Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 27.03.2011, 20:33:48
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit Parfumul ispiteste?

Dar cum ramane cu parfumul? ispiteste?
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #472  
Vechi 27.03.2011, 23:47:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Dar cum ramane cu parfumul? ispiteste?
Woow....dar de ce sa ispiteasca? Nu e placut mireasma unui trup ingrijit? Doar trupul este "templul" Domnului si chiar nu vad de ce ar fi o ispita parfumul...Atatea exagerari....ca ma si doare mintea,,,,
Reply With Quote
  #473  
Vechi 28.03.2011, 00:58:38
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Woow....dar de ce sa ispiteasca? Nu e placut mireasma unui trup ingrijit? Doar trupul este "templul" Domnului si chiar nu vad de ce ar fi o ispita parfumul...Atatea exagerari....ca ma si doare mintea,,,,
Nu m-am referit la faptul sa ne neglijam trupul, sa nu ne spalam , sa nu ne dam cu deodorant etc, intr-adevar trupul are mare pret, dar sunt multe indreptare de spovedanie, in care se considera pacat.
Imi cer iertare daca m-am facut gresit inteleasa, dar era o nelamurire personala si credeam ca e locul potrivit sa o clarific.

Doamne ajuta!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 28.03.2011, 02:04:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Nu m-am referit la faptul sa ne neglijam trupul, sa nu ne spalam , sa nu ne dam cu deodorant etc, intr-adevar trupul are mare pret, dar sunt multe indreptare de spovedanie, in care se considera pacat.
Imi cer iertare daca m-am facut gresit inteleasa, dar era o nelamurire personala si credeam ca e locul potrivit sa o clarific.

Doamne ajuta!
Draga mea, eu nu cred ca parfumul in sine este problema.Nu parfumul ispiteste,ci femeia parfumata..:-)...Pentru ca n-am vazut barbat smintit ca se uita la un Cartier -Le baiser du dragon pe un raft,dar am vazut barbati ca teleghidati de acest miros pe o femeie..
Reply With Quote
  #475  
Vechi 28.03.2011, 02:25:17
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

ci femeia parfumata..:-)...

...sau barbatul parfumat, daca tot era despre barbat...clar ca nu e vorba de marci de parfumuri:)
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 28.03.2011, 02:31:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
ci femeia parfumata..:-)...

...sau barbatul parfumat, daca tot era despre barbat...clar ca nu e vorba de marci de parfumuri:)
Ba cam e vorba si de marci de parfumuri,pentru ca despre parfumuri,nu poti vorbi generic..Nu toate au acelasi impact,de aceea am si exemplificat....Nu vreau sa intru in detalii, dar ideea este ca da, si barbatul parfumat ispiteste(nu sticluta lui cu parfum)..


Edit: Dar vezi ca si cu ispitele astea,nu poti generaliza.De exemplu ce te ispiteste pe tine,poate pe mine nu ma ispiteste si invers..Si e valabil pentru toata lumea..Asta e si ideea topicului, sa spunem fiecare sincer, ce ne ispiteste la barbati...eu am scris mai demult aici, nu mai repet..:-)

Last edited by Melissa; 28.03.2011 at 02:43:46.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 28.03.2011, 13:48:25
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

De curiozitate, inteligenta nu poate ispiti ?(nu sunt fata)
Reply With Quote
  #478  
Vechi 28.03.2011, 16:10:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Nu m-am referit la faptul sa ne neglijam trupul, sa nu ne spalam , sa nu ne dam cu deodorant etc, intr-adevar trupul are mare pret, dar sunt multe indreptare de spovedanie, in care se considera pacat.
Imi cer iertare daca m-am facut gresit inteleasa, dar era o nelamurire personala si credeam ca e locul potrivit sa o clarific.

Doamne ajuta!
Scuze daca te-a lezat cumva replica mea! Insa acum sa imi impuna cineva sau macar sa-mi sugereze cineva ca nu ar fi ok sa ma parfumez discret, cu un parfum de calitate, chiar consider ca este o ineptie....ceva ce tine de primitivism....
Reply With Quote
  #479  
Vechi 28.03.2011, 16:16:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
De curiozitate, inteligenta nu poate ispiti ?(nu sunt fata)
Poate pare paradoxal ,dar pe mine ma ispiteste prostia.:-)))

Am sa-ti explic de ce : prostia ma ispiteste pentru ca ma face sa cad intr-un mare pacat : sa il desconsider pe aproapele meu si sa ma consider superioara lui .Cand intalnesc un om prost,il loc sa-l compatimesc si sa il privesc cu dragoste,pentru ca atata poate si Dumnezeu ne da atata minte cat putem duce,eu nuuu...eu incerc sa-i explic un lucru de 100 ori si cand vad ca nu pricepe,ii mai si zic ca-i prost,pt ca ma enervez...si nu-i bine deloc ce fac...!!!
Pentru ca trebuie sa imi iubesc aproapele..asa cum l-a lasat Dumnezeu pe pamant!Deoacamdata, pana ajung la acest nivel de iubire,incerc sa aplic vorba din batrani care spune sa ne ferim de drumul lung si de omul prost!...
Reply With Quote
  #480  
Vechi 02.04.2011, 10:23:34
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Toata lumea realizeaza mai devreme sau mai tarziu pe unde greseste, dar cel mai important lucru este sa nu acuzi pe cel de alaturi ca te ispiteste...si chiar si daca o face intentionat si noi simtim asta, tot noi suntem factorii de decizie.

Cand cineva se lupta cu un pacat...nu e normal sa spuna ca e vina celuilalt pentru ca i-a trecut prin fata sau pentru ca a incercat sa il duca in pacat, pentru ca de moment ce nu toata lumea trece prin acelasi conflict interior ca si el...e clar ca el e singurul responsabil ca trece prin acea situatie si ca a perceput acel lucru sau context intr-un anume fel.

Daca eu realizez ca gresesc in anumite situatii, sunt datoare sa constientizez in acelasi timp si ca totul poate tine exclusiv de perceptia mea sau de slabiciunea mea, atat...iar pentru pacatele si greselile personale nu poate fi absolut nici o persoana raspunzatoare in afara de mine.

P.S. Nu ma intereseaza cat de variata poate fi perceptia oamenilor asupra mea, pentru ca atat cat imi sta in putinta eu incerc sa imi vad de treaba ....dar daca 30 de oameni de pe strada ma considera hidoasa, 30 demodata, 20 cu parul prea lung, 50 prea slaba sau 60 prea inalta...aia nu e vina mea, si sincer chiar nu imi pot ghida viata astfel incat sa evit orice perceptie personala a celor care ma vad...cam asta e ideea. Tu zici de pantofi...eu zic ca poti ispiti si prin lucruri pe care nu le poti schimba la tine, si atunci chiar mi se pare ridicol sa spui ca tot ceea ce pot gandi oamenii despre noi e implicit vina noastra
Buna dimineata.Parerea mea este ca aveti si nu aveti dreptate; intr-adevar sunt lucruri care nu tin de noi atunci cand ispitim (ai ochi frumosi, gura frumoasa, picioare lungi, drepte, etc) , dar sunt lucruri care tin de noi sa nu ispitim( machiaj ce evidentiaza si mai mult ochii, sau ruj ce atrage privirea asupra buzelor, sau fuste scurte).nu suntem vinovati de slabiciunile celorlalti, insa nu trebuie sa le adancim slabiciunile lor prin astfel de lucruri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 20:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 11:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 18:40:59