Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2009, 21:09:29
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Cer un sfat !

Salut ! Sunt nou pe aici... si as vrea sa va cer un sfat.
Acum vreo 4 ani m-am indragostit de o fata(era prima mea prietena) dar eu eram foarte prost... in cele din urma m-a lasat si acum are si copil cu cel pt care m-a lasat. Vreau sa va zic ca era cuminte si fecioara in acel timp... dupa ce neam despartit mia spus ca m-a iubit cu adevarat dar eu eram prea egoist, gelos si de asta ma lasat.
Ce vreau eu este ca nu am putut sa o uit si chiar o visez si regret ce sa intamplat ... cu toate astea chiar daca are copil parca as vreo inapoi(deci am iubito enorm) sau macar, nu stiu sa ma impac cu ea, sai zic ca am fost prost si sai arat cine sunt cu adevarat si daca ma mai vrea si ea inapoi, bun, daca nu sa stiu macar ca am fost sincer fata de ea(aratandui cine sunt de fapt) si daca asta e alegerea ei atunci cred as putea uita-o si as fi impacat cu mine ...
Nu stiu cum sa fac toate acestea pt ca ea este departe(in alta tara) ...culmea ca in orasul unde este ea am o ruda mai indepartata( dar la care nu pot apela) si am fost si eu acum 2 ani.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2009, 22:05:50
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ciorba si iaurtul

Citat:
În prealabil postat de adriano Vezi mesajul
sai zic ca am fost prost si sai arat cine sunt cu adevarat
... adica ati fost fals in perioada prieteniei?

Un om nu poate fi adevarat sau fals, domnule. Este asa cum este si atat.
De multe ori regretam ce am facut, un moment, cuvinte, atitudini. Ele raman insa asa cum au fost, trecutul nu se poate schimba, nu putem corecta nimic in trecut.
Iar cine s-a fript cu ciorba sufla si in iaurt.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2009, 22:20:26
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Sa inteleg ca vrei s-o desparti pe domnisoara de barbatul cu care este acum si cu care are un copil?!
Hm....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2009, 23:16:21
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
... adica ati fost fals in perioada prieteniei?

Un om nu poate fi adevarat sau fals, domnule. Este asa cum este si atat.
De multe ori regretam ce am facut, un moment, cuvinte, atitudini. Ele raman insa asa cum au fost, trecutul nu se poate schimba, nu putem corecta nimic in trecut.
Iar cine s-a fript cu ciorba sufla si in iaurt.
da am fost fals ...ce dumneavoastra nu ati fost niciodata(nu ati gresit, nu ati mintit) ?
nu vreau sa schimb(doar nu sunt nebun sa cer asa ceva) trecutul ...as vrea doar sa o gasesc si sai zic ce prost am fost ..cred ca mas simti mai bine
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2009, 23:20:56
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Sa inteleg ca vrei s-o desparti pe domnisoara de barbatul cu care este acum si cu care are un copil?!
Hm....
asta ar fi alegerea ei ...eu nu ias cere asa ceva(nu am nici o treaba cu ce au facut si ce e intre ei)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2009, 00:04:32
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit Nu erai prost, poate mai degraba imatur

Dar cu acel prunc vei avea vreo ''treaba'', chiar daca nu e al tau? Iti dai seama ca vrei sa ii desparti pe parintii lui?

Esti pregatit sa-ti iei o asemenea raspundere, acum ea e si mama nu mai e aceesi fata ingenua.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 04.08.2009 at 00:10:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2009, 00:11:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Lasati-o sa-si vada de viata ei alaturi de barbatul cu care are copil... E mai cinstit asa si fata de Dumnezeu, si fata de ea!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2009, 00:14:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adriano Vezi mesajul
da am fost fals ...ce dumneavoastra nu ati fost niciodata(nu ati gresit, nu ati mintit) ?
nu vreau sa schimb(doar nu sunt nebun sa cer asa ceva) trecutul ...as vrea doar sa o gasesc si sai zic ce prost am fost ..cred ca mas simti mai bine
Daca nu ati inteles ideea, o exprim mai pe intelesul dumneavoastra: toti platim pentru greselile pe care le facem, pentru vorbele rostite fara judecata etc... Si trebuie sa avem cuviinta de a ne asuma consecintele. Atat! E simplu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2009, 09:47:35
adriano's Avatar
adriano adriano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Locație: Moldova, Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

bine, am inteles . va multumesc !
dar de ce oare am iubito asa de mult ?
oare nu e ea aleasa vietii mele ? credeti in asa ceva ? va rog sami raspundeti, ca mie tare greu sa inteleg "DE CE ?" !!

Last edited by adriano; 04.08.2009 at 09:49:46.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2009, 11:44:27
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Sa nu indraznesti niciodata sa faci rau unui copil de dragul implinirii tale

Draga Adriano, te-ai gandit cam tarziu sa ii spui femeii ca o iubesti. In acest moment tu nu doresti decat sa asezi o ispita pe umerii saracei familii. Nu vreau sa vorbesc prea dur, Dumnezeu inseamna dragoste, dar dragostea inseamna sa stii si sa renunti. De dragul femeii si al copilului pe care il iubeste, renunta la ceea ce crezi ca simti tu pentru ea. E romantica tare ideea aceasta cu "daca e ea aleasa inimii tale...etc", dar daca e chiar asa inseamna ca orice ai face daca trebuie sa fiti impreuna o sa fiti. Chiar daca te vei casatori si tu, daca Dumnezeu va vrea la un moment dat o sa se intample lucrurile in asa fel incat o sa fiti impreuna. Daca te intereseaza un punct de vedere ortodox si ai intrat pe acest site inseamna ca Dumnezeu vrea sa iti spuna ceva sufleteste. Eu zic ca ar trebui sa incerci sa te detasezi, sa traiesti viata asa cum ti-o da Dumnezeu fara sa fortezi tu lucrurile.
Ce se intampla cu barbatii zilelor noastre?
Se cramponeaza la o femeie...parca nu mai au idealuri!
In trecut barbatii isi sarutau sotia si plecau sa lupte pana la moarte, isi sarutau copiii si plecau sa fie mucenici, luptau pentru credinta, luptau pentru idealuri...acum stau pe spate in pat si se uita la tavan si viseaza la femei sau masini frumoase.
Au existat si in trecut visatori, dar aceia erau "visatori de profesie", compuneau muzica, scriau poezii, se vedea rezultatul visarii lor...va rog barbatilor ....straduiti-va sa ajungeti la varsta barbatului desavarsit.Asta vrea ortodoxia, de asta avem nevoie, nu de visatori.Lasati-le pe femei sa fie visatoare iar voi incercati sa credeti si in altceva decat in dragostea trecatoare a unei femei. Si eu imi amintesc cu placere de iubirea care mi-a purtat-o cel care credeam ca este alesul inimii mele, dar nu mi-ar face placere sa apara acum dupa ce sunt casatorita si am un copil si sa imi spuna ca inca ma iubeste. M-ar supara tupeul lui de a interveni in viata mea chiar si cu un cuvant stiind ca viata mea e cu totul alta.Dimpotriva, desi sentimentele mele au fost cum au fost atunci, m-as bucura sa aflu ca are si el o viata a lui si ca imi respecta statutul meu, de persoana cu familie.
E bine sa fiti barbati sensibili, pentru ca va sta atat de bine asa, dar faza asta cu " aleasa inimii pentru totdeauna" lasati-o pentru emisiunea "Din Dragoste", atunci cand la mijloc este un copil.
Iarta-ma ca am fost atat de dura dar o asemenea situatie nu e numai jenanta pentru o femeie (adica se trezeste copilasul dupa - amiaza, sotul e la servici, si la usa sta mama de povesti cu un nene care ii spune ca inca o iubeste, iar ea nu stie cum sa scape de el mai repede fara sa-l jigneasca pentru ca trebuie sa pregateasca mancarea pentru copil, sa faca curat etc.), e o situatie in care nu o pui pe o femeie daca ai pretentia ca o iubesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25