Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Doresc ca:
neo-protestantii/musulmanii sa fie exclusi de pe forum! 6 8,82%
neo-protestantii/musulmanii sa ramina! 28 41,18%
doresc un forum pur ortodox! 34 50,00%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2010, 18:14:05
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii?

Sincer de citiva ani de cind sint pe aici n-am vazut niciodata un sectant care s-a luminat, care s-a lepadat de satana si s-a indreptat spre scaunul de spovedanie. Nici nu cred ca se v-a intimpla vreodata.
Oamenii acestia nu pot intelege, au ochi si nu vad, au urechi si nu aud...sint efectiv teleghidati si noi care nu sintem sfinti nu-i putem scapa de Tangalache.
Atunci ce rost are sa se umple forumul de spurcaciunile lor? Ne este noua de folos sa auzim toate ineptiile? Nu cred. Se creaza o atmosfera de vrajba care se intinde peste toate topicele. Asa-i cind te joci cu focul, incepi sa mirosi a fum, a pucioasa!
Cred ca ar fi intelept sa fie exclusi toti neoprotestantii si musulmanii de pe forum. De ce nu si catolicii si protestantii? Pai dupa cum spunea unul dintre pocaiti: din astia se mai intorc la ortodoxie dar dintre ei niciodata! Ei sint "vinduti" definitiv!
Propun un chestionar cine este pentru excluderea lor si cine nu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2010, 18:34:38
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sincer de citiva ani de cind sint pe aici n-am vazut niciodata un sectant care s-a luminat, care s-a lepadat de satana si s-a indreptat spre scaunul de spovedanie. Nici nu cred ca se v-a intimpla vreodata.
Oamenii acestia nu pot intelege, au ochi si nu vad, au urechi si nu aud...sint efectiv teleghidati si noi care nu sintem sfinti nu-i putem scapa de Tangalache.
Atunci ce rost are sa se umple forumul de spurcaciunile lor? Ne este noua de folos sa auzim toate ineptiile? Nu cred. Se creaza o atmosfera de vrajba care se intinde peste toate topicele. Asa-i cind te joci cu focul, incepi sa mirosi a fum, a pucioasa!
Cred ca ar fi intelept sa fie exclusi toti neoprotestantii si musulmanii de pe forum. De ce nu si catolicii si protestantii? Pai dupa cum spunea unul dintre pocaiti: din astia se mai intorc la ortodoxie dar dintre ei niciodata! Ei sint "vinduti" definitiv!
Propun un chestionar cine este pentru excluderea lor si cine nu.
este un forum CRESTIN ORTODOX iar sectantii si toti cei care nu isi scriu in sectiunea religie ORTODOX ar trebuii stersi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2010, 18:38:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Marius m-ai facut praf cu postarea asta :))) :))) :)))
Sincera sa fiu mi-as dori un forum pur ortodox dar nu cu ortodocsi certareti care vin numai sa zgandare si sa se afle in treaba, sa dea copy-paste de pe internet sa imi arate ce citeste el sau ce stie el...ci din cei care au ceva de spus cu adevarat si din postarile lor sa ne folosim...ori in aceasta situatie, cand vad ce ineptii se scriu aici chiar de catre dragii nostri ortodocsi, sincer il prefer pe un Scotian, Erethorn, Mihnea-Dragomir, Doriana...care isi exprima un punct de vedere absolut civilizat si cu bun simt (e adevarat ca ei in mare sunt catolici si tu pe acestia nu i-ai pus pe lista :))) ).
Eu nu prea am intrat pe topicele dedicate sectarilor, o singura data am scris pe topicul "Muzica sectanta" si au luat foc de parca as fi intrat in casa lor si i-am obligat sa schimbe regulile lor cu ale mele :))))))
In rest nu stiu cati neo-protestanti sau musulmani sunt pe aici...

Oricum eu imi doresc daca nu se poate un forum pur ortodox cu atmosfera adevarata ortodoxa...macar un forum civilizat si cu mai mult respect...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2010, 18:49:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Pacea este mai mare decat dreptatea!-Pr. Arsenie Papacioc

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Marius m-ai facut praf cu postarea asta :))) :))) :)))
Sincera sa fiu mi-as dori un forum pur ortodox dar nu cu ortodocsi certareti care vin numai sa zgandare si sa se afle in treaba, sa dea copy-paste de pe internet sa imi arate ce citeste el sau ce stie el...ci din cei care au ceva de spus cu adevarat si din postarile lor sa ne folosim...ori in aceasta situatie, cand vad ce ineptii se scriu aici chiar de catre dragii nostri ortodocsi, sincer il prefer pe un Scotian, Erethorn, Mihnea-Dragomir, Doriana...care isi exprima un punct de vedere absolut civilizat si cu bun simt (e adevarat ca ei in mare sunt catolici si tu pe acestia nu i-ai pus pe lista :))) ).
Eu nu prea am intrat pe topicele dedicate sectarilor, o singura data am scris pe topicul "Muzica sectanta" si au luat foc de parca as fi intrat in casa lor si i-am obligat sa schimbe regulile lor cu ale mele :))))))
In rest nu stiu cati neo-protestanti sau musulmani sunt pe aici...

Oricum eu imi doresc daca nu se poate un forum pur ortodox cu atmosfera adevarata ortodoxa...macar un forum civilizat si cu mai mult respect...
mi-as dori un forum pur ortodox dar nu cu ortodocsi certareti care vin numai sa zgandare si sa se afle in treaba, sa dea copy-paste de pe internet sa imi arate ce citeste el sau ce stie el...

Draga Iubire, cand nu le stim chiar atat de bine, cand nu avem darul unei discutii libere si gasim ceea ce am vrea sa exprimam la altii-care nu bat campii, consider ca mai bine dam copy, pentru ca este de mai mult folos multora- le stim noi mai bine decat Sfintii, decat teologii? O parere formulata de mine poate deveni chiar o erezie si departe de mine sa ma abat de la ceea ce Biserica Ortodoxa a pastrat.Totusi, cu dogmatica nu este de glumit!!!Si hai mai bine sa nu lovim in cei care isi vad de treaba, isi stiu simtul masurii- sa fim oameni-asta imi doresc cel mai mult si sa acceptam si pe cei mai putin indrazneti, mai putin pregatiti teologic, dar care au poate mai multa credinta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2010, 18:58:37
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
mi-as dori un forum pur ortodox dar nu cu ortodocsi certareti care vin numai sa zgandare si sa se afle in treaba, sa dea copy-paste de pe internet sa imi arate ce citeste el sau ce stie el...

Draga Iubire, cand nu le stim chiar atat de bine, cand nu avem darul unei discutii libere si gasim ceea ce am vrea sa exprimam la altii-care nu bat campii, consider ca mai bine dam copy, pentru ca este de mai mult folos multora- le stim noi mai bine decat Sfintii, decat teologii? O parere formulata de mine poate deveni chiar o erezie si departe de mine sa ma abat de la ceea ce Biserica Ortodoxa a pastrat.Totusi, cu dogmatica nu este de glumit!!!Si hai mai bine sa nu lovim in cei care isi vad de treaba, isi stiu simtul masurii- sa fim oameni-asta imi doresc cel mai mult si sa acceptam si pe cei mai putin indrazneti, mai putin pregatiti teologic, dar care au poate mai multa credinta!
Rodica una este sa iti sustii sau sa iti argumentezi o postare cu un citat din scrierile Sf. parinti, Dogmatica, Vieti de Sfinti...etc si alta este sa ma intoxici cu postari interminabile fara nici o noima.
Una este sa posteze un user care isi exprima o idee sau pune o intrebare fiind in necunostinta si sincer doreste sa afle....si alta este sa imi vina cate un nesimtit care se si semneaza ortodox si lanseaza cate un topic ostentativ sau posteaza ostentativ pentru ca pe el oricum nu-l intereseaza credinta si Dumnezeu...si astfel jigneste si improasca cu noroi in crestinii-ortodocsi de buna credinta pana la urma.

Crede-ma ca sunt satula....mai bine prefer un sectant respectos si cu bun simt decat un ortodox mojic si infect.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2010, 19:03:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

...si "Pentru pace lasi dreptatea" (pr. Arsenie Papacioc)....acum am vazut titlul postarii tale si efectiv am zambit ca mi-am adus aminte cand mergeam la parintele si incepeam sa-i povestesc problemele mele...uneori ma ambalam si odata imi punea mana pe umar si-mi zicea aceste cuvinte zambind pe sub barba...Doamne minunat parinte!!!!

Multumesc Rodica...multa bucurie am simtit citindu-le.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2010, 19:06:28
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Claudia cu astia nu se poate vorbii, nu are rost, nu inteleg si aduc doar ce au: ura!
Pai tu vorbesti despre Euharistie si ei raspund: Pai n-a spus Iisus: Deci dumneavoastra credeti ca apostolii au baut sange? Ma faceti sa rad :)
Ortodocsii ingurgiteaza sange? Nu vedeti ce vrea sa spuna Mantuitorul


Pe urma vine prietena ta si ma intreaba daca-s intelectual: Nu, nu sint , sint sofer si ce-i daca? Pr. Cleopa era cioban! Iisus era dulgher. Ap. Petru era pescar samd.
Astia sint atit de orbiti ca si cind se ineaca daca predicatorul n-a spus treaba asta, nu dau din miini!
Mi-e scirba!
Mi-e atit de scirba incit daca nu reusesc sa-i scot de pe forum atunci ies eu si fac un forum doar pentru ortodocsi si sti bine ca o sa reusesc sa-l fac cautat!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.09.2010, 19:12:49
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Claudia cu astia nu se poate vorbii, nu are rost, nu inteleg si aduc doar ce au: ura!
Pai tu vorbesti despre Euharistie si ei raspund: Pai n-a spus Iisus: Deci dumneavoastra credeti ca apostolii au baut sange? Ma faceti sa rad :)
Ortodocsii ingurgiteaza sange? Nu vedeti ce vrea sa spuna Mantuitorul


Pe urma vine prietena ta si ma intreaba daca-s intelectual: Nu, nu sint , sint sofer si ce-i daca? Pr. Cleopa era cioban! Iisus era dulgher. Ap. Petru era pescar samd.
Astia sint atit de orbiti ca si cind se ineaca daca predicatorul n-a spus treaba asta, nu dau din miini!
Mi-e scirba!
Mi-e atit de scirba incit daca nu reusesc sa-i scot de pe forum atunci ies eu si fac un forum doar pentru ortodocsi si sti bine ca o sa reusesc sa-l fac cautat!
nu te supara pe acesti caldicei le place sa fie si cu unii si cu altii. nu-si dau seama ca ortodoxia te vrea rece sau fierbinte
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.09.2010, 19:19:50
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Da...asa este, insa eu evit pe cat pot discutiile cu ei pe teme religioase, atat aici cat si in viata reala tocmai pentru ca stiu din experienta tineretii ca nu fac decat sa-mi consum energia absolut degeaba. Desigur ca pozitia mea nu este cea mai corecta prin a-i evita...insa nici nu vad sensul sa-i atac sau sa intru in polemica....obosesc fara sens cand pot sa stau odihnita pentru lucruri cu adevarat folositoare sufletului meu. Eu sunt prezenta doar pentru cei care vor sa afle, ma intreaba iar eu daca stiu le raspund...si atat.
Atata timp cat nu ma deranjeaza nu iau atitudine...insa si daca m-au calcat, i-au foc...si bine nu le este...

Oricum eu as zice sa nu-ti mai propui lucruri marete acolo unde stii din start ca nu se poate...doar tu ai spus ca este ff greu sa administrezi un asemenea forum, mai ales cand nici nu ai moderatori...
Insa, daca iei vreo decizie sa stii ca eu te urmez :)))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2010, 19:31:07
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincer oameni astia nu simt ca li se face o favoare daca se discuta cu ei!
Sint mierosi pina ii ataci la secta!
Apoi incepe veninul sa curga valuri , valuri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignorati sectantii Lucian008 Secte si culte 1845 04.03.2024 13:36:50
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 19:56:14
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 14:06:23
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 10:02:44
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 09:14:39