Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2011, 21:21:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irinageorgetab Vezi mesajul
Cine, când și de ce a rânduit ca femeile să stea în partea stângă și bărbații în partea dreaptă, în Biserică?
nu este chiar o randuiala a Bisericii.
si nu se aplica peste tot.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.04.2011, 21:35:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irinageorgetab Vezi mesajul
Cine, când și de ce a rânduit ca femeile să stea în partea stângă și bărbații în partea dreaptă, în Biserică?
Chiar si icoana Maicii Domnului e in partea stanga, iar icoana Mantuitorului e in dreapta. Maica Domnului sta in stanga Crucii, Apostolul Ioan in dreapta. Pe la parintele Cleopa citeam ca asa e din cele mai vechi timpuri si ca in Biserica primara, diaconitele vegheau, printre altele, la respectarea acestei ordini.

In alta ordine de idei, eu prefer sa imi aprind singura lumanarea de pe ofrandele atunci cand le pun pe masa si nu imi place sa mi-o stinga cineva atunci cand se termina slujba. Parintele meu m-a invatat - si stiu si de la bunica mea - ca pomana se imparte cu lumanare aprinsa, asa ca e tare neplacut si nepoliticos, pana la urma, sa vina o baba atotstiutoare sa iti aprinda sau sa iti stinga ea lumanarea cand vrea. Trebuie sa respectam libertatea omului, ca de aia are minte, ochi, maini si picioare. In rest, poate sa aprinda cine cand cate lumanari vrea. Am apreciat in mod deosebit ca si la slujba deniei din mijlocul saptamanii (marti, spre ex.), credinciosii dintr-o biserica aveau toti in maini lumanari, in timp ce la biserica in care am fost eu, in Joia Mare, babele ii indemnau pe unii sa stinga lumanarile, ca nu se aprind acum, ci la Prohod... Si cu atata insistenta, de parca le deranjau cumva acele lumanari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.04.2011, 21:53:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Suntem crestini, deci sa nu ii judecam . Poate peste tine trece chiar un om invrednicit duhovniceste, nu ii judeca, de ei are grija Dumnezeu.
Sfatul meu este sa vii cat mai devreme la biserica si sa te pui intr-un coltisor unde sa nu te poata deranja nimeni , sa nu te ispiteasca cu vazul sau fizic.
Legat de persoanele care intra imbracate necorespunzator in biserica, eu cred ca judecata lor tot la Dumnezeu este.
Un parinte spunea ca in timpul Sfintei Liturghii sa stam cu ochii inchisi si cu capul plecat, si doar daca ne incearca somnul sa mai deshidem ochii.
Care dintre noi nu a gresit macar o data smintind (deranjand) pe cei de langa noi in biserica?
Sa nu uitam ca vom fi judecati cu aceeasi masura cu care am judecat

Doamne ajuta!
Foarte adevarat!!Felicitari!
Daca ne ducem la biserica doar ca sa avem unde mai socializa,observa cum se imbraca altii,cum se inchina,cum se roaga si cel fel de purtari au,mai bine am sta acasa!!!!
Cine suntem noi sa ne permitem sa-i judecam pe altii??Cu ce suntem mai speciali?AAAAhhh,ca sunt unele persoane mai in varsta care cred ca prin asta sunt mai cuviincioase,spirituale si mai placute in fata lui Dumnezeu???
Ani de zile m-am crucit ducandu-ma la biserica,mai cu seama la cele de cartier,unde toate babele plictisite stau de garda la intrare sa vada cine vine cu batic,cine fara si alte asemenea aiureli lumesti;numai ca spre norocul meu,in zona in care locuiam(Calea Mosilor)sunt vreo 10 biserici si "lume"mai rafinata,care a inteles ca venitul la biserica implica mult mai mult decat respectarea unor datini legate de aspectul exterior.
De multe ori,imi faceam timp sa ma duc la biserica in pauza de pranz,cand aveam vreo sarbatoare in zile lucratoare,acum va imaginati ca ma imbracam modern la serviciu,desigur nu ca o prostituata,dar nici potrivit unei vizite la biserica.Faptul ca eram in biserica,si ca ma interesa sa ma numar printre participanti denota interesul meu pur pt biserica,cum si faptul ca incercam pe cat puteam sa fiu prezenta chiar si in situatii mai putin probabile.
Pacat de cei care-mi judeca hainele si parul in situatii din astea in care nu am de ales intre haine cernite si ponosite si haine de lucru,mai atractive!!!

Asa cum spunea si E_my,pozitia cea mai nimerita in biserica este aceea cu capul plecat si cu ochii inchisi-daca nu ati experimentat asa ceva pana acum,nici nu stiti ce ati pierdut!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.04.2011, 22:11:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am mai vazut pe acest thread,spus in termeni mai arhaici ca unele mirese se prezinta la biserica cu "partile rusinoase" descoperite...
Ce inseamna asta dragii mei???
Trecand peste aiureala traducerii partilor rusinoase-(de ce rusinoase??sunt mai degraba datatoare de viata,sanii hranesc copiii iar zona de sub brau este simbolul fertilitatii)-nu pot sa dezlusesc intelesul acestor vb...adica chiar sunt persoane care vin descoperite in zonele intime in biserica?
Raspuns:Nu,desigur ca nu,este numai o forma de exagerare a conversatiei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 14:14:01
Datini de Craciun si Anul Nou: Capra si Ursul Laura19 Generalitati 10 31.12.2011 11:51:38
Slujbe si randuieli omise din Molitfelnic costel Despre Biserica Ortodoxa in general 11 27.04.2010 12:23:20
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 23:27:49