-a tulburat :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2008, 02:17:08
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my
Si eu primesc ispite dupa spovedanie. mai ales dupa cea din afara postului. Ultima oara mi-a fost furat un bun in valoare de ~ 10milioane lei vechi chiar a doua zi dupa marturisire :(. Nu imi era de bani cat de supararea parintilor mei care au trudit si imi pregatisera totul cu dragoste, sa nu ii lipseasca nimic copilului lor aflat singur printre straini.

Mereu astept cu sufletul la gura sa vad ce urmeaza dupa marturisire :rolleyes:

Dar stiu ca Iisus ne protejeaza si permite sa avem ispite tocmai ca sa ne curatim si sa ne intarim.

Cred ca dupa spovedanie ar trebui sa intarim rugaciunea si pocainta, si greutatile le vom primi cu bucurie.

Doamne ajuta, ca miercuri m-am spovedit, si inca nici un nor nu m-a tulburat :)
Mulumesc mult, parca mesajele de la voi ar fi ca un rasdarit de Soare pentru mine.Intr-adevar, dupa spovedanie mi s-a furat pe toate partile, certuri familiale...;)
Chiar parintele m-a intrebat "Tu de ce crezi ca toti te fura", eu nu am stiut ce sa ii raspund. Dar trebuie sa dau si eu de pomana la saraci si sa ajut persoanele aflate in dificultati, poate asa voi scapa de unele incercari.Cine stie...

D-zeu sa va binecuvanteze si sa va intareasca in credinta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2009, 17:40:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am cautat un topic si am dat peste acesta. Citind postarile mi-au venit in minte cuvintele Parintelui Paisie. Intrebat de cineva - ce sa faca in vreme de ispita?, a raspuns:

"Frate, una sa faci: sa te rogi si sa rabzi pana vine izbavirea. Ai vazut, cand vine ploaia cu fulgere, cu tunete si furtuna, fugi in casa la adapost; iar dupa ce trece furtuna, iesi din nou afara. Asa si in viata. Cand vin ispitele si te impresoara, fugi la rugaciune in biserica, fa un paraclis la Maica Domnului, inchina-te la sfanta cruce, citeste o catisma sau doua din Psaltire; iar dupa ce trece ispita si se face liniste in suflet, iesi din nou la ascultare si multumeste lui Dumnezeu ca te-a acoperit in vremea necazului... Sa ne rugam, sa rabdam si sa ne aducem aminte de cuvintele Domnului, care ne-a fagaduit ca va ramane cu noi "pana la sfarsitul veacurilor".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50